Προς το περιεχόμενο

Αγορά ακινήτων, πορεία κτηματαγοράς από τώρα και στο εξής


stefagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 28/12/2021 στις 8:14 ΜΜ, narta είπε

Ποιος το λεει αυτο; Δικαιωμα να ζητησω εχω, το αν θα μου τα δωσει η οχι ειναι δικο του θεμα. Αν δεν τα δωσει ας βρει αλλου, απλα πραγματα.

Αν κινηθεις γρηγορα και δεν το αμελησεις κανενα 6μηνο φεσια, μια χαρα γινεται αμεσα η διαδικασια γιατι εμπιπτει στο δικαστηριο μικροδιαφορών και δεν ειναι κανονικη δικασιμος. Στις 15 μερες εξωδικο και στον μηνα διαταγη αποδοσης μισθιου το οποιο και ειναι αυτοματα λογος ακυρωσης του συμβολαιου.  Και δεν ειπα για κατασχεση περιουσιακου στοιχειου αλλα εσοδων απο οποιαδηποτε πηγη.

 

Η εξωση ειναι αλλη διαδικασια.

Ο νόμος προστασίας δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα το λέει. Δεν είσαι δημόσια υπηρεσία ούτε τράπεζα για να ζητάς εκκαθαριστικά, περιουσιακες καταστασεις και κινήσεις τραπεζικών λογαριασμών. Και όποιος στα δίνει ειναι ηλίθιος και δεν ξέρει τα δικαιώματα του. 

Και αυτό που λες για έλεγχο τραπεζικών λογαριασμών γίνεται μόνο μετά δικαστική απόφαση απο δικηγορο και στοιχίζει 600 ευρώ για κάθε συστημική τράπεζα (που και πάλι μπορεί να το αρνηθεί) δηλαδή κανα τριχίλιαρο με εντελώς αβέβαιη έκβαση. Δεν ξέρω αν εσύ κόβεις μισθό σε δικηγόρο με το μήνα, αλλα τα περισσότερα άτομα εδω νοικιάζουν τα σπίτια τους για να κλείσουν καμια τρύπα στα έξοδα, οχι να τροφοδοτούν δικηγόρους και δικαστικους επιμελητές.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, fragma είπε

Ο νόμος προστασίας δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα το λέει. Δεν είσαι δημόσια υπηρεσία ούτε τράπεζα για να ζητάς εκκαθαριστικά, περιουσιακες καταστασεις και κινήσεις τραπεζικών λογαριασμών. Και όποιος στα δίνει ειναι ηλίθιος και δεν ξέρει τα δικαιώματα του. 

Μα δεν είναι ζήτημα δικαιωμάτων. Ο άνθρωπος για να μισθώσει το ακίνητό του θέλει να ελέγξει ενδελεχώς τους ενδιαφερόμενους για αυτό. Όποιος δεν θέλει να δώσει τα στοιχεία που ζητάει...πάει αλλού. 

Δλδ δεν είναι ζήτημα ηλιθιότητας ή δικαιωμάτων, η αγορά είναι ελεύθερη. Εγώ μπορεί να θέλω να έχεις πτυχίο ποιμαντικής θεολογίας για να σου νοικιάσω το διαμέρισμα μου. Γιατί έτσι μου αρέσει. Αν δεν έχεις, ή δεν θέλεις να μου το δώσεις να το δω..πας αλλού. 

Αντιστοίχως, επειδή εσύ που ενδιαφέρεσαι με βλέπεις λίγο μουρλό και δεν θέλεις να μπλέξεις, μπορείς να μου ζητήσεις τα στοιχεία επικοινωνίας των τελευταίων τριών ενοικιαστών που είχα, να δεις αν είμαι σωστός ιδιοκτήτης ή λαμόγιο. Γιατί έτσι σου αρέσει. Αν με δεις να τσινάω ...πήγαινε αλλού. 

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

Ο νόμος προστασίας δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα το λέει. Δεν είσαι δημόσια υπηρεσία ούτε τράπεζα για να ζητάς εκκαθαριστικά, περιουσιακες καταστασεις και κινήσεις τραπεζικών λογαριασμών. Και όποιος στα δίνει ειναι ηλίθιος και δεν ξέρει τα δικαιώματα του. 

Αναφορά σε κείμενο

Μα δεν είναι ζήτημα δικαιωμάτων. Ο άνθρωπος για να μισθώσει το ακίνητό του θέλει να ελέγξει ενδελεχώς τους ενδιαφερόμενους για αυτό. Όποιος δεν θέλει να δώσει τα στοιχεία που ζητάει...πάει αλλού. 

Το αυτο. Αν θελει τα δινει, αν δεν θελει παει αλλου.

Αναφορά σε κείμενο

Και αυτό που λες για έλεγχο τραπεζικών λογαριασμών γίνεται μόνο μετά δικαστική απόφαση απο δικηγορο και στοιχίζει 600 ευρώ για κάθε συστημική τράπεζα (που και πάλι μπορεί να το αρνηθεί) δηλαδή κανα τριχίλιαρο με εντελώς αβέβαιη έκβαση.

Αν σου χρεωνουν 600€/τραπεζα με αβεβαιη εκβαση μετα απο εκδοση διαταγης πληρωμης, ψαξε αλλο δικηγορο απλα.

Επεξ/σία από narta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

27 λεπτά πριν, Dante80 είπε

Αντιστοίχως, επειδή εσύ που ενδιαφέρεσαι με βλέπεις λίγο μουρλό και δεν θέλεις να μπλέξεις, μπορείς να μου ζητήσεις τα στοιχεία επικοινωνίας των τελευταίων τριών ενοικιαστών που είχα, να δεις αν είμαι σωστός ιδιοκτήτης ή λαμόγιο. Γιατί έτσι σου αρέσει. Αν με δεις να τσινάω ...πήγαινε αλλού. 

Υπαρχει γενικα ενα πνευμα και προσπαθεια εκλογικευσης που λεει οτι οι ιδιοκτητες ειναι υποχρεωμενοι να νοικιαζουν και οτι οι ενοικιαστες δεν εχουν καμια υποχρεωση περα του ενοικιου και αυτο οταν σφιγγουν οι κωλοι επειδη ο Κουλης και ο καθε Κουλης βγαζει μια αποφαση, θα πρεπει οι ιδιοκτητες να κανουν κοινωνικη πολιτικη απο την τσεπη τους και να κανουν μειωσεις και να δειχνουν ανοχη.

Δειτε λιγο τι γινεται παραδιπλα, στις πραγματικα δυτικες πολιτισμενες ευρωπαικες χωρες που η ενοικιαση δωματιου με κοινοχρηστους χωρους ειναι η κανονικοτητα οπως και το μητρωο ενοικιαστων και η αποδοση μισθιου σε 5 μερες με δικαστικο επιμελητη και τα πραγματα σε αποθηκη.

Επεξ/σία από narta
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, narta είπε

  

Υπαρχει γενικα ενα πνευμα και προσπαθεια εκλογικευσης που λεει οτι οι ιδιοκτητες ειναι υποχρεωμενοι να νοικιαζουν και οτι οι ενοικιαστες δεν εχουν καμια υποχρεωση περα του ενοικιου και αυτο οταν σφιγγουν οι κωλοι επειδη ο Κουλης και ο καθε Κουλης βγαζει μια αποφαση, θα πρεπει οι ιδιοκτητες να κανουν κοινωνικη πολιτικη απο την τσεπη τους και να κανουν μειωσεις και να δειχνουν ανοχη.

Δειτε λιγο τι γινεται παραδιπλα, στις πραγματικα δυτικες πολιτισμενες ευρωπαικες χωρες που η ενοικιαση δωματιου με κοινοχρηστους χωρους ειναι η κανονικοτητα οπως και το μητρωο ενοικιαστων και η αποδοση μισθιου σε 5 μερες με δικαστικο επιμελητη και τα πραγματα σε αποθηκη.

Δεν ζούμε στις πραγματικα δυτικες πολιτισμενες ευρωπαικες χωρες όμως, αλλά στην Ελλάδα. 

Και για κάθε λαμόγιο ενοικιαστή υπάρχει ένα λαμόγιο ιδιοκτήτης. Καμία απολύτως εκλογίκευση.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dante80 είπε

Δεν ζούμε στις πραγματικα δυτικες πολιτισμενες ευρωπαικες χωρες όμως, αλλά στην Ελλάδα. 

Και για κάθε λαμόγιο ενοικιαστή υπάρχει ένα λαμόγιο ιδιοκτήτης. Καμία απολύτως εκλογίκευση.

Συμφωνω αλλα γι αυτο υπαρχουν τα υπογεγραμενα ιδιωτικα συμφωνητικα. Τα λαμογια να φυγουν, να πανε αλλου. 😅

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, narta said:

  

Υπαρχει γενικα ενα πνευμα και προσπαθεια εκλογικευσης που λεει οτι οι ιδιοκτητες ειναι υποχρεωμενοι να νοικιαζουν και οτι οι ενοικιαστες δεν εχουν καμια υποχρεωση περα του ενοικιου και αυτο οταν σφιγγουν οι κωλοι επειδη ο Κουλης και ο καθε Κουλης βγαζει μια αποφαση, θα πρεπει οι ιδιοκτητες να κανουν κοινωνικη πολιτικη απο την τσεπη τους και να κανουν μειωσεις και να δειχνουν ανοχη.

Δειτε λιγο τι γινεται παραδιπλα, στις πραγματικα δυτικες πολιτισμενες ευρωπαικες χωρες που η ενοικιαση δωματιου με κοινοχρηστους χωρους ειναι η κανονικοτητα οπως και το μητρωο ενοικιαστων και η αποδοση μισθιου σε 5 μερες με δικαστικο επιμελητη και τα πραγματα σε αποθηκη.

Ακριβέστατος. Κι αυτό διότι στην Ελλάδα η περιουσία είναι αμάρτημα. Και η στέγη θεμελιώδες λαϊκό δικαίωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, narta είπε

  

Υπαρχει γενικα ενα πνευμα και προσπαθεια εκλογικευσης που λεει οτι οι ιδιοκτητες ειναι υποχρεωμενοι να νοικιαζουν και οτι οι ενοικιαστες δεν εχουν καμια υποχρεωση περα του ενοικιου και αυτο οταν σφιγγουν οι κωλοι επειδη ο Κουλης και ο καθε Κουλης βγαζει μια αποφαση, θα πρεπει οι ιδιοκτητες να κανουν κοινωνικη πολιτικη απο την τσεπη τους και να κανουν μειωσεις και να δειχνουν ανοχη.

Δειτε λιγο τι γινεται παραδιπλα, στις πραγματικα δυτικες πολιτισμενες ευρωπαικες χωρες που η ενοικιαση δωματιου με κοινοχρηστους χωρους ειναι η κανονικοτητα οπως και το μητρωο ενοικιαστων και η αποδοση μισθιου σε 5 μερες με δικαστικο επιμελητη και τα πραγματα σε αποθηκη.

Με καθυστερηση 40 ετων απο τις υπολοιπες ευρωπαικες χωρες αλλαζουν και στην Ελλαδα τα παντα στην ιδιοκτησια στις επαγγελματικες και στις οικιστικες  μισθωσεις                                                                                                        Οι μεγαλες εταιρειες εισηγμενες στο ΧΑΑ  ΡΕΙΤ και ΑΕΕΑΠ μικροτερες ΑΕ εταιρειες διαχειρησης ακινητων μαζευουν και ανεγειρουν  μανιωδως στην Αθηνα και στην επαρχεια επαγγελματικα ακινητα μαγαζια γραφεια αποθηκες βιομηχανικα κτηρια ξενοδοχεια εμπορικα κεντρα και γενικα οτι ειναι αξιολογο ακινητο περναει στα χερια τους στην συνεχεια το μισθωνουν  Τα μισθωτηρια συμβολαια που ετοιμαζουν οι ομαδες δικηγορων που δουλευουν για αυτους ειναι δρακοντια και υπερ των ιδιοκτητων          Εαν δεν με πιστευετε ρωτηστε καποιον γνωστο σας που μισθωνει απο εταιρειες ποσες σελιδες ειναι το μισθωτηριο εως και φωτογραφιες εχει πως ητανε το κτηριο πριν το μισθωμα και πως πρεπει να παραδοθει πισω ακριβως ιδιο βαμενο και καθαρο με τις  αρχικες φωτογραφιες  Περιττο να αναφερω οτι οποιος δεν πληρωσει το ενοικιο εως τις 5 του μηνος αρχιζουν τα τηλεφωνα απο τους δικηγορους και στον δευτερο μηνα ερχονται τα εξωδικα βροχη και η εξωση     

Το ρεζουμε ειναι οτι μπαινουν δυναμικα στις μισθωσεις κατοικιων ηδη πολλα κτηρια ποιοτικων φοιτοιτικων κατοικιων σε Αθηνα Θεσσαλονικη εχουν περασει στην ιδιοκτησια τους ετοιμαζουν το δευτερο βημα που αφορα τα αμιγως οικιστικα ακινητα διαμερισματα και μεζονετες 

Το χαβαλε για τους κουτοπονηρους μπαταχτσηδες ενοικιαστες σε λιγα χρονια τελειωνει οριστικα ΘΑ ΜΑΘΕΤΕ ΟΛΟΙ  ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΤΕ  ΤΟ ΕΝΟΙΚΙΟ ΣΑΣ ΣΤΙΣ 1 ΤΟΥ ΜΗΝΟΣ ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΘΑ ΠΕΡΝΕΙ ΠΟΔΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΚΙΝΗΤΟ ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΝΕΙ ΖΗΜΙΕΣ ΚΑΙ ΜΑΓΚΙΕΣ ΘΑ ΕΧΕΙ ΘΕΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Petroskasap είπε

Με καθυστερηση 40 ετων απο τις υπολοιπες ευρωπαικες χωρες αλλαζουν και στην Ελλαδα τα παντα στην ιδιοκτησια στις επαγγελματικες και στις οικιστικες  μισθωσεις                                                                                                        Οι μεγαλες εταιρειες εισηγμενες στο ΧΑΑ  ΡΕΙΤ και ΑΕΕΑΠ μικροτερες ΑΕ εταιρειες διαχειρησης ακινητων μαζευουν και ανεγειρουν  μανιωδως στην Αθηνα και στην επαρχεια επαγγελματικα ακινητα μαγαζια γραφεια αποθηκες βιομηχανικα κτηρια ξενοδοχεια εμπορικα κεντρα και γενικα οτι ειναι αξιολογο ακινητο περναει στα χερια τους στην συνεχεια το μισθωνουν  Τα μισθωτηρια συμβολαια που ετοιμαζουν οι ομαδες δικηγορων που δουλευουν για αυτους ειναι δρακοντια και υπερ των ιδιοκτητων          Εαν δεν με πιστευετε ρωτηστε καποιον γνωστο σας που μισθωνει απο εταιρειες ποσες σελιδες ειναι το μισθωτηριο εως και φωτογραφιες εχει πως ητανε το κτηριο πριν το μισθωμα και πως πρεπει να παραδοθει πισω ακριβως ιδιο βαμενο και καθαρο με τις  αρχικες φωτογραφιες  Περιττο να αναφερω οτι οποιος δεν πληρωσει το ενοικιο εως τις 5 του μηνος αρχιζουν τα τηλεφωνα απο τους δικηγορους και στον δευτερο μηνα ερχονται τα εξωδικα βροχη και η εξωση     

Το ρεζουμε ειναι οτι μπαινουν δυναμικα στις μισθωσεις κατοικιων ηδη πολλα κτηρια ποιοτικων φοιτοιτικων κατοικιων σε Αθηνα Θεσσαλονικη εχουν περασει στην ιδιοκτησια τους ετοιμαζουν το δευτερο βημα που αφορα τα αμιγως οικιστικα ακινητα διαμερισματα και μεζονετες 

Το χαβαλε για τους κουτοπονηρους μπαταχτσηδες ενοικιαστες σε λιγα χρονια τελειωνει οριστικα ΘΑ ΜΑΘΕΤΕ ΟΛΟΙ  ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΤΕ  ΤΟ ΕΝΟΙΚΙΟ ΣΑΣ ΣΤΙΣ 1 ΤΟΥ ΜΗΝΟΣ ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΘΑ ΠΕΡΝΕΙ ΠΟΔΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΚΙΝΗΤΟ ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΝΕΙ ΖΗΜΙΕΣ ΚΑΙ ΜΑΓΚΙΕΣ ΘΑ ΕΧΕΙ ΘΕΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ 

 

Να σαι καλα με έκανες και γέλασα βραδιάτικα. Εδώ φίλε πέφτουν φεσια στους ιδιοκτήτες με κυβερνητικές αποφάσεις και ολοι οι νόμοι ευνοούν τους κακοπληρωτες και τα λαμόγια. Εταιρίες μεγάλες και γνωστές όπως κάποια που στην οποία εκμισθωνω κατάστημα έβγαζε μια μέρα το μηνα εναν εργαζόμενο σε εικονικη αναστολη και μου έκοβε 40% απο το ενοίκιο με τις ευλογίες του Μητσοτάκη. Οι εξωσεις είχαν σταματήσει εντελώς. Οχι ότι και σε κανονικές συνθήκες δηλαδή λειτουργεί η δικαιοσύνη, γιατί ειναι τόσο αργή και δύσκαμπτη που ουσιαστικά πάντα ζημιωμενος βγαίνεις αν βάλεις στην εξίσωση τον χαμένο χρόνο, τα διαφυγόντα κέρδη και τα δικαστικά έξοδα.

Επεξ/σία από fragma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χουμε ξαναπει , κανονικο screening στους ενοικιαστες, αν δεν δωσουν αυτα που τους ζηταμε απλα δεν τον βαζουμε μεσα.

Οσο περισσοτερες πληροφοριες μπορειτε να αντλησειτε τοσο το καλυτερο.

Πρεπει να διαμορφωσετε ενα ολοκληρωμενο προφιλ απο πριν. 

Υπαρχουν και αλλα αντιστοιχα βιντεο για screening tentants , αναζητηστε τα και καντε την δικη σας λιστα , με βαση την ελληνικη πραγματικοτητα.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ είχα έναν που ήθελα να του κάνω ερωτήσεις να μάθω τι δουλειά κάνει, τι οικογενειακή κατάσταση έχει κλπ. Χωρίς καν να ρωτήσω μου έδωσε την κάρτα του, το γραφείο του (γιατρός) και από που είναι και με ποιον θα μένει. Αμέσως κι εγώ μείωσα τα ενοίκια που ζητάω μπροστά από 2 σε 1.

Ο νοικοκύρης φαίνεται και απαντάει πριν καν ρωτήσεις. Ο απατεώνας σου κάνει χαμογελακια και ότι τάχα "αυτά είναι προσωπικές πληροφορίες", αυτός είναι που σε μια δυσκολη στιγμή θα σου ρίξει το φέσι , θα σε παρακαλάει και θα επαναλαμβάνει "θα στα δώσω όλα μαζί τον επόμενο μήνα"

Επεξ/σία από Land-decked
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Land-decked είπε

Εγώ είχα έναν που ήθελα να του κάνω ερωτήσεις να μάθω τι δουλειά κάνει, τι οικογενειακή κατάσταση έχει κλπ. Χωρίς καν να ρωτήσω μου έδωσε την κάρτα του, το γραφείο του (γιατρός) και από που είναι και με ποιον θα μένει. Αμέσως κι εγώ μείωσα τα ενοίκια που ζητάω μπροστά από 2 σε 1.

Ο νοικοκύρης φαίνεται και απαντάει πριν καν ρωτήσεις. Ο απατεώνας σου κάνει χαμογελακια και ότι τάχα "αυτά είναι προσωπικές πληροφορίες", αυτός είναι που σε μια δυσκολη στιγμή θα σου ρίξει το φέσι 

Του έκοψες μια εγγύηση επειδή είδες μια επαγγελματική κάρτα και επειδή είναι γιατρός που νομίζεις ότι αυτομάτως σημαίνει σοβαρο άτομο; ... Δεν θέλω να το σχολιάσω.

Επεξ/σία από fragma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fragma είπε

Του έκοψες μια εγγύηση επειδή είδες μια επαγγελματική κάρτα και επειδή είναι γιατρός που νομίζεις ότι αυτομάτως σημαίνει σοβαρο άτομο; ... Δεν θέλω να το σχολιάσω.

Προφανώς με προσκάλεσε στο ιατρείο του, επίσης είδα και την γυναίκα/παιδί. 

Τώρα αν με πιάσει κορόιδο στο μέλλον, θα είμαι ακόμα πιο αυστηρός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Petroskasap είπε

Με καθυστερηση 40 ετων απο τις υπολοιπες ευρωπαικες χωρες αλλαζουν και στην Ελλαδα τα παντα στην ιδιοκτησια στις επαγγελματικες και στις οικιστικες  μισθωσεις                                                                                                        Οι μεγαλες εταιρειες εισηγμενες στο ΧΑΑ  ΡΕΙΤ και ΑΕΕΑΠ μικροτερες ΑΕ εταιρειες διαχειρησης ακινητων μαζευουν και ανεγειρουν  μανιωδως στην Αθηνα και στην επαρχεια επαγγελματικα ακινητα μαγαζια γραφεια αποθηκες βιομηχανικα κτηρια ξενοδοχεια εμπορικα κεντρα και γενικα οτι ειναι αξιολογο ακινητο περναει στα χερια τους στην συνεχεια το μισθωνουν  Τα μισθωτηρια συμβολαια που ετοιμαζουν οι ομαδες δικηγορων που δουλευουν για αυτους ειναι δρακοντια και υπερ των ιδιοκτητων          Εαν δεν με πιστευετε ρωτηστε καποιον γνωστο σας που μισθωνει απο εταιρειες ποσες σελιδες ειναι το μισθωτηριο εως και φωτογραφιες εχει πως ητανε το κτηριο πριν το μισθωμα και πως πρεπει να παραδοθει πισω ακριβως ιδιο βαμενο και καθαρο με τις  αρχικες φωτογραφιες  Περιττο να αναφερω οτι οποιος δεν πληρωσει το ενοικιο εως τις 5 του μηνος αρχιζουν τα τηλεφωνα απο τους δικηγορους και στον δευτερο μηνα ερχονται τα εξωδικα βροχη και η εξωση     

Το ρεζουμε ειναι οτι μπαινουν δυναμικα στις μισθωσεις κατοικιων ηδη πολλα κτηρια ποιοτικων φοιτοιτικων κατοικιων σε Αθηνα Θεσσαλονικη εχουν περασει στην ιδιοκτησια τους ετοιμαζουν το δευτερο βημα που αφορα τα αμιγως οικιστικα ακινητα διαμερισματα και μεζονετες 

Το χαβαλε για τους κουτοπονηρους μπαταχτσηδες ενοικιαστες σε λιγα χρονια τελειωνει οριστικα ΘΑ ΜΑΘΕΤΕ ΟΛΟΙ  ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΤΕ  ΤΟ ΕΝΟΙΚΙΟ ΣΑΣ ΣΤΙΣ 1 ΤΟΥ ΜΗΝΟΣ ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΘΑ ΠΕΡΝΕΙ ΠΟΔΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΚΙΝΗΤΟ ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΝΕΙ ΖΗΜΙΕΣ ΚΑΙ ΜΑΓΚΙΕΣ ΘΑ ΕΧΕΙ ΘΕΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ 

 

Αν πληρώνει ο εργοδότης την 1η του μηνός τότε θα πληρωθεί και το νοίκι την 1η του μηνός, στην Ελλάδα όπου πολλοί εργοδότες πληρώνουν 1.5 με 3 μήνες καθυστέρηση τότε δυστυχώς θα καθυστερούν και τα νοίκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, Land-decked είπε

Προφανώς με προσκάλεσε στο ιατρείο του, επίσης είδα και την γυναίκα/παιδί. 

Τώρα αν με πιάσει κορόιδο στο μέλλον, θα είμαι ακόμα πιο αυστηρός

Ο συγκεκριμένος μπορει να είναι εντάξει άτομο, αλλα αν θέλεις την εμπειρία μου επειδή ζω εκμεταλλευόμενος ακίνητα για πάνω απο 30 χρόνια, πρέπει να έχεις κάποιους κανόνες απο τους όποιους να μην κάνεις ποτε πίσω, οσο συμπαθητικός και αξιόπιστος σου φαίνεται ο ενοικιαστής .

Γενικά μην μπλέκεις ποτέ τα επαγγελματικά με τα προσωπικά, και προσπάθησε να κρατας τυπικές και ευγενικές σχέσεις με τους ενοικιαστές, αλλα μην αναπτύσσεις φιλιες και στενές σχέσεις, γιατί βασικά έχετε αντίθετα συμφέροντα. 

Επεξ/σία από fragma
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...