Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου 27' IPS Monitor


jasondr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντα έδινα 300 +,- εκτός από πιτσιρικάς που έλιωνα. Με νοιάζει να αξιοποιεί το monitor και να με καλύπτει και για κάνα νέο παιχνίδι ακόμα για κάνα 2 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εγώ το παραγειλα πάντως σήμερα από Ελλάδα(δεν λέω καταστήμα για να μην κάνω διαφήμιση αλλά ένα έχει εγγύηση ελληνικής αντιπροσωπείας) οπότε σου λέω εντυπώσεις αν σε ενδιαφέρουν από μεθαύριο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλαράκι εγώ παρέλαβα σήμερα το μόνιτορ, όλα οκ φαίνονται ,IPS bleed επειδή έχω πολλά παράθυρα δίπλα δεν μπορώ να διακρίνω στην μέρα βράδυ θα το δω με rtx2080ti το υποτιθέμενο gsync δουλεύει αλλά επειδή έχω και πραγματικό gsync μόνιτορ,δεν είναι το ίδιο να τα λέμε όπως πρέπει, stuttering δεν πρόσεξα σε fps game's,COD ,για τα χρώματα που λένε κτλ μόνο στο vivid profile φαίνονται όμορφα όλα τα αλλά τα profile ψιλό μουφα φαίνονται όποτε θέλει custom profile ,τα μαύρα δεν είναι μαύρα ακριβώς , αυτά με γρήγορες ματιές 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ICE-T είπε

φιλαράκι εγώ παρέλαβα σήμερα το μόνιτορ, όλα οκ φαίνονται ,IPS bleed επειδή έχω πολλά παράθυρα δίπλα δεν μπορώ να διακρίνω στην μέρα βράδυ θα το δω με rtx2080ti το υποτιθέμενο gsync δουλεύει αλλά επειδή έχω και πραγματικό gsync μόνιτορ,δεν είναι το ίδιο να τα λέμε όπως πρέπει, stuttering δεν πρόσεξα σε fps game's,COD ,για τα χρώματα που λένε κτλ μόνο στο vivid profile φαίνονται όμορφα όλα τα αλλά τα profile ψιλό μουφα φαίνονται όποτε θέλει custom profile ,τα μαύρα δεν είναι μαύρα ακριβώς , αυτά με γρήγορες ματιές 

To Lg πήρες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/4/2020 στις 6:15 ΜΜ, music_lover είπε

Καμία από αυτές δεν είναι οθονάρα..όλες ips είναι με τα καλά και τα κακά τους. Από τα 60hz στα 144hz ή 165hz που είναι και η μόνη ουσιαστική διαφορά μεταξύ αυτών των οθόνων υπάρχει μια διαφορά των 250 με 300 ευρώ, διπλάσια δλδ τιμή που δεν αξίζει με τίποτα για κάποιον που δεν πρόκειται να παίξει multiplayer first person shooters και μάλιστα 2 φορές την εβδομάδα.

Αν θέλει υποχρεωτικά να τα στάξει επειδή έτσι του κάπνισε τότε ας πάρει την LG, αλλά εγώ θα του πρότεινα αυτά τα περισσευούμενα 300 ευρώ να τα επενδύσει σε καλύτερη gpu.

Τρομερή άποψη. Συμφωνώ απολύτως! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, ICE-T είπε

ναι το LG

Αν θέλεις γράψε κάποιες πρώτες εντυπώσεις, χρώματα κτλ.

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

out of the box τα χρώματα δεν μου άρεσαν στα profile για gaming καταστάσεις , αφού το εφερα σύμφωνα με τα γούστα μου έδειξε τα δόντια της, γωνίες πολύ καλές , bleeding μηδαμινό ,IPS glow έχει στις δύο άκρες κάτω αριστερά χαμηλά και δεξιά χαμηλά ,οποτέ έχει καλό quality control μάλλον,το μαύρο χρώμα  δεν είναι καλό γκριζαρει αρκετά, αρκετά γρήγορο στην απόκριση φαίνεται οπότε ισχύουν ότι λένε οι περισσότεροι για το εν λόγω πάντως οποίος το αγοράσει και το τσεκαρει για bleeding μην παραξενευτει αν δεν βλέπει τελείως μαύρο φόντο ,γκριζαρει πολύ έχει πολύ χαλί μαύρο .

Επεξ/σία από ICE-T
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίγω νέο θέμα ρωτώ εδώ.

Είμαι έτοιμος για αγορά νέου monitor, χρήση 70% παιχνίδι - 30% γενική χρήση + Davinci Resolve. Θα μπει δίπλα σε μια Dell U2515H (1440p 60Hz no Freesync)

PC: Ryzen 3700X + Sapphire Nitro+ Vega 64

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Είμαι 80% έτοιμος να πάρω την https://www.skroutz.gr/s/20192961/LG-27GL850-B.html LG 27GL850-B

Κοιτάω και την https://www.skroutz.gr/s/20847863/Asus-TUF-Gaming-VG27AQ.html  Asus TUF Gaming VG27AQ

Υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτά ή λιγότερα χρήματα με IPS panel, 144 Hz και Freesync + Gsync compatible ;

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Επίσης θα ήθελα μια πρόταση για βάση 2 οθονών με αυτόνομη κίνηση σε όλους τους άξονες και για τις δύο οθόνες.

Υπάρχει κάτι φθηνότερο από αυτό https://www.skroutz.gr/s/12449034/RaidSonic-Icy-Box-IB-MS504-T.html ;

Αγορά και από Amazon ή άλλο κατάστημα του εξωτερικού.

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε 9 ημέρες περιμένω την LG οπότε θα ενημερώσω με εντυπώσεις.Υπάρχει και αυτή σαν φθηνότερη αν δεν σε ενοχλεί που δεν ρυθμίζεται καθόλου η βάση https://www.skroutz.gr/s/20562075/Viewsonic-VX2758-2KP-mhd.html

 

 

 

Επεξ/σία από Inler
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Amazon.fr

Υπάρχει και αυτή στα 492e(το αν αξίζει τη διαφορά τιμής θα το κρίνει ο αγοραστής) που είναι παρόμοια εκτός του usb hub και κάποιου profile στα χρώματα δεν θυμάμαι ακριβώς όλες τις διαφορές

https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B07XVYGWSM/

 

Επεξ/σία από Inler
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/5/2020 στις 6:33 ΜΜ, ICE-T είπε

out of the box τα χρώματα δεν μου άρεσαν στα profile για gaming καταστάσεις , αφού το εφερα σύμφωνα με τα γούστα μου έδειξε τα δόντια της, γωνίες πολύ καλές , bleeding μηδαμινό ,IPS glow έχει στις δύο άκρες κάτω αριστερά χαμηλά και δεξιά χαμηλά ,οποτέ έχει καλό quality control μάλλον,το μαύρο χρώμα  δεν είναι καλό γκριζαρει αρκετά, αρκετά γρήγορο στην απόκριση φαίνεται οπότε ισχύουν ότι λένε οι περισσότεροι για το εν λόγω πάντως οποίος το αγοράσει και το τσεκαρει για bleeding μην παραξενευτει αν δεν βλέπει τελείως μαύρο φόντο ,γκριζαρει πολύ έχει πολύ χαλί μαύρο .

Μια τα ιδια και απο εμενα, αν εξαιρεσει κανεις το μαυρο που ειναι κακο, αλλα οχι και τοσο χειροτερο απο αυτα που εχουμε συνηθισει απο ips, το monitor ειναι πολυ καλο, κυριως για οποιον το θελει και για gaming, εγω που αλλαξα απο αρκετα παλιοτερο (dell u2713h) 27/2Κ/extended gamut monitor, στο τομεα εικονα δεν θα ελεγα οτι βλεπω καποια διαφορα, τουλαχιστον στην στατικη γιατι στην κινουμενη τα παλιοτερα τετοιου ειδους ips ηταν δραμα, με ghosting στα 60Hz και 20-30ms signal input lag. Τα χρωματα στο gamer profile θελουν διορθωση και δεν κανουν για ολες τις χρησεις, ειναι extended gamut οποτε σε οτι φτιαχτηκε για προβολη σε srgb ειναι oversaturated, προσωπικα περα απο το photoshop/premiere και οσα games εχουν υποστηριξη για dci-p3 χρησιμοποιω το srgb mode.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...