Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, gxyp είπε

Θα σου πως το σκέφτομαι το πράγμα..

Είμαι με το ίδιο αυτοκίνητο 15 χρόνια τώρα και όχι ότι δεν κινείται ακόμα ή δεν είναι σε καλή κατάσταση, απλώς με έχει κουράσει και θέλω να το αλλάξω να πάρω μια φορά στη ζωή μου ένα καινούργιο αυτοκίνητο..

Όμως, παρότι υπάρχουν κάποια χρήματα στην άκρη είναι για ώρα ανάγκης οπότε δεν συζητάμε για εξόφληση μερητοις..

Επίσης δυστυχώς ζω στο ενοίκιο και οποιαδήποτε μεγάλη αύξηση στο κόστος του μηνιαίου προϋπολογισμού ( π.χ. δόση 250€) θα με δυσκόλευε αρκετά.

Και 3ος παράγοντας που πιστεύω ότι ευνοεί την δόση balloon είναι ότι αναμένω εισόδημα το καλοκαίρι (σπίτι σε νησί που διαθέτω) και ευελπιστώ ότι θα έχω συγκεντρώσει σε 4 χρόνια τη δόση.. Και αν ακόμα δεν γίνει αυτό θα μπορέσω να την αναχρηματοδοτησω στην χειρότερη περίπτωση...

τα ακουω αυτα που λες και προφανως εδω ο καθενας ξερει καλυτερα τα οικονομικα του. εμεις εδω δεν ειμαστε να σου πουμε τι θα κανεις τα χρηματα σου αλλα λειτουργουμε ο ενας για τον αλλον συμβουλευτικα.

καθαρα συμβουλευτικα λοιπον σου λεω οτι βλεπεις το τυρακι (χαμηλη δοση) αλλα δεν βλεπεις την φακα (υπερκοστολογηση υπηρεσιων + φουσκωμενο μπαλονι με πιθανοτητα επαναχρηματοδητησης με διπλασιο επιτοκιο!). 

βεβαια φακα ειναι κ η αποκτηση αυτοκινητου με δοσεις θα σου πει καποιος αλλος και θα εχει πολυ μεγαλο δικιο αλλα αυτη ειναι μια αλλη μεγαλη κουβεντα.

ημουν πολυ κοντα στο να παρω και εγω το καινουριο μου αυτοκινητο με balloon, μαλιστα απο λαθος υπολογισμο του πωλητη μου ειχαν προτεινει μια ελαφρια υψηλοτερη δοση και ενα μπαλονι αρκετα χαμηλο και ηταν θελκτικο οπως ακουγοταν... αλλα τελευταια στιγμη που καταλαβα τι παω να κανω πηγα σε ισοποσες.

και ολα αυτα ενω δεν θα ειχα προβλημα οικονομικο να παω στο μπαλονι, απλα δεν καταλαβα γιατι να πληρωνω το σερβις +100-150ε επανω οπως και την ασφαλεια (σημειωσε εδω οτι η ασφαλεια στο μπαλονι δεν εχει ολες τις παροχες που χρειαζεσαι σε ενα νεο αυτοκινητο)

αυτα απο εμενα και ο,τι αποφαση και να παρεις καλοταξιδο να ειναι!

Επεξ/σία από ritualistic
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@tsofras @ritualistic 

Ευχαριστώ παίδες για τις απαντήσεις.

Σας επισυνάπτω την προσφορά που έχω πάρει για τι άλλο; Seat Ibiza.. 😝 Τι να κάνουμε σε αυτά τα χρήματα δεν μπορώ να βρω άλλο αυτοκίνητο να μου αρέσει.. Ίσως πάω να δω και το Mazda 2.. 

Η προσφορά είναι χωρίς service.

IMG_20210125_191524.jpg

Επεξ/σία από gxyp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας "σοφος" ειπε καποτε: * Η αγορα ενος αυτοκινητου δεν πρεπει ξεπερνα τους 10 μηνιαιους μισθους*

Και στην πραξη εχω παρατηρησει οτι ισχυει

 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, george kesoglu είπε

Ενας "σοφος" ειπε καποτε: * Η αγορα ενος αυτοκινητου δεν πρεπει ξεπερνα τους 10 μηνιαιους μισθους*

Και στην πραξη εχω παρατηρησει οτι ισχυει

 

Αντίστοιχα για την μηναία δόση  το 20% του μισθού

50 λεπτά πριν, gxyp είπε

@tsofras @ritualistic 

Ευχαριστώ παίδες για τις απαντήσεις.

Σας επισυνάπτω την προσφορά που έχω πάρει για τι άλλο; Seat Ibiza.. 😝 Τι να κάνουμε σε αυτά τα χρήματα δεν μπορώ να βρω άλλο αυτοκίνητο να μου αρέσει.. Ίσως πάω να δω και το Mazda 2.. 

Η προσφορά είναι χωρίς service.

IMG_20210125_191524.jpg

Πώπω ακρίβυνε το άτιμο

18050 θα σου πάει τελική , ζήτησες και διακανονισμό χωρίς balloon ? Αθήνα είσαι ?

Επεξ/σία από tsofras
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, tsofras είπε

Αντίστοιχα για την μηναία δόση  το 20% του μισθού

Πώπω ακρίβυνε το άτιμο

18050 θα σου πάει τελική , ζήτησες και διακανονισμό χωρίς balloon ? Αθήνα είσαι ?

 

Ηράκλειο είμαι και η προσφορά είναι από αντιπροσωπεία της Στερεάς Ελλάδας..

Όχι μόνο balloon ζήτησα..

Επεξ/σία από gxyp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gxyp είπε

@tsofras @ritualistic 

Ευχαριστώ παίδες για τις απαντήσεις.

Σας επισυνάπτω την προσφορά που έχω πάρει για τι άλλο; Seat Ibiza.. 😝 Τι να κάνουμε σε αυτά τα χρήματα δεν μπορώ να βρω άλλο αυτοκίνητο να μου αρέσει.. Ίσως πάω να δω και το Mazda 2.. 

Η προσφορά είναι χωρίς service.

IMG_20210125_191524.jpg

Προσωπικά θα προτιμούσα το mazda 2

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο balloon παιδια τι γινεται αν αποφασισεις να μην πληρωσεις την τελετυταια δοση εξοφλησης?

1) επιστρεφεις το αμαξι και ειναι σα να το νοικιασες 4 χρονια, τους χαιρετας-σε χαιρετανε και συνεχιζεις τη ζωη σου?

2) Τα λεφτα που εχεις πληρωσει μεχρι εκεινη τη στιγμη μετρανε σε καποιο ποσοστο σαν προκαταβολη για επομενο balloon με νεο αμαξι?

Εξηγω λιγο τι εννοω με το 2 πανω στο παταδειγμα του ηγετη.

Αν επαιρνε το Leon με balloon στα 4 χρονια χωρις την τελευταια δοση θα εδινε 21.200 ευρω. Αυτο αντιστοιχει στα 2/3 περιπου της αξιας του αυτοκινητου με τελικη δοση αλλα 10.300 .

Αν ισχυει το 1ο το λες και λιγο αυτοκτωνικο να εχεις νοικιασει το αμαξι 4 χρονια πληρωνοντας τα 2/3 της αξιας του (με τοκους αλλιως πιο πολυ απο 2/3). Η αλλιως 21.200/47=451€/μηνα μεση δοση ενοικιασης. Θα μπορουσες να εχεις κανει lease πολυ καλυτερο αυτοκινητο.

Αν ισχυει το 2ο εννοω πχ να μπορεις να κανεις νεο balloon πηγσινοντας στο leon facelift καινουριο και να θεωρειται οτι εχεις ηδη αποπληρωσει την προκαταβολη 7.000 πχ.

Για εξηγειστε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Thrylos7 είπε

Στο balloon παιδια τι γινεται αν αποφασισεις να μην πληρωσεις την τελετυταια δοση εξοφλησης?

1) επιστρεφεις το αμαξι και ειναι σα να το νοικιασες 4 χρονια, τους χαιρετας-σε χαιρετανε και συνεχιζεις τη ζωη σου?

2) Τα λεφτα που εχεις πληρωσει μεχρι εκεινη τη στιγμη μετρανε σε καποιο ποσοστο σαν προκαταβολη για επομενο balloon με νεο αμαξι?

Εξηγω λιγο τι εννοω με το 2 πανω στο παταδειγμα του ηγετη.

Αν επαιρνε το Leon με balloon στα 4 χρονια χωρις την τελευταια δοση θα εδινε 21.200 ευρω. Αυτο αντιστοιχει στα 2/3 περιπου της αξιας του αυτοκινητου με τελικη δοση αλλα 10.300 .

Αν ισχυει το 1ο το λες και λιγο αυτοκτωνικο να εχεις νοικιασει το αμαξι 4 χρονια πληρωνοντας τα 2/3 της αξιας του (με τοκους αλλιως πιο πολυ απο 2/3). Η αλλιως 21.200/47=451€/μηνα μεση δοση ενοικιασης. Θα μπορουσες να εχεις κανει lease πολυ καλυτερο αυτοκινητο.

Αν ισχυει το 2ο εννοω πχ να μπορεις να κανεις νεο balloon πηγσινοντας στο leon facelift καινουριο και να θεωρειται οτι εχεις ηδη αποπληρωσει την προκαταβολη 7.000 πχ.

Για εξηγειστε...

ειτε σου παιρνουν το αυτοκινητο, ειτε η δοση μπαλονι επαναχρηματοδοτειται με διπλασιο επιτοκιο απο το αρχικο, ειτε αποπληρωνεις το μπαλονι και κρατας το αυτοκινητο η χρησιμοποιεις την αποπληρωμη σαν προκαταβολη για το επομενο.

αυτες τις 3 επιλογες εχεις.

Επεξ/σία από ritualistic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, ritualistic είπε

ειτε σου παιρνουν το αυτοκινητο, ειτε η δοση μπαλονι επαναχρηματοδοτειται με διπλασιο επιτοκιο απο το αρχικο, ειτε αποπληρωνεις το μπαλονι και κρατας το αυτοκινητο η χρησιμοποιεις την αποπληρωμη σαν προκαταβολη για το επομενο.

αυτες τις 3 επιλογες εχεις.

Δε το παίρνουν με την απλη σημασία της λέξης. Πρακτικά το αγοράζουν (προφανως σε δίκη τους τιμή «ανταλλαγής») και αφού κρατήσουν-αποπληρώσουν το υπόλοιπο τους είτε σου επιστρέφουν τη διαφορά είτε το βαζεις ως επαναχρηματοδότηση για νέο. 
 

Σαχλαμάρα τη θεωρω όλη αυτή τη φάση... (γενικά δεν είμαι οπαδός του χρέους, είμαι της λογικής έχω παίρνω δεν έχω δε παίρνω-κ το τωρινό Αμαξι είναι το πρώτο που έβαλα δόσεις κ αυτό μόνο κ μόνο για να μη δεσμευσω κεφάλαιο)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, paylidis είπε

Δε το παίρνουν με την απλη σημασία της λέξης. Πρακτικά το αγοράζουν (προφανως σε δίκη τους τιμή «ανταλλαγής») και αφού κρατήσουν-αποπληρώσουν το υπόλοιπο τους είτε σου επιστρέφουν τη διαφορά είτε το βαζεις ως επαναχρηματοδότηση για νέο. 
 

Σαχλαμάρα τη θεωρω όλη αυτή τη φάση... (γενικά δεν είμαι οπαδός του χρέους, είμαι της λογικής έχω παίρνω δεν έχω δε παίρνω-κ το τωρινό Αμαξι είναι το πρώτο που έβαλα δόσεις κ αυτό μόνο κ μόνο για να μη δεσμευσω κεφάλαιο)

Ναι οχι ακριβως το παιρνουν...

Απλα το μπαλονι ισοδυναμει με την τιμη ξεφτιλα που εχουν ορισει οτι το αμαξι θα αξιζει μετα απο 4 χρονια και δεν εχει καμια σχεση με την πραγματικη αξια του αυτοκινητου.

Για να δωσω πραγματικο παραδειγμα μετα απο 4 χρονια κοστολογουσαν Αudi Q3 βασικη εκδοση στις 13000 και κατι. Τουλαχιστον αστειο.

Οποτε για μενα στο παιρνουν πατωντας φυσικα σε πιθανη αδυναμια αποπληρωμης του δανειου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, telis είπε

Πέφτεις σε λακούβα και σου φεύγουν τα σφραγίσματα

:D

σιγά βάζεις 18αρες αν θέλεις έχει και πολλαπλών συνδέσμων αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tsofras είπε

:D

σιγά βάζεις 18αρες αν θέλεις έχει και πολλαπλών συνδέσμων αυτό

Το στήσιμο του είναι αλλού είδους ρε συ. Πόσο να αλλάξει με τις 18αρες; Χαμηλό, σφιχτές αναρτήσεις, η χαρά στο στροφιλίκη. Άνεση σαν να καβαλάς τραπέζι 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, telis είπε

Το στήσιμο του είναι αλλού είδους ρε συ. Πόσο να αλλάξει με τις 18αρες; Χαμηλό, σφιχτές αναρτήσεις, η χαρά στο στροφιλίκη. Άνεση σαν να καβαλάς τραπέζι 🤣

εντάξει η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω καβαλήσει για να δώ σε σχέση με το FR που είχα πόσο πιο σφιχτή είναι η ανάρτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...