Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, sotiriadisc είπε

αυριο θα παω για τελικες κουβεντες για το troc ... ομως εβαλα κατω τα χιλιομετρα που εκανα πριν τον κορονοιο και βλεπω ... 70κμ την ημερα για δουλεια => 350 την εβδομαδα => 1400 τον μηνα => 14000 τον χρονο το λιγοτερο

175 χιλιομετρα το εξοχικο πορτα - πορτα - οποτε πηγαινε ελα βγαινει 350 * 6 φορες στα σιγουρα για 2 μηνες το καλοκαιρι που θα παω και θα ερθω  = 2100κμ

παμε στα 16.000 χωρις βολτες και οτιδηποτε αλλο εκτος πλανου το λιγοτερο ...

το 2008 ειναι πετρελαιο .... οικονομικα πρεπει να παρω το πετρελαιο ετσι δεν ειναι ?

 

 

 

Στα λεφτά που κοιτάς νομίζω ότι το 2008 Allure είναι ότι καλύτερο και υπερπλήρες. Είτε πετρέλαιο είτε βενζίνη. Ας με διορθώσει κάποιος αλλά ότι είδα δεν φαίνεται να του λείπει τίποτα. Απλά κάνε τεστ drive γιατί εγώ το λάτρεψα όταν το δοκίμασα, ο @tsofras όχι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, sotiriadisc είπε

αυριο θα παω για τελικες κουβεντες για το troc ... ομως εβαλα κατω τα χιλιομετρα που εκανα πριν τον κορονοιο και βλεπω ... 70κμ την ημερα για δουλεια => 350 την εβδομαδα => 1400 τον μηνα => 14000 τον χρονο το λιγοτερο

175 χιλιομετρα το εξοχικο πορτα - πορτα - οποτε πηγαινε ελα βγαινει 350 * 6 φορες στα σιγουρα για 2 μηνες το καλοκαιρι που θα παω και θα ερθω  = 2100κμ

παμε στα 16.000 χωρις βολτες και οτιδηποτε αλλο εκτος πλανου το λιγοτερο ...

το 2008 ειναι πετρελαιο .... οικονομικα πρεπει να παρω το πετρελαιο ετσι δεν ειναι ?

edit: υπαρχει καποια αλλη επιλογη μεχρι 22000 σε diesel?

 

 

Με αυτά τα χιλιόμετρα μόνο diesel ασε που μπορεί να πηγαίνεις τελικά και παραπάνω από 6 φορές στο εξοχικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, paylidis είπε

Ούτε εμένα με ψήνει το adaptive. To έχω δοκιμάσει σε Bmw Χ3 (ταξίδι 300+300 χλμ) αυτόματο και μάλλον με φόβισε παρά με βόλεψε... δε θα το κυνηγούσα να το βάλω με τίποτα 

Το βρίσκω εξαιρετικο προσωπικά. Το αμάξι μου έχει και μείωση ταχύτητας σε στροφές όταν χρειάζεται και όταν βγάζεις φλας, πραγματικά παίζει σε ταξίδια να πατάω ελαχιστο γκαζυ / φρένο. Πολύ ξεκούραστη οδήγηση.

Επεξ/σία από Papakaliati
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tutuyo είπε

Ανάρτηση;

Πολυ καλη. Δεν περνουσαν μεσα ηχοι και εντονοι κραδασμοι. Ειχα περιεργεια να δως πως δενει με την 18 αρα ζαντα που εχει ακομη και στην εκδοση με τη σιδερενια ζαντα και το προφιλ του ελαστικου που ειναι 60. Αλλα την αισθηση μαγικο χαλι που λενε δεν την ενιωσα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, tutuyo είπε

Ανάρτηση;

 

Btw είμαι ο μοναδικός που δεν με τρελαίνει το adaptive?

Ok να εκχωρήσουμε έλεγχο (στο απλό) αλλά να.μην έχεις εσύ την αυξομείωση μου φαίνεται λίγο too much

το εχω δουλεψει παρα πολυ σε αυτοκινητα της VAG και μου αρεσε, με DSG κιβωτιο. Το ειχα δοκιμασει και σε ενα αυτοκινητο με χειροκινητο κιβωτιο, δε θυμαμαι αν ηταν leon η octavia και εκει δεν εμεινα ευχαριστημενος. Θελει το αυτοματο για να δουλεψει σωστα. Μια φορα βεβαια ειχε τυχει πολυ χιονι και ειχε καλυφθει μπροστα η μασκα του αυτοκινητου και το acc δε δουλευε καθολου! 

Εχει τυχει ταξιδι προς Μοναχο, και δεν εχω πατησει καθολου φρενο να βγει το cc. ηταν λιγο βαρετο, αλλα ξεκουραστο!

Επεξ/σία από gleft
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, korakios είπε

Γιατί κακό είναι ? Αφού αυτό σου αρέσει , ειλικρινά δε βρίσκω κάτι παράξενο.

Το να δωσεις 30 χιλιαρικα για αμαξι το 2021

Ειναι πολλααααα τα λεφτα και καλά κανει και το σκεφτεται ξανα και ξανα

Καλυτερα να κανει την πλακα του εδω μεσα και το παρεακι

Παρά να χρεωθει τοσα λεφτά για ενα αμαξι π θα καθεται..

Η ζωή ειναι ωραια ειδικα οταν εχεις οικογενεια και εισαι ανετος με τα οικονομικα.

Να χρεωθεις δλδ τόσα λεφτα για ποιον λόγο;

Μας δημιουργουν υπερβολικες αναγκες

Για αγορα ακριβου αμαξιου,ακριβου κινητου,ακριβης τηλεορασης

Που στο τελος για να μπορεις να ανταπεξελθεις εισαι γεματος αγχος και δεν ευχαριστιεσαι τπτ.

 

Εγω προσωπικα πιστευω για να δωσει καποιος 30 χιλιαρικα γ αμαξι οχι μονο πρεπει ναχει καλο μισθο αλλα και εισοδηματα και αρκετα $$ στην τραπεζα

 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το adaptive το δούλεψα σε ένα νοικιάρικο 330 και το δούλευα ακόμα και μέσα στην πόλη πολλές φορές. Απίστευτα ξεκούραστο και βολικό. Αλλά θέλει ξεκάθαρα αυτόματο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, koeltzakoatl είπε

Το πιο όμορφο αυτοκίνητο που οδήγησα ποτέ. 4 χρόνια απόλυτης οδηγικής ευχαρίστησης  (χωρίς παιδί και χωρίς κορονοιο το πήγα...παντού).

Το πουλησες τελικα; γιατι το εδωσες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, h3342 είπε

Το να δωσεις 30 χιλιαρικα για αμαξι το 2021

Ειναι πολλααααα τα λεφτα και καλά κανει και το σκεφτεται ξανα και ξανα

Καλυτερα να κανει την πλακα του εδω μεσα και το παρεακι

Παρά να χρεωθει τοσα λεφτά για ενα αμαξι π θα καθεται..

Η ζωή ειναι ωραια ειδικα οταν εχεις οικογενεια και εισαι ανετος με τα οικονομικα.

Να χρεωθεις δλδ τόσα λεφτα για ποιον λόγο;

Μας δημιουργουν υπερβολικες αναγκες

Για αγορα ακριβου αμαξιου,ακριβου κινητου,ακριβης τηλεορασης

Που στο τελος για να μπορεις να ανταπεξελθεις εισαι γεματος αγχος και δεν ευχαριστιεσαι τπτ.

 

Εγω προσωπικα πιστευω για να δωσει καποιος 30 χιλιαρικα γ αμαξι οχι μονο πρεπει ναχει καλο μισθο αλλα και εισοδηματα και αρκετα $$ στην τραπεζα

 

Ε εντάξει καταλαβαίνει την κάψα μου για αυτό το λέει.

Πάντως αυτό με τις ανάγκες που δημιουργούνται τα τελευταία χρόνια είναι γεγονός.

Μέσα σε όλα και λόγω της καραντίνας έπιασα τον εαυτό μου να πέφτω και σε αυτή την κατάσταση.

Σώθηκα λίγο με κάποια άρθρα - βίντεο περί μινιμαλισμού , απο όλα όσα είδα κράτησα μία πρόταση (όχι κάτι ιδιαίτερο)

"Όταν σκεφτείς να αγοράσεις κάτι , κάτσε 10 ημέρες χωρίς να το έχεις αγοράσει. Όταν περάσουν οι 10 ημέρες σκέψου αν όντως το είχες ανάγκη και πόσο καλύτερη ή χειρότερη θα ήταν η ζωή σου χωρίς αυτό"

Εντάξει το αμάξι είναι άλλη φάση βέβαια , αλλά με το παραπάνω εκεί που ήμουν έτοιμος να κάνω κάτι μεγάλες αγορές σε hardware για μετάβαση σε apple (κινητά , ρολόγια , macbooks , οθόνες , ακουστικά ήθελα και όλο το πακέτο τρομάρα μου) , τελικά τα πούλησα όλα (ευτυχώς πήρα μόνο iPhone τα οποία έφυγαν ) και ηρέμησα

Προσπαθώ να κάνω το παραπάνω και με το αμάξι και ότι βγεί

Στο τέλος είναι πιο συνειδητοποιημένες οι αποφάσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ε εντάξει καταλαβαίνει την κάψα μου για αυτό το λέει.

Πάντως αυτό με τις ανάγκες που δημιουργούνται τα τελευταία χρόνια είναι γεγονός.

Μέσα σε όλα και λόγω της καραντίνας έπιασα τον εαυτό μου να πέφτω και σε αυτή την κατάσταση.

Σώθηκα λίγο με κάποια άρθρα - βίντεο περί μινιμαλισμού , απο όλα όσα είδα κράτησα μία πρόταση (όχι κάτι ιδιαίτερο)

"Όταν σκεφτείς να αγοράσεις κάτι , κάτσε 10 ημέρες χωρίς να το έχεις αγοράσει. Όταν περάσουν οι 10 ημέρες σκέψου αν όντως το είχες ανάγκη και πόσο καλύτερη ή χειρότερη θα ήταν η ζωή σου χωρίς αυτό"

Εντάξει το αμάξι είναι άλλη φάση βέβαια , αλλά με το παραπάνω εκεί που ήμουν έτοιμος να κάνω κάτι μεγάλες αγορές σε hardware για μετάβαση σε apple (κινητά , ρολόγια , macbooks , οθόνες , ακουστικά ήθελα και όλο το πακέτο τρομάρα μου) , τελικά τα πούλησα όλα (ευτυχώς πήρα μόνο iPhone τα οποία έφυγαν ) και ηρέμησα

Προσπαθώ να κάνω το παραπάνω και με το αμάξι και ότι βγεί

Στο τέλος είναι πιο συνειδητοποιημένες οι αποφάσεις

Απλά εσύ φίλος άλλαξες λίγο το quote και το έκανες "όταν σκεφτείς να αγοράσεις κάτι, αγόρασε το και μετά σκέψου το για 10 μέρες ενώ κάθεται στο γκαράζ σου". Well done... 

😂🤣😂🤣😂🤣😂

 

ΥΓ. : κι εγώ έτσι είμαι 

Επεξ/σία από Johnkeppas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sotiriadisc είπε

αυριο θα παω για τελικες κουβεντες για το troc ... ομως εβαλα κατω τα χιλιομετρα που εκανα πριν τον κορονοιο και βλεπω ... 70κμ την ημερα για δουλεια => 350 την εβδομαδα => 1400 τον μηνα => 14000 τον χρονο το λιγοτερο

175 χιλιομετρα το εξοχικο πορτα - πορτα - οποτε πηγαινε ελα βγαινει 350 * 6 φορες στα σιγουρα για 2 μηνες το καλοκαιρι που θα παω και θα ερθω  = 2100κμ

παμε στα 16.000 χωρις βολτες και οτιδηποτε αλλο εκτος πλανου το λιγοτερο ...

το 2008 ειναι πετρελαιο .... οικονομικα πρεπει να παρω το πετρελαιο ετσι δεν ειναι ?

edit: υπαρχει καποια αλλη επιλογη μεχρι 22000 σε diesel?

 

 

Να ρίξω πρόταση για cng στο τραπεζι; Κανείς χλμ για cng...!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Johnkeppas είπε

Απλά εσύ φίλος άλλαξες λίγο το quote και το έκανες "όταν σκεφτείς να αγοράσεις κάτι, αγόρασε το και μετά σκέψου το για 10 μέρες ενώ κάθεται στο γκαράζ σου". Well done... 

😂🤣😂🤣😂🤣😂

 

ΥΓ. : κι εγώ έτσι είμαι 

Το είδα μετά είχα πάρει ήδη το Ibiza 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, terry308 είπε

Θα το έκανα κι εγώ, αλλά θα με έπαιρναν με τις πέτρες 

Κάτι θα μπορούσα να προτείνω , αλλά περίμενα να τελειώσουν οι πέτρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, terry308 είπε

Θα το έκανα κι εγώ, αλλά θα με έπαιρναν με τις πέτρες 

 

42 λεπτά πριν, korakios είπε

Κάτι θα μπορούσα να προτείνω , αλλά περίμενα να τελειώσουν οι πέτρες

Καμικαρα GTEC να γουστάρουμε και τα έχει στάνταρ κ όλα τα έξτρα που λείπουν από το Q2 😂 (μόνο ηλ. Αναδιπλουμενουσ Καθρεφτες δεν έχει κ hill assist)

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...