Προς το περιεχόμενο

Φορολογική δήλωση 2020


Kiritsenko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην περιγραφή των κωδικών 231-232-233 λέει:

"... Επισημαίνεται ότι οι νομιμοποιήσεις των ημιυπαίθριων χώρων, σύμφωνα με τον Ν. 3843/2010, καθώς και οι νομιμοποιήσεις αυθαίρετων κατασκευών και αυθαίρετων αλλαγών χρήσης (υπόγεια, πατάρια, κ.λπ.) που πραγματοποιήθηκαν με τους Ν. 4178/2013 και Ν. 3843/2010, θα πρέπει να ληφθούν υπόψη στη συμπλήρωση του υποπίνακα της περίπτωσης 1."

Η ερώτηση είναι απλή: ποιά διάολο είναι η περίπτωση 1 και ποιός ο υποπίνακάς της;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 500
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

27 λεπτά πριν, dtzgr είπε

Στην περιγραφή των κωδικών 231-232-233 λέει:

"... Επισημαίνεται ότι οι νομιμοποιήσεις των ημιυπαίθριων χώρων, σύμφωνα με τον Ν. 3843/2010, καθώς και οι νομιμοποιήσεις αυθαίρετων κατασκευών και αυθαίρετων αλλαγών χρήσης (υπόγεια, πατάρια, κ.λπ.) που πραγματοποιήθηκαν με τους Ν. 4178/2013 και Ν. 3843/2010, θα πρέπει να ληφθούν υπόψη στη συμπλήρωση του υποπίνακα της περίπτωσης 1."

Η ερώτηση είναι απλή: ποιά διάολο είναι η περίπτωση 1 και ποιός ο υποπίνακάς της;

Εννοεί, ότι αν στο σπίτι που μένεις αυξήθηκαν τα τετραγωνικά λόγω τακτοποίησης πρέπει να τα συμπληρώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά, μία γρήγορη ερώτηση.

Έχω ένα μαγαζί και ο νοικάρης μου έφυγε 31/12/2019 όπου έγινε και η διακοπή της σύμβασης. Μου άφησε φέσι 8 ενοίκια τα οποία δεν υπάρχει περίπτωση να λάβω (έχει αποχωρήσει για εξωτερικό). Μπορώ να δηλώσω μόνο τα 4 ενοίκια που έλαβα για το 2019 ή είμαι υποχρεωμένος να τα δηλώσω όλα καθώς δεν είχε γίνει νωρίτερα η διακοπή της σύμβασης;   

Επεξ/σία από Narayan
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Narayan είπε

Καλησπέρα παιδιά, μία γρήγορη ερώτηση.

Έχω ένα μαγαζί και ο νοικάρης μου έφυγε 31/12/2019 όπου έγινε και η διακοπή της σύμβασης. Μου άφησε φέσι 8 ενοίκια τα οποία δεν υπάρχει περίπτωση να λάβω (έχει αποχωρήσει για εξωτερικό). Μπορώ να δηλώσω μόνο τα 4 ενοίκια που έλαβα για το 2019 ή είμαι υποχρεωμένος να τα δηλώσω όλα καθώς δεν είχε γίνει νωρίτερα η διακοπή της σύμβασης;   

Αναφορά σε κείμενο

Μπορούν όμως να δηλωθούν ως ανείσπρακτα και να μη φορολογηθούν κατά το φορολογικό έτος 2019, εφόσον προσκομιστούν στην αρμόδια εφορία και πριν από την υποβολή της δήλωσης η φωτοαντίγραφα των διαταγών, δικαστικών αποφάσεων ή αγωγών που έχουν ασκηθεί μαζί με το αποδεικτικό επίδοσης αυτών. Σημειώνεται ότι οι ανωτέρω διαταγές δικαστικές αποφάσεις ή αγωγές θα πρέπει να έχουν εκδοθεί ή ασκηθεί έως την προθεσμία υποβολής της ετήσιας δήλωσης φορολογίας εισοδήματος. Ειδικά για την περίπτωση που ο μισθωτής έχει πτωχεύσει αρκεί η προσκόμιση αντιγράφου του πίνακα αναγγελίας χρεών ,στον οποίο εμφανίζεται η απαίτηση του εκμισθωτή.

http://www.enikonomia.gr/economy/234608,aneisprakta-enoikia-ti-prepei-na-kanoun-oi-idioktites-gia-na-min-.html

Επεξ/σία από The_Judas
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Narayan είπε

Καλησπέρα παιδιά, μία γρήγορη ερώτηση.

Έχω ένα μαγαζί και ο νοικάρης μου έφυγε 31/12/2019 όπου έγινε και η διακοπή της σύμβασης. Μου άφησε φέσι 8 ενοίκια τα οποία δεν υπάρχει περίπτωση να λάβω (έχει αποχωρήσει για εξωτερικό). Μπορώ να δηλώσω μόνο τα 4 ενοίκια που έλαβα για το 2019 ή είμαι υποχρεωμένος να τα δηλώσω όλα καθώς δεν είχε γίνει νωρίτερα η διακοπή της σύμβασης;   

Πρέπει να βγάλεις διαταγή πληρωμής.

ΥΓ. Τι εννοείς διακοπή της σύμβασης ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Narayan είπε

Έληξε και δεν έγινε ανανέωση.

Αυτό, δεν λέει τίποτα.

Δεν γλιτώνεις τα έξοδα δικηγόρου.

Το θέμα είναι αν αξίζει το κόπο.

Πόσο, ήταν το ενοίκιο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Narayan είπε

Καλησπέρα παιδιά, μία γρήγορη ερώτηση.

Έχω ένα μαγαζί και ο νοικάρης μου έφυγε 31/12/2019 όπου έγινε και η διακοπή της σύμβασης. Μου άφησε φέσι 8 ενοίκια τα οποία δεν υπάρχει περίπτωση να λάβω (έχει αποχωρήσει για εξωτερικό). Μπορώ να δηλώσω μόνο τα 4 ενοίκια που έλαβα για το 2019 ή είμαι υποχρεωμένος να τα δηλώσω όλα καθώς δεν είχε γίνει νωρίτερα η διακοπή της σύμβασης;   

Γιατι να δηλωσεις ενοικα που δεν ελαβες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν υπαρχει λαθος σε εναν προσυμπληρωμενο κωδικο, και αναγνωριστει βεβαια, μπορει να αλλαχτει? Αν ναι, προλαβαινει?

33 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Και, τι να κάνει ?

Θέλει δικαστική απόφαση!

Δικαστικη αποφαση για να παρεις τα λεφτα που σου χρωστανε το καταλαβαινω, δικαστικη αποφαση ομως για να μη δηλωσεις ψευδη στοιχεια στη φορολογικη δηλωση δεν το καταλαβαινω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, rus είπε

Δικαστικη αποφαση για να παρεις τα λεφτα που σου χρωστανε το καταλαβαινω, δικαστικη αποφαση ομως για να μη δηλωσεις ψευδη στοιχεια στη φορολογικη δηλωση δεν το καταλαβαινω.

Έπρεπε να είχα κάνει διακοπή της σύμβασης νωρίτερα ώστε να μπορεί να δηλωθεί στο Ε2 μόνο η περίοδος που υπήρχε μίσθωση. Τώρα πρέπει να αποδειχθεί πως δεν τα έλαβα τα ενοίκια με τον τρόπο που είπαν τα παιδιά παραπάνω.

12 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Αυτό, δεν λέει τίποτα.

Δεν γλιτώνεις τα έξοδα δικηγόρου.

Το θέμα είναι αν αξίζει το κόπο.

Πόσο, ήταν το ενοίκιο ?

Το γνωρίζω πως δεν λέει τίποτα.

Μιλάμε για €4,000 περίπου συνολικά, δηλαδή κάνα χιλιάρικο φόρο. Του είχα στείλει εξώδικο αλλά δεν προχώρησε περαιτέρω οπότε μάλλον τα δηλώνω όλα και πληρώνω, δεν έχω και διεύθυνση του νοικάρη για να στείλω την αγωγή τώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Narayan είπε

Έπρεπε να είχα κάνει διακοπή της σύμβασης νωρίτερα ώστε να μπορεί να δηλωθεί στο Ε2 μόνο η περίοδος που υπήρχε μίσθωση. Τώρα πρέπει να αποδειχθεί πως δεν τα έλαβα τα ενοίκια με τον τρόπο που είπαν τα παιδιά παραπάνω.

Aρα οποτε δηλωνεται μισθωση θεωρειται δεδομενο οτι τα λεφτα εισπραχτηκαν απ τον εκμισθωτη?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...