Προς το περιεχόμενο

Έσοδα $4 δις μόνο από τις διαφημίσεις στο YouTube είχε η Google το πρώτο τρίμηνο του 2020


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τι θα πει έβαλαν στην θέση του το Youtube;

κανονικά έπρεπε να τους επιβάλλουν να αναθεωρήσουν τους όρους,σταμάτησε να υφίσταται το tracking και δεν το ξέρω,δεν φτάνει μόνο το πρόστιμο

και στην τελική τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα δεν παραβιάζω τους όρους τους,έχουν απαγορεύσει την χρήση adblock στους όρους του Youtube;

ποιος σου είπε ότι δεν πληρώνω;έχω κάνει αγορές για υπηρεσίες και προϊόντα από βίντεο που έχω δει, παίρνουν ή δεν παίρνουν ποσοστά από αυτό οι Youtubers;

έχω ανοίξει affiliates links που έχω βρει σε περιγραφές βίντεο και από εκεί παίρνουν λεφτά οι youtubers

έχω προμοτάρει videos,έχω ανεβάσει τον αριθμό των views σε βίντεο,έχω ανεβάσει τον αριθμό των subscribers σε κανάλια;

δεν έχω πρόβλημα με τις διαφημίσεις αυτές καθεαυτές,δεν έχω πρόβλημα να δω ένα επιχορηγούμενο βίντεο αν το υλικό του με ενδιαφέρει, έχω πρόβλημα με τις διαφημίσεις κατά την διάρκεια του vid

και όχι δεν θα πληρώσω συνδρομή για να μην παραβιάζουν την ιδιωτικότητα μου,εσύ μπορεί να πληρώνεις,για μένα είναι παράλογο όπως είναι παράλογο να λες ότι ψάχνω δικαιολογίες για να μην πληρώσω όταν έχω κάνει ενέργειες όπως αυτές που σου έγραψα παραπάνω οι οποίες αποφέρουν χρήματα έμμεσα ή άμεσα στους Youtubers

για πες τώρα που μιας και με κατατάσσεις στην κατηγορία του κλέφτη και του τζαμπατζή μιας και χρησιμοποιώ adblock για να προφυλάσσω τις ατομικές μου ελευθερίες από την στιγμή που δεν τις προφυλάσσουν οι ρυθμιστικές αρχές στο youtube, ένας ανήλικος που έχει adblock στο youtube είναι κλέφτης και τζαμπατζής σύμφωνα με την δική σου λογική και αν όχι γιατί

και αν πληρώσω το Youtube για να μην με κάνει tracking νομιμοποιώ το tracking,τόσο απλά

και να σε ρωτήσω ακόμα μια φορά μιας και έχεις αρνηθεί να απαντήσεις μέχρι τώρα,γιατί στο Youtube δεν μπανάρουν τους adblockers από την στιγμή που είναι πρόβλημα;μήπως γιατί αποφέρουν και αυτοί έσοδα,μήπως γιατί υπάρχει η πιθανότητα αν γίνει κάτι τέτοιο να στηθεί μια καινούργια πλατφόρμα ανταγωνιστική του Youtube που θα αποφέρει επιπλέον απώλεια εσόδων;

εν πάση περιπτώσει λογικέψου φίλε μου,καταλαβαίνεις ότι με κατηγορείς γιατί υπερασπίζομαι τις ατομικές μου ελευθερίες,μια χαρά έχω τα χρήματα να πληρώσω συνδρομητική υπηρεσία στο Youtube,δεν πληρώνω γιατί είναι θέμα αρχής και να στο δώσω με ένα παράδειγμα για να το καταλάβεις καλύτερα είναι σαν ρωτάς έναν μαγαζάτορα γιατί δεν πληρώνει ένα κύκλωμα εκβιαστών για προστασία και το επιχείρημα σου είναι ναι αλλά σου προσφέρει προστασία,δεν βλέπεις την παρανομία;ο μαγαζάτορας μια χαρά πληρώνει φόρους για να έχει προστασία από το κράτος και την αστυνομία,δεν θα πληρώνει και κερατιάτικα για μην του σπάσουν το μαγαζί του οι παράνομοι νονοί της νύχτας,άλλο που το κάνει γιατί η πολιτεία σφυρίζει αδιάφορα όπως σφυρίζουν αδιάφορα οι ρυθμιστικές αρχές για το Youtube 

Επεξ/σία από fawks0123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, fawks0123 είπε

τι θα πει έβαλαν στην θέση του το Youtube;

κανονικά έπρεπε να τους επιβάλλουν να αναθεωρήσουν τους όρους,σταμάτησε να υφίσταται το tracking και δεν το ξέρω,δεν φτάνει μόνο το πρόστιμο

και στην τελική τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα δεν παραβιάζω τους όρους τους,έχουν απαγορεύσει την χρήση adblock στους όρους του Youtube;

ποιος σου είπε ότι δεν πληρώνω;έχω κάνει αγορές για υπηρεσίες και προϊόντα από βίντεο που έχω δει, παίρνουν ή δεν παίρνουν ποσοστά από αυτό οι Youtubers;

έχω ανοίξει affiliates links που έχω βρει σε περιγραφές βίντεο και από εκεί παίρνουν λεφτά οι youtubers

έχω προμοτάρει videos,έχω ανεβάσει τον αριθμό των views σε βίντεο,έχω ανεβάσει τον αριθμό των subscribers σε κανάλια;

δεν έχω πρόβλημα με τις διαφημίσεις αυτές καθεαυτές,δεν έχω πρόβλημα να δω ένα επιχορηγούμενο βίντεο αν το υλικό του με ενδιαφέρει, έχω πρόβλημα με τις διαφημίσεις κατά την διάρκεια του vid

και όχι δεν θα πληρώσω συνδρομή για να μην παραβιάζουν την ιδιωτικότητα μου,εσύ μπορεί να πληρώνεις,για μένα είναι παράλογο όπως είναι παράλογο να λες ότι ψάχνω δικαιολογίες για να μην πληρώσω όταν έχω κάνει ενέργειες όπως αυτές που σου έγραψα παραπάνω οι οποίες αποφέρουν χρήματα έμμεσα ή άμεσα στους Youtubers

για πες τώρα που μιας και με κατατάσσεις στην κατηγορία του κλέφτη και του τζαμπατζή μιας και χρησιμοποιώ adblock για να προφυλάσσω τις ατομικές μου ελευθερίες από την στιγμή που δεν τις προφυλάσσουν οι ρυθμιστικές αρχές στο youtube, ένας ανήλικος που έχει adblock στο youtube είναι κλέφτης και τζαμπατζής σύμφωνα με την δική σου λογική και αν όχι γιατί

και αν πληρώσω το Youtube για να μην με κάνει tracking νομιμοποιώ το tracking,τόσο απλά

και να σε ρωτήσω ακόμα μια φορά μιας και έχεις αρνηθεί να απαντήσεις μέχρι τώρα,γιατί στο Youtube δεν μπανάρουν τους adblockers από την στιγμή που είναι πρόβλημα;μήπως γιατί αποφέρουν και αυτοί έσοδα,μήπως γιατί υπάρχει η πιθανότητα αν γίνει κάτι τέτοιο να στηθεί μια καινούργια πλατφόρμα ανταγωνιστική του Youtube που θα αποφέρει επιπλέον απώλεια εσόδων;

εν πάση περιπτώσει λογικέψου φίλε μου,καταλαβαίνεις ότι με κατηγορείς γιατί υπερασπίζομαι τις ατομικές μου ελευθερίες,μια χαρά έχω τα χρήματα να πληρώσω συνδρομητική υπηρεσία στο Youtube,δεν πληρώνω γιατί είναι θέμα αρχής και να στο δώσω με ένα παράδειγμα για να το καταλάβεις καλύτερα είναι σαν ρωτάς έναν μαγαζάτορα γιατί δεν πληρώνει ένα κύκλωμα εκβιαστών για προστασία και το επιχείρημα σου είναι ναι αλλά σου προσφέρει προστασία,δεν βλέπεις την παρανομία;ο μαγαζάτορας μια χαρά πληρώνει φόρους για να έχει προστασία από το κράτος και την αστυνομία,δεν θα πληρώνει και κερατιάτικα για μην του σπάσουν το μαγαζί του οι παράνομοι νονοί της νύχτας,άλλο που το κάνει γιατί η πολιτεία σφυρίζει αδιάφορα όπως σφυρίζουν αδιάφορα οι ρυθμιστικές αρχές για το Youtube 

 

 τι θα πει έβαλαν στην θέση του το Youtube;
κανονικά έπρεπε να τους επιβάλλουν να αναθεωρήσουν τους όρους,σταμάτησε να υφίσταται το tracking και δεν το ξέρω,δεν φτάνει μόνο το πρόστιμο

Ποιoς σου είπε ότι αυτό που ζήτησαν είναι να μην υπάρχει tracking;
Ποιος σου είπε ότι το tracking είναι παράνομο;

και στην τελική τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα δεν παραβιάζω τους όρους τους,έχουν απαγορεύσει την χρήση adblock στους όρους του Youtube;

Ναι, διάβασε τους, οποιαδήποτε τροποποίηση της χρήσης του απαγορεύεται.

ποιος σου είπε ότι δεν πληρώνω;έχω κάνει αγορές για υπηρεσίες και προϊόντα από βίντεο που έχω δει, παίρνουν ή δεν παίρνουν ποσοστά από αυτό οι Youtubers;

Πληρώνεις για το bandwidth που καναναλώνεις; Όχι.

δεν έχω πρόβλημα με τις διαφημίσεις αυτές καθεαυτές,δεν έχω πρόβλημα να δω ένα επιχορηγούμενο βίντεο αν το υλικό του με ενδιαφέρει, έχω πρόβλημα με τις διαφημίσεις κατά την διάρκεια του vid

Αν έχεις πρόβλημα, υπάρχει πακέτο που δεν έχει διαφημίσεις.

και όχι δεν θα πληρώσω συνδρομή για να μην παραβιάζουν την ιδιωτικότητα μου,εσύ μπορεί να πληρώνεις,για μένα είναι παράλογο όπως είναι παράλογο να λες ότι ψάχνω δικαιολογίες για να μην πληρώσω όταν έχω κάνει ενέργειες όπως αυτές που σου έγραψα παραπάνω οι οποίες αποφέρουν χρήματα έμμεσα ή άμεσα στους Youtubers

Επαναλαμβάνω, οι όροι ιδιωτικότητας στο premium πακέτο είναι διαφορετικοί.
Μπορεί να το αγνοήσεις όσες φορές θέλεις, εγώ θα στο επαναλαμβάνω.


για πες τώρα που μιας και με κατατάσσεις στην κατηγορία του κλέφτη και του τζαμπατζή μιας και χρησιμοποιώ adblock για να προφυλάσσω τις ατομικές μου ελευθερίες από την στιγμή που δεν τις προφυλάσσουν οι ρυθμιστικές αρχές στο youtube, ένας ανήλικος που έχει adblock στο youtube είναι κλέφτης και τζαμπατζής σύμφωνα με την δική σου λογική και αν όχι γιατίκαι αν πληρώσω το Youtube για να μην με κάνει tracking νομιμοποιώ το tracking,τόσο απλά

Ανατρίχιασα, ευτυχώς που το κάνεις για να σώσεις το πλανήτη Γη. Το παιδί μπαμπά και μαμά δεν έχει να πληρώσει;
Αυτός είναι και ένας από τους λόγους που όταν μεγαλώσει έχει εθιστεί στο τζάμπα κι έχει απαιτήσεις  κι από πάνω στο τζάμπα, έτσι έχει μάθει από το σπίτι του.


και να σε ρωτήσω ακόμα μια φορά μιας και έχεις αρνηθεί να απαντήσεις μέχρι τώρα,γιατί στο Youtube δεν μπανάρουν τους adblockers από την στιγμή που είναι πρόβλημα;μήπως γιατί αποφέρουν και αυτοί έσοδα,μήπως γιατί υπάρχει η πιθανότητα αν γίνει κάτι τέτοιο να στηθεί μια καινούργια πλατφόρμα ανταγωνιστική του Youtube που θα αποφέρει επιπλέον απώλεια εσόδων;

Γιατί τους συμφέρει να έχουν και τους τζαμπατζήδες μέσα, τους συμφέρει να έχουν 5 δις κόσμο να το χρησιμοποιεί.
Δεν σου τι λέει κανείς γιατί είσαι τζαμπατζής, καλά κάνεις, αλλού είναι το θέμα. Το θέμα είναι το εξής, και τζαμπατζής και μια γλωσσάρα να;


εν πάση περιπτώσει λογικέψου φίλε μου,καταλαβαίνεις ότι με κατηγορείς γιατί υπερασπίζομαι τις ατομικές μου ελευθερίες,μια χαρά έχω τα χρήματα να πληρώσω συνδρομητική υπηρεσία στο Youtube,δεν πληρώνω γιατί είναι θέμα αρχής και να στο δώσω με ένα παράδειγμα για να το καταλάβεις καλύτερα είναι σαν ρωτάς έναν μαγαζάτορα γιατί δεν πληρώνει ένα κύκλωμα εκβιαστών για προστασία και το επιχείρημα σου είναι ναι αλλά σου προσφέρει προστασία,δεν βλέπεις την παρανομία;ο μαγαζάτορας μια χαρά πληρώνει φόρους για να έχει προστασία από το κράτος και την αστυνομία,δεν θα πληρώνει και κερατιάτικα για μην του σπάσουν το μαγαζί του οι παράνομοι νονοί της νύχτας,άλλο που το κάνει γιατί η πολιτεία σφυρίζει αδιάφορα όπως σφυρίζουν αδιάφορα οι ρυθμιστικές αρχές για το Youtube

Ανατρίχιασα ξανά, αν θέλεις premium χαρακτηριστικά μη τα περιμένεις από freemium πακέτα.
Για αυτό και γελάω και με αυτούς που γκρινιάζουν όλη την ώρα για τα προιόντα της Apple.

Όταν παίρνεις ένα iphone μαζί με το hardware αγοράζεις και το software, μιλάμε για premium υπηρεσίες που δίνει η Apple.
Μια χαρά τα έχουν κοστολογημένα με βάση αυτά που σου δίνουν.
Όταν βάζεις μια premium συνδρομή πχ Apple Music, Apple tv+ (δεν έχουν freemium επιλογή) πληρώνεις και έχεις την απαίτηση premium υπηρεσίας.

Δεν έχει freemium πακέτο, δίνουν μόνο premium, ότι πληρώνεις παίρνεις.

Μπορείς να γράφεις επί ώρες ότι ζητάς premium χαρακτηριστικά από freemium υπηρεσίες, αυτό δεν θα γίνει ποτέ.

Μπορεί κάποιος όταν θέλει να μαζέψει κόσμο από τον ανταγωνισμό να δίνει δωρεάν πραγματάκια, αλλά πάντοτε αυτό έχει ημερομηνία λήξης όταν πετύχει τους στόχους του.

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληρώνω στον πάροχο μου για το bandwith που καταναλώνω το οποίο και είναι απεριόριστο.

 δες τι γράφει η wikipedia για το bandwith και τις διαφημίσεις 

Ad blocking also reduces page load time and saves bandwidth for the users. Users who pay for total transferred bandwidth ("capped" or pay-for-usage connections) including most mobile users worldwide have a direct financial benefit from filtering an ad before it is loaded. Analysis of the 200 most popular news sites (as ranked by Alexa) in 2015 showed that Mozilla Firefox Tracking Protection lead to 39% reduction in data usage and 44% median reduction in page load time.[28] According to research performed by The New York Times, ad blockers reduced data consumption and sped up load time by more than half on 50 news sites, including their own. Journalists concluded that "visiting the home page of Boston.com (the site with most ad data in the study) every day for a month would cost the equivalent of about $9.50 in data usage just for the ads".[29] Streaming audio and video, even if they are not presented to the user interface, can rapidly consume gigabytes of transfer especially on a faster 4G connection. Even fixed connections are often subject to usage limits, especially the faster connections (100Mbit/s and up) which can quickly saturate a network if filled by streaming media.[citation needed]

Δεν υπάρχει σημείο σύγκλησης από όπου και να το πιάσουμε,για μένα υπάρχει παραβίαση της ιδιωτικότητας κτλ κτλ και οι ατομικές μου ελευθερίες δεν εξαγοράζονται.Για σένα όπως φαίνεται δεν είναι τόσο σημαντικές κ δεν σε απασχολεί να πληρώνεις για αυτές ώστε να έχεις "premium" υπηρεσίες από μια πλατφόρμα η οποία τρώει πρόστιμα από τις ρυθμιστικές αρχές για τον τρόπο που τις διαχειρίζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, fawks0123 είπε

Πληρώνω στον πάροχο μου για το bandwith που καταναλώνω το οποίο και είναι απεριόριστο.

 δες τι γράφει η wikipedia για το bandwith και τις διαφημίσεις 

Ad blocking also reduces page load time and saves bandwidth for the users. Users who pay for total transferred bandwidth ("capped" or pay-for-usage connections) including most mobile users worldwide have a direct financial benefit from filtering an ad before it is loaded. Analysis of the 200 most popular news sites (as ranked by Alexa) in 2015 showed that Mozilla Firefox Tracking Protection lead to 39% reduction in data usage and 44% median reduction in page load time.[28] According to research performed by The New York Times, ad blockers reduced data consumption and sped up load time by more than half on 50 news sites, including their own. Journalists concluded that "visiting the home page of Boston.com (the site with most ad data in the study) every day for a month would cost the equivalent of about $9.50 in data usage just for the ads".[29] Streaming audio and video, even if they are not presented to the user interface, can rapidly consume gigabytes of transfer especially on a faster 4G connection. Even fixed connections are often subject to usage limits, especially the faster connections (100Mbit/s and up) which can quickly saturate a network if filled by streaming media.[citation needed]

Δεν υπάρχει σημείο σύγκλησης από όπου και να το πιάσουμε,για μένα υπάρχει παραβίαση της ιδιωτικότητας κτλ κτλ και οι ατομικές μου ελευθερίες δεν εξαγοράζονται.Για σένα όπως φαίνεται δεν είναι τόσο σημαντικές κ δεν σε απασχολεί να πληρώνεις για αυτές ώστε να έχεις "premium" υπηρεσίες από μια πλατφόρμα η οποία τρώει πρόστιμα από τις ρυθμιστικές αρχές για τον τρόπο που τις διαχειρίζεται.

Τίποτα δεν πληρώνεις.

Ο ISP σου δεν πληρώνει κανένα server του Netflix, της Google, της Apple κλπ.

Αν ίσχυε αυτό που έλεγες κανένα video στο internet δεν θα έκανε buffering ποτέ.

Και θα είχαν όλα την ίδια ταχύτητα.

Σίγουρα δεν υπάρχει σημείο σύγκλισης, γιατί εσύ κοιτάζεις μόνο το τι επηρεάζει εσένα κι όχι και την άλλη πλευρά.

Κι εγώ θα ήθελα δωρέαν Netflix, ΥοuTube, Apple Music, Amazon Prime, Nova, εξάλλου δεν τους κοστίζουν τίποτα οι υπηρεσίες αυτές. Θα μπορούσαν να τις δίνουν τζάμπα.

 

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτά είναι λειτουργικό κόστος του Youtube, εφόσον προσφέρει δωρεάν το περιεχόμενο του για πιο λόγο να πληρώσω για το bandwidth που καταναλώνω για τις υπηρεσίες του;

Οι υπόλοιπες εταιρίες που ανέφερες παρέχουν υπηρεσίες επί πληρωμή.

Δεν το βλέπω από την δικιά μου μεριά,το ζήτημα αν θυμάσαι είναι ότι πλήττονται οι youtubers από την χρήση του adblock και χάνουν έσοδα εξαιτίας της,από την μία όμως συνεισφέρω όπως είπα παραπάνω με τις πράξεις μου στην κοινότητα,η κοινότητα από την άλλη πλευρά ενδιαφέρεται για την παραβίαση των ατομικών ελευθερίων που υφίστανται οι viewers από το Youtube? 

Στο είπα και σε άλλο ποστ είναι λάθος στημένη η πλατφόρμα,θες να προσφέρεις δωρεάν τις υπηρεσίες σου κάντο με το σωστό τρόπο.Άσε μόνο τις χορηγίες και τα affiliate links,βγάλε τις διαφημίσεις σταμάτα να κάνεις tracking και share τα data των users προς όφελος σου.

Επεξ/σία από fawks0123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, fawks0123 είπε

Αυτά είναι λειτουργικό κόστος του Youtube, εφόσον προσφέρει δωρεάν το περιεχόμενο του για πιο λόγο να πληρώσω για το bandwidth που καταναλώνω για τις υπηρεσίες του;

Οι υπόλοιπες εταιρίες που ανέφερες παρέχουν υπηρεσίες επί πληρωμή.

Δεν το βλέπω από την δικιά μου μεριά,το ζήτημα αν θυμάσαι είναι ότι πλήττονται οι youtubers από την χρήση του adblock και χάνουν έσοδα εξαιτίας της,από την άλλη όμως εγώ συνεισφέρω όπως είπα παραπάνω με τις πράξεις μου στην κοινότητα,η κοινότητα από την άλλη πλευρά ενδιαφέρεται για την παραβίαση των ατομικών ελευθερίων που υφίστανται οι viewers από το Youtube? 

Στο είπα και σε άλλο ποστ είναι λάθος στημένη η πλατφόρμα,θες να προσφέρεις δωρεάν τις υπηρεσίες σου κάντο με το σωστό τρόπο.Άσε μόνο τις χορηγίες και τα affiliate links,βγάλε τις διαφημίσεις σταμάτα να κάνεις tracking και share τα data των users προς όφελος σου.

Δεν παρέχει δωρεάν το περιεχόμενο του, αυτό δεν μπορείς να καταλάβεις.

Αυτό που δίνει είναι πέρα από το premium πακέτο και freemium πακέτο.

Όπως κάνει το Spotify και τόσες άλλες υπηρεσίες. Το κόστος του το πληρώνεις με τις διαφημίσεις στο freemium.

Υπάρχουν υπηρεσίες που δίνουν μόνο premium πακέτα, υπάρχουν υπηρεσίες που δίνουν και premium και freemium πακέτα.

Φυσικά και δεν θα το έβλεπες έτσι από τη δική σου μεριά, αλλά στα πάντα να ξέρεις υπάρχει και η άλλη πλευρά, όχι μόνο η δικιά μας.

Και για το άλλο που είπες, ότι προσφέρεις... και που ξέρεις αν αρκούν αυτά που "προσφέρεις" για το κόστος του;

Είναι σαν να λέμε πάω και παίρνω ένα πακέτο τσιγάρα από το περίπτερο και του δίνω πίσω όσα κρίνω εγώ ότι θα έπρεπε.

Απλά μετακυλίουν το κόστος σου, σε αυτούς που δεν έχουν βάλει adblock και τους βάζουν ακόμη περισσότερες διαφημίσεις.

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο παρέχει δωρεάν με την υποσημείωση ότι εκμεταλλεύεται τα personal data σου,έχω εξηγήσει γιατί δεν τα κάνω share και γιατί δεν θέλω να πληρώσω για να έχω προστασία των δεδομένων μου.Το θεωρώ ανήθικο κτλ τα έχουμε πει αυτά μην κάνουμε κύκλους στην συζήτηση ,αν θες κάτι άλλο στείλε μ ένα pm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, fawks0123 είπε

Στο παρέχει δωρεάν με την υποσημείωση ότι εκμεταλλεύεται τα personal data σου,έχω εξηγήσει γιατί δεν τα κάνω share και γιατί δεν θέλω να πληρώσω για να έχω προστασία των δεδομένων μου.Το θεωρώ ανήθικο κτλ τα έχουμε πει αυτά μην κάνουμε κύκλους στην συζήτηση ,αν θες κάτι άλλο στείλε μ ένα pm

Όταν κάτι στο προσφέρουν δωρεάν δεν δίνεις τίποτα πίσω. Όταν παίρνουν κάτι πίσω δεν είναι δωρεάν.

Αν μπορείς να το πάρεις εντελώς δωρεάν, δικαίωμα σου που το κάνεις και συνέχισε το, αλλά μη προσπαθείς να βιάσεις τη λογική ότι δεν προκαλείς προβλήματα.

Το κάθε YouTube δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα, θέλει σαν κάθε ιδιωτική επιχείρηση να βγάλει λεφτά.

Και θα το κάνει, αν δει ότι δεν έχει τα έσοδα που θέλει θα βομβαρδίσει τους υπόλοιπους με περισσότερες διαφημίσεις γιατί μου έχεις εσύ adblock.

Αν θεωρείς ανήθικο να πληρώσεις με data και διαφημίσεις μπορείς να πληρώσεις με μπερντέ.

Κι εγώ δεν γουστάρω τις διαφημίσεις και με το που ήρθε στην Ελλάδα το premium έκοψα το Spotify και έβαλα premium.

Όντως δεν έχει νόημα να το συνεχίσουμε, δεν έχω να προσθέσω κάτι όποιος κατάλαβε κατάλαβε.

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν ήταν ανήθικο αυτό που έκαναν δεν θα τους επιδίκαζαν πρόστιμα και αν η χρήση μου τους προκαλούσε ζημία θα με μπλόκαραν.

βλέπεις το δέντρο και χάνεις το δάσος ο ένας παρανομεί και με τον νόμο και ο άλλος μπλοκάρει το τράκινγκ και τα βάζεις με τον 2ο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, fawks0123 είπε

Αν δεν ήταν ανήθικο αυτό που έκαναν δεν θα τους επιδίκαζαν πρόστιμα και αν η χρήση μου τους προκαλούσε ζημία θα με μπλόκαραν.

βλέπεις το δέντρο και χάνεις το δάσος ο ένας παρανομεί και με τον νόμο και ο άλλος μπλοκάρει το τράκινγκ και τα βάζεις με τον 2ο

Τότε πλήρωσε άνθρωπε μου για να μη σου κάνουν tracking. Τι δεν καταλαβαίνεις;

Και πάλι τα ίδια, δεν είναι παράνομο το tracking, αυτό είναι μόνο στο μυαλό σου, διάβασε καλύτερα γιατί του έβαλαν πρόστιμο.

Γιατί αφορούσε παιδιά, δεν αφορά αυτό εσένα ολόκληρο γομάρι, ένα παιδί δεν μπορεί από μόνο του να δώσει τη συγκατάθεση του, για αυτό και έβγαλαν το Kids για τα παιδιά που δεν έχει καθόλου tracking.

Ή γιατί δεν ήταν εύκολη η πρόσβαση στα στοιχεία αλλά ήθελε πολλά κλικ για να τα δεις, δεν είπε κανείς ότι το tracking είναι παράνομο, τα στοιχεία είπαν ότι πρέπει να είναι πιο εύκολα προσβάσιμα.

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ad blocker μέχρι να παγώσει ο ήλιος.

Μέχρι και στις άλλες άπειρες διαστάσεις του πλανήτη γη.

Ad blocker για πιο γρήγορο browsing, λιγότερο ρεύμα και data usage.

👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακομα δεν εχω δει τα ηλιθια σχολια απο ασχετους με τα οικονομικα τυπου φφφ σιγα αυτα ειναι χαρτζιλικι για καποιες εταιρειες....

και εγω το αφηνω επιτηδες χωρις adblock γιατι ειμαι της αποψης οτι αν ολοι βαζουν adblock στις φρι εφαρμογες ουσιαστικα σπρωχνεις η την εφαρμογη να αλλαξει τακτικες για εσοδα (για τις λοιπες οχι απαραιτητα για το youtube) οπως επισης και οι youtubers (απο τους οποιους σιγουρα ο καθενας θα βλεπει καποιες εκπομπες που του αρεσουν) δεν θα ειχαν τα εσοδα που εχουν και δεν θα υπηρχε αυτο το φρι περιεχομενο που υπαρχει οποτε ναι ας βλεπουμε διαφιμισεις ακομα και με το σκιπ τα ιδια πληρωνουν οι εταιρειες

 

Στις 2/5/2020 στις 10:27 ΜΜ, Aztec είπε

Τα έσοδα δεν λένε τίποτα αν δεν μας πούνε το καθαρό κέρδος της πλατφόρμας 

το net income ειναι τα κερδη με καθαρη αναλογια τα κερδη που αναλογουν ειναι 250 εκα.Αλλα δεν παιζει να ειναι μονο τοσο γιατι οι διαφημισεις δεν εχουν κοστος παραγωγης εχουν μονο το προσωπικο, ισως ενα μικρο r&d και τις πληρωμες των views θεωριτικα καπου θα μπορεις να βρεις το περιθωριο κερδους στο ιντερνετ αν δεν βαριεσαι μπορεις να το ψαξεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, chrisxkar είπε

το net income ειναι τα κερδη με καθαρη αναλογια τα κερδη που αναλογουν ειναι 250 εκα.Αλλα δεν παιζει να ειναι μονο τοσο γιατι οι διαφημισεις δεν εχουν κοστος παραγωγης εχουν μονο το προσωπικο, ισως ενα μικρο r&d και τις πληρωμες των views θεωριτικα καπου θα μπορεις να βρεις το περιθωριο κερδους στο ιντερνετ αν δεν βαριεσαι μπορεις να το ψαξεις

 

δεν είμαι πολύ αισιόδοξος μιλάμε για πλατφόρμα που ανεβαίνουν 300+ ώρες βίντεο το λεπτό και αποθηκεύονται πολλές φορές σε περισσότερους από έναν server . Πιστεύω ότι είναι λιγότερα από 250 εκ

Επεξ/σία από Aztec
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...