Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω ότι για το Cupra Mk3 δεν έχουν εκφραστεί παράπονα για ανάρτηση κούτσουρο.
Αυτά λέγονταν για το Mk2,
αλλά από ό,τι λέγεται στο Mk3 υπήρχε μια σχετική ισορροπία στην άνεση και στο κράτημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημερα απο Αγγλια σε ολους τους συμφορουμητες.

Μιας και ειδα που πιασατε το κομματι των δοσεων και των balloon payments κλπ, απλα ηθελα να σας αναφερω οτι εδω στην Αγγλια το 90% του κοσμου επιλεγει να αγοραζει αυτοκινητο χρησιμοποιωντας ακριβως αυτην την λογικη και τον τροπο που αναλυθηκε προηγουμενως στο νημα (ακομα και μεταχειρισμενο απο αντιπροσωπεια ή μαντρα!).

Δεν θα κρινω αν ειναι σωστο ή λαθος, εφοσον ο καθενας διαχειριζεται τα οικονομικα του οπως εκεινος επιθυμει και νομιζει, προσωπικα προτιμω να μαζευω κεφαλαιο και να πηγαινω σε ενα μεταχειρισμενο (λιγο παλιοτερο αυτοκινητο) που μπορω να παρω μετρητοις, αντι να εχω στο κεφαλι μου αλλο ενα στανταρ εξοδο καθε μηνα εκτος απο τα εξοδα του σπιτιου.

Δεν ειμαι πεπεισμενος κατα ποσο συμφερει να δινεις πχ 200-300 το μηνα για 3-4 χρονια και στο τελος να δινεις και το Balloon payment, και φυσικα ταυτοχρονα να εχεις να σκεφτεις κανονικα και τα τελη κυκλοφοριας, εξοδα συντηρησης και ασφαλειας του αυτοκινητου.

Παντως εδω ειναι γεγονος οτι λογω καιρου και συνθηκων οι ιδιοκτητες (εκτος απο καποιες εξαιρεσεις) δεν ειναι ιδιαιτερα προσεκτικοι με τα αυτοκινητα τους, τουτεστιν καθημερινα τους μηνες απο Οκτωβρη εως Απριλη ριχνουν αλατι στον δρομο και ελαχιστοι ειναι εκεινοι οι οποιες θα προσεξουν και θα περιποιηθουν το αυτοκινητο τους και θα του κανουν οσο καλυτερο πλυσιμο γινεται μια φορα την βδομαδα.

Αντιθετως, προτιμουν να επιστρεψουν το αυτοκινητο πισω μολις ληξει το διαστημα των 3-4 ετων και τελειωσουν οι δοσεις και να συνεχισουν ξανα απο την αρχη νεο πλανο δοσεων επιλεγοντας αλλο νεοτερο αυτοκινητο.

Θετικο: παντοτε εχεις καινουριο αμαξι

Αρνητικο: παντοτε βρισκεσαι να χρωστας και να μην σου ανηκει ενα οχημα, αλλα στην ουσια να το νοικιαζεις

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, KoreanW είπε

δε σε χάλαγε Θωμά ε; 🙂

 

Είμαι έτοιμος να πάρω τον τύπο για παζάρι, περισσότερο για το σύνολο είναι η αλήθεια γιατί με δουλειά απο το σπίτι και βόλτες με τα παιδιά τα 300 άλογα απλά θα κοιμούνται :D

Βέβαια εκεί μπαίνεις στη λογική ότι πας σε αυτό που είναι δίλιτρο τούμπανο με τα αντίστοιχα κόστη συντήρησης χωρίς εγγύηση ή σε καινούριο και τελειώνεις ....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, tsofras είπε

Είμαι έτοιμος να πάρω τον τύπο για παζάρι, περισσότερο για το σύνολο είναι η αλήθεια γιατί με δουλειά απο το σπίτι και βόλτες με τα παιδιά τα 300 άλογα απλά θα κοιμούνται :D

Βέβαια εκεί μπαίνεις στη λογική ότι πας σε αυτό που είναι δίλιτρο τούμπανο με τα αντίστοιχα κόστη συντήρησης χωρίς εγγύηση ή σε καινούριο και τελειώνεις ....

έχει διαφορά στο κόστος , κυρίως στα πάγια αλλά είναι αυτοκίνητο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μεθοδος balloon μου φαινεται εντελως εκμεταλλευση του καταναλωτη και του ενστικτου ''α 2 κατοσταρικα θα δινω και βλεπουμε''..

Ψαχνω στα sites για σποιλερ της νεας σεζον Τσοφριαδας και τιποτα :P θα σκασουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cloud13 είπε

Η μεθοδος balloon μου φαινεται εντελως εκμεταλλευση του καταναλωτη και του ενστικτου ''α 2 κατοσταρικα θα δινω και βλεπουμε''..

Ψαχνω στα sites για σποιλερ της νεας σεζον Τσοφριαδας και τιποτα :P θα σκασουμε!

Υπομονή

σήμερα πήγαμε για έλεγχο με τον υποψήφιο αγοραστή του Ibiza , όλα καλά προφανώς οπότε προχωράμε αργά και σταθερά :D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ριξω μια ακομα ιδεα; New Octavia 1.5T DSG ? παιζει ενα με 4000 χλμ στα 19Κ απο οτι ειδα σε κάποια διαφήμιση εχθές...

(οκ ξεπερνάει λίγο το οριο μήκους που εχεις θέσει αλλά τι πειραζει, παρκιν ουτως ή αλλιως εχεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, paylidis είπε

Να ριξω μια ακομα ιδεα; New Octavia 1.5T DSG ? παιζει ενα με 4000 χλμ στα 19Κ απο οτι ειδα σε κάποια διαφήμιση εχθές...

(οκ ξεπερνάει λίγο το οριο μήκους που εχεις θέσει αλλά τι πειραζει, παρκιν ουτως ή αλλιως εχεις)

Έχει κλείσει ήδη, αφού 😉

Επεξ/σία από terry308
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, terry308 είπε

Έχει κλείσει ήδη, αφού 😉

ε και; πρώτη ή τελευταια φορά θα είναι; 😁

πλακα κανω σαφώς απλώς ειδα την αγγελια της οκταβια και μου φάνηκε ενδιαφέρουσα περιπτωση (+ ότι δε θα χρεωθεί 29Κ αμαξι)

 

edit ανακαλω εψαξα να βρω την αρχική αγγελία, δεν ειναι dsg... 

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, paylidis είπε

Να ριξω μια ακομα ιδεα; New Octavia 1.5T DSG ? παιζει ενα με 4000 χλμ στα 19Κ απο οτι ειδα σε κάποια διαφήμιση εχθές...

(οκ ξεπερνάει λίγο το οριο μήκους που εχεις θέσει αλλά τι πειραζει, παρκιν ουτως ή αλλιως εχεις)

E μεγάλο ρε μαν και δεν είναι και του στύλ μου

 

25 λεπτά πριν, terry308 είπε

Έχει κλείσει ήδη, αφού 😉

Αυτό ποτέ δεν έχει σημασία μέχρι την παραλαβή :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η σωστη ανατροπη ειναι να γυρισεις στο παλιο Λεον με τη σειρα, να πας πρωτα στο 2008 και παει λεγοντας. Και στο τελος ξυπνας (ολα ηταν ονειρο) και λες ''θελω 1000αρα μηχανη τελικα'' 😂

Επεξ/σία από cloud13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...