Προς το περιεχόμενο

Έσοδα $4 δις μόνο από τις διαφημίσεις στο YouTube είχε η Google το πρώτο τρίμηνο του 2020


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ooaris είπε

Παίδες συγγνώμη που σας το χαλάω αλλά η Google βγάζει λεφτά από διαφημίσεις ακόμα και αν δεν βλέπετε καμία διαφήμιση λόγω κάποιου software. 

Αν ένας πελάτης ζητήσει από την google να τον διαφημίσει σε κάποιο συγκεκριμένο κοινό, η Google θα αρχίσει να βάζει διαφημίσεις του, σε ανθρώπους που ξέρει ότι ενδιαφέρονται αφού πρώτα πληρωθεί για την υπηρεσία της. 

Job's done. 

Ασχέτως αν εσείς τις δείτε ή κάνετε κλικ ή και τίποτα, η Google ήδη έχει πληρωθεί για τις υπηρεσίες της από τον πελάτη της.

Τα κλικ στις διαφημίσεις τα χρειάζονται πολύ περισσότερο οι ιδιώτες δημιουργοι των βίντεο που θα πληρωθούν ΚΑΤΙ ΨΥΧΟΥΛΑ μόνο αν γίνουν τα "κλικ" και ο πελάτης/viewer μείνει συγκεκριμένη ώρα στο εκάστοτε site του διαφημιζομενου και ακόμα καλύτερα αν αγοράσει κιόλας. 

 

Προκύπτουν 2 θέματα :

1) O δημιουργός δεν πληρώνεται γιατί ο αλγόριθμος βρίσκει ότι η διαφήμιση δεν προβλήθηκε, άρα 0 έσοδα

2) Η διαφημιστική δεν εμπιστεύεται το YouTUbe γιατί τα € που έδωσε δεν επέστρεψαν προβολές (το ποιο σημαντικό) και κλίκ.

και σε όλους τους "έξυπνους" που έχουν adblock και λοιπά προγράμματα για να μην δουν διαφημίσεις, και με τσαντίζει να βλέπω "βολεψάκιδες Ελληναράδες τέτοιου στυλ", να θυμίσω ότι :

Δημιουργούν domino προβλημάτων [βλέπε 1) και 2) που μόλις είπα] ΣΥΝ, αν δεν υπάρχει εμπιστοσύνη μεταξύ του διαφημιζόμενου που πληρώνει, και δεν μπορεί ο Creator (δημιουργός), να αντεπεξέλθει στα έξοδα, πως θα βγάλει τα υπόλοιπα βίντεο που θες να δεις ;

Ως Creator, να πω ότι, στην αρχή ειδικά της καριέρας μου, για να ανοίξω κανάλι πλήρωσα : designer να μου φτιάξει τις εικόνες, animator να μου φτιάξει τα κινούμενα γραφικά (όπως έχουν τα ξένα κανάλια), ηχολήπτη να μου ρυθμίσει τον ήχο, βίντεο μοντέρ να μου συναρμολογήσει το βίντεο, Μάρκετερ για να μου φτιάξει το analytics, το SEO και το content. Αλήθεια : Έχετε πάει σε γνωστό studio εικόνας ήχου να μάθετε πόσο κοστίζουν αυτές οι υπηρεσίες ; και πόσο κοστίζει ένα βίντεο για να δημιουργηθεί ;

πέρα από το κόστος παραγωγής, ένα λογότυπο και ένα όνομα, για να πάει σε δικηγόρο, και μετά στο υπουργείο, ώστε να γίνει trademark και να έχει ο δημιουργός το "Copyright", ξέρετε πόσο κοστίζει ;

Επίσης, το κάθε πρόγραμμα που πρέπει να έχει ο Creator στον υπολογιστή του, πρέπει να είναι αγορασμένο με τιμολόγιο, γιατί έτσι και έρθει ο ΣΔΟΕ, και βρει κράκ και σπασμένα προγράμματα (που θα στα ψάξει όλα όλα που έχεις στον υπολογιστή). Έχεις να πληρώσεις 1000€ για κάθε σπασμένο πρόγραμμα που θα βρει ! Υπόψη Ακόμη αυτό δεν έφτασε σε ιδιώτες (την στιγμή που το αναφέρω).
Το θέμα φορολογίας το αφήνω στην άκρη, είναι θέμα άλλου thread αλλά ο Creator πληρώνει : ΕΦΚΑ, ενοίκιο, ενοίκιο των Software που χρησιμοποιεί στην δουλειά του (Adobe CC και τα υπόλοιπα), υπηρεσίες κοινής ωφέλειας κλπ όπως κάθε ελεύθερος επαγγελματίας. Συν το ΦΠΑ που κόβει στις αποδείξεις!

Σκεφτείτε τους 3 πυλώνες (έξοδα παραγωγής, χρόνος, φόροι). Στο θέμα χρόνου να συμπληρώσω Ο Creator για να βγάλει το βίντεο, έδωσε χρόνο, χρήμα, ενέργεια, έρευνα, για να βγάλει το αποτέλεσμα που βλέπει ο καθένας από εμάς. Είτε αυτό είναι gaming, είτε πολιτική επικαιρότητα, είτε ακόμη και επιστήμες η ότι άλλο τέλος πάντων πάτησες στο κλίκ σου.

Πόσο δύσκολο θα ήταν, να αφήσεις 1 λεπτό με 2 λεπτά να παίξει μια διαφήμιση για να τον υποστηρίξεις ; δεν σαρέσει μια διαφήμιση ; δεκτό, υπάρχει το πλήκτρο "i" κάτω αριστερά σε κυκλάκι, που το πατάς και δίνεις feedback στην Google, γιατί δεν σάρεσε η διαφήμιση ; και μετά από λίγο δεν εμφανίζεται ξανά. Την επόμενη φορά θα εμφανίζεται κάτι άλλο που θα σε ενδιαφέρει περισσότερο. Αυτή η απλή κίνηση που μόλις ανέφερα, βοηθάει να υπάρχει εμπιστοσύνη και συνέχεια στο YouTube από όλες τις πλευρές.

Δεν το λέω επειδή είμαι και εγώ Creator. Αλλά : Εκ μέρους μου, σε όλα τα κανάλια που βλέπω, βλέπω και τις διαφημίσεις, γιατί ξέρω, ότι ο Creator, και αυτός άνθρωπος είναι που πληρώνει το συνεργείο του, τους φόρους του, τον πολύτιμο χρόνο του, για να μου παρέχει το Video που βλέπω δωρεάν.
Εξίσου και στο insomnia, αφήνω τις διαφημίσεις να υπάρχουν, γιατί χωρίς αυτές δεν θα υπήρχε εμπιστοσύνη στον διαφημιζόμενο να διαφημιστεί στο insomnia. Κάτι απαραίτητο για να υπάρχει και μια λογική συνέχεια. 

Ήδη ανέπτυξα στο κείμενό μου τον δωρεάν τρόπο να υποστηρίξεις κάποιον απλό Creator. Από εκεί και πέρα το donate, είναι κάτι που το κάνει ο καθένας ξεχωριστά αν θέλει να δώσει παραπάνω υποστήριξη. Edit : Συμπληρώνω και το YouTube premium, που έχει τον 1ο μήνα δωρεάν και τον κάθε επόμενο μήνα με μόλις 10$ υποστηρίζεις το YouTube, δεν έχεις διαφημίσεις, υποστηρίζεις τους creators και έχεις και τα άλλα+ πράγματα.

Κλείνω λέγοντας ότι, το Software είναι εξίσου σημαντικό όσο και το hardware γιατί χωρίς αυτό ο πύργος θα ήταν ένα μαύρο κουτί με κουμπιά. Όχι μόνο έχω αγοράσει κλειδιά των Windows 7 τότε για όλα τα PCs μου, αλλά εξίσου έχω αγοράσει άδειες για όλα τα προγράμματα της δουλειάς μου και να μπορώ να δώσω αποτέλεσμα στο πελάτη. Γνωρίζω ότι υπάρχει το Open Source, αλλά και το Open Source με Donates υποστηρίζεται.

Επεξ/σία από Pokemon640
  • Like 2
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Pokemon640 είπε

Προκύπτουν 2 θέματα :

1) O δημιουργός δεν πληρώνεται γιατί ο αλγόριθμος βρίσκει ότι η διαφήμιση δεν προβλήθηκε, άρα 0 έσοδα

2) Η διαφημιστική δεν εμπιστεύεται το YouTUbe γιατί τα € που έδωσε δεν επέστρεψαν προβολές (το ποιο σημαντικό) και κλίκ.

και σε όλους τους "έξυπνους" που έχουν adblock και λοιπά προγράμματα για να μην δουν διαφημίσεις, και με τσαντίζει να βλέπω "βολεψάκιδες Ελληναράδες τέτοιου στυλ", να θυμίσω ότι :

Δημιουργούν domino προβλημάτων [βλέπε 1) και 2) που μόλις είπα] ΣΥΝ, αν δεν υπάρχει εμπιστοσύνη μεταξύ του διαφημιζόμενου που πληρώνει, και δεν μπορεί ο Creator (δημιουργός), να αντεπεξέλθει στα έξοδα, πως θα βγάλει τα υπόλοιπα βίντεο που θες να δεις ;

Ως Creator, να πω ότι, στην αρχή ειδικά της καριέρας μου, για να ανοίξω κανάλι πλήρωσα : designer να μου φτιάξει τις εικόνες, animator να μου φτιάξει τα κινούμενα γραφικά (όπως έχουν τα ξένα κανάλια), ηχολήπτη να μου ρυθμίσει τον ήχο, βίντεο μοντέρ να μου συναρμολογήσει το βίντεο, Μάρκετερ για να μου φτιάξει το analytics, το SEO και το content. Αλήθεια : Έχετε πάει σε γνωστό studio εικόνας ήχου να μάθετε πόσο κοστίζουν αυτές οι υπηρεσίες ; και πόσο κοστίζει ένα βίντεο για να δημιουργηθεί ;

πέρα από το κόστος παραγωγής, ένα λογότυπο και ένα όνομα, για να πάει σε δικηγόρο, και μετά στο υπουργείο, ώστε να γίνει trademark και να έχει ο δημιουργός το "Copyright", ξέρετε πόσο κοστίζει ;

Επίσης, το κάθε πρόγραμμα που πρέπει να έχει ο Creator στον υπολογιστή του, πρέπει να είναι αγορασμένο με τιμολόγιο, γιατί έτσι και έρθει ο ΣΔΟΕ, και βρει κράκ και σπασμένα προγράμματα (που θα στα ψάξει όλα όλα που έχεις στον υπολογιστή). Έχεις να πληρώσεις 1000€ για κάθε σπασμένο πρόγραμμα που θα βρει ! Υπόψη Ακόμη αυτό δεν έφτασε σε ιδιώτες (την στιγμή που το αναφέρω).
Το θέμα φορολογίας το αφήνω στην άκρη, είναι θέμα άλλου thread αλλά ο Creator πληρώνει : ΕΦΚΑ, ενοίκιο, ενοίκιο των Software που χρησιμοποιεί στην δουλειά του (Adobe CC και τα υπόλοιπα), υπηρεσίες κοινής ωφέλειας κλπ όπως κάθε ελεύθερος επαγγελματίας. Συν το ΦΠΑ που κόβει στις αποδείξεις!

Σκεφτείτε τους 3 πυλώνες (έξοδα παραγωγής, χρόνος, φόροι). Στο θέμα χρόνου να συμπληρώσω Ο Creator για να βγάλει το βίντεο, έδωσε χρόνο, χρήμα, ενέργεια, έρευνα, για να βγάλει το αποτέλεσμα που βλέπει ο καθένας από εμάς. Είτε αυτό είναι gaming, είτε πολιτική επικαιρότητα, είτε ακόμη και επιστήμες η ότι άλλο τέλος πάντων πάτησες στο κλίκ σου.

Πόσο δύσκολο θα ήταν, να αφήσεις 1 λεπτό με 2 λεπτά να παίξει μια διαφήμιση για να τον υποστηρίξεις ; δεν σαρέσει μια διαφήμιση ; δεκτό, υπάρχει το πλήκτρο "i" κάτω αριστερά σε κυκλάκι, που το πατάς και δίνεις feedback στην Google, γιατί δεν σάρεσε η διαφήμιση ; και μετά από λίγο δεν εμφανίζεται ξανά. Την επόμενη φορά θα εμφανίζεται κάτι άλλο που θα σε ενδιαφέρει περισσότερο. Αυτή η απλή κίνηση που μόλις ανέφερα, βοηθάει να υπάρχει εμπιστοσύνη και συνέχεια στο YouTube από όλες τις πλευρές.

Δεν το λέω επειδή είμαι και εγώ Creator. Αλλά : Εκ μέρους μου, σε όλα τα κανάλια που βλέπω, βλέπω και τις διαφημίσεις, γιατί ξέρω, ότι ο Creator, και αυτός άνθρωπος είναι που πληρώνει το συνεργείο του, τους φόρους του, τον πολύτιμο χρόνο του, για να μου παρέχει το Video που βλέπω δωρεάν.
Εξίσου και στο insomnia, αφήνω τις διαφημίσεις να υπάρχουν, γιατί χωρίς αυτές δεν θα υπήρχε εμπιστοσύνη στον διαφημιζόμενο να διαφημιστεί στο insomnia. Κάτι απαραίτητο για να υπάρχει και μια λογική συνέχεια. 

Ήδη ανέπτυξα στο κείμενό μου τον δωρεάν τρόπο να υποστηρίξεις κάποιον απλό Creator. Από εκεί και πέρα το donate, είναι κάτι που το κάνει ο καθένας ξεχωριστά αν θέλει να δώσει παραπάνω υποστήριξη. Edit : Συμπληρώνω και το YouTube premium, που έχει τον 1ο μήνα δωρεάν και τον κάθε επόμενο μήνα με μόλις 10$ υποστηρίζεις το YouTube, δεν έχεις διαφημίσεις, υποστηρίζεις τους creators και έχεις και τα άλλα+ πράγματα.

Κλείνω λέγοντας ότι, το Software είναι εξίσου σημαντικό όσο και το hardware γιατί χωρίς αυτό ο πύργος θα ήταν ένα μαύρο κουτί με κουμπιά. Όχι μόνο έχω αγοράσει κλειδιά των Windows 7 τότε για όλα τα PCs μου, αλλά εξίσου έχω αγοράσει άδειες για όλα τα προγράμματα της δουλειάς μου και να μπορώ να δώσω αποτέλεσμα στο πελάτη. Γνωρίζω ότι υπάρχει το Open Source, αλλά και το Open Source με Donates υποστηρίζεται.

Find another job man, είναι ακριβό χόμπι αυτό προφανώς. Ο ένας κοστίζει ο άλλος κοστίζει να σου ρυθμίσει τα μπάσα στον ήχο κτλπ. Το καταλαβαίνω αλλά δεν είναι για σένα προφανώς. Και γιατί Σόνυ και καλά να φτιάξεις και εσύ ένα βίντεο. Τι γνώση θες να μεταδώσεις στον κόσμο; Και αφού είναι όλα υπέρ του YouTube που θα πληρωθεί ούτως ή άλλος τι προσπαθείς και πληρώνεις τον κάθε επαγγελματία. Κανείς δεν σου χρωστάει τον χρόνο του να τον διαθέσει στα βίντεο σου ή στα κλικ για τις "διαφημίσεις σου".

Μόλις το καταλάβεις αυτό θα λυθεί και η απελπισία σου.

Εγώ πάλι σαν χρήστης βάζω ad block για να μην με διακόπτει η διαφήμιση με τίποτα γατάκια ή τυριά του τοστ, όταν βλέπω τον Stevie Ray Vaughan να σολαρει με την number 1 Stratocaster του.

 

  • Like 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tetrabitos είπε

Find another job man, είναι ακριβό χόμπι αυτό προφανώς. Ο ένας κοστίζει ο άλλος κοστίζει να σου ρυθμίσει τα μπάσα στον ήχο κτλπ. Το καταλαβαίνω αλλά δεν είναι για σένα προφανώς. Και γιατί Σόνυ και καλά να φτιάξεις και εσύ ένα βίντεο. Τι γνώση θες να μεταδώσεις στον κόσμο; Και αφού είναι όλα υπέρ του YouTube που θα πληρωθεί ούτως ή άλλος τι προσπαθείς και πληρώνεις τον κάθε επαγγελματία. Κανείς δεν σου χρωστάει τον χρόνο του να τον διαθέσει στα βίντεο σου ή στα κλικ για τις "διαφημίσεις σου".

Μόλις το καταλάβεις αυτό θα λυθεί και η απελπισία σου.

Εγώ πάλι σαν χρήστης βάζω ad block για να μην με διακόπτει η διαφήμιση με τίποτα γατάκια ή τυριά του τοστ, όταν βλέπω τον Stevie Ray Vaughan να σολαρει με την number 1 Stratocaster του.

Με την ίδια λογική σου, γιατί ο καλλιτέχνης και ο τενόρος να κάνει performance και να σου τραγουδήσει, γιατί ο σχεδιαστής να σχεδιάσει, γιατί ο ψάλτης να ψάλει στην Εκκλησία. Όλα είναι τέχνη. Είτε οπτικοακουστική είτε μουσική η και εικόνες. Ο χρόνος 1-2 λεπτά που ζητάω είναι αστείος, αν με νομίζεις λάθος κάνε το εξής τέστ, χαρτί μολύβι και πάμε : άνοιξε την τηλεόραση στις 15:00, σημείωσε τι εκπομπή βλέπεις, όταν κάνει διάλειμμα, γράψε σε ποια ώρα και λεπτό βγήκε το διάλειμμα διαφημίσεων, και πότε επανήλθε η εκπομπή στην ροή της. Στο τέλος της ώρας 16:00. Δες τι σημείωσες : A) πόση ώρα "έτρεξε" το τηλεοπτικό πρόγραμμα που είδα, Β) πόση ώρα εμφάνισε η τηλεόραση διαφημίσεις.

Πόση ώρα σημείωσες στο Β ? μάλιστα. Μήπως τελικά, το 1-2 λεπτά του χρόνου σου, να δεις μια διαφήμιση είναι υπερβολή ; μήπως οι μετοχές σου στη Νιγηρία που σου έστειλαν στο email πέσανε έξω επειδή σπατάλησες 1 λεπτό να δεις μια διαφήμιση ;

Το κάθε άτομο/Creator που παρακολούθησες στο YouTube, σπατάλησε με τη σειρά του ένα 8ωρο (κάποιες φορές) για να βγει το 20λεπτο  βίντεο που μόλις είδες. Πόσο δύσκολο είναι για κάποιον να αφιερώσει 60 δευτερόλεπτα να δει κάτι παραπάνω ; που μπορεί το κάτι παραπάνω να είναι μια υπηρεσία/προϊόν που όντως το θέλει ;

Δεν είμαι απελπισμένος, τροφή για σκέψη έδωσα. Για να καταλάβουν μερικοί τι παίζει behind the scenes σε ότι βλέπουν. Δεν ζήτησα να "αφιερώσει χρόνο να δει τα βίντεο μου", δεν ζητάω από κανένα ούτε είπα ποιο κανάλι έχω, αναφέρομαι για το περιεχόμενο που μόλις διέθεσες για να δεις το βίντεο του στο YouTube και του καθενός που βλέπεις (μπούμεραγκ εδώ).

Δεν σαρέσει η διαφήμιση με τα τυριά του τόστ ; πλύκτρο i => δεν με ενδιαφέρει η διαφήμιση => κλικάρεις 1 από τους λόγους, submint, και ησύχασες, δεν θα εμφανιστούν τα τυριά του τόστ. Ήδη στο απάντησα από το προηγούμενο μήνυμα.

Τέλος, το μεταδόσεις γράφεται με όμικρον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, aypnia είπε

Που το ξέρεις αυτό;  Ή απλά κάνεις υποθέσεις γιατί έτσι σου είπε κάποιος;

Γιατί και στο Google Ads και στο Microsoft Advertising λέει άλλα για το πως δουλεύει και το πως πληρώνεις σαν διαφημιζόμενος, έχεις Customer ID και πληρώνεις με βάση τα κλικ έχοντας πρόσβαση στα στοιχεία αυτά, όχι αυτά που μας λες.

https://ads.google.com

https://ads.microsoft.com/

Επισης λεει  "οι διαφημίσεις σας να εμφανίζονται σε δυνητικούς πελάτες ακριβώς τη στιγμή που είναι έτοιμοι να προβούν σε κάποια ενέργεια. "  και εγω βλέπω σήμερα, διαφημισεις του e-shop για το  corsair keyboard  που αγορασα ,πριν μια εβδομαδα απο έκει...

Δεν ειναι ακριβως τοσο ωραια οσο τα λενε.
Το χερι στην τσεπη δεν θα σταματησεις να το βαζεις.
Εκτος αν πιστευεις πως θα περασει μηνας και θα σου πουν "Δυστηχως αυτον τον μηνα επεσες σε ολους τους adblockers , δεν διαφημίστηκες , δεν χρωστας τιποτα"

Εν κατακλειδι ο πιο ζημιωμένος, απο ενα adblocker , ειναι , κυριως ο creator και ελαχιστα η google.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, ooaris είπε

Εν κατακλειδι ο πιο ζημιωμένος, απο ενα adblocker , ειναι , κυριως ο creator και ελαχιστα η google.

Δεν είναι μόνο αυτοί, είναι και ο διαφημιζόμενος, δες το επισυναπτόμενο που έκανα το εξής πείραμα :

διαφήμισα στο YouTube 2 τυχαία μου βίντεο, δεν έχει σημασία τόσο τα ευρώ που έδωσα όσο το view rate (η ανταπόκριση). Τουτέστιν όταν ο άλλος έχει blocker, δεν επιστρέφει view rate και πάει στον "αέρα". Κοινώς από τα 10€ που θα έπαιρνα 6000 αληθινές προβολές (στο περίπου), πήρα μόλις κάτω από το 10%. Αυτό δημιουργεί πρόβλημα όχι μόνο αν έδωσε ο διαφημιζόμενος 1000-10000€ για να μάθει κόσμος ένα νέο προϊόν / υπηρεσία, αλλά και στην Google (ως εμπιστοσύνη για μελλοντικά), αλλά και στον Creator που θα πάρει ένα μικρό %.

Συμπληρώνω : αυτός είναι και ο λόγος που το "ελληνικό cpm" είναι στον πάτο, σε σχέση ένα ξένο κανάλι που η αγορά είναι πολύ διαφορετική. Θα πρέπει να δώσει κάποιος διαφημιζόμενος ογκώδη ποσά στο YouTube να γίνει ένα προϊόν γνωστό. Ενώ στην Τηλεόραση με το ίδιο ποσό έχει στανταράκι προβολές και εμπιστοσύνη στο αποτέλεσμα.

και κλείνω λέγοντας, η εμπιστοσύνη δημιουργείται στο YouTube αλυσιδωτά, διαφημίζεται το προϊόν, το βλέπουν οι χρήστες, υποστηρίζεται ο Creator και το YouTube στα έξοδα λειτουργίας του (Servers, developers κλπ).

Ο λόγος που βγαίνουν στα trendings γνωστά τηλεοπτικά κανάλια, είναι γιατί υπάρχει υψηλότερο view rate (παραπάνω %) και στις διαφημίσεις μαζί (άρα εμπιστοσύνη). Που για το YouTube είναι κέρδος, άρα θα το "σπρώξει" στα trendings και θα κερδίσει διπλά ! Αν δεν χρησιμοποιούσαμε μπλόκερς, ενώ βλέπαμε βίντεο από απλούς creators, το YouTube θα έβγαζε στα trendings και τους απλούς Creators. Με την σειρά τους οι Creators θα μπορούν να επενδύσουν στο περιεχόμενο και στη συνέχεια των βίντεο που φτιάχνουν.

view rate.jpg

Επεξ/σία από Pokemon640
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pokemon640 αυτή την στιγμή δουλεύεις για τo Youtube,σωστά; Το Youtube έχει την πλατφόρμα,το Youtube μοιράζει το χρήμα,επιλογή σου είναι να δουλεύεις για αυτούς.

Διάβασες το άρθρο;πόσα λεφτά κέρδισε το Youtube από την δικιά σου δουλειά,από το δικό σου περιεχόμενο και όχι μόνο από σένα αλλά και από όλους τους υπόλοιπους YoutubersΠιστεύεις ότι τα λεφτά που σε πληρώνει το Youtube για τα βίντεο που κάνεις είναι αρκετά;είσαι ικανοποιημένος από αυτά που μοιράζει στους Youtubers,μήπως αυτό είναι το πρόβλημα και όχι όσοι μπλοκάρουν τις διαφημίσεις,το έχεις σκεφτεί ποτέ;από την άλλη μεριά δεν ήξερες όταν ξόδεψες τόσα χρήματα για να επενδύσεις σε αυτή την δουλειά ότι υπάρχει κοινό που μπλοκάρει τις διαφημίσεις;χαρακτηρίζεις βολεψάκηδες Ελληναράδες όσους έχουν adblock,πόσο κοντόφθαλμο είναι αυτό,ρίξε μια ματιά στο google play,στo app store και σε αντίστοιχες υπηρεσίες των browsers πόσα downloads έχουν adblock addons και apps.Μήπως είναι παγκόσμιο το φαινόμενο και δεν είναι ελληνικό; επίσης το κοινό που κατηγορείς έχεις σκεφτεί ότι είναι το κοινό που κάνει share  subscribe και like στο περιεχόμενο σου και που δίνει ώθηση στο κανάλι σου;

Και για μένα ναι είναι πρόβλημα οι διαφημίσεις,είναι πρόβλημα να θέλω να ακούσω έναν δίσκο και να τον κόβουν κάθε 3 και λίγο,είναι πρόβλημα να χρησιμοποιούν τον χρόνο που τους διαθέτω για να βλέπω περιεχόμενο που δεν με ενδιαφέρει και διακόπτει αυτό που βλέπω,για αυτό και δεν βλέπω τηλεόραση και είναι πρόβλημα να ξέρουν τις συνήθειες μου παραβιάζοντας την ιδιωτικότητα μου για να βγάλουν λεφτά από μένα,δικαίωμα σου να με κατακρίνεις αλλά και δικαίωμα μου να υπερασπίζομαι την ιδιωτικότητα μου με κάθε δυνατό τρόπο.

Και μην ανησυχείς η λογική συνέχεια υπάρχει το γράφει ο τίτλος του άρθρου 4 δις δολάρια κέρδος για το 1ο τετράμηνο 😉 

ή δες και τα λινκς από κάτω 

https://www.statista.com/statistics/272443/growth-of-advertising-spending-worldwide/

https://www.mordorintelligence.com/industry-reports/online-advertising-market

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Pokemon640 είπε

 

και κλείνω λέγοντας, η εμπιστοσύνη δημιουργείται στο YouTube αλυσιδωτά, διαφημίζεται το προϊόν, το βλέπουν οι χρήστες, υποστηρίζεται ο Creator και το YouTube στα έξοδα λειτουργίας του (Servers, developers κλπ).

Ο λόγος που βγαίνουν στα trendings γνωστά τηλεοπτικά κανάλια, είναι γιατί υπάρχει υψηλότερο view rate (παραπάνω %) και στις διαφημίσεις μαζί (άρα εμπιστοσύνη). Που για το YouTube είναι κέρδος, άρα θα το "σπρώξει" στα trendings και θα κερδίσει διπλά ! Αν δεν χρησιμοποιούσαμε μπλόκερς, ενώ βλέπαμε βίντεο από απλούς creators, το YouTube θα έβγαζε στα trendings και τους απλούς Creators. Με την σειρά τους οι Creators θα μπορούν να επενδύσουν στο περιεχόμενο και στη συνέχεια των βίντεο που φτιάχνουν.

view rate.jpg

ανταγωνισμός λέγεται αυτό ,όπως εσύ επέλεξες τις δυνατότητες που σου παρέχει το youtube σε σχέση με καποια άλλη πλατφόρμα για να βγάλεις κέρδος από το περιεχόμενο που δημιουργείς έτσι και το youtube επιλέγει να προωθεί υλικό που παράγει την μεγαλύτερη υπεραξία 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, kapngage είπε

χαιρομαι που δεν εχουν γιατι δεν θα υπηρχε και content για να βλεπετε εσεις με το adblock ...

Μια χαρά content είχε το YouTube πριν το αγοράσει η Google. Και μάλιστα δεν ήταν γεμάτο με ψώνια που την είδαν σταρ του hollywood επειδή έχουν subscribers. 

Που κάνουν "reviews" πληρωμένα ή χωρίς να περάσουν πάνω από 1 μέρα με ένα προϊόν.. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@fawks0123 απάντησα ήδη σε όλα τα προηγούμενα μηνύματά μου ποιο πριν και ήμουν απόλυτα επεξηγηματικός και με αποδείξεις, μην επαναλαμβάνομαι. Η Χ Ψ εταιρία, θα αναγκαστεί να μιλήσει σε YouTuber (που είπες), για να διαφημιστεί μέσα στα βίντεο του, να πάρει φήμη το προϊόν, νούμερα και πωλήσεις. Δεν έχει άλλη επιλογή, εφόσον μια καμπάνια στο promote μόνο του μπορεί να μην πετύχει τόσο καλά. Να σε διορθώσω επιπλέον σε κάτι που δεν γνωρίζεις αλλά είμαι πολλά χρόνια στο χώρο, και βρέθηκα και ως Creator και ως βοηθός Marketer σε καμπάνιες : τα έσοδα των YouTuber εξαρτώνται :
πρώτον : Από τις διαφημίσεις που θα παίξουν η θα κλικαριστούν
Δεύτερον : Από τις εξωτερικές χορηγίες (εκεί είναι μεταξύ YouTuber και χορηγού)
Τρίτον : Από donates.

Το YouTube είναι ο διαμεσολαβητής ανάμεσα στον Creator, τον διαφημιστή και τη παροχή υπηρεσιών που προσφέρει (video host). Όχι, δεν πιστεύω ότι το YouTube μου "δεσμεύει" η παίρνει μεγάλη προμήθεια (όπως εσφαλμένα νομίζεις). Γιατί ήμουν και στη θέση του Creator και στη θέση του να είμαι πελάτης του YouTube ως διαφημιζόμενος. Η αγορά σε όλα τα ΜΜΕ, λειτουργεί έτσι από πάντα. Στην τηλεόραση, στο ραδιόφωνο, στο ίντερνετ και στο YouTube. Όσο αφορά "ιδιωτικότητα", πάτησες κάπου ένα "συμφωνώ" και τίκαρες ένα κουτάκι, ο ίδιος συγκατάθεσες κάπου και κατ επέκταση δέχτηκες να χρησιμοποιείς την υπηρεσία. Διάβασε την άδεια χρήσης του YouTube πηγή 1, πηγή 2, δεν είναι τίποτα, μερικές σελίδες κείμενο είναι και θα σου καλύψει πολλές απορίες.

Χωρίς διαφήμιση είναι το vimeo, αλλά για να είχα τα βίντεο εκεί, θα έπρεπε να σκάω στο vimeo ποσά κάθε μήνα για να μου παρέχει την υπηρεσία. Το YouTube είναι free αλλά με διαφημίσεις, η με ένα μικρό αντίτιμο χωρίς διαφημίσεις (όπως το netflix).

Επεξ/σία από Pokemon640
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Tetrabitos είπε

Find another job man, είναι ακριβό χόμπι αυτό προφανώς. Ο ένας κοστίζει ο άλλος κοστίζει να σου ρυθμίσει τα μπάσα στον ήχο κτλπ. Το καταλαβαίνω αλλά δεν είναι για σένα προφανώς. Και γιατί Σόνυ και καλά να φτιάξεις και εσύ ένα βίντεο. Τι γνώση θες να μεταδώσεις στον κόσμο; Και αφού είναι όλα υπέρ του YouTube που θα πληρωθεί ούτως ή άλλος τι προσπαθείς και πληρώνεις τον κάθε επαγγελματία. Κανείς δεν σου χρωστάει τον χρόνο του να τον διαθέσει στα βίντεο σου ή στα κλικ για τις "διαφημίσεις σου".

Μόλις το καταλάβεις αυτό θα λυθεί και η απελπισία σου.

Εγώ πάλι σαν χρήστης βάζω ad block για να μην με διακόπτει η διαφήμιση με τίποτα γατάκια ή τυριά του τοστ, όταν βλέπω τον Stevie Ray Vaughan να σολαρει με την number 1 Stratocaster του.

Η λογική σου είναι προβληματική. Με τη προβληματική αυτή λογική λοιπόν θα σου πω κι εγώ.

Find another job man.

Βγάλε λεφτά και πλέρωσε για premium συνδρομές για να μη βλέπεις διαφημίσεις.

Πλήρωσε με τα λεφτά που βγάζεις και σταμάτα να είσαι leecher της δουλειάς των άλλων.

Δεν σου φταίνε οι άλλοι αν μπορείς να βγάλεις λίγα χρήματα.

Και τους ξεζουμίζεις σαν τζάμπας και του τη λες του ανθρώπου από πάνω γιατί έχει το θράσος να θέλει να πληρώνεται για τη δουλειά του.

2 ώρες πριν, ooaris είπε

Επισης λεει  "οι διαφημίσεις σας να εμφανίζονται σε δυνητικούς πελάτες ακριβώς τη στιγμή που είναι έτοιμοι να προβούν σε κάποια ενέργεια. "  και εγω βλέπω σήμερα, διαφημισεις του e-shop για το  corsair keyboard  που αγορασα ,πριν μια εβδομαδα απο έκει...

Δεν ειναι ακριβως τοσο ωραια οσο τα λενε.
Το χερι στην τσεπη δεν θα σταματησεις να το βαζεις.
Εκτος αν πιστευεις πως θα περασει μηνας και θα σου πουν "Δυστηχως αυτον τον μηνα επεσες σε ολους τους adblockers , δεν διαφημίστηκες , δεν χρωστας τιποτα"

Εν κατακλειδι ο πιο ζημιωμένος, απο ενα adblocker , ειναι , κυριως ο creator και ελαχιστα η google.

 

Πάλι όμως υποθέσεις κάνεις.

Αυτό που λες ότι θα σου πουν είναι απλά μια υπόθεση που κάνεις.

Από το site της Microsoft...

Pay just when customers click your ad. No click, no charge.

Γιατί να μη πιστέψω αυτό που λένε στους όρους χρήσης τους και να πιστέψω υποθέσεις;

Επεξ/σία από aypnia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Pokemon640

Ότι διάβασα τους όρους χρήσης και επέλεξα αποδoxή χρήσης δεν σημαίνει ότι συμφωνώ κιόλας,πως μπορεί πχ ένας ανήλικος να δει ακατάλληλο περιεχόμενο στο ίντερνετ.Νομίζω κατάλαβες ότι όταν δηλώνεις κάτι, δεν είναι απαραίτητο και ότι ισχύει και από την στιγμή που υπάρχουν εργαλεία για να προστατεύω την ιδιωτικότητα μου, θα τα χρησιμοποιώ.

Είναι αυτό που λέει ο tetrabitos παραπάνω Κανείς δεν σου χρωστάει τον χρόνο του να τον διαθέσει στα βίντεο σου ή στα κλικ για τις "διαφημίσεις σου".

Δεν μπορείς να ζητάς από τον θεατή πως θα αξιοποιήσει τον χρόνο του,όπως και δεν έχει το δικαίωμα ο θεατής να σου ζητήσει πως θα αξιοποιήσεις τον δικό σου χρόνο,είναι στην ευχέρεια του καθενός το τι θα κάνει.

Εντωμεταξύ ότι ισχύει για σένα ισχύει και για όλους τους υπόλοιπους youtubers, σε σχέση  με το adblock,σωστά;όλοι στο ίδιο καζάνι δεν βράζετε,σε σχέση με την Ελληνική αγορά πάντα.

Ξαναλέω δεν αξιολογείς σωστά το κοινό σου,εγώ για παράδειγμα όταν δω κάποιο ενδιαφέρον περιεχόμενο θα το μοιραστώ είτε κατ ιδίαν είτε μέσο ίντερνετ σε φίλους γνωστούς συνεργάτες κτλ ,το ότι επιλέγω να στηρίξω με αυτό τον τρόπο έναν δημιουργό αλλά εσένα δεν σου αρκεί γιατί θες να ξεμπλοκάρω και τις διαφημίσεις που σου είπα τα προβλήματα που δημιουργούν είναι δικό σου ζήτημα.

 

Επεξ/σία από fawks0123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, fawks0123 είπε

Ξαναλέω δεν αξιολογείς σωστά το κοινό σου,εγώ για παράδειγμα όταν δω κάποιο ενδιαφέρον περιεχόμενο θα το μοιραστώ είτε κατ ιδίαν είτε μέσο ίντερνετ σε φίλους γνωστούς συνεργάτες κτλ ,το ότι επιλέγω να στηρίξω με αυτό τον τρόπο έναν δημιουργό αλλά εσένα δεν σου αρκεί γιατί θες να ξεμπλοκάρω και τις διαφημίσεις που σου είπα τα προβλήματα που δημιουργούν είναι δικό σου ζήτημα.

Σου ξέφυγε κάτι σημαντικό που έγραψα στο κείμενό μου και δεν το πρόσεξες : "τροφή για σκέψη έδωσα". Αυτό.

Οι αλληλεπιδράσεις βοηθάνε (like, share,subscribe, retention time, comments). Δεν ανάγκασα να αλλάξεις συνήθεια (να το ξεκαθαρίσω αυτό), εξήγησα κάποια πράγματα που σίγουρα δεν τα γνώριζες στο πως λειτουργεί η αγορά. Αν διαφωνείς με τους όρους χρήσης θα μιλήσεις με το Support του YouTube επίσημα για να γνωρίζεις τι ισχύει και τι όχι, δεν μπορώ να βοηθήσω σε αυτό.

Ως viewer, το εξήγησα, θα κάνω like share και subscribe, θα στηρίξω και τον ίδιο βλέποντας τις διαφημίσεις του, γιατί από αυτό ζει ! και έκανε όλο αυτό τον κόπο και το χρόνο του (συν τα κόστη) για να μου προσφέρει απλόχερα το περιεχόμενο που έψαχνα. [Bonus που κάνω συνήθως] Όσο τα οικονομικά μου το επιτρέπουν, θα του δώσω και ένα tip/donate, 2-3-5-10€ για τον κόπο του, όπως θα έκανα σε ένα γκαρσόνι στην Αμερική, γιατί από το tip, θα επωφεληθεί να πάρει κάτι και να ζήσει καλύτερα ο ίδιος. Αυτό που λατρεύω στην Αμερική όσο ταξίδεψα ήταν η τρομερή αλληλεγγύη υποστήριξης και η καλή θέληση. Αυτό και μόνο μου φτάνει για να ζούσα κιόλας εκεί αλλά υπήρχαν άλλοι παράγοντες στη μέση που δεν μου το επέτρεψαν να το κάνω.

Επεξ/σία από Pokemon640
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και μενα δε μου αρεσει το τσαμπα και εχω ξοδεψει πανω απο 400€€ πλεον στο google play. (τα μισα στο pubg) 

 το προβλημα μου το δημιουργησε η υπερβολη. ετσι και αλλιώς δε πολυβλεπω utube, δε με πειραζε οπως ηταν μέχρι σχετικα προσφατα να δω μια διαφημιση στην αρχή του καθε βιντεο. τωρα ομως οι διαφημίσεις στην αρχη του καθενος βιντεο γίναν δυο απανωτες συν οτι πολλαπλασιαστηκαν ταυτοχρονα οι διακοπες από διαφημισεις κατα τη διαρκεία του βιντεο! 

 

 

 

φτανεις σε σημείο και λες ΑΗ ΣΗΧΤΗΡ ΓΕΛΟΊΟΙ! και ψάχνεις εναλλακτικές! 

Επεξ/σία από pacahontas III milagros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...