Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, Masma είπε

Καλο το polo r-line. Πλακα πλακα ποσο βγαινει ; 

Δικιο εχεις λοιπον ανακεφαλαίωση!

Honda Civic 1500 182 αλογα. Νομιζω ο ορισμός του σπορ οικογενειακού αυτοκινήτου. 
Πολυ καλη ποιοτητα πλαστικών στο εσωτερικό με άνετους χώρους και για τους πισω  ( Ατομα στο υψος μου 1.85 άνετα πισω) Και καλο πορππαγκαζ. 

και ωραιο ταμπλό ( και ας μην εχει μπιχλιμπίδια Γερμανών.) 

Πολυ ωραια  αισθητή το τιμόνι και ειδικα στις στροφές που το αμαξι πραγματικα σαν τρενο μπαινει.

Παρεπιπτόντως ημασταν 2 και το πηραμε μονοι μας για Test drive. 
το πηγα μεχρι 170 Αττικη και μου εκανε εντυπωση και η καλη ηχομόνωση.

Συγκριτικα μονο με rx8 εχω εμπειρία απο σπορ οδήγηση ) και μπορω να πω οτι αν εξερεσεις την αλλαγη πισωκινηση σε μπροστινή που οκ τη καταλαβαινεις το αμαξι ειναι καταπληκτικο για τα χρηματα του. 

Σας ειπα σε κατω απο 3000 ευρω εμπειρία τοσο ωραια με σπορ οδήγηση δυσκολα θα βρεις. Και ειναι Honda που για εμενα σημαινει αξιοπιστία και απροβλημάτιστα 

στο μεταξυ λες και κανω διαφήμιση ειναι 😂😂😂.

Δυστυχως εγω γυρω στα 18 ψαχνω κατι οποτε ειναι απαγορευτική τιμη για εμενα. 

To Polo R-Line με 150 και DSG πάει από 21 και κάτι. Ακριβό, αν σκεφτείς ότι έβγαινε το Ibiza με 150 και μηχανικό πήγαινε στα 17 και κάτι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Speculoos είπε

H d είναι πολύ οικονομική σε μεγάλα ταξίδια μένει σταθερά κάτω από τα 4.5 λίτρα. Είναι εξάλλου γνωστός ο κινητήρας της renault για την οικονομία του. Σε θέμα απόδοσης δεν είναι κάτι το εξαιρετικά γρήγορο, τα 115 άλογα από στάση δε θα σε κολλήσουν στο κάθισμα αλλά έχουν κάνει εκπληκτική δουλειά στους άλλους τομείς και ειδικά στη συνεργασία με το κιβώτιο και την αεροδυναμική του αυτοκινήτου. Κρατάει στροφές και ταχύτητα πολύ ομαλά και όταν είναι εν κινήσει επιταχύνει όσο χρειάζεσαι. Κανένα παράπονο σε αυτό, πολύ καλό και ξεκούραστο. Πάντως αν θες να κανεις remap έχε υπόψη ότι δεν έχει τους πίσω συνδέσμους της A200 οπότε δεν θα είναι το ίδιο σταθερή.

Εκνευριστικό θεωρώ το active lane assist, είναι τρομερά επιθετικό και απότομο. Σχεδόν πάντα θεωρεί μια διχρωμία στο δρόμο από πχ μπάλωμα στην άσφαλτο ως αλλαγή λωρίδας και σε επαναφέρει αρκετά άτσαλα. Το δράμα είναι όταν υπάρχουν κάτω διαγραμμίσεις από παλιότερα έργα. Γενικά αν είναι να την πάρω για ταξίδι θα απενεργοποιήσω το lane assist (δυστυχώς πρέπει να το κάνεις κάθε φορά που ξεκινάς το αμάξι, δεν μπορείς να σώσεις αυτή την επιλογή...)

Αχρείαστο μέχρι στιγμής μου έχει φανεί το αυτόματο παρκάρισμα, πάντα με ανησυχεί το ότι το κάνει μόνο του (ειδικά το εκπληκτικά γρήγορο στρίψιμο του τιμονιού) οπότε δεν έχω καταφέρει να βρω τον τρόπο να το αφήσω να παρκάρει χωρίς να πάρω τελικά τον έλεγχο εγώ. Στην τελική με τόσο καλή ποιότητα κάμερας μπορείς να παρκάρεις μόνος χωρίς να κοιτάξεις στιγμή πίσω.

Τέλος απλό gimmick θεωρώ τo dynamic select που διαλέγεις ανάμεσα σε sport, comfort, και eco στυλ οδήγησης, ενώ υπάρχει και individual επιλογή που διαλέγεις εσύ στοιχεία από τα τρια modes (throttle, steering, suspension). Δεν έχω δει κάποια διαφορά μέχρι τώρα. Ίσως να φαίνεται πιο πολύ σε μοντέλα με αυτόματο κιβώτιο (έχω manual) και σε μεγάλα ταξίδια το eco να συμβάλει στην οικονομία καυσίμου γιατί μειώνει αυτόματα τη λειτουργία του κλιματισμού.

 

Σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια. Αν επιτρεπεται σε ποια εκδοση την αγορασες ?

 

8 ώρες πριν, paylidis είπε

Θεωρητικά την παίρνεις πίσω την προκαταβολή. Hatchback παρηγγειλες ή το ένα κ μοναδικό sedan diesel progressive που έπαιζε τον Μάιο κ όλο και κάποιος το ακύρωνε ;

το Α3 θα έρθει τέλος Σεπτέμβριου με Οκτώβριο από ότι μου είπαν στην αντιπροσωπεία. Μπορείς να περιμένεις τόσο για να το δεις; Κ αν σε απογοητεύσει σε κάτι..; 

Θα ρωτησω σημερα. Δεν ηξερα οτι υπαρχει δυνατοτητα να παρω πισω την προκαταβολη. To hatchback επελεξα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, BufferOverflow είπε

Θα ρωτησω σημερα. Δεν ηξερα οτι υπαρχει δυνατοτητα να παρω πισω την προκαταβολη. To hatchback επελεξα. 

H εκδοση που πηρες παντως δεν ειναι κακη... (πρεπει να ειναι με τις μεγαλες συνεχόμενες οθονες γιατι και εγω για αυτη πηγαινα σε sedan βενζινη αλλα μου ειπαν απο οκτωβριο και δεν ειχα διάθεση να περιμενω..)

Υποθέτω ότι την πηρες περιπου στα 27, εκτιμώ οτι το Α3 θα ξεκινησει πιο ψηλά... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, BufferOverflow είπε

Σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια. Αν επιτρεπεται σε ποια εκδοση την αγορασες ?

Θα ρωτησω σημερα. Δεν ηξερα οτι υπαρχει δυνατοτητα να παρω πισω την προκαταβολη. To hatchback επελεξα. 

Για μενα θα ειναι λάθος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, paylidis είπε

H εκδοση που πηρες παντως δεν ειναι κακη... (πρεπει να ειναι με τις μεγαλες συνεχόμενες οθονες γιατι και εγω για αυτη πηγαινα σε sedan βενζινη αλλα μου ειπαν απο οκτωβριο και δεν ειχα διάθεση να περιμενω..)

Υποθέτω ότι την πηρες περιπου στα 27, εκτιμώ οτι το Α3 θα ξεκινησει πιο ψηλά... 

Ναι ειναι με τις μεγαλες οθονες και το All Digital πακετο. Και καποια ακομα εξτρα βγηκε γυρω στα 30. Σχεδον στην τιμη που τα δινει ο Ισμαηλος μεταχειρισμενα. Αν και η AMG Line ειναι μια κλαση πανω απ'όλα. 

 

4 λεπτά πριν, xgol είπε

Για μενα θα ειναι λάθος. 

Εννοεις λαθος να το ακυρωσω? Αυτο μου ειπε και ο πατερας μου. Ακομα και εαν περιμενεις να δεις το A3 απο κοντα μου λεει στην A class θα καταληξεις. 

 

Επεξ/σία από BufferOverflow
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BufferOverflow είπε

Ναι ειναι με τις μεγαλες οθονες και το All Digital πακετο. Και καποια ακομα εξτρα βγηκε γυρω στα 30. Σχεδον στην τιμη που τα δινει ο Ισμαηλος μεταχειρισμενα. Αν και η AMG Line ειναι μια κλαση πανω απ'όλα. 

Εννοεις λαθος να το ακυρωσω? Αυτο μου ειπε και ο πατερας μου. Ακομα και εαν περιμενεις να δεις το A3 απο κοντα μου λεει στην A class θα καταληξεις. 

Ναι, ειδικά η σχεδιαση του A3 είναι καρακιτς.

Δηλαδη εβαλες progressive line, full led κτλ και μεγαλες οθονες και σου βγηκε 30k? Ειχε δικιο ο @paylidis που ελεγε για μεγαλες εκπτώσεις. Σε ποια αντιπροσωπεια αν επιτρεπεται?

Υ.Γ. Δες μηπως θελεις να βαλεις σαν εξτρα το matt grey χρωμα, που το απογειώνει εμφανισιακά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, xgol είπε

Ναι, ειδικά η σχεδιαση του A3 είναι καρακιτς.

Δηλαδη εβαλες progressive line, full led κτλ και μεγαλες οθονες και σου βγηκε 30k? Ειχε δικιο ο @paylidis που ελεγε για μεγαλες εκπτώσεις. Σε ποια αντιπροσωπεια αν επιτρεπεται?

Υ.Γ. Δες μηπως θελεις να βαλεις σαν εξτρα το matt grey χρωμα, που το απογειώνει εμφανισιακά. 

EKKA. Οταν την παρηγγειλα μου εκαναν τρομερη εκπτωση παντως. 31.500 για την ακριβεια. Μου εκανε εντυπωση γιατι τοσο ειναι οι μεταχειρισμενες. Αν θεωρειται διαφημιση, ας μου το πει καποιος ωστε να κανω edit το post. 

Χρωμα επελεξα το λευκο. Ισως καποια στιγμη αγορασω τις 18αρες ζαντες της AMG, αλλα αυτο που θα ηθελα να ειναι ο μπροστινος προφυλακτηρας απο την AMG Line. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κολοκυθια εκπτωση σου εκαναν, υπαρχει φθηνότερος και με καλυτερη εξυπηρετηση εντος αττικης ;) και στο λεω επειδη πηρα τιμές (ο γνωστός αντιπροσωπος που εχω ειναι επαρχία και δεν εξυπηρετούσε να κανω τοσα εξοδα για την όλη διαδικασία σε τοσο φθηνό mercedes)

μη το ακυρωσεις κατα την γνώμη μου ειναι μια χαρά... εαν υπηρχαν ετοιμοπαραδοτα και εγω ΜΒ θα επαιρνα...

 

Το Α3 δεν ειναι κακο, εσωτερικα μοιαζει πολυ με το δικο μου (πανω απο 90% ομοιότητα) - ειναι λιγο πιο συντηρητικό θα ελεγα ωστόσο... εξωτερικα δε βλεπω ωστόσο τιποτα ιδιαίτερο

 

υ.γ. καλα οι τιμες των μεταχειρισμένων ειναι ότι να ναι, μην ασχολεισαι...

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγώ αν είχα τα χρήματα και δεν πήγαινα σε απλή έκδοση πάντως την Α θα έπαιρνα, ειδικά μέσα έχει δικό της χαρακτήρα, το Audi λίγο πολύ μοιάζει με όλα του group , ωραίο αλλά δεν έχει κάτι ουσιαστικό να ξεχωρίζει για εμένα

Είπες θα είναι και AMG line?

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, paylidis είπε

κολοκυθια εκπτωση σου εκαναν, υπαρχει φθηνότερος και με καλυτερη εξυπηρετηση εντος αττικης ;) και στο λεω επειδη πηρα τιμές (ο γνωστός αντιπροσωπος που εχω ειναι επαρχία και δεν εξυπηρετούσε να κανω τοσα εξοδα για την όλη διαδικασία σε τοσο φθηνό mercedes)

μη το ακυρωσεις κατα την γνώμη μου ειναι μια χαρά... εαν υπηρχαν ετοιμοπαραδοτα και εγω ΜΒ θα επαιρνα...

Το Α3 δεν ειναι κακο, εσωτερικα μοιαζει πολυ με το δικο μου (πανω απο 90% ομοιότητα) - ειναι λιγο πιο συντηρητικό θα ελεγα ωστόσο... εξωτερικα δε βλεπω ωστόσο τιποτα ιδιαίτερο

υ.γ. καλα οι τιμες των μεταχειρισμένων ειναι ότι να ναι, μην ασχολεισαι...

Ισμαηλο και ΕΚΚΑ κοιταξα μονο. Οι δευτεροι μου εκαναν καλυτερη εκπτωση. 

 

14 λεπτά πριν, tsofras είπε

Και εγώ αν είχα τα χρήματα και δεν πήγαινα σε απλή έκδοση πάντως την Α θα έπαιρνα, ειδικά μέσα έχει δικό της χαρακτήρα, το Audi λίγο πολύ μοιάζει με όλα του group , ωραίο αλλά δεν έχει κάτι ουσιαστικό να ξεχωρίζει για εμένα

Είπες θα είναι και AMG line?

 

Ειναι progressive line με καποια ακομα εξτρα κυριως στο εσωτερικο (οθονες) και ambient φωτισμο. 

Επεξ/σία από BufferOverflow
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια τελικά τα 18κ που έχω ως budget για καινουργιο είναι πολύ δύσκολο σε επιλογές.

θα πάω σήμερ ανα δω T-CROSS και POLO. έχω κλείσει test drive στο tcross.

To polo μου αρέσει αλλά δεν έχω μπει και θέλω να δω απο χώρους πως έιναι.

Θα πάω να δω i30 , opel astra , corola, leon και από SUV arona, kamiq(δεν ξερω αν ξεφεύγει η τιμή) και 2008.

Γενικά φουλ μπερδεμένος αν θέλω μικρό SUV η αν θα πάω σε hatchback. 

Πραγματικά θα ήθελα να πάω σε hoda civic αλλά είναι αρκετά πιο πάνω 😛 

Σκεφτηκα να δω στα 16-18κ μεταχειρισμένο a-class  η audi a3 η bmw σειρά 1. 

Γενικά λέτε να δω μεταχειρισμένα?? Απλά στα 16-18κ έλεγα μήπως να πάω μόνο για καινούριο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Masma είπε

Παιδια τελικά τα 18κ που έχω ως budget για καινουργιο είναι πολύ δύσκολο σε επιλογές.

θα πάω σήμερ ανα δω T-CROSS και POLO. έχω κλείσει test drive στο tcross.

To polo μου αρέσει αλλά δεν έχω μπει και θέλω να δω απο χώρους πως έιναι.

Θα πάω να δω i30 , opel astra , corola, leon και από SUV arona, kamiq(δεν ξερω αν ξεφεύγει η τιμή) και 2008.

Γενικά φουλ μπερδεμένος αν θέλω μικρό SUV η αν θα πάω σε hatchback. 

Πραγματικά θα ήθελα να πάω σε hoda civic αλλά είναι αρκετά πιο πάνω 😛 

Σκεφτηκα να δω στα 16-18κ μεταχειρισμένο a-class  η audi a3 η bmw σειρά 1. 

Γενικά λέτε να δω μεταχειρισμένα?? Απλά στα 16-18κ έλεγα μήπως να πάω μόνο για καινούριο. 

Εγώ μόνο καινούριο, ειδικά οι μάρκες που λες σκέψου αν έχεις τα λεφτά για την συντήρηση ή σε ενδεχόμενη ζημιά μπορείς να ανταπεξέλθεις.

Το Leon βγαίνει καινούριο να ξέρεις αλλά είναι καλή επιλογή σε αυτό το μοντέλο με τα 130 άλογα και το 1.5 κινητήρα δύσκολα θα βρεις κάτι αντίστοιχο ποιοτικά.

Σε εξοπλισμό οι απλές εκδόσεις δεν ξέρω πως τα πάνε

Το αρονα πολύ πλαστικουρα μέσα, i30 επίσης

Όπελ άστρα πολύ καλός εξοπλισμός και ποιότητα 310 λ Πορτ μπαγκαζ με ρεζέρβα 370 με Κιτ επισκευής

Τcross βασική πάνω από 18500 χωρίς Cruise control και αισθητήρες απλά κάμερα

2008 επίσης στα 18700 αν συνεχίσει η προσφορά για παραγγελία αλλιώς 20500 που δεν αξίζει για εμένα τόσα

Δεν πας να δείς το Clio που έχει και 390λιτρα πορτ μπαγκαζ καλό εξοπλισμό και μικρό μέγεθος? Εγώ το άφησα μόνο επειδή ήταν 1.0 100 άλογα άσχετα που κατέληξα στα 100 άλογα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Masma είπε

Παιδια τελικά τα 18κ που έχω ως budget για καινουργιο είναι πολύ δύσκολο σε επιλογές.

θα πάω σήμερ ανα δω T-CROSS και POLO. έχω κλείσει test drive στο tcross.

To polo μου αρέσει αλλά δεν έχω μπει και θέλω να δω απο χώρους πως έιναι.

Θα πάω να δω i30 , opel astra , corola, leon και από SUV arona, kamiq(δεν ξερω αν ξεφεύγει η τιμή) και 2008.

Γενικά φουλ μπερδεμένος αν θέλω μικρό SUV η αν θα πάω σε hatchback. 

Πραγματικά θα ήθελα να πάω σε hoda civic αλλά είναι αρκετά πιο πάνω 😛 

Σκεφτηκα να δω στα 16-18κ μεταχειρισμένο a-class  η audi a3 η bmw σειρά 1. 

Γενικά λέτε να δω μεταχειρισμένα?? Απλά στα 16-18κ έλεγα μήπως να πάω μόνο για καινούριο. 

Δεν είναι κακές οι επιλογες σου... ΤΟ kamiq 115 ειναι ακριβως στο budget σου (17900 με μεταλλικο, πολύ καλό εξοπλισμό κ το κλειδι στο χερι), ωστόσο εμενα μου φάνηκε χαμηλό..

Ελαφρως καλύτερο αλλα και ελαφρώς ακριβότερο ειναι το tcross (η Life εκδοση με τα 115 αλογα παει στα 19000 σε λευκο με a/c και 19700 με μεταλλικο και κλιμα). Εαν φτάσεις ως εκει πας στο Q2 με 21000...

Το Polo μικρό κατα τη γνωμη μου σε σχέση με τα υπόλοιπα που κοιτάς...

 

Στα μεταχειρα τωρα:

Η σειρα 1 στα λεφτα που λες θα ειναι αναγκαστικα προηγουμενη γενιά, πολυ καλό αυτοκίνητο αλλα δε θεωρω οτι αξιζει να δωσεις τόσα πολλα, ίσως έως 14.

Με 18 παιρνεις οριακα μεταχειρο το νεο A hatchback παντως, δε το θεωρω κακη επιλογή (ακομα και test drive δες, με δεδομενο ότι το td στα ΜΒ γινεται παντα με πωλητη μεσα οποτε δε το σκιζει ο αλλος)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...