Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 ώρες πριν, sacredcrow είπε

Έχω το Golf MK VII, 1.4cc, 122hp, χειροκίνητο.

Έκδοση comfortline, του 2013, το είχα πάρει 22,5Κ τριτεκνικό, οπότε κανονικές τιμές περίπου 24Κ τότε.

Με σιγουριά μπορώ να πω ότι αποτελεί τρομερό value, ποιοτικότατο, μαλακός συμπλέκτης με πολύ ομαλό σασμαν και ακριβέστατο τιμόνι. Προοδευτικό γκάζι, δεν είχα ποτέ πρόβλημα σε προσπέραση, ποιότητα κύλισης πάρα πολύ καλή (ανεξάρτητοι σύνδεσμοι γαρ). Χώροι ικανοποιητικοί, με τρία παιδιά (τα 2 στο Γυμνάσιο τώρα) να χωράνε μια χαρά πίσω. Στην αρχή είχα 3 παιδικά καθίσματα, να φανταστείς. Θα ήθελα περισσότερο χώρο στο πορτ-μπαγκάζ, σε μεγάλα ταξίδια (7-10 ημερών) παίζω λίγο tetris με βαλίτσες, αλλά είναι αυτό που είναι.

Από ζημιές μέχρι στιγμής τίποτα, μόνο κάποια στιγμή ο μοχλός που συγκρατούσε το παράθυρο, κλασσικό VW...

Προσωπική μου άποψη: το καινούργιο έχει χειρότερη ποιότητα χωρίς ανεξάρτητους συνδέσμους, αλλά σίγουρα ανώτερο τεχνολογικά και προφανώς σε εξοπλισμό ασφάλειας.

Από όσα είχα κάνει τότε TD, το Golf και το Focus ήταν τα καλυτερα οδηγικά αυτοκίνητα του segment.

+1

Κάτοχος του Golf MK VII 1,6 TDI 110hp (2015).

Πολυ άνετο αυτοκίνητο (καθίσματα, ανάρτηση, κύλιση) με ποιοτικό εσωτερικό. Στα αρνητικά λιγο θόρυβος στον κινητήρα και κάποια υστέρηση στη ροπή πριν μπει το τούρμπο.

Το προτείνω ανεπιφύλακτα. Το είχα αγοράσει 20.400 στη βασική έκδοση η οποία είχε και ζάντες αλουμινίου (15αρες).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλή εβδομάδα να έχουμε ανακοινώθηκαν τιμές επιτέλους ( όχι στο σάιτ) και θα μου στείλουν τιμές για εξοπλισμό θα τις ανεβάσω όταν έχω το email

Edit

Τελική τιμή προ φόρων με πακέτο FR plus ( όλα τα FR έτσι θα έρχονται) 17605

Οπότε με 380€ το μεταλλικό πάει τελική τιμή 24200

Υπολόγισα με φωτισμό wrap around , αισθητήρες φωτός, βροχής και full Link πάει 25200

Θα δω τι τιμή θα μου δώσουν

 

Τιμοκατάλογος Προαιρετικού Εξοπλισμού SEAT MY21.pdf

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν επειδή έχει κλείσει το εργοστάσιο για Αύγουστο αλλαγές στην παραγγελία δεν γίνονται, αν θέλω να βάλω άλλη παραγγελία, τότε πάμε για παράδοση τέλη Νοεμβρίου

Οπότε θα μείνω σε αυτή που έχω, περιμένω να μου πουν τελική τιμή με τις νέες αλλαγές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, tsofras είπε

Λοιπόν επειδή έχει κλείσει το εργοστάσιο για Αύγουστο

ωραίοι ειναι αυτοι ρε, κλεινει για κορονα δε μπορεις να κανεις τιποτα, κλεινει για αυγουστο θα κλεισει μετα και για κορονα ξανα αντιο ζωή... τι ωρα να εκλεινε και εμενα η δουλεια μου ετσι χυμαδιο... 🤣

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, paylidis είπε

ωραίοι ειναι αυτοι ρε, κλεινει για κορονα δε μπορεις να κανεις τιποτα, κλεινει για αυγουστο θα κλεισει μετα και για κορονα ξανα αντιο ζωή... τι ωρα να εκλεινε και εμενα η δουλεια μου ετσι χυμαδιο... 🤣

Μα έλα ντε είχαν κλείσει πώς και δεν το άφησαν ανοιχτό να συνεχίσει η παραγωγή

Τεσπά περιμένω τελική τιμή γιατί η αξία πρίν τις αλλαγές ήταν 17064 και τώρα είναι 17605

Απλά θέλω να δω αν στην πρώτη τιμή είχε μέσα και ηλιοροφή. Αν την είχε μαζί με μεταλλικό τότε η τιμή σε αυτό που έκλεισα προ φόρων είναι 17440 οπότε με τα νέα τέλη πάει 23200€ , δλδ 1000€ κάτω

Αν δεν ήταν στην τιμή η ηλιοροφή θα δούμε πόσο θα πάει

Πάντως ακόμη παλεύω να μάθω τι θα πληρώσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/8/2020 στις 1:41 ΠΜ, Burgos είπε

Πάντως συγκρίνεις αυτοκίνητα διαφορετικών κατηγοριών. Το 2008 θα το συγκρίνεις με Q2, C3 aircross, T-Roc, Kona Κλπ, όχι με GLA και Q3. Αυτά τα 2 σύγκρινε τα με το 3008

T-Cross lογικα εννοεις.. ειναι στην ιδια κατηγορια με αυτα π αναφερεις..

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, leonidas_fs είπε

Πας σε BMW X1 πακέτο advance. Στα 34 το παίρνεις αυτόματα με το πακέτο advantage, και είσαι υπερ κομπλέ!

Χ1 advance βενζινη ειναι στα 36 και του λειπει εξοπλισμός (και οντως ειναι τουλαχιστον 10 χρονια πισω εσωτερικά)

22 ώρες πριν, Agony είπε

Θα το δω απο κοντα ενδιαφερον το Χ1

εγω πηγα το είδα, ουτε καν TD δε καταδεχτηκα να το κανω...

22 ώρες πριν, leonidas_fs είπε

Επίσης κοίτα και το Χ2 (Τυχαία αγγελία https://www.car.gr/26657563-bmw-x2-msport-x)

αν θυμαμαι καλα ειναι πινακιδωμενο το 2019. ακομα να το πουλησει, απο το Μαιο το εχει "προσφορά";; 🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, paylidis είπε

Αν θυμαμαι καλα ειναι πινακιδωμενο το 2019. ακομα να το πουλησει, απο το Μαιο το εχει "προσφορά";; 

Είναι βεμβε δεν ξες εσύ από καλά αυτοκίνητα να κάτσεις στο auδι σου 😁😁😁

 

Πήγε που λέτε η βεμβε στο πρόσφατο σαλόνι και μου έβαλε τα μοντέλα της δίπλα στην μερσεντα. Μου πούλαγε την υβριδική τεχνολογία της λέγοντας για αυτονομία 35km και γέλαγα τόσο δυνατά που ακουγομουν σε όλα τα νότια προάστια... Που τα booth babes ήταν κάτι άθλιες δευτερατζες που ούτε κοακολα δεν θα την κερναγες πριν το παλουκωμα. Που το εσωτερικό της παίζει να χε σχεδιαστεί από τον... Hugo boss το 40!!!

Στο επόμενο σαλόνι βεμβε να πας στην άλλη άκρη απο αυτή που θα επιλέξει η μερσεντα...τοση ξεφτίλα δεν ξανάγινε 😁😁😁

Επεξ/σία από chill
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, chill είπε

Είναι βεμβε δεν ξες εσύ από καλά αυτοκίνητα να κάτσεις στο auδι σου 😁😁😁

Πήγε που λέτε η βεμβε στο πρόσφατο σαλόνι και μου έβαλε τα μοντέλα της δίπλα στην μερσεντα. Μου πούλαγε την υβριδική τεχνολογία της λέγοντας για αυτονομία 35km και γέλαγα τόσο δυνατά που ακουγομουν σε όλα τα νότια προάστια... Που τα booth babes ήταν κάτι άθλιες δευτερατζες που ούτε κοακολα δεν θα την κερναγες πριν το παλουκωμα. Που το εσωτερικό της παίζει να χε σχεδιαστεί από τον... Hugo boss το 40!!!

Στο επόμενο σαλόνι βεμβε να πας στην άλλη άκρη απο αυτή που θα επιλέξει η μερσεντα...τοση ξεφτίλα δεν ξανάγινε 😁😁😁

 

Τι ασχημο εχει το εσωτερικο της bmw ? Μια χαρα ειναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι όπως ήταν πριν τρεις γενιές. Άμα το προσέξεις δεν άλλαξε καθόλου. Και μοιάζει πολύ και με πάνω από τρεις γενιές πίσω. Ένα άλλο άσχημο που το κάνουν και άλλες εταιρείες είναι ότι όλα τα μοντέλα εσωτερικά είναι ίδια. Πήγε φίλος να πάρει την 4 coupe και πήγαμε παρέα. Μπαίνουμε στην σειρά 2,3,4,5,6 όλα ίδια εσωτερικά. Τον λέω δεν πάμε να δεις και την c coupe. Κολλημένος όλα τα αυτοκίνητα και του μπαμπά του bmw.

Πάμε και περνει την mercenda😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tsofras είπε

Καλή εβδομάδα να έχουμε ανακοινώθηκαν τιμές επιτέλους ( όχι στο σάιτ) και θα μου στείλουν τιμές για εξοπλισμό θα τις ανεβάσω όταν έχω το email

Edit

Τελική τιμή προ φόρων με πακέτο FR plus ( όλα τα FR έτσι θα έρχονται) 17605

Οπότε με 380€ το μεταλλικό πάει τελική τιμή 24200

Υπολόγισα με φωτισμό wrap around , αισθητήρες φωτός, βροχής και full Link πάει 25200

Θα δω τι τιμή θα μου δώσουν

Τιμοκατάλογος Προαιρετικού Εξοπλισμού SEAT MY21.pdf 368 kB · 25 downloads

Εκτός από τις τιμές του προαιρετικού εξοπλισμού, έχεις μήπως και τις τιμές του μοντέλου στις αντίστοιχες εκδόσεις? Αν ναι είναι εύκολο να τις ανεβάσεις ή να μου τις στείλεις σε pm? Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Christos Vvs είπε

Εκτός από τις τιμές του προαιρετικού εξοπλισμού, έχεις μήπως και τις τιμές του μοντέλου στις αντίστοιχες εκδόσεις? Αν ναι είναι εύκολο να τις ανεβάσεις ή να μου τις στείλεις σε pm? Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Δεν έχω μαν δυστυχώς μόνο του FR αφού δεν με ενδιαφέρει κάποιο άλλο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδια σε τιμες μεχρι 23.000 υπαρχει κατι αλλο περα απο vitara με καλους χώρους σε 4x4? 
Και οχι δεν ενδιαφέρομαι εγω ξερω τα θετικα και τα  αρνητικα του vitara, το απέρριψα προσφατα.

Επεξ/σία από Masma
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Masma είπε

Ρε παιδια σε τιμες μεχρι 23.000 υπαρχει κατι αλλο περα απο vitara με καλους χώρους σε 4x4? 
Και οχι δεν ενδιαφέρομαι εγω ξερω τα θετικα και τα  αρνητικα του vitara, το απέρριψα προσφατα.

Dacia Duster?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...