Προς το περιεχόμενο

Αγορά ακινήτων, πορεία κτηματαγοράς από τώρα και στο εξής


stefagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Ξέρω τι εννοείς, και σου λέω πως κάνεις λάθος. Το ποια ακριβώς υπηρεσία θα σου παρέχει ο μεσίτης (και φυσικά θα πληρωθεί για αυτή) προκύπτει από το ιδιωτικό συμφωνητικό που υπογράφετετε, και όχι από ποια υπηρεσία εσύ προσωπικά φαντάζεσαι πως θα έπρεπε να σου παρέχει.

Καλα και εσυ οταν πας σε εναν τσαγκαρη μην φανταστεις οτι θα σου φτιαξει το παπουτσι.

Αμα εσυ θες να πληρωνεις 2%(χωρις φπα) για το τπτ, be my guest.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kirileman είπε

Στείλε pm.

Μπα δεν νομίζω οτι είναι απαραίτητο.Δεν μου αρέσει να εκθέτω άτομα.Πάντως έχουν άσχημο υφάκι.Δεν ξέρω εαν έπεσα ατυχώς σε περίεργο άτομο ή είναι έτσι η γενικότερη φιλοσοφία της εταιρίας.Πάντως μου έκαναν άσχημη εντύπωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Anonymous11 είπε

Καλα και εσυ οταν πας σε εναν τσαγκαρη μην φανταστεις οτι θα σου φτιαξει το παπουτσι.

Μια και το ανέφερες χτες πήγα στον τσαγκάρη αλλά όχι για να μου φτιάξει το παπούτσι, πήγα να αγοράσω βενζινόκολλα.

1 λεπτό πριν, Anonymous11 είπε

Αμα εσυ θες να πληρωνεις 2%(χωρις φπα) για το τπτ, be my guest.

Sorry αλλά τα αυθαίρετα συμπεράσματα σου δεν με αφορούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ερώτηση-σφήνα; Στην μεταβίβαση ακινήτου ποιος πληρώνει τι; Τα συμβολαιογραφικά έξοδα τα πληρώνει ο αγοραστής, την τακτοποίηση αυθαιρέτων ο πωλητής, σωστά τα λέω; Εάν χρειαστεί τοπογραφικό ποιος πρέπει να επιβαρυνθεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Balrog είπε

Να κάνω μια ερώτηση-σφήνα; Στην μεταβίβαση ακινήτου ποιος πληρώνει τι; Τα συμβολαιογραφικά έξοδα τα πληρώνει ο αγοραστής, την τακτοποίηση αυθαιρέτων ο πωλητής, σωστά τα λέω; Εάν χρειαστεί τοπογραφικό ποιος πρέπει να επιβαρυνθεί;

Σωστά το λες 

Βασικά ευθύνη του πωλητή είναι όλα, πλην των συμβολαιογραφικών

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Balrog είπε

Να κάνω μια ερώτηση-σφήνα; Στην μεταβίβαση ακινήτου ποιος πληρώνει τι; Τα συμβολαιογραφικά έξοδα τα πληρώνει ο αγοραστής, την τακτοποίηση αυθαιρέτων ο πωλητής, σωστά τα λέω; Εάν χρειαστεί τοπογραφικό ποιος πρέπει να επιβαρυνθεί;

Ότι έξοδο αφορά την ίδια τη μεταβίβαση (έλεγχο τίτλων, συμβολαιογραφικά, φόρο μεταβίβασης, μεταγραφές και δξ τι άλλο) ο αγοραστής, ότι είναι αναγκαίο για να γίνει η μεταβίβαση (τακτοποιήσεις, χρέη σε δήμο, ενεργειακό πιστοποιητικό κτλ) ο πωλητής.

Και το τοπογραφικό εννοείται ο πωλητής.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ισχύουν όλα τα παραπάνω αλλά ο κάθε πωλητής θα προσπαθήσει να σου παρέσχει τα απολύτως απαραίτητα έγγραφα για τη μεταβίβαση. π.χ. μπορεί να χρειάζεται και στατική μελέτη για να έχεις το πλήρη φάκελο του ακινήτου και ο πωλητής να σου κάνει το δύσκολο για να μην βάλει το χέρι στη τσέπη παραπάνω. Κανονικά με το νέο φάκελο ακινήτου πρέπει να υπάρχουν όλα αυτά αλλά ακόμα δεν έχει ξεκαθαριστεί από πότε θα είναι υποχρεωτικό. 

Επεξ/σία από Thanos (Earth -616)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Thanos (Earth -616) είπε

Ισχύουν όλα τα παραπάνω αλλά ο κάθε πωλητής θα προσπαθήσει να σου παρέξει τα απολύτως απαραίτητα έγγραφα για τη μεταβίβαση. π.χ. μπορεί να χρειάζεται και στατική μελέτη για να έχεις το πλήρη φάκελο του ακινήτου και ο πωλητής να σου κάνει το δύσκολο για να μην βάλει το χέρι στη τσέπη παραπάνω. Κανονικά με το νέο φάκελο ακινήτου πρέπει να υπάρχουν όλα αυτά αλλά ακόμα δεν έχει ξεκαθαριστεί από πότε θα είναι υποχρεωτικό. 

Δεν υπάρχουν "απολύτως" ή "λίγο" απαραίτητα έγγραφα για τη μεταβίβαση, κάποιο έγγραφο είτε απαιτείται είτε όχι, και εννοείται πως ο πωλητής ΔΕΝ θα σου παρέχει ότι δεν απαιτείται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Δεν υπάρχουν "απολύτως" ή "λίγο" απαραίτητα έγγραφα για τη μεταβίβαση, κάποιο έγγραφο είτε απαιτείται είτε όχι, και εννοείται πως ο πωλητής ΔΕΝ θα σου παρέχει ότι δεν απαιτείται.

Οκ, ότι πεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Thanos (Earth -616) είπε

Οκ, ότι πεις.

Το θέμα δεν είναι ότι το λέω εγώ, το θέμα είναι ότι αυτό ισχύει σήμερα. Εφόσον ζητήσεις από τον πωλητή να πληρώσει κάτι που δεν προβλέπεται δεν θα κάνει τον δύσκολο όπως νομίζεις, αλλά θα αρνηθεί ξεκάθαρα.

Όταν αλλάξει κάτι στο μέλλον (η τελευταία παράταση που δόθηκε στην ηλεκτρονική ταυτότητα είναι μέχρι τέλος του έτους), θα κάνουμε τη συζήτηση σε διαφορετική βάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Thanos (Earth -616) είπε

Ισχύουν όλα τα παραπάνω αλλά ο κάθε πωλητής θα προσπαθήσει να σου παρέσχει τα απολύτως απαραίτητα έγγραφα για τη μεταβίβαση. π.χ. μπορεί να χρειάζεται και στατική μελέτη για να έχεις το πλήρη φάκελο του ακινήτου και ο πωλητής να σου κάνει το δύσκολο για να μην βάλει το χέρι στη τσέπη παραπάνω. Κανονικά με το νέο φάκελο ακινήτου πρέπει να υπάρχουν όλα αυτά αλλά ακόμα δεν έχει ξεκαθαριστεί από πότε θα είναι υποχρεωτικό. 

Επειδή έχω βάλει κι εγώ ένα ακίνητο για πώληση , από όσο έψαξα δεν βρήκα κάπου στις υποχρεώσεις του πωλητή να ζητάνε στατική μελέτη.Μήπως μπερδεύεσαι με το τοπογραφικό που όντως είναι υποχρεωτικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...