Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

46 λεπτά πριν, tsofras είπε

Seat Ibiza FR 1.0 115 Mystery Blue μεταλλικό + τέλη + πινακίδες + PDI με κάποια έκπτωση 16800€ τελική τιμή

Δώρο συναγερμός , αισθητήρες παρκαρίσματος πίσω και τεμπέλης

Πώς υπολόγισε την τιμή ? Πέρασαν τα έτη και έκανε εξαγορά?

Η έκδοση που πήρε (όπως την ήθελε) νομίζω έκανε κάπου 16.000, εκείνος όταν περάσουν τα 4 χρόνια θα το κρατήσει οπότε θα πληρώσει κάποιο ποσό και συνολικά το αμάξι (προκαταβολή + πόσο δόσεων/πληρωμή 4 χρόνια + πόσο αγοράς) θα του βγει περίπου 20.000.

Απλά επειδή μέσα στην τιμή είναι και τα σερβις/ασφάλεια/κτλ θεωρεί ότι απλά θα δώσει +1000€ σε σχέση με το να το έπαιρνε όπως εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Η έκδοση που πήρε (όπως την ήθελε) νομίζω έκανε κάπου 16.000, εκείνος όταν περάσουν τα 4 χρόνια θα το κρατήσει οπότε θα πληρώσει κάποιο ποσό και συνολικά το αμάξι (προκαταβολή + πόσο δόσεων/πληρωμή 4 χρόνια + πόσο αγοράς) θα του βγει περίπου 20.000.

Απλά επειδή μέσα στην τιμή είναι και τα σερβις/ασφάλεια/κτλ θεωρεί ότι απλά θα δώσει +1000€ σε σχέση με το να το έπαιρνε όπως εσύ.

Κακώς θεωρεί γιατί αν έχει πάρει πιο απλή έκδοση σημαίνει ότι είναι και φθηνότερη γιατί το FR είναι το πιο ακριβό.

Οπότε στην 4ετια άντε να δώσει 1200€ σε ασφάλεια ( εκτός αν έχει μικτή) και να σου βάλω και πολλά 200€ τον χρόνο service ( αν κάνει μεγάλο ανά 2 χρόνια να έχουμε μέσο όρο)

Οπότε 2200€ για services ασφάλεια , αν δεν κάνει τρελά χιλιόμετρα μάλλον δεν θα αλλάξει και λάστιχα

Οπότε 19.000€ θα του έβγαινε στην 4ετια το δικό μου , δλδ ήδη θα δώσει χίλια ευρώ επάνω, οπότε σε πιο φθηνή έκδοση θα του πάει παραπάνω.

Ουσιαστικά το μόνο καλό δλδ είναι ότι στην 4ετια θα μπορεί να το αλλάξει και να συνεχίζει να πληρώνει για κάποιο άλλο, φθηνότερα ή με λίγη διαφορά πάντως δεν νομίζω να ισχύει εφόσον δεν έχει σχέση με έξοδα εταιρείας

Τέλος εγώ αυτά τα προγράμματα που έχουν μέσα και service δεν τα εμπιστεύομαι γιατί βγάζουν και από την μύγα ξιγκι οπότε δεν ξέρω τι θα έκοβαν για να γλυτώσουν

Επεξ/σία από tsofras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος κύριοι/κύριες!
αύριο τελευταία test drive, 10 μέρες είμαι σε δρόμους κ αντιπροσωπίες για έρευνες, test drive, προσφορές, YouTube reviews, κουβέντες με γονεις, γυναίκα, γειτόνους και περαστικούς etc. 

πάμε για
- Stonic GLS Platinum 
- Xceed την προφορά που τρέχει 

περιμένω από 2 αντιπροσωπίες τελικες τιμές κ μια 3η από επαρχία για last uno card προσφορά! 
 

Αντε να δούμε κι εμείς ✌️

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, tsofras είπε

Κακώς θεωρεί γιατί αν έχει πάρει πιο απλή έκδοση σημαίνει ότι είναι και φθηνότερη γιατί το FR είναι το πιο ακριβό.

Οπότε στην 4ετια άντε να δώσει 1200€ σε ασφάλεια ( εκτός αν έχει μικτή) και να σου βάλω και πολλά 200€ τον χρόνο service ( αν κάνει μεγάλο ανά 2 χρόνια να έχουμε μέσο όρο)

Οπότε 2200€ για services ασφάλεια , αν δεν κάνει τρελά χιλιόμετρα μάλλον δεν θα αλλάξει και λάστιχα

Οπότε 19.000€ θα του έβγαινε στην 4ετια το δικό μου , δλδ ήδη θα δώσει χίλια ευρώ επάνω, οπότε σε πιο φθηνή έκδοση θα του πάει παραπάνω.

Ουσιαστικά το μόνο καλό δλδ είναι ότι στην 4ετια θα μπορεί να το αλλάξει και να συνεχίζει να πληρώνει για κάποιο άλλο, φθηνότερα ή με λίγη διαφορά πάντως δεν νομίζω να ισχύει εφόσον δεν έχει σχέση με έξοδα εταιρείας

Τέλος εγώ αυτά τα προγράμματα που έχουν μέσα και service δεν τα εμπιστεύομαι γιατί βγάζουν και από την μύγα ξιγκι οπότε δεν ξέρω τι θα έκοβαν για να γλυτώσουν

Ναι μικτή ασφάλεια έχει βάλει.

Ούτε εγώ θεωρώ ότι αξίζει το leasing για ιδιώτη, αν ήταν έτσι και ήταν μόνο 1000€ η διαφορά τότε μάλλον όλοι μας θα είχαμε καινούργια αμάξια. 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το leasing βάζει και λάστιχα, σου δίνει αμάξι αν σε τρακάρουν, κτλ κτλ.

πληρωνει όχι μόνο το αυτοκίνητο αλλά και μια ολοκληρωμένη υπηρεσία. Όποτε σχετικά είναι όλα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kamiq ampition dsg 1,6diesel 116hp ή Peugeot 2008 Active plus 110hp ???

Προφανώς είναι από leasing και παίζουν αυτά τα δύο . Με πολλά χλμ σε εθνική περίπου 35000-40000 χρόνο @tsofras @paylidis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, JailbrokenDiesel είπε

Τέλος κύριοι/κύριες!
αύριο τελευταία test drive, 10 μέρες είμαι σε δρόμους κ αντιπροσωπίες για έρευνες, test drive, προσφορές, YouTube reviews, κουβέντες με γονεις, γυναίκα, γειτόνους και περαστικούς etc. 

πάμε για
- Stonic GLS Platinum 
- Xceed την προφορά που τρέχει 

περιμένω από 2 αντιπροσωπίες τελικες τιμές κ μια 3η από επαρχία για last uno card προσφορά! 
 

Αντε να δούμε κι εμείς ✌️

.

Πήρα πρόσφατα προσφορά για το stonic 1.0 turbo Platinum. Σχετικά καλή, αλλά απαράδεκτα υψηλά τα έξοδα που ζητάνε επιπλέον...5-6 φορές πάνω από άλλες αντιπροσωπείες...

Αν θες ενημέρωσε όταν έχεις νέα...

Επεξ/σία από Antman
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, dstilio είπε

Το leasing βάζει και λάστιχα, σου δίνει αμάξι αν σε τρακάρουν, κτλ κτλ.

πληρωνει όχι μόνο το αυτοκίνητο αλλά και μια ολοκληρωμένη υπηρεσία. Όποτε σχετικά είναι όλα 

Το leasing δεν ειναι υποχρεώτικο να περιλαμβάνει ούτε ασφάλεια, ούτε σερβίς ούτε λάστιχα. Αποτελούν τα παραπάνω προσφορές εταιρείων αρκετές φορές, αλλά σίγουρα δεν αποτλειουν τον κανόνα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, St3liosGr είπε

Kamiq ampition dsg 1,6diesel 116hp ή Peugeot 2008 Active plus 110hp ???

Προφανώς είναι από leasing και παίζουν αυτά τα δύο . Με πολλά χλμ σε εθνική περίπου 35000-40000 χρόνο @tsofras @paylidis

Εχοντας οδηγήσει και τα δύο θα πω Kamiq. Πιο ουδετερο σχεδιαστικά αλλά πιο πρακτικο/εργονομικό αυτοκινητο με περισσότερους χώρους. 

Στο peugeot δε μου αρεσε η θέση οδήγησης (χαμηλά το τιμόνι σε σχέση με τον πινακα οργάνων κλπα).

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα σε ολους και με το καλο @JailbrokenDiesel

Δευτερη φορα οδηγηση νυχτα χτες που γυρναγα απο γραφειο, το θεμα με το πισω παρμπριζ και πως βλεπω μεσα απο τον καθρεφτη συνεχιζεται αντε να βελτιωθηκε 5%.

Ειμαι πολυ προβληματισμενος αν συνεχισει το ιδιο μεσα στο μηνα θα παω να το δουν προσπαθωντας να το ριξω στην εγγυηση και να μη βαλω νανοκεραμεικη ακομα, στο γκρουπ της Φορντ δε το εχει σχεδον κανεις αυτο απο οσους βαλανε φιμε!

Στα καλά νεα το μοτερ το νιωθω και αρπαζει ολο και καλυτερα εστω και λιγο (ισως η μπαταρια αρχισε να δουλευει πιο γεματα και διαβαζει και την αναγκη) οταν κανει το kick in απο 2000 μεχρι 3500 στροφες που το παω η ροπη ειναι πολυ ικανοποιητικη!

Επεξ/σία από cloud13
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, St3liosGr είπε

Kamiq ampition dsg 1,6diesel 116hp ή Peugeot 2008 Active plus 110hp ???

Προφανώς είναι από leasing και παίζουν αυτά τα δύο . Με πολλά χλμ σε εθνική περίπου 35000-40000 χρόνο @tsofras @paylidis

Δεν έχω οδηγήσει το Kamiq αλλά όταν μπήκα μέσα αφού πούλησα το 2008 μου φάνηκε πολύ καλύτερη η θέση οδήγησης (είμαι 1.83 με τα μυοσκελετικά μου)

Το 2008 λες για βενζίνη σωστά ?

Αφου θα κάνεις τόσα χιλιόμετρα και θα είναι και leasing οπότε δεν σε φοβίζει κάποια μελλοντική απαγόρευση τότε θα πρότεινα το kamiq που είναι και diesel για την οικονομία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, St3liosGr είπε

Kamiq ampition dsg 1,6diesel 116hp ή Peugeot 2008 Active plus 110hp ???

Προφανώς είναι από leasing και παίζουν αυτά τα δύο . Με πολλά χλμ σε εθνική περίπου 35000-40000 χρόνο @tsofras @paylidis

Αν θα κινείσαι από Πάτρα έως Καβάλα , δες σε φυσικό αέριο το kamiq ή golf & octavia σε χαμηλά 

Εκτός κι αν τα έξοδα τα πληρώνει η εταιρεία σου

Επεξ/σία από terry308
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, tsofras είπε

Ρε παιδιά σκέφτομαι να αγοράσω μία ημικουκουλα γιαε να την βάζω στο καπό για τα γατιά .

Θα κάνει δουλειά? Λέτε να σκιστεί? Να ψάξω κάποιο συγκεκριμένο υλικό?

Κανονική κουκούλα πιστεύω θα βαρεθω να την βάζω βγάζω οπότε θέλω το αμάξι

Το πιο πιθανό είναι να γλυτώσεις από τις γάτες και να σου κάνει γρατσουνιές η κουκούλα 😂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, achilles_g_ είπε

Το πιο πιθανό είναι να γλυτώσεις από τις γάτες και να σου κάνει γρατσουνιές η κουκούλα 😂

Λές ? Αν έχεις απο μέσα μαλακή επένδυση ? Να πληρώσω ρε παιδί μου δεν μιλάω για καμία φτηνιάρικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, St3liosGr είπε

Kamiq ampition dsg 1,6diesel 116hp ή Peugeot 2008 Active plus 110hp ???

Προφανώς είναι από leasing και παίζουν αυτά τα δύο . Με πολλά χλμ σε εθνική περίπου 35000-40000 χρόνο @tsofras @paylidis

Για τόσα χλμ πας ΦΑ ή πετρέλαιο για αρχή. Πιθανώς να συμφέρει περισσότερο βασικά το ΦΑ. Θέλεις αυτόματο; Γιατί το kamiq gtec δε βγαίνει αυτόματο...

απο εκεί και πέρα εγώ είμαι οκ με το καμικ είναι ένα ουδέτερο Αμαξι (δεν το βλέπεις κ λες ουαου) αλλά τα έχει σχεδόν όλα όσα χρειάζεσαι, εργονομικό θα έλεγα κ με μια χαρά χώρους...

το 2008 από την άλλη είναι θεωρητικά πιο όμορφο αλλά γούστα είναι αυτά (εμένα πχ δε μου αρέσει καθόλου το εσωτερικό του)


εχεις άλλη επιλογή; Πως κατέληξες σε αυτά τα 2; Είναι κ τα δυο πετρέλαιο;

7 ώρες πριν, St3liosGr είπε

Kamiq ampition dsg 1,6diesel 116hp ή Peugeot 2008 Active plus 110hp ???

Προφανώς είναι από leasing και παίζουν αυτά τα δύο . Με πολλά χλμ σε εθνική περίπου 35000-40000 χρόνο @tsofras @paylidis

Για τόσα χλμ πας ΦΑ ή πετρέλαιο για αρχή. Πιθανώς να συμφέρει περισσότερο βασικά το ΦΑ. Θέλεις αυτόματο; Γιατί το kamiq gtec δε βγαίνει αυτόματο...

απο εκεί και πέρα εγώ είμαι οκ με το καμικ είναι ένα ουδέτερο Αμαξι (δεν το βλέπεις κ λες ουαου) αλλά τα έχει σχεδόν όλα όσα χρειάζεσαι, εργονομικό θα έλεγα κ με μια χαρά χώρους...

το 2008 από την άλλη είναι θεωρητικά πιο όμορφο αλλά γούστα είναι αυτά (εμένα πχ δε μου αρέσει καθόλου το εσωτερικό του)


εχεις άλλη επιλογή; Πως κατέληξες σε αυτά τα 2; Είναι κ τα δυο πετρέλαιο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...