Προς το περιεχόμενο

Smartphone@Sony Xperia XZ3, 299€, Germanos


efkola

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, pacahontas III milagros είπε

οπως το Xperia x που χα παρει γω δλδ ❣️ γαμωτι!!? 

 

Το Cosmote branded υποθέτω σε ενοχλεί; Όπως είπαν και τα παιδιά πιο πάνω το αλλάζεις εύκολα, όμως δεν ξέρω τι θα γίνε αν θες να χρησιμοποιήσεις το wifi calling.

Στο xz1 μου δεν μπορώ να το ενεργοποιήσω (cosmote sim) επειδή δεν είναι Cosmote branded η συσκευή, το είχα πάρει από Κωτσόβολο εγώ και δεν ψήνομαι να αλλάξω rom για ένα πράγμα μόνο. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Το Cosmote branded υποθέτω σε ενοχλεί; Όπως είπαν και τα παιδιά πιο πάνω το αλλάζεις εύκολα, όμως δεν ξέρω τι θα γίνε αν θες να χρησιμοποιήσεις το wifi calling.

Αν το κάνεις unbrand δε θα δουλεύει το volte και vowifi της COSMOTE.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ γιατί δεν κλειδώνετε το θέμα. Ο Γερμανός είχε διαθέσιμα δύο κομμάτια, τα οποία έφυγαν σχετικά γρήγορα και δεν πρόκειται να ξαναγίνει διαθέσιμο για αγορά στο site. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, pacahontas III milagros said:

οπως το Xperia x που χα παρει γω δλδ ❣️ γαμωτι!!? 

και χωρίς υποδοχή micro sd δεν ειναι και καμια σουπερ προσφορά. απλη προσφορά ειναι

Το single sim αυτη την υποδοχη νομιζω εχει οποτε παιρνει micro sd

s-l640.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, pacahontas III milagros είπε

και χωρίς υποδοχή micro sd δεν ειναι και καμια σουπερ προσφορά. απλη προσφορά ειναι

Έχει microSD κανονικά το single sim.

Επεξ/σία από athanaso77
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, athanaso77 είπε

Αν το κάνεις unbrand δε θα δουλεύει το volte και vowifi της COSMOTE.

Η Branded συσκευή δεν είναι πρόβλημα, έχει απλά μέσα 4-5 εφαρμογές που γίνονται απεγκατάσταση η απενεργοποίηση.Η μήπως κάποιους τους ενοχλεί το logo στο boot;100+ εφαρμογές έχουμε όλοι στο κινητό και μας πείραξαν οι 4-5 της Cosmote.

Εχεις όμως VoLTE και VoWIFI που μπορεί να φανούν χρήσιμα, τα έχεις χωρίς να αλλάξεις rom.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Η Branded συσκευή δεν είναι πρόβλημα, έχει απλά μέσα 4-5 εφαρμογές που γίνονται απεγκατάσταση η απενεργοποίηση.Η μήπως κάποιους τους ενοχλεί το logo στο boot;100+ εφαρμογές έχουμε όλοι στο κινητό και μας πείραξαν οι 4-5 της Cosmote.

Εχεις όμως VoLTE και VoWIFI που μπορεί να φανούν χρήσιμα, τα έχεις χωρίς να αλλάξεις rom.

Πες τα ρε φίλε. Διαβάζω αυτά τα σχόλια και ειλικρινά τρελαίνομαι. Οι εφαρμογές της cosmote τους χάλασαν, όχι το κινητό καθαυτό! 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AntiCambeR είπε

Η Branded συσκευή δεν είναι πρόβλημα, έχει απλά μέσα 4-5 εφαρμογές που γίνονται απεγκατάσταση η απενεργοποίηση.Η μήπως κάποιους τους ενοχλεί το logo στο boot;100+ εφαρμογές έχουμε όλοι στο κινητό και μας πείραξαν οι 4-5 της Cosmote.

Εχεις όμως VoLTE και VoWIFI που μπορεί να φανούν χρήσιμα, τα έχεις χωρίς να αλλάξεις rom.

Το μόνο ουσιαστικά ενοχλητικό που δεν παρακάμπτεται είναι το boot logo της cosmote. Όσον αφορά τις εφαρμογές, αυτές φεύγουν εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/4/2020 στις 2:05 ΜΜ, mcgerger είπε

Άρα δηλαδή μδυσπορεί να παίξει με οποιοδήποτε handsfree/ακουστικά με 3.5mm jack μέσω του αντάπτορα;

 

Στις 30/4/2020 στις 2:05 ΜΜ, mcgerger είπε

Άρα δηλαδή μπορεί να παίξει με οποιοδήποτε handsfree/ακουστικά με 3.5mm jack μέσω του αντάπτορα;

δυστυχώς δεν ξέρω, δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

απλα για την συνέχεια του νήματος να πω οτι παρέλαβα. τα ΕΛΤΑ που συνεργάζεται ο Γερμανός χάλια εξυπηρέτηση ομως.Τραγικα πράγματα και τριτοκοσμικα με ταλαιπώρησαν απίστευτα μεχρι να παραλάβω ! (και εννοείται πηγα να παραλάβω εγω αλλιώς δε θα παραλαμβανα ποτέ οπως το s8 στα 299€ που Ακόμα "το περιμένω ") 

 

τωρα για το κινητό θελω χρονο για να πω κάτι συγκεκριμένο αλλα σαν πρωτες πρωτες εντυπώσεις το δακτυλικο αποτύπωμα ειναι στην πιο αντί εργονομική θεση ολων των εποχών!

παρόλη ομως την τραγική θέση του δειχνει να "πιάνει" πολυ καλύτερα απο το Samsung μου (ακόμα και στο πολύ βελτιωμένο s9 σε σχέση με τα άχρηστα fingerprints των s6, s7 η samsung ακόμα χάνει καθώς πρόκειται για χαρακτηριστικό που παραδοσιακά δεν δίνει καμια βαρύτητα  - και ας μη μιλησω καν για την αλλη μουφα της το iris scanner ) 

 Σαν κινητό ειναι βαρυ, χοντρο, τα μπεζελ πολυ μεγαλα και μου κακοφαινεται που ναι μεγαλύτερο απο το s9plus ενω εχει μικροτερη οθονη! και η σελφι ακόμα κ με το beautification (εφε απαλού δέρματος το λεει) ενεργο σου τονίζει όλες τις ατέλειες στο πρόσωπο σπυρακια κλπ δειχνοντας σε κουασιμοδο😂😂συν σου κανει το πρόσωπο σαν πιο μεγαλο σαν "κεφάλα " 

εντάξει απλοί άνθρωποι ειμαστε δεν είμαστε μοντέλα και η samsung υπερεχει μακραν σε αυτο... 

 

χωρίς κάμερες που εκεί πια παίζονται όλα δεν μου κανει καμια εντύπωση που η sony πουλάει μονο στις black Friday.... 

 

 

βέβαια σε αυτή τη τιμη θεωρω αξιζει, γιατι εχει μια πολυ ομορφη oled οθονη που ίσως (νομιζω - 5%,10%) δεν πιανει τη φωτεινότητα της samsung αλλα δείχνει το ιδιο ζουμερή και εντυπωσιακή με το λευκο να το φτιάχνεις οσο κρυο θες (μπορείς να το φτιάξεις καλυτερα κρύο αποτι στο samsung) και εχει hdr! επισης το 18:9 ειναι υπέροχη συνταγή! καμια σχεση με τα σημερινα κωλοτηλεκοντρολ! 

 

 

εγώ το πηρα για τον snap 845 και τα στερεο ηχεια για gaming γιατι με το σαπακι το exynos αδυνατώ να παιξω τα καλά παιχνίδια λογω throttling ! 

 

θα κανω  edit με οτι παρατηρω. 

edit 1. παρατηρω εχει ελαιοφοβικη επιστρωση σαν τα τελευταία samsung και iphone! ριχνεις νερο και η σταγόνα απωθείται δε μενει στο ιδιο σημειο! 

 

edit 2. η edge οθονη πλαγια δεξια-αριστερα στην οθονη ειναι (καπως) λιγοτερο αισθητή απο τo samsung.

στις τέσσερις γωνιες ομως του κινητου πανω-κατω εκει που ναι η μπαρα ειδοποιησεων και τα πληκτρα ελέγχου, η καμπυλη ειναι πολυ πιο εμφανη και δε μαρεσει

 

 

3.τα ηχεια δονουν το τηλέφωνο, σαν οταν μπαινεις σε αμαξι με καλο ήχο σύστημα που τρανταζεται απο τη μπασαδουρα. το παραμετροποιεις εσυ ποσο δυνατα θελεις να δονειται! για gaming πρέπει να λεει τρελά αυτο το τηλέφωνό συν οτι δεν εχει νοτς να σου καταστρεφει την gaming εμπειρία.... 

 

 

4. έκανα την αναβάθμιση στο Android 10 και ακόμα αυτοί στην sony δεν έχουν βάλει τρόπο να ξηλώσεις τα αρχαιολογικά εικονικα πλήκτρα και να παιξεις μονάχα με gestures που μέχρι και η Google τα υιοθέτησε άμεσα μετά το επαναστατικό iPhone X.

Α ρε sony... ουραγός πάντα θα σαι! και άσε που τα εικονίδια στο ui είναι ίδια εδώ και εκατό χρόνια σαν να βλέπεις Xperia z² του 2013, προφανως λόγω έλλειψης budget. 

 

5. το dark mode για το menu είναι για γέλια! αντί να ναι κατάμαυρο να αναδείξει την oled, ειναι ενα γριζοπο πράμα που σε κάνει να νομίζεις οτι εχεις κινητό με LCD ... 

 

6. προς το παρον στη μαμησια sony gallery εφαρμογή δεν εχω παρατηρήσει το ΑΔΙΑΝΌΗΤΟ LAG που χα στο Xperia X που για να σου δείξει τη κάθε φωτογραφία στην πλήρη ανάλυση της έπρεπε να περιμένεις 3 δευτερόλεπτα.... 

edit. παλι εχει lag απλά πλέον είναι ανεπαίσθητο! ανοίγει μεν στιγμιαία τη φωτογραφία, αλλα στην δείχνει στην πλήρη ανάλυση της μετα απο 1 δευτερόλεπτο! κάτι που φυσικά ειναι τραγικό εν ετη 2020.... 

 

επιπλέον, πάλι στην εφαρμογή gallery της sony παρατηρείται lag κατά το σβήσιμο μίας φωτογραφίας που δεν παρατηρείται στην gallery της samsung! Είναι θέμα καθαρά κακού software της sony ! 

 

7. το side sense προσπαθεί απεγνωσμένα να μιμηθεί το Samsung edge panel (η το squeeze της htc) και προσθέτει gestures που δεν τα χει η samsung, αλλά ειναι δύσχρηστο και οποτε θέλει εκείνο δουλεύει 😂😂 συν οτι τα gestures αυτά σε συνδιασμο με τα on screen software buttons ταυτόχρονα που τα χει η sony και δεν εχει επιλογή να τα βγαλεις, καταλήγουν ενα τραγελαφικό φιασκο ως χειρισμός του κινητού ... 

 

8. και στα ηχεία το Samsung μοιάζει να βγάζει πιο "γεμάτο " και πολυδιάστατο ήχο! θα φανεί αύριο πιο εμπεριστατωμενα που θα παίξω ενεργα με το equaliser! (edit. δοκιμασα καθε δυνατή ρύθμιση και όντως το Samsung δινει πιο καλό ηχο και σημαντικά καλύτερη ψευδαίσθηση surround απ'οτι το sony) 

 

 

9. ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΒΑΣΙΚΟ.

κατα 99% (δεν λεω 100% ακομα το ψάχνω), εκτός απο τα on screen buttons που δεν απενεργοποιουνται, επίσης ΔΕΝ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΠΟΤΈ Η NOTIFICATION BAR πανω ψηλά, ούτε μεσα στις εφαρμογές, ουτε κατα το browsing με samsung internet browser που χει επιλογη για full view οθονη!!!! στο μοναδικό σενάριο που έχω καταφέρει να την απενεργοποιησω ειναι στην αρχική οθονη χρησιμοποιώντας nova launcher! 

 

μιλάμε για ενα ΕΝΤΕΛΩΣ ΣΑΠΙΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΗΣ SONY.... 

και υποψην!! τα πρώτα σημεία που εμφανίζονται τα burn in στις oled ειναι στα on screen buttons και στη notification bar...... 

μιλαμε για έγκλημα της sony στους χρηστες της! Μας βλέπω ολους με burn in στα δυο χρόνια. 

 

 

 

Πραγματικα δε ξέρω πόσο έκανε νέο (edit. ειδα τωρα 800...) αλλα για κινητό ΟΥΡΑΓΌ σε καμερες-software-bezels αν εδινα πανω απο 500€ θα το πεταγα στον τοίχο! 300€ πολύ καλή τιμη! αλλά τοσο πρέπει να πουλαει ολες τις ναυαρχίδες η sony και οχι κατι χιλιαρικα που διαβάζω ! 

Επεξ/σία από pacahontas III milagros
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...