Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ρίξω ένα wildcard : Honda Jazz Hybrid , απο Σεπτέμβριο Ελλάδα.

Ακριβό και ψιλοαδιάφορο σχεδιαστικά (το Crosstar είναι πολύ ωραίο) αλλά 4 μέτρα μαζεμένο, τεχνολογία και αξιοπιστία full, πρακτικότητα και χώροι σε άλλη διάσταση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, tsofras είπε

Εγώ μόνο καινούριο, ειδικά οι μάρκες που λες σκέψου αν έχεις τα λεφτά για την συντήρηση ή σε ενδεχόμενη ζημιά μπορείς να ανταπεξέλθεις.

Το Leon βγαίνει καινούριο να ξέρεις αλλά είναι καλή επιλογή σε αυτό το μοντέλο με τα 130 άλογα και το 1.5 κινητήρα δύσκολα θα βρεις κάτι αντίστοιχο ποιοτικά.

Σε εξοπλισμό οι απλές εκδόσεις δεν ξέρω πως τα πάνε

Το αρονα πολύ πλαστικουρα μέσα, i30 επίσης

Όπελ άστρα πολύ καλός εξοπλισμός και ποιότητα 310 λ Πορτ μπαγκαζ με ρεζέρβα 370 με Κιτ επισκευής

Τcross βασική πάνω από 18500 χωρίς Cruise control και αισθητήρες απλά κάμερα

2008 επίσης στα 18700 αν συνεχίσει η προσφορά για παραγγελία αλλιώς 20500 που δεν αξίζει για εμένα τόσα

Δεν πας να δείς το Clio που έχει και 390λιτρα πορτ μπαγκαζ καλό εξοπλισμό και μικρό μέγεθος? Εγώ το άφησα μόνο επειδή ήταν 1.0 100 άλογα άσχετα που κατέληξα στα 100 άλογα

Ναι δίκιο έχεις απλά και το clio σαν το polo δεν είναι σε μέγεθος??? Φοβάμαι μήπως αυτά τα 2 τελικά είναι πολύ μικρά. Παιδιά δεν έχω αλλά δεν είμια και μακριά γγια το πρώτο θεωρητικά 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, BufferOverflow είπε

Ισμαηλο και ΕΚΚΑ κοιταξα μονο. Οι δευτεροι μου εκαναν καλυτερη εκπτωση. 

Ειναι progressive line με καποια ακομα εξτρα κυριως στο εσωτερικο (οθονες) και ambient φωτισμο. 

just saying, υπηρχε και πιο φθηνός/εξυπηρετικος...

μικρο το κακό, και εγω όταν ειχα ΜΒ στην εκκα πηγαινα μια χαρά ειναι

για εμένα μεινε στην επιλογή σου ειναι μια χαρά

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Redragon7 είπε

Θα ρίξω ένα wildcard : Honda Jazz Hybrid , απο Σεπτέμβριο Ελλάδα.

Ακριβό και ψιλοαδιάφορο σχεδιαστικά (το Crosstar είναι πολύ ωραίο) αλλά 4 μέτρα μαζεμένο, τεχνολογία και αξιοπιστία full, πρακτικότητα και χώροι σε άλλη διάσταση. 

Να σου πώ απλά δεν μου αρέσει σχεδιαστικά. :D

17 λεπτά πριν, paylidis είπε

Δεν είναι κακές οι επιλογες σου... ΤΟ kamiq 115 ειναι ακριβως στο budget σου (17900 με μεταλλικο, πολύ καλό εξοπλισμό κ το κλειδι στο χερι), ωστόσο εμενα μου φάνηκε χαμηλό..

Ελαφρως καλύτερο αλλα και ελαφρώς ακριβότερο ειναι το tcross (η Life εκδοση με τα 115 αλογα παει στα 19000 σε λευκο με a/c και 19700 με μεταλλικο και κλιμα). Εαν φτάσεις ως εκει πας στο Q2 με 21000...

Το Polo μικρό κατα τη γνωμη μου σε σχέση με τα υπόλοιπα που κοιτάς...

Στα μεταχειρα τωρα:

Η σειρα 1 στα λεφτα που λες θα ειναι αναγκαστικα προηγουμενη γενιά, πολυ καλό αυτοκίνητο αλλα δε θεωρω οτι αξιζει να δωσεις τόσα πολλα, ίσως έως 14.

Με 18 παιρνεις οριακα μεταχειρο το νεο A hatchback παντως, δε το θεωρω κακη επιλογή (ακομα και test drive δες, με δεδομενο ότι το td στα ΜΒ γινεται παντα με πωλητη μεσα οποτε δε το σκιζει ο αλλος)

Το kamiq διβάζω ότι είνια και άνετο. Α όντως 17900 κλειδί χέρι και καλό εξολισμό?? θα παώ αν μπορέσω αύριο να το δω και αυτό. 

Ναι αυτό με το θέμα μεταχειρισμένο είνια θέμα. δεν με πειράζει αν είναι  η προηγούμενη γενιά. Απλά εγγύηση ελεγχους κλπ για αυτό με΄χρι τώρα λέω καινούριο να τελειώνω....

Βέβαια μπορέί παώ να δω μήπως βρω κα΄τι "ευκαιρία σε a-class η σειρά 1 η a3. 

Επεξ/σία από Masma
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Clio ειναι μια περιεργη περιπτωση, ενω σου δινει την εντυπωση μικρου, οι χωροι του ειναι αρκετα μεγαλοι,τοσο που πιανουν τιμες μικρομεσαιων😉

Εκανες ενα στρατηγικο λαθος, πηγες και ειδες το Civic, τωρα ολα τα αλλα θα ωχριουν μπροστα του 😆

Seriously τωρα, εαν τα 18κ ειναι το ταβανι σου, εγω θα προτεινα  να παιξεις μπαλα σε Astra/Focus και Corolla.

Υπαρχει παντα και ενα 2008 ολοκαινουργιο, μονο 600 χλμ, ουτε τις ζελατινες απο την οθονη δεν εχει βγαλει ο κατοχος, ειναι πολυ περιεργος😋

Επεξ/σία από tutuyo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Masma είπε

Το kamiq διβάζω ότι είνια και άνετο. Α όντως 17900 κλειδί χέρι και καλό εξολισμό?? θα παώ αν μπορέσω αύριο να το δω και αυτό. 

Ναι αυτό με το θέμα μεταχειρισμένο είνια θέμα. δεν με πειράζει αν είναι  η προηγούμενη γενιά. Απλά εγγύηση ελεγχους κλπ για αυτό με΄χρι τώρα λέω καινούριο να τελειώνω....

Βέβαια μπορέί παώ να δω μήπως βρω κα΄τι "ευκαιρία σε a-class η σειρά 1 η a3. 

Δε μου φανηκε πολυ ανετο αλλα αυτο ειναι σχετικό. Ναι εχω προσφορά, πιθανως να πεφτει και λιγο πιο κατω δεν ασχοληθηκα γιατι δε μου αρεσε...

Α3 καινουργια δεν υπάρχουν στην αγορά, ότι υπηρχε εφυγε, μονο κανα 2 sedan στα 21-22

Η σειρα 1 ξεφευγει και ειναι μαλακια αμαξι, καλυτερα δωσε 7-8000 λιγότερα και παρε φοκους 

A class επισης δεν υπαρχει ετοιμοπαραδοτη απο όσο ξερω (αν και βλέπω παιζουν διαφημισεις για τη βασικη εκδοση του hatchback στα 22125)

3 λεπτά πριν, tutuyo είπε

Υπαρχει παντα και ενα 2008 ολοκαινουργιο, μονο 600 χλμ, ουτε τις ζελατινες απο την οθονη δεν εχει βγαλει ο κατοχος, ειναι πολυ περιεργος😋

απο το στομα μου το πηρες 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BufferOverflow είπε

Σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια. Αν επιτρεπεται σε ποια εκδοση την αγορασες ?

Η συγκεκριμένη Α έκανε τελικά 32500. Τη συγκεκριμένη την έχω ως εταιρικό (είναι λίγο άσχετη με το νήμα ιστορία του πώς βρέθηκα με δύο καινούργια αυτοκίνητα στο τέλος του 19/αρχές 20). Μοιάζει με αυτό που στην Ελλάδα λέγεται Progressive Line, εδώ έχουν το Business στο οποίο κάνεις κάποιες προσθήκες. Έχει μεταλλικό χρώμα, χειροκίνητο, 17" ζάντες, το all digital/wide cockpit, δερμάτινα θερμαινόμενα καθίσματα, τα all led φώτα, το φουλ πακέτο παρκαρίσματος, το πακέτο εσωτερικού φωτισμού (έχει ρυθμίσεις για να αλλάζεις τον ambient φωτισμό στο αμάξι, έχει στις πίσω θέσεις προσωπικό φωτάκι για διάβασμα, και στο σκαλοπάτι στις πόρτες έχει φως στα γράμματα της χρωμιώμενης πινακίδας) καθώς και διάφορες usb θύρες, κάτω από την κονσόλα, στον τεμπέλη και πίσω. Προσοχή, τα usb είναι type C (wtf?) οπότε μάλλον θα πρέπει να αγοράσεις αντάπτορα για να φορτίζεις το κινητό/ταμπλετ, εκτός αν έχεις wireless charging.

Αυτό που δίνει πολλούς πόντους στην εμφάνιση είναι το κόψιμο/αεροδυναμική του αυτοκινήτου μπροστά, οι all led προβολείς (που είναι πανάκριβα να τα βάλεις, τραγικό για τέτοιας κατηγορίας αμάξι) καθώς και η μάσκα με τα χρωμιωμένα καρφιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Masma είπε

Παιδια τελικά τα 18κ που έχω ως budget για καινουργιο είναι πολύ δύσκολο σε επιλογές.

θα πάω σήμερ ανα δω T-CROSS και POLO. έχω κλείσει test drive στο tcross.

To polo μου αρέσει αλλά δεν έχω μπει και θέλω να δω απο χώρους πως έιναι.

Θα πάω να δω i30 , opel astra , corola, leon και από SUV arona, kamiq(δεν ξερω αν ξεφεύγει η τιμή) και 2008.

Γενικά φουλ μπερδεμένος αν θέλω μικρό SUV η αν θα πάω σε hatchback. 

Πραγματικά θα ήθελα να πάω σε hoda civic αλλά είναι αρκετά πιο πάνω 😛 

Σκεφτηκα να δω στα 16-18κ μεταχειρισμένο a-class  η audi a3 η bmw σειρά 1. 

Γενικά λέτε να δω μεταχειρισμένα?? Απλά στα 16-18κ έλεγα μήπως να πάω μόνο για καινούριο. 

Εγώ στο μαυρισμένο θα σταθώ!

Δεν μου αρέσει καθόλου εμφανισιακά αλλά αν μπορείς να κάνεις λίγο υπομονή και να μαζέψεις τα χρήματα που χρειάζεσαι για να πάρεις αυτό που θέλεις, αξίζει να το κάνεις. Στο κάτω κάτω από τα 18 θα πάς στα 21 ή 22 σχετικά μικρή διαφορά για κάτι που θα κρατήσεις για χρόνια.

Απλώς είναι 4,5 μέτρα ενώ τα άλλα που κοιτάς είναι μικρότερα κοντά στα 4 τα πρώτα και κοντά στα 4,3 τα επόμενα.

Επειδή στην οικογένεια έχουμε από 3,9 έως και 4,8 μέτρα, εγώ το πούντο παίρνω στα 4, είναι διαφορές που φαίνονται στο παρκάρισμα αλλά και στην εθνική οδό με τα θετικά τους και αρνητικά το κάθε ένα.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tutuyo είπε

Το Clio ειναι μια περιεργη περιπτωση, ενω σου δινει την εντυπωση μικρου, οι χωροι του ειναι αρκετα μεγαλοι,τοσο που πιανουν τιμες μικρομεσαιων😉

Εκανες ενα στρατηγικο λαθος, πηγες και ειδες το Civic, τωρα ολα τα αλλα θα ωχριουν μπροστα του 😆

Seriously τωρα, εαν τα 18κ ειναι το ταβανι σου, εγω θα προτεινα  να παιξεις μπαλα σε Astra/Focus και Corolla.

Υπαρχει παντα και ενα 2008 ολοκαινουργιο, μονο 600 χλμ, ουτε τις ζελατινες απο την οθονη δεν εχει βγαλει ο κατοχος, ειναι πολυ περιεργος😋

Καλά ασχολίαστο αυτό με το civic αλλά ήξερα όι δεν θα το πάρω οπότε οκ ήταν εκτός τον επιλογών μου. Βασικά πι πολύ από όλα το t-cross μου αρέσει αλλά μένει να το δω σε test drive και να παρω προσφορα....... To astra τίμιο αλλά δεν με τρελαίνει αν και θα πάω να το δώ.

Το focus πάει πιο ψιλά νομίζω. Πήρε ο πατέρας μου του 18 στα 21.500 αν θυμάμαι καλα.

1 λεπτό πριν, filarhos είπε

Εγώ στο μαυρισμένο θα σταθώ!

Δεν μου αρέσει καθόλου εμφανισιακά αλλά αν μπορείς να κάνεις λίγο υπομονή και να μαζέψεις τα χρήματα που χρειάζεσαι για να πάρεις αυτό που θέλεις, αξίζει να το κάνεις. Στο κάτω κάτω από τα 18 θα πάς στα 21 ή 22 σχετικά μικρή διαφορά για κάτι που θα κρατήσεις για χρόνια.

Απλώς είναι 4,5 μέτρα ενώ τα άλλα που κοιτάς είναι μικρότερα κοντά στα 4 τα πρώτα και κοντά στα 4,3 τα επόμενα.

Επειδή στην οικογένεια έχουμε από 3,9 έως και 4,8 μέτρα, εγώ το πούντο παίρνω στα 4, είναι διαφορές που φαίνονται στο παρκάρισμα αλλά και στην εθνική οδό με τα θετικά τους και αρνητικά το κάθε ένα.  

Και καλά κάνεις αλλά είναι ψιλά η τιμή.....  Ναι είναι όντως μακρύ. Κοίτα να μπορούσα να το πα΄ρω θα το έπαιρνα και ας έκανα παραπάνω βόλτες στο parking.... 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Speculoos είπε

Η συγκεκριμένη Α έκανε τελικά 32500. Τη συγκεκριμένη την έχω ως εταιρικό (είναι λίγο άσχετη με το νήμα ιστορία του πώς βρέθηκα με δύο καινούργια αυτοκίνητα στο τέλος του 19/αρχές 20). Μοιάζει με αυτό που στην Ελλάδα λέγεται Progressive Line, εδώ έχουν το Business στο οποίο κάνεις κάποιες προσθήκες. Έχει μεταλλικό χρώμα, χειροκίνητο, 17" ζάντες, το all digital/wide cockpit, δερμάτινα θερμαινόμενα καθίσματα, τα all led φώτα, το φουλ πακέτο παρκαρίσματος, το πακέτο εσωτερικού φωτισμού (έχει ρυθμίσεις για να αλλάζεις τον ambient φωτισμό στο αμάξι, έχει στις πίσω θέσεις προσωπικό φωτάκι για διάβασμα, και στο σκαλοπάτι στις πόρτες έχει φως στα γράμματα της χρωμιώμενης πινακίδας) καθώς και διάφορες usb θύρες, κάτω από την κονσόλα, στον τεμπέλη και πίσω. Προσοχή, τα usb είναι type C (wtf?) οπότε μάλλον θα πρέπει να αγοράσεις αντάπτορα για να φορτίζεις το κινητό/ταμπλετ, εκτός αν έχεις wireless charging.

Αυτό που δίνει πολλούς πόντους στην εμφάνιση είναι το κόψιμο/αεροδυναμική του αυτοκινήτου μπροστά, οι all led προβολείς (που είναι πανάκριβα να τα βάλεις, τραγικό για τέτοιας κατηγορίας αμάξι) καθώς και η μάσκα με τα χρωμιωμένα καρφιά.

Πολυ ομορφη η εκδοση σου. Και αρκετα εξτρα. Η μασκα που εχει ειναι σαν της AMG Line ή αυτο που εχουμε Progressive στην Ελλαδα?

 

image.png.bce2d1060bfd6667c9fffc1ff0daed96.pngimage.png.0ffc58d120e69972b0ea4199265fd8ef.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, tutuyo είπε

Το Clio ειναι μια περιεργη περιπτωση, ενω σου δινει την εντυπωση μικρου, οι χωροι του ειναι αρκετα μεγαλοι,τοσο που πιανουν τιμες μικρομεσαιων😉

Εκανες ενα στρατηγικο λαθος, πηγες και ειδες το Civic, τωρα ολα τα αλλα θα ωχριουν μπροστα του 😆

Seriously τωρα, εαν τα 18κ ειναι το ταβανι σου, εγω θα προτεινα  να παιξεις μπαλα σε Astra/Focus και Corolla.

Υπαρχει παντα και ενα 2008 ολοκαινουργιο, μονο 600 χλμ, ουτε τις ζελατινες απο την οθονη δεν εχει βγαλει ο κατοχος, ειναι πολυ περιεργος😋

Την ζελατίνα την έβγαλε αυτός που μου το παρέδωσε και ήθελα να το καρυδώσω (σε slow motion να το σκεφτείτε )

Κατα τα άλλα είχα άλλα 2 τηλέφωνα σήμερα , ενδιαφέρονται πολλοί είναι η αλήθεια , αλλά όπως περίμενα απλά έχουν το σκάλωμα με την αποπληρωμή του δανείου

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, BufferOverflow είπε

Πολυ ομορφη η εκδοση σου. Και αρκετα εξτρα. Η μασκα που εχει ειναι σαν της AMG Line ή αυτο που εχουμε Progressive στην Ελλαδα?

image.png.bce2d1060bfd6667c9fffc1ff0daed96.pngimage.png.0ffc58d120e69972b0ea4199265fd8ef.png

To δεξιά είναι, δεν έχω τα chromium καρφάκια αν και του δίνει τελείως άλλη εμφάνιση. Είναι μάλιστα και σε αυτό το χρώμα (denimblauw λέγεται εδώ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tsofras είπε

Εγώ μόνο καινούριο, ειδικά οι μάρκες που λες σκέψου αν έχεις τα λεφτά για την συντήρηση ή σε ενδεχόμενη ζημιά μπορείς να ανταπεξέλθεις.

Το Leon βγαίνει καινούριο να ξέρεις αλλά είναι καλή επιλογή σε αυτό το μοντέλο με τα 130 άλογα και το 1.5 κινητήρα δύσκολα θα βρεις κάτι αντίστοιχο ποιοτικά.

Σε εξοπλισμό οι απλές εκδόσεις δεν ξέρω πως τα πάνε

Το αρονα πολύ πλαστικουρα μέσα, i30 επίσης

Όπελ άστρα πολύ καλός εξοπλισμός και ποιότητα 310 λ Πορτ μπαγκαζ με ρεζέρβα 370 με Κιτ επισκευής

Τcross βασική πάνω από 18500 χωρίς Cruise control και αισθητήρες απλά κάμερα

2008 επίσης στα 18700 αν συνεχίσει η προσφορά για παραγγελία αλλιώς 20500 που δεν αξίζει για εμένα τόσα

Δεν πας να δείς το Clio που έχει και 390λιτρα πορτ μπαγκαζ καλό εξοπλισμό και μικρό μέγεθος? Εγώ το άφησα μόνο επειδή ήταν 1.0 100 άλογα άσχετα που κατέληξα στα 100 άλογα

Εγώ προσωπικά είμαι τις άποψης πάντα μεταχειρισμένο ατρακαριστο (μαξ τριετίας, ενδεχομενος και απλά χρόνου) για μέγιστo value.  

Παρεπιπτόντως, a class εχει τοσο ομορφοτερο εσωτερικο σε σχεση με τα υπολοιπα, που ειναι no brainer...

Επεξ/σία από Papakaliati
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά θα πάρω τηλέφωνο να δώ που έχω βρεί το δικό μου , πόσο μου παίρνουν το αμάξι για τράμπα.

Με πήραν σήμερα τηλέφωνο να μου πούν

"Συγνώμη αλλά πώς θα σας εμπιστευτώ ,και είναι διαδικασία κτλ κτλ" , και της είπα πολύ ευγενικά

"Το καταλαβαίνω αλλά γιατί με πήρατε τηλέφωνο? Για να μου πείτε ότι δεν μπορείτε να με εμπιστευτείτε ? Ας μην πέρνατε !

"Ε μήπως γίνετε κάτι καλύτερο στην τιμή"

"Γιατί με άλλη τιμή θα με εμπιστευτείτε ?"

"Εεεεεεεεεεεεε ......"

Αντίο ζωή , λες και υποχρεώνεις τον άλλο να σε πάρει τηλέφωνο

  • Like 4
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...