Προς το περιεχόμενο

Νέο περιβάλλον και περιεχόμενο για την υβριδική πλατφόρμα της ΕΡΤ


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η εφαρμογή εγκαταστάθηκε.

η υβριδική στις ρυθμίσεις είναι στο on.

χρειάζεται κάτι άλλο;

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν βλέπεις από κεραία τότε κανονικά δεν θα έπρεπε να υπάρχει πρόβλημα και τουλάχιστον έπρεπε να σου δουλεύει το κουμπί σε ΣΚΑΙ και OPEN.

Στην ΕΡΤ εγώ έχω πρόβλημα και δεν μου εμφανίζει το νέο Menu ενώ με το παλιό δεν είχα κάποιο θέμα, μπορεί να έχει αλλάξει η έκδοση του Hbbtv που χρησιμοποιεί η ΕΡΤ. (έχω tv του 2017)

Επεξ/σία από Maitre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέραν της πλάκας πάντως... πρέπει να επαινουμε τέτοιες προτάσεις και δη από την ΕΡΤ ...Η οποία είχε καταντήσει τα κανάλια που έβλεπαν μόνο οι γέροι.. Προφανώς και δέχεται πολλές βελτιώσεις αλλά αν δεν έβγαινε αέρα δεν θα τις προέβλεπαν ποτε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παντως σε Samsung UE55NU7023 ειναι πιο αργο και απο την καθυστέρηση.
γυρω στα 2 λεπτα black screen , αφου πατηθει το κουμπι.και γενικα ολα φορτωνουν με ταχυτητα χελωνας στην καλυτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε LG 2019 λειτουργούν όλα άψογα. Απλώς πατάς το κόκκινο κουμπί στο τηλεχειριστήριο. 

Πολύ γρήγορο μενού και σε μερικά προγράμματα πολύ καλή εικόνα. 

Το ίδιο καλά δουλεύει η υβριδική σε ΣΚΑΙ και Open. 

Για οσουν έχουν προβλήματα προφανώς φταίνε οι τηλεοράσεις με τις εκδόσεις λογισμικού που χρησιμοποιούν. Σε νεότερα μοντέλα είναι όλα άψογα. 

Καιρός για αναβάθμιση. :P

Επεξ/σία από desertman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικότερα υπάρχει ένα θέμα με την Υβριδική αφού σε άλλους παίζει ο ήχος σε άλλους η εικόνα και σε άλλους καθόλου. Εννοείται ακόμα και σε καινούργιες τηλεοράσεις. Αυτά πρέπει να τα βρουν οι κατασκευαστές τηλεοράσεων με τα κανάλια. Την υλοποίηση για όλα τα κανάλια στην Ελλάδα την κάνει η ΕΡΤ. Επόμενο κανάλι που βγαίνει είναι το Star.

Αν και άλλου είδους εφαρμογή το netflix είχαμε θέματα με την εμφάνισή του.  Προσαρμόστηκε ακόμα και σε παλαιότερες τηλεοράσεις η εφαρμογή και τουλάχιστον έχουμε Ελληνικούς υπότιτλους σε παλαιότερες συσκευές. Κάποιος εδώ μέσα έλεγε ότι οι συγκεκριμένες τηλεοράσεις δεν θα παίξουν ποτέ Ελληνικούς υπότιτλους και μενού αλλά τελικά είδαμε αφού άλλαξε το build. 

Όποιος θέλει να βλέπει Υβριδική τηλεόραση της ΕΡΤ. αλλά και των άλλων καναλιών  και δεν έχει smart TV μπορεί να δει μέσω firefox στον υπολογιστή του κατεβάζοντας το πρόσθετο HbbTv

Μονόδρομος πιστεύω είναι για όποιον αγοράζει καινούργια τηλεόραση είναι όσες έχουν android λειτουργικό. Τουλάχιστον διαλέγεις εσύ σε πληθώρα εφαρμογές και όχι από την σαβούρα του κάθε κατασκευαστή

Βέβαια και εδώ θέλουμε καλούς επεξεργαστές και μνήμη γιατί μετά από κάποιο καιρό δεν σηκώνει τις νέες εφαρμογές. Για εμένα δεν συμφέρει πάντως η αγορά ακριβών επώνυμων συσκευών όπου με την εμφάνιση των νέων μοντέλων οι εταιρείες τις εγκαταλείπουν

Επεξ/σία από mr.Vox
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, mr.Vox είπε

Γενικότερα υπάρχει ένα θέμα με την Υβριδική αφού σε άλλους παίζει ο ήχος σε άλλους η εικόνα και σε άλλους καθόλου. Εννοείται ακόμα και σε καινούργιες τηλεοράσεις. Αυτά πρέπει να τα βρουν οι κατασκευαστές τηλεοράσεων με τα κανάλια. Την υλοποίηση για όλα τα κανάλια στην Ελλάδα την κάνει η ΕΡΤ. Επόμενο κανάλι που βγαίνει είναι το Star.

Αν και άλλου είδους εφαρμογή το netflix είχαμε θέματα με την εμφάνισή του.  Προσαρμόστηκε ακόμα και σε παλαιότερες τηλεοράσεις η εφαρμογή και τουλάχιστον έχουμε Ελληνικούς υπότιτλους σε παλαιότερες συσκευές. Κάποιος εδώ μέσα έλεγε ότι οι συγκεκριμένες τηλεοράσεις δεν θα παίξουν ποτέ Ελληνικούς υπότιτλους και μενού αλλά τελικά είδαμε αφού άλλαξε το build. 

Όποιος θέλει να βλέπει Υβριδική τηλεόραση της ΕΡΤ. αλλά και των άλλων καναλιών  και δεν έχει smart TV μπορεί να δει μέσω firefox στον υπολογιστή του κατεβάζοντας το πρόσθετο HbbTv

Μονόδρομος πιστεύω είναι για όποιος αγοράζει καινούργια τηλεόραση είναι όσες έχουν android λειτουργικό. Τουλάχιστον διαλέγεις εσύ σε πληθώρα εφαρμογές και όχι από την sabo;yra toy k;aue kataskeyast;h.

Βέβαια και εδώ θέλουμε καλούς επεξεργαστές και μνήμη γιατί μετά από κάποιο καιρό δεν σηκώνει τις νέες εφαρμογές. Για εμένα δεν συμφέρει πάντως η αγορά ακριβών επώνυμων συσκευών όπου με την εμφάνιση των νέων μοντέλων οι εταιρείες τις εγκαταλείπουν

Τα  είπες όλα φίλε μου.. μια android με 2gb μνήμης και ένα αξιοπρεπή επεξεργαστή.. μέχρι το πολύ 400 euro.. Για 2-5 χρονάκια έχεις το κερφαλάκι σου ήσυχο και ούτε firmware update ούτε πατέντες ούτε τίποτα.. Προσωπικά  έχω μια Sony android μοντέλο 2016 αλλά με 2gb μνήμης 49xd8305 (τότε πολύ ακριβή η αλήθεια είναι) αλλά τα παίζει όλα... και όταν λέμε όλα εννοούμε τα πάντα !! δεν εξαρτώμαι απο κανένα και για τίποτα.. Η επόμενη πάλι android θα είναι και ας είναι σαφώς πιο αργές και δυσκίνητες.. Ξέρει τι κάνει ο κινέζος και με την πρώτη έβγαλε android μοντέλα (xiaomi).. πάλι θα σαρώσει και ας έχει πιο μέτρια εικόνα.. ;) .. 

Δεν ξέρω αν κάποιος έχει τσεκάρει το app της ερτ στο playstore  https://play.google.com/store/apps/details?id=gr.ert.app .. λέω μην τυχόν και πάιζει σε android box. Πάντως στο πεδίο των ταινιών είχε και τις τρέχουσες του υβριδικού προγράμματος.. :)

Επεξ/σία από TheoharrisT
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαράδεκτο.....να δουλεύουν οι τουρκικές JVC και sharp, οι F&U και οι Turbo-x και να απαιτείται να μπεις παράτυπα στο εργοστασιακό μενού της Samy να την γυρίσεις σε Ισπανία για να έχεις το functionality. Όλα αυτά σε τηλεόραση αγορασμένη τον Ιούνιο του 2018 και απο τις καλές mid range....τώρα ας αφήσουμε έξω την υποστήριξη σε Apple tv και Apple Music....

ποτέ ξανά Sammy 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Maitre είπε

Σε chrome με το πρόσθετο RedOrbit HbbTV Emulator παίζει το hbbtv της ΕΡΤ

Όντως δουλεύει, και το πρόσθετο που παρέθεσε ο φίλος πιο πάνω για Firefox επίσης δουλεύει.

To link της ΕΡΤ που παρέθεσες επίσης πολύ χρήσιμο.

Μήπως γνωρίζεις και τα links των υπόλοιπων καναλιών που έχουν hbbtv;

Δηλαδή του open, του skai κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...