Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, St3liosGr είπε

Η εταιρία πληρώνει και θέλει μόνο πετρέλαιο αναγκαστικά .

Οι επιλογές δεν είναι και πολλές πλέον .

 

Αυτές είναι οι μόνες σου επιλογές ή σε αυτές έχεις κλείσει γιατί θέλεις πχ να είναι suvειδες ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, Antman είπε

Πήρα πρόσφατα προσφορά για το stonic 1.0 turbo Platinum. Σχετικά καλή, αλλά απαράδεκτα υψηλά τα έξοδα που ζητάνε επιπλέον...5-6 φορές πάνω από άλλες αντιπροσωπείες...

Αν θες ενημέρωσε όταν έχεις νέα...

μολις τελειωσαμε με εκθεσεις, οτι θες pm! εχω κανει ολα τα test drive :P

3 ώρες πριν, ASTOU είπε

Ήταν εύκολοι στην αντιπροσωπεία για να σου κάνουν test drive? Στην Λάρισα μου παρουσίαζαν όλο προβλήματα για το xceed, ότι θα χρειαζόταν πάνω από δίμηνο μέχρι να έχουν td όχημα κλπ. Επίσης τα έξοδα προετοιμασίας βγήκαν στα 690 για το xceed + 500 το μεταλλικό. 

οδηγησα ενα που εχουν εκει, μεταχειρισμενο προς πωληση. καπου 15' βεβαια, αλλα πηγα απο διαδρομη που ξερω, που μπορω και να ανοιξω γκαζι, εχει και καποιες στροφες αλλα και φαναρι για να ακουσω κινητηρα κλπ. 

θαρρω οτι ειναι το καλυτερο αυτοκινητο που εχω οδηγησει, ξεκαθαρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, JailbrokenDiesel είπε

οδηγησα ενα που εχουν εκει, μεταχειρισμενο προς πωληση. καπου 15' βεβαια, αλλα πηγα απο διαδρομη που ξερω, που μπορω και να ανοιξω γκαζι, εχει και καποιες στροφες αλλα και φαναρι για να ακουσω κινητηρα κλπ. 

θαρρω οτι ειναι το καλυτερο αυτοκινητο που εχω οδηγησει, ξεκαθαρα

Περιμένω να παραλάβω από μέρα σε μέρα αλλά ένα άγχος το έχω καθώς το έκλεισα χωρίς test drive. Πάντως από θέμα ποιότητας εσωτερικού ήταν ανώτερο από όλα τα B SUV που είδα όπως και από focus, kadjar, i30.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, paylidis είπε

Με 400-500 κανείς για ένα χρόνο. Ρώτησα 2-3 ο πιο φθηνός μου φάνηκε οτι να ναι κ ήθελε 3-3.5 κατοστάρικα. Πάνω από 100€ δε δίνω για κανένα λόγο - δεν έκανα ποτέ τέτοια επεξεργασία σε αμάξι κ παλιά τα άφηνα και έξω πιο πολύ... 

για αυτό ψάχνω μήπως περάσω κάτι εγώ 

Το καινουριο εχει ηδη προστασια απο κερι. Αν δεν εχεις κανει κανενα εγκλημα με σαπουνι πιατων, παρε ενα υγρο κερι σε σπρει, εχει η merguiar και το περνας μετα ή κατα το στεγνωμα. Θα σου κρατησει 2-3 χρονια η εργοστασιακη προστασια αφου την ανανεωνεις και εχεις το αμαξι μεσα.

καλα τα κεραμικα εχουν πεσει οι τιμες στα προϊόντα για να το κανεις μονος αλλα θελει προετοιμασια το χρωμα. Κατι που οι περισσοτεροι φοβουνται σε καινουριο οχημα.

3 ώρες πριν, St3liosGr είπε

Ο ίδιος κινητήρας είναι ,απλά μετά τις αλλαγες στην νομοθεσία για τους τύπους έχουν αλλάξει και τα άλογα .

Αυτή την απάντηση είχα από την Peugeot .

Αν δεις και το 2008 μέχρι τέλος του έτους έλεγε 100hp τώρα λέει 110 .

Δεν έχει αλλάξει μοτέρ όμως 

Πως εγινε αυτο; Λεει 110 αλλα ειναι 100;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, bjj-p είπε

Το καινουριο εχει ηδη προστασια απο κερι. Αν δεν εχεις κανει κανενα εγκλημα με σαπουνι πιατων, παρε ενα υγρο κερι σε σπρει, εχει η merguiar και το περνας μετα ή κατα το στεγνωμα. Θα σου κρατησει 2-3 χρονια η εργοστασιακη προστασια αφου την ανανεωνεις και εχεις το αμαξι μεσα.

καλα τα κεραμικα εχουν πεσει οι τιμες στα προϊόντα για να το κανεις μονος αλλα θελει προετοιμασια το χρωμα. Κατι που οι περισσοτεροι φοβουνται σε καινουριο οχημα.

Πως εγινε αυτο; Λεει 110 αλλα ειναι 100;

Όχι δεν έχω κάνει ταρζανιές. Μέχρι τώρα σε πλυντήριο στο χέρι έχει πλυθεί το ένα κ το άλλο τώρα είναι να πλυθεί πρώτη φορά. Έχεις να προτείνεις κάτι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, paylidis είπε

Όχι δεν έχω κάνει ταρζανιές. Μέχρι τώρα σε πλυντήριο στο χέρι έχει πλυθεί το ένα κ το άλλο τώρα είναι να πλυθεί πρώτη φορά. Έχεις να προτείνεις κάτι ;

Για πλυσιμο λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ASTOU είπε

Περιμένω να παραλάβω από μέρα σε μέρα αλλά ένα άγχος το έχω καθώς το έκλεισα χωρίς test drive. Πάντως από θέμα ποιότητας εσωτερικού ήταν ανώτερο από όλα τα B SUV που είδα όπως και από focus, kadjar, i30.

Μην εχεις αγχος, κι εγω περα απο το οικογενειακο Forester, δεν ειχα γενικως εμπειρια με μεγαλα αυτοκινητα το τελευταιο διαστημα. 
Ενιωσα πολυ καλα πισω απο το τιμονι, και η ποιοτητα κυλησης, ηταν ξεκαθαρα η καλυτερη που οδηγησα σε ολα τα test drive που εκανα. 

ανωτερο σε καθε τομεα ειναι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tsofras δεν ξερω αν το ειχες αναλυσει στο παρελθον,  αλλα συγκριτικα οι κινητηρες τως 2 αυτοκινητων που πηρες τι αισθηση σου αφησαν; Μπορει σαν αμαξωμα το 2008 να ειναι πιο βαρυ αλλα ειναι και 200cc μεγαλυτερος κινητηρας με 5Nm ροπη παραπανω και με αρπαγμα χαμηλοτερα (1750 στ/λ).

Τα 15 αλογα παραπανω κανουν διαφορα; Ενιωσες την ιδια ανεση κινουμενος στην καθημερινοτητα;  Δεν εννοω ενα δυσκολο σημειο με ανηφορικο δρομο και κοντρα ανεμο κλπ κλπ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, bjj-p είπε

@tsofras δεν ξερω αν το ειχες αναλυσει στο παρελθον,  αλλα συγκριτικα οι κινητηρες τως 2 αυτοκινητων που πηρες τι αισθηση σου αφησαν; Μπορει σαν αμαξωμα το 2008 να ειναι πιο βαρυ αλλα ειναι και 200cc μεγαλυτερος κινητηρας με 5Nm ροπη παραπανω και με αρπαγμα χαμηλοτερα (1750 στ/λ).

Τα 15 αλογα παραπανω κανουν διαφορα; Ενιωσες την ιδια ανεση κινουμενος στην καθημερινοτητα;  Δεν εννοω ενα δυσκολο σημειο με ανηφορικο δρομο και κοντρα ανεμο κλπ κλπ,

Το είχα αναφέρει ότι άσχετα με το βάρος του 2008 ο κινητήρας με είχε εντυπωσιάσει για τα κυβικά του. Αρκετοί μου έλεγαν να μην κοιτάω απλά τα 100 άλογα και να τον οδηγήσω επειδή σου δίνει την αίσθηση για περισσότερα και συμφωνώ.

Προσωπικά πιστεύω ότι είναι ανώτερος από τον 1.0 TSI , δεν διακρίνεις αυτό το κενό που έχει κάτω από τις 2.000 στροφές

Αν εξαιρέσουμε την θέση οδήγησης που είναι καθαρά προσωπικό θέμα και ότι εγώ δεν είμαι της φιλοσοφίας του SUV το μόνο που πιστεύω ότι θα συμφωνήσει ο περισσότερος κόσμος είναι το άθλιο κιβώτιο. Γιατί ειλικρινά εγώ δεν έχω οδηγήσει αμάξι με χειρότερο κιβώτιο από αυτό.

Για κάποιον που του αρέσει η θέση οδήγησης και η αίσθηση του SUV  το 2008 με αυτόματο κιβώτιο και την άνετη ανάρτηση θα μπορούσα να πω ότι ξεχωρίζει σαν σύνολο από τα υπόλοιπα και ότι θα ήταν μία πολύ καλή αγορά

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/1/2021 στις 8:24 ΜΜ, JailbrokenDiesel είπε

πήγα το είδα, έκανα test drive, δεν είχα τον wow ενθουσιασμό όπως το fiesta. 
Γενικώς προτιμώ ΠΟΛΥ περισσότερο το Focus παρα το Puma (και καθόλου το Ecosport)

Ξεφεύγει σε τιμή , και δεν μενού αρέσει τόσο γενικά. (Η γυναίκα χοροπήδαγε από τη χαρά της όταν της είπα θα κάνω τεστ το Puma 😄


συμφωνώ +1 

Και στη γυναίκα μου άρεσε πάρα πολύ το puma. Μια άλλη λύση είναι να δεις το caliber  dodge μεταχειρισμένο βέβαια με αέριο. Εμένα μου το έδωσαν τα πεθερικά, παρότι ξηνισα στην αρχή, έχει πλ καλούς χώρους, δεν με έχει πουλήσει καθόλου και με ένα σύστημα αερίου το αμάξι πετάει, συν ότι θα δώσεις κάτω από 7000€.τελος, στα 1800 κυβικά έχεις και 150 άλογα.η θέση οδήγησης δεν είναι ψηλά  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, JailbrokenDiesel είπε

Μην εχεις αγχος, κι εγω περα απο το οικογενειακο Forester, δεν ειχα γενικως εμπειρια με μεγαλα αυτοκινητα το τελευταιο διαστημα. 
Ενιωσα πολυ καλα πισω απο το τιμονι, και η ποιοτητα κυλησης, ηταν ξεκαθαρα η καλυτερη που οδηγησα σε ολα τα test drive που εκανα. 

ανωτερο σε καθε τομεα ειναι.

Καταλαβαινω τον ενθουσιασμο σου για το αυτοκινητο που διαλεξες αλλα ανωτερο σε ολους τους τομεις δεν μπορει να ειναι. Καποια απο τα χαρακτηριστικα ειναι αντιθετα ως προς την αποδοση πχ η ανεση με το κρατημα. Δεν μπορει να ειναι το ποιο ανετο και το ποιο σπορ συνχρονος.

Εκτος αν εννοεις οτι δοκιμασες ενα Β segment και το συγκρινεις με ενα C segment η δοκιμασες εν δυο αυτοκινητα μονο. ( και παλι ομως σε ΟΛΑ δυσκολο να ειναι)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, c-max είπε

Καταλαβαινω τον ενθουσιασμο σου για το αυτοκινητο που διαλεξες αλλα ανωτερο σε ολους τους τομεις δεν μπορει να ειναι. Καποια απο τα χαρακτηριστικα ειναι αντιθετα ως προς την αποδοση πχ η ανεση με το κρατημα. Δεν μπορει να ειναι το ποιο ανετο και το ποιο σπορ συνχρονος.

Εκτος αν εννοεις οτι δοκιμασες ενα Β segment και το συγκρινεις με ενα C segment η δοκιμασες εν δυο αυτοκινητα μονο. ( και παλι ομως σε ΟΛΑ δυσκολο να ειναι)

καλά δεν ειπα οτι οδηγησα 52 αυτοκινητα.. "σε ολα τα test drive που εκανα" εγραψα..

Β segment ηταν τα περισσοτερα (c3 aircross / Kamiq/  2008 / Crossland / Stonic / Tcross / Kona )
μετα καποια μικρα (C3 / Ignis / i20 )
και σαν extra οδηγησα (αλλα δεν διαλεξα) το Xceed. 

ε απο ολα αυτα που οδηγησα, μου αρεσε περισσοτερο κ αυτο εγραψα απλως . 

:) 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γνωριζετε αν μπορω να κανω leasing αυτοκινητο στην Ελλαδα απο εταιρια η οποια εχει εδρα στη Βουλγαρια?

Σας ευχαριστω

Επεξ/σία από dante82
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...