Προς το περιεχόμενο

Φορολογική δήλωση 2020


Kiritsenko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, rus είπε

Aν υπαρχει λαθος σε εναν προσυμπληρωμενο κωδικο, και αναγνωριστει βεβαια, μπορει να αλλαχτει? Αν ναι, προλαβαινει?

Δικαστικη αποφαση για να παρεις τα λεφτα που σου χρωστανε το καταλαβαινω, δικαστικη αποφαση ομως για να μη δηλωσεις ψευδη στοιχεια στη φορολογικη δηλωση δεν το καταλαβαινω.

Συμφωνώ, μαζί σου 1000%

Αυτό, όμως ψήφισαν το 2016, αυτοί που ήρθαν να μας σώσουν.

Και ενώ μέχρι τότε πήγαινες με μια Υ/Δ στην εφορία και έλεγες: κύριοι, δεν τα εισέπραξα, αυτό άλλαξε. Για καλύτερα φαντάζομαι, αλλά για ποιους ?

21 λεπτά πριν, Narayan είπε

Έπρεπε να είχα κάνει διακοπή της σύμβασης νωρίτερα ώστε να μπορεί να δηλωθεί στο Ε2 μόνο η περίοδος που υπήρχε μίσθωση. Τώρα πρέπει να αποδειχθεί πως δεν τα έλαβα τα ενοίκια με τον τρόπο που είπαν τα παιδιά παραπάνω.

Το γνωρίζω πως δεν λέει τίποτα.

Μιλάμε για €4,000 περίπου συνολικά, δηλαδή κάνα χιλιάρικο φόρο. Του είχα στείλει εξώδικο αλλά δεν προχώρησε περαιτέρω οπότε μάλλον τα δηλώνω όλα και πληρώνω, δεν έχω και διεύθυνση του νοικάρη για να στείλω την αγωγή τώρα. 

Μήπως το εξώδικο, μπορεί να παίξει αυτό τον ρόλο και να τα γλιτώσεις ?

Αφορά, την ΙΔΙΑ περίοδο ?

16 λεπτά πριν, rus είπε

Aρα οποτε δηλωνεται μισθωση θεωρειται δεδομενο οτι τα λεφτα εισπραχτηκαν απ τον εκμισθωτη?

ΝΑΙ, εκτός αν υπάρχει διακοπή μίσθωσης ή δικαστική απόφαση για ενοίκια.

Πώς θα αποδείξει ότι ΔΕΝ εισέπραξε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Συμφωνώ, μαζί σου 1000%

Αυτό, όμως ψήφισαν το 2016, αυτοί που ήρθαν να μας σώσουν.

Και οι διαδοχοι τους, που επισης ηρθαν για να να μας σωσουν, γιατι δε το ξεψηφισαν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rus είπε

Και οι διαδοχοι τους, που επισης ηρθαν για να να μας σωσουν, γιατι δε το ξεψηφισαν?

Τι γιατί,  γιατί δεν υπάρχει πολιτικό σύστημα,  το μόνο που υπάρχει είναι μια κάστα που τα αρπάζει από παντού.  Εμείς είμαστε η επόμενη κάστα,  τα σκουλήκια.... όποιος νομίζει πως ψηφίζοντας τον έναν ή τον άλλο θα αλλάξει κάτι είναι βαθιά νυχτωμένος.  Με 5% πάνω ή κάτω τι να αλλάξει στη ζωή σου.  Ο άλλος όμως που ψήφισες παίρνει 8κ αφορολόγητα,  τσεπάτα που λένε στο χωριό μου. Εσύ αν έβγαζες 8κ θα έπαιρνες να μη σου πω τι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rus είπε

Και οι διαδοχοι τους, που επισης ηρθαν για να να μας σωσουν, γιατι δε το ξεψηφισαν?

Δεν νομίζω ότι ήρθαν να μας σώσουν.

Ότι ψηφίζεται, δεν ξεψηφιζεται. Εξαίρεση η ΕΡΤ (ΝΕΡΙΤ)

21 λεπτά πριν, ptwma είπε

Τι γιατί,  γιατί δεν υπάρχει πολιτικό σύστημα,  το μόνο που υπάρχει είναι μια κάστα που τα αρπάζει από παντού.  Εμείς είμαστε η επόμενη κάστα,  τα σκουλήκια.... όποιος νομίζει πως ψηφίζοντας τον έναν ή τον άλλο θα αλλάξει κάτι είναι βαθιά νυχτωμένος.  Με 5% πάνω ή κάτω τι να αλλάξει στη ζωή σου.  Ο άλλος όμως που ψήφισες παίρνει 8κ αφορολόγητα,  τσεπάτα που λένε στο χωριό μου. Εσύ αν έβγαζες 8κ θα έπαιρνες να μη σου πω τι....

Το 5% δεν είναι λίγο.

Αν το εισόδημα σου είναι πχ 10.000€, μιλάμε για κάτι μεταξύ 9.500€-10.500€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Narayan είπε

Έπρεπε να είχα κάνει διακοπή της σύμβασης νωρίτερα ώστε να μπορεί να δηλωθεί στο Ε2 μόνο η περίοδος που υπήρχε μίσθωση. Τώρα πρέπει να αποδειχθεί πως δεν τα έλαβα τα ενοίκια με τον τρόπο που είπαν τα παιδιά παραπάνω.

Μιλάμε για €4,000 περίπου συνολικά, δηλαδή κάνα χιλιάρικο φόρο. Του είχα στείλει εξώδικο αλλά δεν προχώρησε περαιτέρω οπότε μάλλον τα δηλώνω όλα και πληρώνω, δεν έχω και διεύθυνση του νοικάρη για να στείλω την αγωγή τώρα. 

Δήλωση για  λύση της μίσθωσης δεν ήταν υποχρεωτική, αλλά έγινε πρόσφατα και ισχύει μετά τη δημοσίευση του ΦΕΚ.

Οπότε εσύ δηλώνεις στο Ε2 μόνο μέχρι πότε εισέπραξες ενοίκια.

Λες ότι πρέπει να αποδείξεις ότι δεν τα εισέπραξες. Το ενοίκιο δεν το εισέπρατες με κατάθεση μέσω τραπέζης?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, SB_1957 είπε

Δήλωση για  λύση της μίσθωσης δεν ήταν υποχρεωτική, αλλά έγινε πρόσφατα και ισχύει μετά τη δημοσίευση του ΦΕΚ.

Οπότε εσύ δηλώνεις στο Ε2 μόνο μέχρι πότε εισέπραξες ενοίκια.

Λες ότι πρέπει να αποδείξεις ότι δεν τα εισέπραξες. Το ενοίκιο δεν το εισέπρατες με κατάθεση μέσω τραπέζης?

Ναι μέσω τραπεζικής κατάθεσης και στην αιτιολογία έμπαινε πάντα το όνομα του ενοικιαστή και ο μήνας στον οποίο αντιστοιχεί. Τελευταία κατάθεση έγινε τον Δεκέμβρη του 2019 για το ενοίκιο του Απριλίου 2019.

Σε ένα λογικό σύστημα που υπερασπίζεται τα δικαιώματα τόσο του ιδιοκτήτη όσο και του μισθωτή, θα αρκούσε μία Υπεύθυνη Δήλωση πως δεν έχω εισπράξει ορισμένα ενοίκια. Όμως στο υπάρχον σύστημα πρέπει σώνει και καλά να καταφύγω νομικά κατά του μισθωτή και να μπω σε περαιτέρω έξοδα για επίδοση στο εξωτερικό όπου βρίσκεται, άσχετα αν είχαμε καλή σχέση και τον άφησα ουσιαστικά να φύγει με το χρέος που είχε, για να μπορώ να ενοικιάσω το μίσθιο αμέσως και να μην χάσω άλλα χρήματα. Οπότε μακάρι να ισχύει αυτό που γράφεις αλλά με τα υπόλοιπα που διάβασα, μάλλον την πάτησα.

Θα απευθυνθώ στον δικηγόρο μου για να μου δώσει αντίγραφο του εξώδικου που είχε παραδώσει στον προηγούμενο μισθωτή το 2018 και θα αποστείλω σχετικό ερώτημα στη ΔΟΥ μέσω email (δεν δέχονται ακόμα κόσμο) αν μπορώ να το δηλώσω όπως λες. 

Επεξ/σία από Narayan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Narayan είπε

Ναι μέσω τραπεζικής κατάθεσης και στην αιτιολογία έμπαινε πάντα το όνομα του ενοικιαστή και ο μήνας στον οποίο αντιστοιχεί. Τελευταία κατάθεση έγινε τον Δεκέμβρη του 2019 για το ενοίκιο του Απριλίου 2019.

Σε ένα λογικό σύστημα που υπερασπίζεται τα δικαιώματα τόσο του ιδιοκτήτη όσο και του μισθωτή, θα αρκούσε μία Υπεύθυνη Δήλωση πως δεν έχω εισπράξει ορισμένα ενοίκια. Όμως στο υπάρχον σύστημα πρέπει σώνει και καλά να μπω σε περαιτέρω έξοδα και να καταφύγω νομικά κατά του μισθωτή, άσχετα αν είχαμε καλή σχέση και τον άφησα ουσιαστικά να φύγει με το χρέος που είχε για να μπορώ να ενοικιάσω το μίσθιο αμέσως, και να μην χάσω άλλα χρήματα. Οπότε μακάρι να ισχύει αυτό που γράφεις αλλά με τα υπόλοιπα που διάβασα, μάλλον την πάτησα.

Θα απευθυνθώ στον δικηγόρο μου για να μου δώσει αντίγραφο του εξώδικου που είχε παραδώσει στον προηγούμενο μισθωτή το 2018 και θα αποστείλω σχετικό ερώτημα στη ΔΟΥ μέσω email (δεν δέχονται ακόμα κόσμο) αν μπορώ να το δηλώσω όπως λες. 

Αυτό, με την Υ/Δ, ισχύε μέχρι το 2016.

Μετά το ΑΛΛΑΞΑΝΕ.

9 ώρες πριν, rus είπε

Για τους αλλους ομως το νομιζεις.

200 χρόνια, ελληνικό κράτος, δεν υπήρξε κόμμα που προεκλογικά να έταξε τόσα λίγα !!! Για σκέψου το !

10 ώρες πριν, SB_1957 είπε

Δήλωση για  λύση της μίσθωσης δεν ήταν υποχρεωτική, αλλά έγινε πρόσφατα και ισχύει μετά τη δημοσίευση του ΦΕΚ.

Οπότε εσύ δηλώνεις στο Ε2 μόνο μέχρι πότε εισέπραξες ενοίκια.

Λες ότι πρέπει να αποδείξεις ότι δεν τα εισέπραξες. Το ενοίκιο δεν το εισέπρατες με κατάθεση μέσω τραπέζης?

Πράγματι, η δήλωση για λύση της μίσθωσης δεν ήταν υποχρεωτική και έγινε ΤΩΡΑ.

Στην περίπτωση του φίλου μας, ΠΟΥ τον εξυπηρετεί αν ισχύε και περισυ ?

13 λεπτά πριν, Narayan είπε

Ναι μέσω τραπεζικής κατάθεσης και στην αιτιολογία έμπαινε πάντα το όνομα του ενοικιαστή και ο μήνας στον οποίο αντιστοιχεί. Τελευταία κατάθεση έγινε τον Δεκέμβρη του 2019 για το ενοίκιο του Απριλίου 2019.

Σε ένα λογικό σύστημα που υπερασπίζεται τα δικαιώματα τόσο του ιδιοκτήτη όσο και του μισθωτή, θα αρκούσε μία Υπεύθυνη Δήλωση πως δεν έχω εισπράξει ορισμένα ενοίκια. Όμως στο υπάρχον σύστημα πρέπει σώνει και καλά να μπω σε περαιτέρω έξοδα και να καταφύγω νομικά κατά του μισθωτή, άσχετα αν είχαμε καλή σχέση και τον άφησα ουσιαστικά να φύγει με το χρέος που είχε για να μπορώ να ενοικιάσω το μίσθιο αμέσως, και να μην χάσω άλλα χρήματα. Οπότε μακάρι να ισχύει αυτό που γράφεις αλλά με τα υπόλοιπα που διάβασα, μάλλον την πάτησα.

Θα απευθυνθώ στον δικηγόρο μου για να μου δώσει αντίγραφο του εξώδικου που είχε παραδώσει στον προηγούμενο μισθωτή το 2018 και θα αποστείλω σχετικό ερώτημα στη ΔΟΥ μέσω email (δεν δέχονται ακόμα κόσμο) αν μπορώ να το δηλώσω όπως λες. 

Το ενοίκιο (500€), το έβαζε όταν μπορούσε, αλλά ΟΛΟΚΛΗΡΟ η έναντι πχ 200€ σήμερα και 300€ την άλλη εβδομάδα ?

9 ώρες πριν, rus είπε

Για τους αλλους ομως το νομιζεις.

Τι ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΈΝΟ έταξαν και θεωρείς ότι δεν το πραγματοποιήσαν ?

ΥΓ. Διωρθωσε με, αν κάνω λάθος, αλλά εγώ νομίζω ότι δεν έταξαν κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα.
Σκέφτομαι να κανω την φορολογικη δηλωση μονος μου μεσω taxis net..
Ειναι κατι που πρεπει να προσεξω?

Κωδικους taxis εχω

Επεξ/σία από Rpanagos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Πράγματι, η δήλωση για λύση της μίσθωσης δεν ήταν υποχρεωτική και έγινε ΤΩΡΑ.

Στην περίπτωση του φίλου μας, ΠΟΥ τον εξυπηρετεί αν ισχύε και περισυ ?

Δηλώνει στο Ε2 ότι ο ενοικιαστής έμεινε μέχρι και τον Απρίλιο, που φαίνεται και από τις καταθέσεις ότι πλήρωσε μέχρι τότε ενοίκιο.

Πρόβλημα θα υπάρξει αν ενώ ο ο ιδιοκτήτης δηλώνει ότι ο τάδε ενοικιαστής΄με το τάδε ΑΦΜ έμεινε 4 μήνες και πλήρωσε 4 ενοίκια και ο ενοικιαστής δηλώσει ότι έμεινε 12 μήνες και πλήρωσε 12 ενοίκια!

Αλλά αν όπως λέει έστειλε εξώδικο όπου αναφέρεται ότι έμεινε 12 μήνες και του χρωστάει 8 ενοίκια, τότε είναι προτιμότερο να το χρησιμοποιήσει. Αλλά θα πρέπει να πάει από τη ΔΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Rpanagos είπε

Καλησπερα.
Σκέφτομαι να κανω την φορολογικη δηλωση μονος μου μεσω taxis net..
Ειναι κατι που πρεπει να προσεξω?

Κωδικους taxis εχω

Αν είσαι ο νορμάλ μέσος μισθωτός Έλληνας με σπίτι εξοχικό και αυτοκίνητο, τότε δεν θα έχεις θέμα.

Όλα είναι είτε προσυμπληρωμένα ή προετοιμασμένα για συμπλήρωση.

Έχε δίπλα σου και την περσινή δήλωση σαν μπούσουλα και προχώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Αν είσαι ο νορμάλ μέσος μισθωτός Έλληνας με σπίτι εξοχικό και αυτοκίνητο, τότε δεν θα έχεις θέμα.

Όλα είναι είτε προσυμπληρωμένα ή προετοιμασμένα για συμπλήρωση.

Έχε δίπλα σου και την περσινή δήλωση σαν μπούσουλα και προχώρα.

Θελω να κανω δικη μου ξεχωριστη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Δηλώνει στο Ε2 ότι ο ενοικιαστής έμεινε μέχρι και τον Απρίλιο, που φαίνεται και από τις καταθέσεις ότι πλήρωσε μέχρι τότε ενοίκιο.

Πρόβλημα θα υπάρξει αν ενώ ο ο ιδιοκτήτης δηλώνει ότι ο τάδε ενοικιαστής΄με το τάδε ΑΦΜ έμεινε 4 μήνες και πλήρωσε 4 ενοίκια και ο ενοικιαστής δηλώσει ότι έμεινε 12 μήνες και πλήρωσε 12 ενοίκια!

Αλλά αν όπως λέει έστειλε εξώδικο όπου αναφέρεται ότι έμεινε 12 μήνες και του χρωστάει 8 ενοίκια, τότε είναι προτιμότερο να το χρησιμοποιήσει. Αλλά θα πρέπει να πάει από τη ΔΟΥ.

ΣΥΜΦΩΝΩ, ότι αν δηλώσουν το ΙΔΙΟ και οι 2, οι πιθανότητες προβλήματος ελαχιστοποιούνται. Όμως, λέει ότι δεν μπορεί να επικοινωνήσει μαζί του.

Τώρα, για εξώδικο γράφει κάτι για 2018 !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, asdfnikos είπε

δέχονται κανονικά κόσμο στην ΔΟΥ απλά έχουν προτεραιότητα όσοι έχουν ραντεβού.

Και ποιος μπορει να κλεισει ραντεβου?? Γιατι δεν το κανουν ολοι? Μηπως γιατι σου κλεινουν για μετα απο 5 μηνες?

16 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Τι ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΈΝΟ έταξαν και θεωρείς ότι δεν το πραγματοποιήσαν ?

ΥΓ. Διωρθωσε με, αν κάνω λάθος, αλλά εγώ νομίζω ότι δεν έταξαν κάτι.

Βασικα κανεις δε κανει ολα οσα εχει ταξει προεκλογικα. Κι επειδη δε πρεπει να πολιτικολογουμε, θα σε διορθωσω μονο στη λεξη, ειναι "διορθωσε" 🙂

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...