Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

54 λεπτά πριν, Masma είπε

Ρε παιδια σε τιμες μεχρι 23.000 υπαρχει κατι αλλο περα απο vitara με καλους χώρους σε 4x4? 
Και οχι δεν ενδιαφέρομαι εγω ξερω τα θετικα και τα  αρνητικα του vitara, το απέρριψα προσφατα.

Εξαρτάτε από το γιατί χρειάζεσαι το 4*4

Αν έχεις σκοπό για εκτός δρόμου duster μονόδρομος 

Εάν δεν έχεις δεν έχει νοημα το 4*4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, imr είπε

Εξαρτάτε από το γιατί χρειάζεσαι το 4*4

Αν έχεις σκοπό για εκτός δρόμου duster μονόδρομος 

Εάν δεν έχεις δεν έχει νοημα το 4*4

Το θελει το 4x4 επειδη παει φουλ χωματόδρομους βουνά κλπ οποτε αυτο ειμαι προαπαιτούμενο. 

2 ώρες πριν, giorgos_di είπε

Dacia Duster?

Ναι αυτην την επιλογη την ξερουμε και δεν του αρεσει μεσα και ειναι και χαλια τα πλαστικά. Για αυτο κοιτάει προς vitara 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Masma είπε

Το θελει το 4x4 επειδη παει φουλ χωματόδρομους βουνά κλπ οποτε αυτο ειμαι προαπαιτούμενο. 

Ναι αυτην την επιλογη την ξερουμε και δεν του αρεσει μεσα και ειναι και χαλια τα πλαστικά. Για αυτο κοιτάει προς vitara 

23k 4x4 μόνο μεταχείρα. Αν έχει τίποτα χωράφια μήπως να δηλώσει εικονικό αγροτικό εισόδημα και να κοιτάξει κανένα Navara, L200 μεταχείρα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Masma είπε

Το θελει το 4x4 επειδη παει φουλ χωματόδρομους βουνά κλπ οποτε αυτο ειμαι προαπαιτούμενο. 

Ναι αυτην την επιλογη την ξερουμε και δεν του αρεσει μεσα και ειναι και χαλια τα πλαστικά. Για αυτο κοιτάει προς vitara 

Ούτε το Vitara έχει πλαστικα της προκοπής.

Μπορεί να πάει σε μικρότερο panda/ignis 

Άλλιως αν θέλει ποιότητα θα πρέπει να δωσει πολλα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Masma είπε

Το θελει το 4x4 επειδη παει φουλ χωματόδρομους βουνά κλπ οποτε αυτο ειμαι προαπαιτούμενο. 

Ναι αυτην την επιλογη την ξερουμε και δεν του αρεσει μεσα και ειναι και χαλια τα πλαστικά. Για αυτο κοιτάει προς vitara 

Αν το 4x4 είναι μονόδρομος πρέπει να ανεβει λίγο και να πάει σε renegade κατ'εμε..εκανα και τα 2 test drive...καμια σχέση σαν ποιότητα υλικών! το μονο + του βιταρα είναι ότι έχει πλούσιες εκδόσεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, dimitris05 είπε

Αν το 4x4 είναι μονόδρομος πρέπει να ανεβει λίγο και να πάει σε renegade κατ'εμε..εκανα και τα 2 test drive...καμια σχέση σαν ποιότητα υλικών! το μονο + του βιταρα είναι ότι έχει πλούσιες εκδόσεις...

Ναι αλλά αυτο σε τι τιμες φτανει; Γενικα πολυ ακριβη η τετρακίνηση αν ψαχνεις και ενα αμαξι γενικα πιο καλο συνολικά 

2 ώρες πριν, giorgos_di είπε

23k 4x4 μόνο μεταχείρα. Αν έχει τίποτα χωράφια μήπως να δηλώσει εικονικό αγροτικό εισόδημα και να κοιτάξει κανένα Navara, L200 μεταχείρα?

Ναι του το ειπα αλλα το θελει και για οικογενειακό φαση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Masma είπε

Ναι αλλά αυτο σε τι τιμες φτανει; Γενικα πολυ ακριβη η τετρακίνηση αν ψαχνεις και ενα αμαξι γενικα πιο καλο συνολικά 

Ναι του το ειπα αλλα το θελει και για οικογενειακό φαση 

25k η μεσαία έκδοση, 27-28k οι πλούσιες εκδόσεις, γενικά όπως είπες....ειναι λίγο ακριβή η τετρακίνηση..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, john1987 είπε

+1

Κάτοχος του Golf MK VII 1,6 TDI 110hp (2015).

Πολυ άνετο αυτοκίνητο (καθίσματα, ανάρτηση, κύλιση) με ποιοτικό εσωτερικό. Στα αρνητικά λιγο θόρυβος στον κινητήρα και κάποια υστέρηση στη ροπή πριν μπει το τούρμπο.

Το προτείνω ανεπιφύλακτα. Το είχα αγοράσει 20.400 στη βασική έκδοση η οποία είχε και ζάντες αλουμινίου (15αρες).

 

Επεξ/σία από mp123
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/8/2020 στις 9:23 ΜΜ, sotiriadisc είπε

Έχει κάποιος το golf το προηγούμενο να μεταφέρει την άποψη του από την χρήση ; Σκέφτομαι εάν αξίζει να πάρει κάποιος το προηγούμενο σε καινούργιο τώρα που βγήκε το νέο μοντέλο

Mk7 1.4 tsi 150 ps χειροκίνητο 0 αρνητικά. Κυριολεκτικά 0. 

Mk7 facelift 1.6 tdi 116 ps χειροκίνητο η μοναδική παπαριά οι 5 ταχύτητες στο κιβώτιο. Αρκετές φορές η 2α ειναι «λίγη» και η 3η «πολλή» και πρέπει να παιζεις με τις αλλαγές.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίξω νεο (πανομοιότυπο) θεμα το γράφω εδώ.

Ειμαι κάτοχος Golf MK VII TDI 1,6 (2015), απολύτως ευχαριστημένος και θα ήθελα να προχωρήσω σε αγορά super mini κυρίως για χρήση εντός πόλης αλλα και σε περιαστικές διαδρομές.

Σε budget περίπου 12Κ λογικά θα επιλεξω κάτι ελαφρώς μεταχειρισμένο (+- 3ετιας) και αυτοματο με αξιοπρεπείς επιδόσεις, οποτε από 90hp και πάνω. Πρόκειται για αμάξι που το χρειάζομαι να ειναι αξιόπιστο και θα το κρατήσω αρκετα χρόνια 

Εμφανισιακά μου αρέσει αρκετά το νέο Polo (μαλιστα βλεπω οτι σε αρκετα αξιόπιστα βρετανικά sites λαμβάνει υψηλή βαθμολογία) και το Fiesta (το οποίο δε βρίσκω μεταχειρισμένο αυτοματο). Τα Yaris (hybrid), Corsa, Ibiza μου ειναι σχετικά αδιάφορα. Το C3 έτσι κι έτσι.

Εσεις τι θα επιλέγατε από τα ανωτέρω; Θα προχωρουσατε σε αγορά καινούριου της ίδιας κατηγορίας με κάποια υπέρβαση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το καινούριο corsa είναι πολύ καλή επιλογή δυνατός κινητές 1.5 diesel και καλό κοντό 6αρι σαζμαν 
Το polo είναι καλύτερο στην έκδοση 1.5 tsi αλλά και πιο ακριβό 

κι για την απάντηση πιο πάνω το duster  Δεν είναι 4x4 awd όπως το forester η το hilux για παράδειγμα δεν έχει μπλόκε διαφορικό 

Επεξ/σία από xphobus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...