Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου 27' IPS Monitor


jasondr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας.

Ερώτηση για αγορά οθόνης. Θα αντικαταστήσει μια παλιά Samsung SyncMaster SA350.

1.Τιμη 500 + - 50€

2. Καθημερινή χρήση (office,Autodesk Inventor ,internet, 2 φορές την βδομάδα παιχνίδια τύπου AC Odyssey, Jedi Fallen Order και strategy , οχι multiplayer ). 

3. 27' 

4. Μέχρι νεοτέρας msi gtx 1050ti 4G Gaming X

20200428_155917.jpg

Επεξ/σία από jasondr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για 2 φορές την εβδομάδα single player 3rd person games δεν αξίζει να δώσεις 500+ ευρώ για οθόνη πολλών hz. Επίσης μια 1050ti δεν μπορεί να αποδώσει τόσα πολλά hz στην ανάλυση των 1440p που έχουν οι οθόνες που έχεις ως υποψήφιες. Σου προτείνω κάτι σε 24άρα 1080p/60hz ή 27άρα 1440p/60hz με τιμές κοντά στα 300 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσον μπορει να τα διαθεσει γιατι να μη παρει ομως μια οθοναρα?

Δε θα τον περιορισει αν αργοτερα θελει να κανει το κατι παραπανω.

 

Απο τις 3,πας καρφι στην LG χωρις συζητηση.Καλοριζικη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Dantε είπε

Εφοσον μπορει να τα διαθεσει γιατι να μη παρει ομως μια οθοναρα?

Δε θα τον περιορισει αν αργοτερα θελει να κανει το κατι παραπανω.

Απο τις 3,πας καρφι στην LG χωρις συζητηση.Καλοριζικη!

Καμία από αυτές δεν είναι οθονάρα..όλες ips είναι με τα καλά και τα κακά τους. Από τα 60hz στα 144hz ή 165hz που είναι και η μόνη ουσιαστική διαφορά μεταξύ αυτών των οθόνων υπάρχει μια διαφορά των 250 με 300 ευρώ, διπλάσια δλδ τιμή που δεν αξίζει με τίποτα για κάποιον που δεν πρόκειται να παίξει multiplayer first person shooters και μάλιστα 2 φορές την εβδομάδα.

Αν θέλει υποχρεωτικά να τα στάξει επειδή έτσι του κάπνισε τότε ας πάρει την LG, αλλά εγώ θα του πρότεινα αυτά τα περισσευούμενα 300 ευρώ να τα επενδύσει σε καλύτερη gpu.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, music_lover είπε

Καμία από αυτές δεν είναι οθονάρα..όλες ips είναι με τα καλά και τα κακά τους. Από τα 60hz στα 144hz ή 165hz που είναι και η μόνη ουσιαστική διαφορά μεταξύ αυτών των οθόνων υπάρχει μια διαφορά των 250 με 300 ευρώ, διπλάσια δλδ τιμή που δεν αξίζει με τίποτα για κάποιον που δεν πρόκειται να παίξει multiplayer first person shooters και μάλιστα 2 φορές την εβδομάδα.

Αν θέλει υποχρεωτικά να τα στάξει επειδή έτσι του κάπνισε τότε ας πάρει την LG, αλλά εγώ θα του πρότεινα αυτά τα περισσευούμενα 300 ευρώ να τα επενδύσει σε καλύτερη gpu.

To θεμα ειναι οτι μια καλη οθονη ειναι επενδυση και δε την αλλαζεις ουτε καν καθε 5 χρονια.

Οποτε αξιζουν τα παραπανω χρηματα.Οπως ειπα μπορει να του καπνισει να παιξει κανα multi.

Ακομα και στα single εχουν διαφορα τα hz αλλα απλα δεν εχουν τοση σημασια οσο στο multi και δε σε νοιαζει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους σας.

Το 2 φορές έχει να κάνει με ότι λόγο παιδιού δεν έχω πολύ χρόνο. Προσωπικά θεωρώ πως μια οθόνη με κάποια καλά χαρακτηριστικά (144hz με 3ms λέω εγώ πραγματικό χρονο) δεν αποδίδει μόνο σε multi απλά εκεί το βλέπεις έντονα και πάλι πρέπει να το έχεις λιώσει για να δεις διαφορές, δηλαδή σε μάχη σε COD single δεν βλέπετε διαφορά;

 27' νομίζω είναι μια καλή μέση λύση για να αυξήσω το μέγεθος λόγο αναγκών δουλειάς ( multi windows,  μεγαλύτερη επιφάνεια εργασίας - 2D-3Dσχεδιου) αλλά να μην ξεφύγω στον όγκο λόγο γραφείου. Ότι αναφέρω σε επίπεδο προσωπικής χρήσης.

 

Τέλος έχω την λογική να κρατάω τα parts όσο αυτά αποδίδουν. Το PC είναι από το 2011 και μόνο GPU έχω αλλάξει,  οπότε και μια μεταχειρισμένη από το insomnia αγοράζω όταν βγουν νέα παιχνίδια που δεν θα αντέχει να τα αποδώσει στην οθόνη η κάρτα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν επιλέξεις τις πιο gaming οθόνες στα 505e περίπου βγαίνει η LG από Amazon.fr https://www.amazon.fr/LG-27GL850-B-Ultrageartm-Moniteur-G-Sync/dp/B07T7K2V7L/

Ενώ μία άλλη που κοιτούσα και εγώ είναι η Pixio PX7 Prime και αυτή στα 505e περίπου https://www.amazon.fr/PIXIO-Moniteur-Résolution-Certificat-FreeSync/dp/B07WGXXV55/

Από αυτές τις δύο ποια θεωρείται καλύτερη;

Επεξ/σία από Inler
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η LG 27GL850-B θεωρείται καλύτερο μοντέλο όλων όσον αφορά τις ips οθόνες αυτού του εύρους τιμής.

Η Asus VG27AQ είναι εξίσου καλή με την LG αλλά υστερεί σε response time στα 60hz και στα χρώματα γιατί έχει 8bit panel, έχει όμως ελαφρώς καλύτερη αντίθεση και black frame insertion.

H Gibabyte FI27Q ενώ έχει black frame insertion, η απόδοση του είναι μέτρια. Στα χρώματα ισοδυναμεί με την LG καθότι και αυτή έχει 10bit panel αλλά υπερτερεί στην φωτεινότητα καθότι είναι η πιο φωτεινή από όλες, μη φανταστείτε, 350nits vs 400nits.

Αυτές είναι οι κύριες διαφορές τους.

Ότι και να διαλέξεις δεν θα κάνεις λάθος. Θα αγόραζα την φθηνότερη με αστερίσκο στην Asus γιατί αν η κάρτα γραφικών σου δεν μπορεί να σηκώσει πολλά fps και παίζεις κοντά στα 60 θα έχεις μεγαλύτερο response time σε αυτήν σε σχέση με τις υπόλοιπες. Μεγάλο ατού της πάντως το καλό bfi, να τα λέμε και αυτά.

Από εγγυήσεις, αξιοπιστία κτλ δεν γνωρίζω. Εγώ είμαι DELL fanboy αλλά δεν έχει 27αρι 1440p 144hz ips μοντέλο.. 😁

Επεξ/σία από music_lover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παίδες για τις απόψεις. Θα περιμένω μπας και τώρα που ανοίγουν όλα σιγα σιγά πέσει η τιμή λίγο,  αλλιώς θα πάω από εξωτερικό όπως είπε και ο Inler.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για 30 ευρω διαφορα εγω θα το αγοραζα απο εδω παντως για να εχω αμεση υποστηριξη απο την  ελληνικη αντιπροσωπεια

Επεξ/σία από ICE-T
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, ICE-T είπε

για 30 ευρω διαφορα εγω θα το αγοραζα απο εδω παντως για να εχω αμεση υποστηριξη απο την  ελληνικη αντιπροσωπεια

Η LG καλύπτει κανονικά οπότε συμφέρει από Amazon για την ευκολία επιστροφής.

Επεξ/σία από Inler
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Inler είπε

Η LG καλύπτει κανονικά οπότε συμφέρει από Amazon για την ευκολία επιστροφής.

Αν ισχύουν κανονικά τα 3 χρόνια, το zero pixel policy, όπως και το on site και σε αυτή του amazon αξίζει.

Έτσι και αλλιώς στις επιστροφές εντός 30 ημερών βγάζουν voucher για DHL οπότε αν είναι κάτι εξαρχής το ταιζεις πίσω χωρίς καμία ερώτηση και ιστορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν παίξει κάτι σε νέο panel μέχρι να την αγοράσω κατά 90% πάω LG. Για να μην ανοίξω άλλο topic...σε κάρτα (msi, asus with Nvidia) τι θα προτείνατε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...