Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 hours ago, tsofras said:

Καταρχήν @Burgos καλορίζικο και καλοτάξιδο εύχομαι να είναι.

Ανάλογα τον τρόπο σκέψης

Προσωπικά στα 27200 (αφήνω τα 30.000ε που θα ήταν φορτωμένο) θα σας πώ γιατί θα προτιμούσα το Leon αν εξαιρέσουμε το κόλλημα της μάρκας :

Το Leon είναι πολύ ομορφότερο εξωτερικά (Είπαμε προσωπικά)

Τρετρακύλινδος με 150 άλογα και 25κιλά ροπής αντί για τρικύλινδρο με 136 άλογα και 22 κιλά ροπής

Απο εξοπλισμό δεν γνωρίζω ακριβώς τις διαφορές αλλά νομίζω κάποιες είναι

18αρες ζάντες αντί για 16αρες

Ηλιοροφή

Sport bodykit

Ηλεκτρικά αναδιπλούμενοι καθρέφτες

Ψηφιακός πίνακας οργάνων

Και αν και δεν είμαι υπέρ γιατί δεν ξέρω τι προβλήματα μπορεί να βγάλει στο μέλλον , αλλά τη διαφορά τιμής είναι και ο ηλεκτροκινητήρας με την extra μπαταρία.

Τέλος σίγουρα η BMW έχει καλύτερη ποιότητα εσωτερικού αλλά αν έχεις κάποιο θέμα εκτός εγγύησης δείτε τιμές ανταλλακτικών σε BMW και αντίστοιχα σε SEAT. Και το κιβώτιο σίγουρα είναι πιο αξιόπιστο , αλλά σε αυτούς που είχαν πρόβλημα έχω διαβάσει 9,000ε+ για να το φτιάξουν. Εγώ το DSG τουλάχιστον το έφτιαχνα με 750ε . Είναι mainstream και βρίσκεις ανταλλακτικά / ανακατασκευής

Οπότε για όλα τα παραπάνω εγώ δεν το θεωρώ κοροϊδία το να πάει κάποιος στο Seat σε αυτά τα χρήματα , ίσα ίσα μπορεί να είναι πιο συνειδητοποιημένη απόφαση γιατί είπαμε τα μεταξωτά βρακιά θέλουν και μεταξωτούς ... ποπούς

 

 

Η πλάκα είναι ότι τεχνολογικά το Λεόν είναι ένα Α3, με μόνη διαφορά το εσωτερικό (στο οποίο επίσης δε διακρίνεται και ιδιαίτερα το τελευταίο αλλά τέσπα).
Οπότε δεν είναι ότι στο Λεόν δεν βρίσκεις κι ένα premium υπόβαθρο με επιπλέον χώρους-ασφάλεια-εμφάνιση-εξοπλισμό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Antman είπε

Μήπως το έχεις εύκαιρο το λινκ που αναφέρεις?

 

 

10 σελίδες πίσω μάλλον 

 https://www.autotriti.gr/data/news/preview_news/Poia-aytokinhta-einai-gia-klwtsies-Round-6_194204.asp?a=8

Επεξ/σία από terry308
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, KoreanW είπε

Η πλάκα είναι ότι τεχνολογικά το Λεόν είναι ένα Α3, με μόνη διαφορά το εσωτερικό (στο οποίο επίσης δε διακρίνεται και ιδιαίτερα το τελευταίο αλλά τέσπα).
Οπότε δεν είναι ότι στο Λεόν δεν βρίσκεις κι ένα premium υπόβαθρο με επιπλέον χώρους-ασφάλεια-εμφάνιση-εξοπλισμό.

Πάντως παιδιά μη κοιτάμε μόνο τον εξοπλισμό, αλλά τι ποιότητας είναι και τι δυνατοτητες εχουν τα μπιχλιμπίδια, που θα φορτώσει η εκάστοτε μάρκα το αμάξι μας.

Οθόνη από οθόνη έχει διαφορά, led από led επίσης κ.ο.κ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 minutes ago, Peugeot208 said:

Πάντως παιδιά μη κοιτάμε μόνο τον εξοπλισμό, αλλά τι ποιότητας είναι και τι δυνατοτητες εχουν τα μπιχλιμπίδια, που θα φορτώσει η εκάστοτε μάρκα το αμάξι μας.

Οθόνη από οθόνη έχει διαφορά, led από led επίσης κ.ο.κ.

Βεβαίως και δεν ισχύει μόνο για τα μπιχλιμπίδια, αλλά για το υπόβαθρο που λέγεται μηχανή, σασί, ψυγείο, ημιαξόνια, σωληνάκια, αεραγωγοί κλπ. Λοιπόν όλα αυτά είναι ίδια σε ένα Λεόν και σε ένα Α3.
Η πρέμιουμ απόδοση των φρένων ή του κλιματιστικού ή της μηχανής είναι ίδια σε ένα Α3 και σε ένα Λεόν. (Καταλαβαίνω ότι κακοφαίνεται σε κάποιους αυτό, αλλά έτσι είναι.)

Τώρα για την οθόνη του Λεόν πράγματι θα είχε τη διαφορά αν ίσχυε ότι δεν είναι καλή. Μόνο που είναι καλή και κάθε άλλο...
Και όσο για τα μπιχλιμπίδια πρέμιουμ και μη,
τα χαίρεσαι όταν τα έχεις αγοράσει στο δικό σου στάνταρντ εξοπλισμό,
κι όχι στη θεωρητική γκάμα και στις προαιρετικές προσθήκες που δεν ψώνισες.

Επεξ/σία από KoreanW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, KoreanW είπε

Η πλάκα είναι ότι τεχνολογικά το Λεόν είναι ένα Α3, με μόνη διαφορά το εσωτερικό (στο οποίο επίσης δε διακρίνεται και ιδιαίτερα το τελευταίο αλλά τέσπα).
Οπότε δεν είναι ότι στο Λεόν δεν βρίσκεις κι ένα premium υπόβαθρο με επιπλέον χώρους-ασφάλεια-εμφάνιση-εξοπλισμό.

Δεν λεω οτι δεν ειναι καλο το λεον,

Δεν αξιζει για 28-30 χιλιαρικα λεω

Επιπλεον ασφαλεια και εμφανιση λες υπερ του λεον; 😁

Θα συμφωνησω βεβαια με τον tsofra

Οτι αλλο κοστος συντηρησης εχει το λεον και αλλο to bmw.

Αλλα θα πει και καποιος αλλος ενας π δινει 30.000 ευρω γ αμαξι λιγο υπερβολικο θαναι να το εχει υποψιν του,αλλα ναι θα συμφωνουσα οκ.

12 λεπτά πριν, KoreanW είπε

Βεβαίως και δεν ισχύει μόνο για τα μπιχλιμπίδια, αλλά για το υπόβαθρο που λέγεται μηχανή, σασί, ψυγείο, ημιαξόνια, σωληνάκια, αεραγωγοί κλπ. Λοιπόν όλα αυτά είναι ίδια σε ένα Λεόν και σε ένα Α3.
Η πρέμιουμ απόδοση των φρένων ή του κλιματιστικού ή της μηχανής είναι ίδια σε ένα Α3 και σε ένα Λεόν. (Καταλαβαίνω ότι κακοφαίνεται σε κάποιους αυτό, αλλά έτσι είναι.)

Τώρα για την οθόνη του Λεόν πράγματι θα είχε τη διαφορά αν ίσχυε ότι δεν είναι καλή. Μόνο που είναι καλή και κάθε άλλο...
Και όσο για τα μπιχλιμπίδια, τα χαίρεσαι όταν τα έχεις αγοράσει στο δικό σου στάνταρντ εξοπλισμό, όχι στη θεωρητική γκάμα και στις προαιρετικές προσθήκες που δεν ψώνισες.

Συγνωμη αλλα ούτε ο πωλητης της Seat του tsofra δεν λεει αυτά γ το λεόν πραγματικα

Λιγότερα θα του ελεγε στο test drive.

Επεξ/σία από h3342
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, KoreanW είπε

Βεβαίως και δεν ισχύει μόνο για τα μπιχλιμπίδια, αλλά για το υπόβαθρο που λέγεται μηχανή, σασί, ψυγείο, ημιαξόνια, σωληνάκια, αεραγωγοί κλπ. Λοιπόν όλα αυτά είναι ίδια σε ένα Λεόν και σε ένα Α3.
Η πρέμιουμ απόδοση των φρένων ή του κλιματιστικού ή της μηχανής είναι ίδια σε ένα Α3 και σε ένα Λεόν.
Τώρα για την οθόνη του Λεόν πράγματι θα είχε διαφορά αν δεν ήταν καλή. Μόνο που είναι καλή.

Είσαι σίγουρος ότι τα κύρια μέρη ενός A3 και ενός Leon είναι ιδια;

Έχουν ίδιας ποιότητας ψαλιδια, αναρτήσεις, υλικά ηχομονώσης, πλαστικά, χρώματα;

Γιατί αν είναι ίδια τότε το Group έχει βάλει αυτογκόλ από τα αποδυτήρια...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, h3342 said:

Επιπλεον ασφαλεια και εμφανιση λες υπερ του λεον; 😁

🤣
δεν ενδιαφέρει κανέναν αν γελάς από σνομπισμό

ναι το Λεόν έχει μετρησιμα αποτελέσματα στην ασφάλεια και πλεονεκτεί έναντι του Α3
τώρα για την εμφάνιση, υποκειμενικό και δεν υπεισέρχομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tsofras είπε

Ωπ sorry στο site έγραφε 16αρες (έκανα και έναν έλεγχο που γράφω) , όσο για τους καθρέφτες ντροπή!

Εσύ καλά έκανες ρε μαν , ο καθένας με τις ανάγκες του και σωστή και η σκέψη για την μεταπώληση σίγουρα θα χάσεις λιγότερα απο το να αγόραζες μία μη premium μάρκα.

Εγώ περισσότερο έκανα το σχόλιο γιατί αρκετοί είχαν γράψει και την προηγούμενη φορά ότι είναι κοροϊδία ας πούμε σε αυτά τα λεφτά να πάρεις Leon ενώ μπορείς να πάρεις BMW .

Και ήθελα να τονίσω για άλλη μία φορά ότι δεν είναι μόνο η μάρκα το θέμα. Άλλος αγοράζει γυμνό Audi και άλλο φορτωμένο KIA . Η μόνη διαφορά σε αυτά τα 2 που δεν γράφεται συχνά (και είναι κάτι που το έχω γράψει σχεδόν απο την αρχή) είναι ότι δεν έχουν τα ίδια έξοδα συντήρησης.

Το ότι φτάνεις σε σκαλοπάτια premium δεν σημαίνει ότι μπορείς - θέλεις να πληρώσεις και τις ανάλογες διαφορές όταν χρειαστεί ( εκτός αν ψωνίζεις με την λογική ότι μετά την επόμενη ημέρα λήξης της εγγύησης το διώχνεις)

Μπείτε να δείτε στο link που είχα βάλει του Autotriti για κόστη ανταλλακτικών στη BMW / Mini . Εγώ που το είχα στο μυαλό μου για την σειρά 1 ή το countryman που το είχαμε θίξει εδω μέσα , όταν τα διάβασα είπα ευχαριστώ αλλά δεν το σηκώνει η τσέπη μου

Και αυτός ήταν και ο λόγος που γύρισα ότι αντιπροσωπεία υπήρχε εκτός απο VW , Audi , BMW , Mercedes και πάνω

Όσα και αν έχουν αλλάξει τα τελευταία χρόνια δεν παύει αυτές οι μάρκες να είναι premium με ότι συνεπάγεται και μετά την αγορά του αυτοκινήτου 

Αυτό που λες πάντως για κόστος σε vw και Audi ρε man δεν ισχύει. Ακριβώς τα ίδια ανταλλακτικά θα πάρουν.

Όπως θα φτιάξεις το dsg σε seat θα το φτιάξεις και σε Audi.

Για BMW και μίνι δεν μπορώ να σου πω τι παίζει αλλά δεν νομίζω να είναι τόσο τραγικά τα πράγματα. Μη συγκρίνουμε επίσημες αντιπροσωπείες γιατί και το σεατ να πας στην κοσμοκαρ θα σου πιάσουν τον κωλο.

Σε λεφτά που πλησιάζουν τα 30 πάντως εγώ θα πήγαινα σε premium μάρκα

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, Peugeot208 said:

Είσαι σίγουρος ότι τα κύρια μέρη ενός A3 και ενός Leon είναι ιδια;

Έχουν ίδιας ποιότητας ψαλιδια, αναρτήσεις, υλικά ηχομονώσης, πλαστικά, χρώματα;

Γιατί αν είναι ίδια τότε το Group έχει βάλει αυτογκόλ από τα αποδυτήρια...

μπορεί να μην το έχεις καταλάβει
αλλά το γκρουπ όχι μόνο τώρα αλλά δεκαετίες αυτό κάνει:
χρησιμοποιεί τα ίδια εξαρτηματα στο συντριπτικό ποσοστό της κατασκευής συγκεκριμένων μοντέλων
και αυτός είναι και ο λόγος που είναι άλλο πράγμα ένα Α4 με την MLB πλατφόρμα
και άλλο ένα Α3 με τη «μαζική» MQB πλατφόρμα

9 minutes ago, h3342 said:

Δεν λεω οτι δεν ειναι καλο το λεον,

Δεν αξιζει για 28-30 χιλιαρικα λεω

Επιπλεον ασφαλεια και εμφανιση λες υπερ του λεον; 😁

Θα συμφωνησω βεβαια με τον tsofra

Οτι αλλο κοστος συντηρησης εχει το λεον και αλλο to bmw.

Αλλα θα πει και καποιος αλλος ενας π δινει 30.000 ευρω γ αμαξι λιγο υπερβολικο θαναι να το εχει υποψιν του,αλλα ναι θα συμφωνουσα οκ.

Συγνωμη αλλα ούτε ο πωλητης της Seat του tsofra δεν λεει αυτά γ το λεόν πραγματικα

Λιγότερα θα του ελεγε στο test drive.

δε μπορώ να βοηθήσω
ειδικά κάποιον που είναι ανίδεος σνομπ

Επεξ/σία από KoreanW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, imr είπε

Αυτό που λες πάντως για κόστος σε vw και Audi ρε man δεν ισχύει. Ακριβώς τα ίδια ανταλλακτικά θα πάρουν.

Όπως θα φτιάξεις το dsg σε seat θα το φτιάξεις και σε Audi.

Για BMW και μίνι δεν μπορώ να σου πω τι παίζει αλλά δεν νομίζω να είναι τόσο τραγικά τα πράγματα. Μη συγκρίνουμε επίσημες αντιπροσωπείες γιατί και το σεατ να πας στην κοσμοκαρ θα σου πιάσουν τον κωλο.

Σε λεφτά που πλησιάζουν τα 30 πάντως εγώ θα πήγαινα σε premium μάρκα

 

Είναι γεγονός ότι δεν ξέρω αν ισχύει απλά το θεωρώ. Μπορεί να κάνω και λάθος

Αλλά βλάβη σε S-tronic που είναι ουσιαστικά ίδια με DSG έχει πολύ αυξημένο κόστος για παράδειγμα

ή δεν είναι τυχαίο όπως έχει πει και @KoreanW ότι έχω πετύχει κόσμο σε forums να βάζει αντίστοιχο ανταλλακτικό απο Skoda σε VW ή Audi επειδή ξέρουν ότι είναι το ίδιο και το πληρώνουν φθηνότερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, KoreanW είπε

μπορεί να μην το έχεις καταλάβει
αλλά το γκρουπ δεκαετίες αυτό κάνει:
χρησιμοποιεί τα ίδια εξαρτηματα στο συντριπτικό ποσοστό της κατασκευής συγκεκριμένων μοντέλων

Με ένα Passat του 92' που είχα στη κατοχή μου, δεν μπορώ να έχω αντίληψη γι' αυτό ρωτάω.

Γιατί μου κάνει εντύπωση να πουλάς 2 ίδια αυτοκίνητα με διαφορά 20%+.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Peugeot208 said:

Με ένα Passat του 92' που είχα στη κατοχή μου, δεν μπορώ να έχω αντίληψη γι' αυτό ρωτάω.

Γιατί μου κάνει εντύπωση να πουλάς 2 ίδια αυτοκίνητα με διαφορά 20%+.

όταν αγοράζεις iPhone
πληρώνεις το κατασκευαστικό κόστος μόνο;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, h3342 είπε

Επιπλεον ασφαλεια και εμφανιση λες υπερ του λεον; 😁

 

Την εμφάνιση ας την αφήσουμε απέξω (αν και σε S-Line θα προτιμούσα το A3 αλλά όχι σε άλλες εκδόσεις σε σχέση με FR)

Τώρα για την ασφάλεια

A3ncap.png.820f82d08070c31c77421fd762c6f388.png

Leonncap.png.182e27187ef5957f08d19773ccd585c8.png

  • Like 2
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

λογο οτι ψάχνομαι τον τελευταίο για νεο αυτοκινητο , παρατηρησα τα εξης :

για την αγορα νεου αυτοκινητου οι πριμιουμ μαρκες εχουν κατεβασει τις τιμες και οι ''φθηνες'' τις εχουν ανεβασει αισθητα .

Αυτο ισχυει και για ανταλλακτικα και σερβις οι διαφορες πλεον σχεδον εχουν εξαφανισθει δεν ειναι μεγαλες οπως ηταν στο παρελθον , δεν ξερω που οφειλεται ,

Επεξ/σία από george kesoglu
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, tsofras said:

Την εμφάνιση ας την αφήσουμε απέξω (αν και σε S-Line θα προτιμούσα το A3 αλλά όχι σε άλλες εκδόσεις σε σχέση με FR)

Τώρα για την ασφάλεια

A3ncap.png.820f82d08070c31c77421fd762c6f388.png

Leonncap.png.182e27187ef5957f08d19773ccd585c8.png

Θωμά μην τα ποστάρεις έτσι και πέσει κανένας από το συννεφάκι...
🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...