Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, fragsp είπε

μα αυτο ακριβως λεει το manual " Το σύστημα είναι σχεδιασμένο να ορίζει την ταχύτητα του οχήματος σύμφωνα με το όριο ταχύτητας που εντοπίζει το σύστημα αναγνώρισης σημάτων ορίου ταχύτητας, πριν το όχημά σας περάσει το σήμα ορίου ταχύτητας" Αν το σύστημα δεν εντοπίσει όριο
ταχύτητας, η ταχύτητα του οχήματος παραμένει στην τρέχουσα ρυθμισμένη ταχύτητα.

Προσαρμογή των ρυθμίσεων ανοχής ρυθμισμένης ταχύτητας
Μπορείτε να ορίσετε μια μόνιμη ανοχή ταχύτητας που θα βρίσκεται πάνω ή κάτω
από το ανιχνευμένο όριο ταχύτητας μέσω· του μενού ανοχής στην οθόνη πληροφοριών.

Υπαρχουν ουσιαστικα 4 τροποι ελενχου της ταχυτητας στα ford. Ειναι το κλασικο CC που διατηρει την ταχυτητα που οριζεις, ACC που εχει την δυνατοτητα να φρεναρει οταν ο μπροστινος παει ποιο σιγα και να επυταχυνει παλι οταν το επιτρεψει η κυκλοφορια οπου ειναι ρυθμισμενο, μετα το iACC  (intelligent adaptive) που εκτος αυτα που κανει το ΑCC παιρνει υποψη του και τις πινακιδες ταχυτητος, και τελευταιο ειναι το Limit που παιρνει υποψη της πινακιδες ταχυτητος αλλα δεν μεταβαλει την ταχυτητα του οχηματος απλα δεν σε αφηνει να περασεις τα ορια ταχυτητος.

Αυτο που εχεις δεν ειναι ACC μπαινει μονο εξτρα. Για να μην το πολυψαχνεις απλα δεν τα κουμπια στο τιμονι, για ΑCC ειναι αυτο που ρυθμιζει και την αποσταση απο το προπορευομενο οχημα ( στο manual κιβωτιο).

stereo.jpg.7585732d9348cf67d5c4e50c951803ea.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, paylidis είπε

 

Καμικαρα GTEC να γουστάρουμε και τα έχει στάνταρ κ όλα τα έξτρα που λείπουν από το Q2 😂 (μόνο ηλ. Αναδιπλουμενουσ Καθρεφτες δεν έχει κ hill assist)

Στον Configurator έχεις κι άλλες ωραίες επιλογές, μέχρι τα 22Κ που έχει ταβάνι ο ενδιαφερόμενος 😉😎 αλλά θα πρέπει να το δει από κοντά, ειδικά τη διαμόρφωση λόγω κλίμακας 

Επεξ/σία από terry308
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tutuyo είπε

Ανάρτηση;

 

Btw είμαι ο μοναδικός που δεν με τρελαίνει το adaptive?

Ok να εκχωρήσουμε έλεγχο (στο απλό) αλλά να.μην έχεις εσύ την αυξομείωση μου φαίνεται λίγο too much

Δεν είσαι ο μόνος, το απλό CC μου αρέσει πολύ και το βρίσκω απίστευτα ξεκούραστο. Το ACC, δεν ξέρω, μπορεί να είμαι old school, αλλά με τρομάζει λίγο να περιμένω να μειώσει ταχύτητα αυτόματα, όταν βλέπω τον προπορευόμενο να κόβει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημέρα , το εχω δει το καμικ ...ειχα δει και το καροκ σε βενζινη .. λετε να παω ξανα ? για να δουμε

απλα νομιζω οτι ειναι λιγα τα αλογα .. δεν το εχω οδηγησει βεβαια αλλα θα ειναι το βασικο αμαξι για εκδρομες , δευτερο εχουμε ενα polo

Επεξ/σία από sotiriadisc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Astreos είπε

Δεν είσαι ο μόνος, το απλό CC μου αρέσει πολύ και το βρίσκω απίστευτα ξεκούραστο. Το ACC, δεν ξέρω, μπορεί να είμαι old school, αλλά με τρομάζει λίγο να περιμένω να μειώσει ταχύτητα αυτόματα, όταν βλέπω τον προπορευόμενο να κόβει

Και ομως φιλε μου, σε συνθηκες με αρκετη κυκλοφορια , οπως ειναι στις εθνικες το ACC ειναι πολυ ξεκουραστο. Οταν το απλο καθε λιγο το απενεργοποιεις φρεναροντας η αναγκαζεσε να αλλαζεις την ρυθμιση για να ακολουθησεις την κυκλοφορια με το ΑCC δεν χρειαζετε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, sotiriadisc είπε

αυριο θα παω για τελικες κουβεντες για το troc ... ομως εβαλα κατω τα χιλιομετρα που εκανα πριν τον κορονοιο και βλεπω ... 70κμ την ημερα για δουλεια => 350 την εβδομαδα => 1400 τον μηνα => 14000 τον χρονο το λιγοτερο

175 χιλιομετρα το εξοχικο πορτα - πορτα - οποτε πηγαινε ελα βγαινει 350 * 6 φορες στα σιγουρα για 2 μηνες το καλοκαιρι που θα παω και θα ερθω  = 2100κμ

παμε στα 16.000 χωρις βολτες και οτιδηποτε αλλο εκτος πλανου το λιγοτερο ...

το 2008 ειναι πετρελαιο .... οικονομικα πρεπει να παρω το πετρελαιο ετσι δεν ειναι ?

edit: υπαρχει καποια αλλη επιλογη μεχρι 22000 σε diesel?

 

 

Renegade 😇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sotiriadisc είπε

καλημέρα , το εχω δει το καμικ ...ειχα δει και το καροκ σε βενζινη .. λετε να παω ξανα ? για να δουμε

απλα νομιζω οτι ειναι λιγα τα αλογα .. δεν το εχω οδηγησει βεβαια αλλα θα ειναι το βασικο αμαξι για εκδρομες , δευτερο εχουμε ενα polo

Αν θες περισσότερα άλογα και κυβικά, octavia & leon 😉, δυστυχώς δεν υπάρχει κάποιο suvειδες 1.5... ούτε ανακοινώθηκε ότι θα έρθει σύντομα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, c-max είπε

Και ομως φιλε μου, σε συνθηκες με αρκετη κυκλοφορια , οπως ειναι στις εθνικες το ACC ειναι πολυ ξεκουραστο. Οταν το απλο καθε λιγο το απενεργοποιεις φρεναροντας η αναγκαζεσε να αλλαζεις την ρυθμιση για να ακολουθησεις την κυκλοφορια με το ΑCC δεν χρειαζετε.

Οκ

Επεξ/σία από fragsp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, terry308 είπε

Στον Configurator έχεις κι άλλες ωραίες επιλογές, μέχρι τα 22Κ που έχει ταβάνι ο ενδιαφερόμενος 😉😎 αλλά θα πρέπει να το δει από κοντά, ειδικά τη διαμόρφωση λόγω κλίμακας 

Σωστός. Προσωπικα μιλούσα για την ambition. Με ένα χιλιάρικο πάνω γίνεται τούμπανο αλλα η παραγγελία θέλει τρίμηνο 

2 ώρες πριν, sotiriadisc είπε

καλημέρα , το εχω δει το καμικ ...ειχα δει και το καροκ σε βενζινη .. λετε να παω ξανα ? για να δουμε

απλα νομιζω οτι ειναι λιγα τα αλογα .. δεν το εχω οδηγησει βεβαια αλλα θα ειναι το βασικο αμαξι για εκδρομες , δευτερο εχουμε ενα polo

Ξαναδές τα. Κ το καροκ βενζίνη μη το αποκλείεις είναι πολύ τίμιο αυτοκινητο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sotiriadisc είπε

καλημέρα , το εχω δει το καμικ ...ειχα δει και το καροκ σε βενζινη .. λετε να παω ξανα ? για να δουμε

απλα νομιζω οτι ειναι λιγα τα αλογα .. δεν το εχω οδηγησει βεβαια αλλα θα ειναι το βασικο αμαξι για εκδρομες , δευτερο εχουμε ενα polo

Κάτι που δεν έχω δει να αναφέρουν τα παιδιά μέχρι τώρα είναι ότι το Q2 που κοιτάζεις όπως και το Kamiq βασίζονται στην πλατφόρμα που έχει και το Polo. Αντίθετα, από αυτά που κοιτάζεις, το T-Roc πατάει στην πλατφόρμα του Golf. Όχι πως οδηγικά οι διαφορές είναι μεγάλες απλά το αναφέρω. Ποια γενιά Polo έχετε;

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, paylidis είπε

Σωστός. Προσωπικα μιλούσα για την ambition. Με ένα χιλιάρικο πάνω γίνεται τούμπανο αλλα η παραγγελία θέλει τρίμηνο 

Σίγουρα η παραγγελία θα έχει καλύτερο πακέτο, αφού θα βάλεις πράγματα επιλογής σου. 

Όπως έγραψες και χθες τα skoda είναι vfm, στο YouTube κυκλοφορούν reviews από τo νέο Scala,με virtual cockpit, ηλιοροφή, acc, πολλά υποσυστήματα ασφαλείας από την vag οικογένεια.  

Επίσης θα σχολίαζα το γεγονός ότι όλοι λένε εε δε κάνω χιλιόμετρα, τι να το κάνω το φ. α. κτλ για εσάς τους Αθηναίους που έχετε δαχτυλιο, μόνα - ζυγά, κτλ, δε μετράει, επίσης πέρα από οικονομικό είναι οικολογικό, φυσικά με μειωμένη γκάμα επιλογών, αλλά σίγουρα με καλύτερη μεταπωλητικη αξία, εχει βέβαια κλειστό κύκλο ενδιαφερομενων αλλά θα φύγει πιο εύκολα απο ένα βενζίνης κτλ, επίσης η τιμή / κιλό δεν έχει τα σκαμπανεβάσματα των υγρών καυσίμων.

Όταν σε μια οικογένεια μπορείς να κόψεις στη μέση τα έξοδα καυσίμων μηνιαίως, τα χρήματα αυτά μπορούν να πάνε κάπου αλλού, σε 12 μήνες με ένα 50€/μήνα είναι 600€, που μπορούν να πάνε στα έξοδα της συζύγου, στα έξοδα ενός ταξιδιού κτλ. 

Τα μειονεκτηματα είναι γνωστά, αλλά πάντα κάνεις κάποιους συμβιβασμούς. 

Μπορεί να μιλάω εκ του ασφαλούς λόγω 40λτρ ντεπόζιτο βενζίνης, αλλά ακόμα και τώρα που κάνω 345 χλμ με βενζίνη(Σουφλί - Θεσσαλονίκη) μέχρι να φτάσω Θεσσαλονίκη, σκέφτομαι να πάω στο νέο leon με 9λτρ βενζίνης κι ας κάνω 2-3 στάσεις, Κομοτηνή - Καβάλα κτλ 

Επεξ/σία από terry308
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα λίγο τις γνώσεις σας.

Ενδιαφέρομαι για το Audi A3 με τον 1.5 και θα ήθελα να μάθω σε τι τιμή μπορεί να παίξει με έναν τίμιο εξοπλισμό.

Αν έχω καταλάβει καλά, υπάρχει κάποιος εδώ που γνωρίζει κάτι παραπάνω για τα Audi, αν μπορει ας βοηθήσει 🙂

Ευχαριστώ και συγχαρητήρια για την ποιότητα του forum!

 

Επεξ/σία από TwentyFour
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, TwentyFour είπε

Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα λίγο τις γνώσεις σας.

Ενδιαφέρομαι για το Audi A3 με τον 1.5 και θα ήθελα να μάθω σε τιμή μπορεί να παίξει με έναν τίμιο εξοπλισμό.

Αν έχω καταλάβει καλά, υπάρχει κάποιος εδώ που γνωρίζει κάτι παραπάνω για τα Audi, αν μπορει ας βοηθήσει 🙂

Ευχαριστώ και συγχαρητήρια για την ποιότητα του forum!

 

Audi brand ambassador @paylidis  :) 

Επεξ/σία από terry308
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, TwentyFour είπε

Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα λίγο τις γνώσεις σας.

Ενδιαφέρομαι για το Audi A3 με τον 1.5 και θα ήθελα να μάθω σε τιμή μπορεί να παίξει με έναν τίμιο εξοπλισμό.

Αν έχω καταλάβει καλά, υπάρχει κάποιος εδώ που γνωρίζει κάτι παραπάνω για τα Audi, αν μπορει ας βοηθήσει 🙂

Ευχαριστώ και συγχαρητήρια για την ποιότητα του forum!

 

Πριν 3-4 μέρες πήρα προσφορά για το 1000αρι, αυτόματο με comfort pack στα 26 τελική. Λογικά για το 1500 υπολόγιζε 2 με 2,5 χιλιάδες πάνω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, c-max είπε

Αυτο που εχεις δεν ειναι ACC μπαινει μονο εξτρα. Για να μην το πολυψαχνεις απλα δεν τα κουμπια στο τιμονι, για ΑCC ειναι αυτο που ρυθμιζει και την αποσταση απο το προπορευομενο οχημα ( στο manual κιβωτιο).

stereo.jpg.7585732d9348cf67d5c4e50c951803ea.jpg

Δικιο εχεις τελικα λαθος το θυμομουν δεν εχω adaptive, πηγα βολτα σημερα και το ελεγξα. Καλα δε θα σκασουμε κιολας ας μας αφησουν να βγουμε εθνικη να χρησιμοποιησουμε και το CC σκετο και χαλαλι.. Παρτε και μια γυαλιστερη του καρχαρια :P 

146693608_10224306772277871_5955562823354988560_o.jpg

  • Like 23
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...