Προς το περιεχόμενο

Η Intel ανακοίνωσε την 10η γενιά επεξεργαστών Core «Comet Lake» για υπολογιστές desktop


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, ConstantineP είπε

Ειδικα το δευτερο ειναι τουμπανο...5700 πας σε 2Κ μετα...ολα αυτα απο ενα καταστημα η χυμα απο skroutz? εγω επελεξα ενα καταστημα συγκεκριμενα για την ευκολια του πραγματος

 Από ένα κατάστημα είναι . 

Απλά για να ξέρει ο κόσμος τι σημαίνει σωστό σύστημα και πως παίρνει τα μέγιστα για τα χρήματα του, στην κατηγορία που ψωνίζει ο περισσότερος κόσμος.

Όλα τα άλλα είναι αερολογιες για εμένα. 200€ μητρικές, 150€ ψυκτρες, delid, τροφοδοτικά γομαρια κ.λ.π. για να πάρουν 5fps παραπάνω ...

Ας φέρει ο οποιοσδήποτε σύνολα που να κάνουν τόσα πολλά με τόσα λίγα χρήματα.

ΥΓ. Υπάρχει και άλλο ένα σύνολο με την MSI RX 5700XT Evoke OC με +35€ για όποιον θέλει να ανέβει κι άλλο.

 

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 297
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

Aπο το ιδιο καταστημα....το psu που ειπες και τον ssd δεν τους ειχε...αλλα κλαιν....και βγαινει λιγο ακριβοτερο και εβαλες πιο αδυναμη καρτα γραφικων (εξαλλου εκει δεν ειναι η ουσια για gaming μιλαμε)....στις μνημες ναι στο δινω , προνοησες για το μελλον. τωρα οσν αφορα την πλατφορμα....με AMD σου δινετε η δυνατοτητα αυριο μεθαρυιο να βαλεις πανω οτι θες απο τις καινουργιες σειρες

Τεράστιο το ψυχολογικό πλεονέκτημα του να κοτσάρεις νέους Ryzen στην AMD πλατφόρμα.

Μικρή σημασία έχει ότι αυτοί οι νέοι Ryzen(4000) αναμένεται να προσφέρουν στην καλύτερη(βάσει ανακοινώσεων της ίδιας της εταιρείας για έως 20% γενική βελτίωση) όσο προσφέρει και ένας 9900K του σήμερα. Τον οποίο αγοράζεις φθηνά μετά από κάποια χρόνια σε μεταχειρισμένη κατάσταση.

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Menelegr είπε

Απορία για τους κατόχους FX με 4 dimm ram ποια είναι η μαξ συχνότητα μνημών που μπορείς να έχεις;

2133 είχα εγώ με geil evo corsa και 4 x dimm των 4gb.

Πάνω σε 990FXA UD7 Rev 1.1 της Gigabyte με επεξεργαστή 8350.

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

βαφτε τους μπλε και πεταχτε τους στη θαλασσα μονοι σας, αφου δε θα πουληθουν ετσι κι αλλιως.

btw ΔΕΝ ειμαι amd fanboy (μετα απο πολλα χρονια απο εποχες athlon 64 ξαναγυρισα στην amd για τους ryzen, γιατι απλα η intel ολο αυτο το διαστημα εβγαζε καλυτερους επεξεργαστες, ενω η AMD ηταν που ειχε βαλτωσει, ενω τωρα εχουμε το αναποδο).

Επισεις πραγματικα θα χαιρομουν και οι δυο εταιριες να βγαζαν εξαιρετικους επεξεργαστες και να μην εχουμε πρωτα τη μια και μετα την αλλη να μονοπωλουν εναλαξ την αγορα (βασικα μακαρι να ειχαμε και αλλες εταιριες ωστε να υπαρχει κοντρα που εμας μας συμφερει ως καταναλωτες).

Οπως και να χει η intel δε τα παει και τοσο καλα αυτη την εποχη, και αντι να κανει τις κινησεις που εκανε η amd οταν ηταν σε αυτη τη θεση (δηλαδη να ριξει τις τιμες χωμα και να κραταει το socket ωστε να παρουσιαστει τουλαχιστο ως vfm ) κανει ακριβως το αντιθετο λες και ειναι στην κορυφη των επιλογων!!!!! θα ελεγε κανεις πως ζουν στην κοσμαρα τους και δεν εχουν επαφη με την πραγματικοτητα

Επεξ/σία από nick10000
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι μιας και έχω έβδομης γενιάς περίμενα να βγει η δέκατη γενιά για να φτιάξω ένα build μιας και τα χρειάζομαι λόγο stream κτλπ !! Ιντελ σε αγαπάμε και σε περιμένουμε !!! 😍 

παιδια σε i5 10ης γενιάς θα πάω !! Προτείνετε κάποιον ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

1. Οι τιμές διαμορφώνονται από την προσφορά και την ζήτηση. Όταν πέσει ο 4900X/4700X λόγω τεχνολογικής απαξίωσης τότε θα πέσει και ο 9900K. Δεν αλλάζει κάτι για την κακιά intel.

Η σειρά 10 σου δίνει ολοκαίνουργιο τον 9900K, με άλλο όνομα, κάτω από τα 400€. Άρα θα πέσει και ο 9900K αντίστοιχα σαν μεταχειρισμένος.

 

2. Λάθος. Οι FX ήταν έτη φωτός καλύτεροι σε αρκετές productivity εφαρμογές από i3 της ίδιας τιμής. Οι i3 όμως πουλούσαν περισσότερο. Μάντεψε γιατί.

Ο λόγος που πουλάνε καλά οι ryzen είναι ότι όλοι την πατάνε με τις τρέχουσες gaming επιδόσεις και δεν κοιτάνε αντοχή στο χρόνο. Οι 1700X ryzen μια χαρά έπαιζαν όταν βγήκαν. Σήμερα όμως είναι στον πάτο. Το έδειξα πριν. Μεχρι και ο 4790K τους κοντράρει.

 

Οι 1700x ειναι στον πατο? Απο που προκυπτει αυτο?

Ενας photo/video editor μια χαρα κανει την δουλεια του με εναν 1700x.

Mη σου πω ειναι και overkill για την πλειοψηφια των περιπτωσεων.

Ουτε 1 στους 100 δεν εχει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ αναγκη εναν επεξεργαστη με το που κυκλοφορει στην αγορα.

 

Ποσοι χρηστες θα φτασουν αυτη τη στιγμη τον 2600x στα ορια του με οποιαδηποτε χρηση?

ΚΑΝΕΝΑΣ.

 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακώς γκρινιάζετε για την αλλαγή σόκετ. Δηλαδή δε βρίσκω λόγο.

1. Όποιος αναβαθμίσει απευθείας σε 10η γενιά Intel από παλιότερο σύστημα, δεν θα τον απασχολήσει καθόλου η αλλαγή του σόκετ.
2. Γιατί να ενδιαφερθεί κάποιος με Coffee Lake για αναβάθμιση όταν ήδη η Coffee Lake σειρά εξακολουθεί να είναι δυνατή; Σε καμία των περιπτώσεων οι λίγο καλύτερες επιδόσεις της 10ης γενιάς Intel δε θα με έκαναν όχι μόνο να αλλάξω μητρική, αλλά ούτε επεξεργαστή. 
3. Γιατί να στήσεις mid-range PC με Intel όταν η AMD έχει τις καλύτερες επιλογές σε αυτήν την κατηγορία; (σημείωση, αυτό το σενάριο μπορεί να αλλάξει όταν έρθει η κατάλληλη περίοδος με τις κατάλληλες τιμολογήσεις)

Προσωπικά θα αναβαθμίσω ξανά όταν αλλάξει όλη η πλατφόρμα σε DDR5. Για DDR4 είμαι πολύ καλά εδώ και 2.5 χρόνια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

Οι τιμές διαμορφώνονται από την προσφορά και την ζήτηση. Όταν πέσει ο 4900X/4700X λόγω τεχνολογικής απαξίωσης τότε θα πέσει και ο 9900K

Να σημειώσω κάτι πέραν της αντιπαράθεσης. Το γεγονός ότι οι Ryzen μπορούν να πωλούνται φθηνά σε σχέση με αντίστοιχους core-threads πυρήνες, δεν οφείλεται στο ότι η AMD είναι κάποιο genius και η Intel ηλίθιοι που κρατάνε τις τιμές ψηλά. Αλλά στο γεγονός ότι έφτιαξε το Infinity Fabric που της δίνει τη δυνατότητα να φτιάχνει MCM CPUs. Έτσι ρίχνει απίστευτα το κόστος παραγωγής γιατί μπορεί να επιλέξει ποιο CCX θα πετάξει και ποια θα κολλήσει μαζί για να φτιάξει multicore τέρας. Αντίθετα, η Intel, με τα monolithic dies, το yield rate που έχει σε multicore cpus είναι πολύ χειρότερο, επομένως αναγκαζεται να τα τιμολογεί υψηλότερα. Εδώ και χρόνια υποτίθεται ότι κάνει έρευνα για να βγάλει στην παραγωγή σε mainstream Cpus το Mesh, κάτι σαν το Infinity Fabric αλλά καλύτερο, και ακόμα τίποτα. Προς το παρόν το έχει σε Skylake X και Xeon. Όταν το βγάλει θα δουμε price drops (λογικά).

 

1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

Λάθος. Οι FX ήταν έτη φωτός καλύτεροι σε αρκετές productivity εφαρμογές από i3 της ίδιας τιμής. Οι i3 όμως πουλούσαν περισσότερο. Μάντεψε γιατί.

Επιτέλους συμφωνούμε. Αυτό σου έλεγα από την αρχή. Γιατί ΓΙΑ ΜΕΝΑ, στο δικό μου workload, o FX μου έφτιαχνε πολύ καλύτερο all around σύστημα. Δεν είπα πουθενά ότι πουλούσαν περισσότερο από τους i3. Είπα ότι "γέρασε" καλύτερα στα παιχνίδια (αν και στην αρχή δεν είχε τα ίδια frames) και μου έδινε productivity που δε θα μου το έδινε ο i3 το 2013. Αυτό.

 

 

 

f5e946ac_image034.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

1. Οι τιμές διαμορφώνονται από την προσφορά και την ζήτηση. Όταν πέσει ο 4900X/4700X λόγω τεχνολογικής απαξίωσης τότε θα πέσει και ο 9900K. Δεν αλλάζει κάτι για την κακιά intel.

Η σειρά 10 σου δίνει ολοκαίνουργιο τον 9900K, με άλλο όνομα, κάτω από τα 400€. Άρα θα πέσει και ο 9900K αντίστοιχα σαν μεταχειρισμένος.

2. Λάθος. Οι FX ήταν έτη φωτός καλύτεροι σε αρκετές productivity εφαρμογές από i3 της ίδιας τιμής. Οι i3 όμως πουλούσαν περισσότερο. Μάντεψε γιατί.

Ο λόγος που πουλάνε καλά οι ryzen είναι ότι όλοι την πατάνε με τις τρέχουσες gaming επιδόσεις και δεν κοιτάνε αντοχή στο χρόνο. Οι 1700X ryzen μια χαρά έπαιζαν όταν βγήκαν. Σήμερα όμως είναι στον πάτο. Το έδειξα πριν. Μεχρι και ο 4790K τους κοντράρει.

1. Ακομα δεν βγηκανε οι 4900X/4700X εσυ τους εβγαλες παρωχημενους (καλα το τεχνολογικη απαξιωση το προσπερναω)...αλλα μονο ο 9900κ δεν ειναι ποτε παρωχημενος (ξεζουμισμενη αρχιτεκτονικη 5ετιας με κατι ωραιοτατα Meltdown and Spectre που για να διορθωσουν τις τρυπες εβγαζαν Patch που μειωνε τις επιδιοσεις..ουαου)

2. FX δεν εχω δουλεψει , δεν εχω αποψη....αλλα κατι πληρωμενα benchmark απο ιντελ μερια εχουν ακουστει...

Και φτασαμε στο τριτο....αντε παλι με το gaming...τα ιδια παντελακι μου τα ιδια παντελη μου...

1ο) ΜΙλαμε για την πρωτη γενια μιας νεας αρχιτεκτονικης....το οτι στεκονται μια χαρα ακομα και τωρα για καθημερινη ανθρωπινη χρηση, χρηση που κανουν ολοι οι συνηθισμενοι ανθρωποι...αντε και για gaming το φελεκι μου γιατι με εσκασες....τι σκατα χρειαζεται να αγορασει καποιος για να παιξει βρε παιδι μου ενα lol, ενα fortnite , pubg mainstream πραγματα...αυτα παιζουν οι πλειοψηφια των πιτσιρικαδων

2ο) Η ryzne 2χχχ και 3χχχ ειναι αξιοπρεπεστατη γιατι εχει ωριμασει η αρχιτεκτονικη και η 4χχχ θα ειναι ακομη καλυτερη, τωρα εσυ μου συγκρινεις με 9η 10η γενεια ιντελ....αρχιτεκτονικης 5 ετιας και ξεζουμισματος...τι να σου πω κανε τις πραξεις.

Και που σε εγω που ειμαι ακομα με το 4 πυρηνο "σαπακι" του κοτσαρω οποτε θελω 4χχχ χωρις αλλαγη μητρκης....

Και που σε ακομα πανε αγορασε καινουργιο συστημα cpu/μητρικη με ryzen 4χχχ και PCI 4 με οτι συνεπαγεται αυτο και ασε την αλλη στην 10η σειρα στο PCI 3 ;)

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικη εμπειρια και (υποκειμενικες) αποψεις :

- Βλεπουμε οτι η Intel διατηρει πολυ υψηλα TDP στα 14nm, παρομοια με αυτα των FX στα 32nm.
- Σε ολα τα χρονια απο εποχης τουλαχιστον am3 socket (δε θυμαμαι πιο πισω) η AMD δινει το δικαιωμα να κρατανε οι χρηστες τα mobo και να αναβαθμιζουν επεξεργαστες.
- Τα συστηματα ψυξης της AMD εχουν βελτιωθει αρκετα. Προσωπικη εμπειρια σε fx ειχα σχεδον μονιμα 40-70 βαθμους και την μαμα ψυκτρα να δουλευει σαν αεροπλανο, ενω αυτη
  τη στιγμη με ryzen 1300x και μνημες OC auto xmp 3000mhz δουλευει σε idle 35 και μαξιμου σε παχνιδια 63 και αθορυβο με την Wraith Stealth.
- Καλο θα ηταν να γινεται συγκριση ιδιας χρονολογιας επεξεργαστων. Οποτε ας περιμενουμε να δουμε τους Ryzen 4000 για να συγκρινουμε τους Intel 10gen.
- Σχετικα με τα χαρακτηριστικα των μητρικων να πω την προσωπικη μου εμπειρια. Οσο αχρηστο μπορει να θεωρει καποιος το pci 4 gen οταν ερθει, αλλο τοσο θεωρω αχρηστο και εγω το
  Thunderbolt 3 της Intel στα 40gbps. Εκτος και αν ολοι εδω μεσα εχουμε nvme σκληρους σε raid και εξωτερικους σκληρους που μπορουν να ακολουθησουν αυτες τις ταχυτητες εγγραφης.
  Οποτε λιγο πολλοι (και εγω μεσα σε αυτους) εχουμε πληρωσει για χαρακτηριστικα που δεν εχουν αξιοποιηθει πληρως αλλα ειναι απλα τρικ ή που απλα χρειαζεται να σκασεις ενα σωρο
  λεφτα σε εξισου ακριβα περιφερειακα.

Σε μια πιο προσωπικη εξομολογηση, ειμαι χομπιστας και αυτο για εμενα σημαινει οτι απολαμβανω να βαζω χερι στο μηχανημα μου και να αναβαθμιζω συχνα πυκνα, ενιοτε πληρωνοντας ακριβα
πολλα πραματα. Δε θα ξεχασω την εποχη που αγορασα ssd το 2010 πληρωνοντας για OCZ 128 ευρω (σε προσφορα!!!) τα 120gb. Μεχρι και προτινος ναι ειχα σκεφτει να αλλαξω του 2018
αγορασμενο σετ (x470 aorus ultra με 1300x) και να παω σε z390 με i3-9100f. Μαλιστα καπου το ειχα αναφερει κι εδω στο ινσομνια και ειχαν βαλει τα γελια καποιοι :P

Θελετε να γελασετε και αλλο?
Ο λογος που ηθελα να αλλαξω ειναι οτι τα 17sec boot / cold start με nvme samsung μου φαινονται πολλα, οταν σε intel ισως πιασω τα 10sec!!! (ολικη παρανοια)
Οπως βλεπετε λοιπον ο καθενας εχει τα κολληματα του και τα "βιτσια" του και ο καθενας θελει κατι διαφορετικο απο το μηχανημα του, ειτε ειμαστε χομπιστες ειτε επαγγελματιες.

Στο δια ταυτα δεν εχω κατι ουτε με την intel ουτε με την amd. Στην παρουσα φαση ομως αναγνωριζω μια εταιρεια που ηταν στα σκατα βουτηγμενη και διορθωσε οχι ενα, αλλα πολλα
προβληματα και μου προσφερει αξιολογα μηχανηματα χωρις να με αναγκαζει να αλλαζω τα παντα, σε λογικες τιμες.
Και απο την αλλη εχουμε μια Intel που προσωπικα πιστευω οτι παταει την AMD σε πολλα πραματα ακομα, αλλα αρνειται πεισματικα να αλλαξει και κανει σα τη χηρα στο
κρεβατι που της πηραν τον γκομενο απο τα χερια.

Ξερετε κατι ομως??? Ο '''γκομενος της χηρας'' ειναι η τσεπη μου/μας οποτε οχι...οσο μπορω να γλιτωσω μερικα χρηματα (τα οποια παλι στο pc θα πανε...μη γελιομαστε), δε θα της κανω το χατηρι.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ConstantineP είπε

 

1ο) ΜΙλαμε για την πρωτη γενια μιας νεας αρχιτεκτονικης....το οτι στεκονται μια χαρα ακομα και τωρα για καθημερινη ανθρωπινη χρηση, χρηση που κανουν ολοι οι συνηθισμενοι ανθρωποι...αντε και για gaming το φελεκι μου γιατι με εσκασες....τι σκατα χρειαζεται να αγορασει καποιος για να παιξει βρε παιδι μου ενα lol, ενα fortnite , pubg mainstream πραγματα...αυτα παιζουν οι πλειοψηφια των πιτσιρικαδων

 

Τα υπολοιπα σωστα, αλλα αυτο τι το θελες? Ο 1700Χ οσον αφορα το gaming ΔΕΝ ειναι για pubg και lol, μια χαρα αξιοπρεπεστατος επεξεργαστης ειναι που ανετα ταιριαζει με καρταρες οπως η 2070 (η ακομα και την 2080 την απλη https://pc-builds.com/calculator/Ryzen_7_1700X/GeForce_RTX_2080/0LT12l8A/8/ ) δηλαδη ειναι Α Ρ Ι Σ Τ Ο Σ  και OVERKILL για το 99.999999% των gamers (εκτος αν ζω σε κανενα φανταστικο κοσμο και ολοι γυρω μου εχουν απο 2080TI και πανω και δε το γνωριζω και παιζουν σε 8K αναλυσεις! )

Το να παρει καποιος 1070Χ για να παιζει lol ειναι σα να παρει το deathstar για να ψαρευει τσιπουρες

Τωρα αν καποια games παιζουν με 1 fps παραπανω σε αλλο συστημα η με 2.5 fps λιγοτερα αυτα ειναι τριχες κατσαρες που αφορουν λιγο πολυ το καε συγκεκριμενο game ξεχωριστα

 

Οι μισοι που γκρινιαζουν και λενε τα δικα τους εξ αλλου παιζουν με 1080p με καμια 1060  η αντε το πολυ 1070/2060 οποτε απλα λενε για να λενε και δε τους αφορα καν το 1% παραπανω επιδοσεων ανα μονο πυρηνα που υποτειθεται δινει η ιντελα

 

Επεξ/σία από nick10000
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nick10000 είπε

Τα υπολοιπα σωστα, αλλα αυτο τι το θελες? Ο 1700Χ οσον αφορα το gaming ΔΕΝ ειναι για pubg και lol, μια χαρα αξιοπρεπεστατος επεξεργαστης ειναι που ανετα ταιριαζει με καρταρες οπως η 2070 (η ακομα και την 2080 την απλη https://pc-builds.com/calculator/Ryzen_7_1700X/GeForce_RTX_2080/0LT12l8A/8/ ) δηλαδη ειναι Α Ρ Ι Σ Τ Ο Σ  και OVERKILL για το 99.999999% των gamers (εκτος αν ζω σε κανενα φανταστικο κοσμο και ολοι γυρω μου εχουν απο 2080TI και πανω και δε το γνωριζω και παιζουν σε 8K αναλυσεις! )

Το να παρει καποιος 1070Χ για να παιζει lol ειναι σα να παρει το deathstar για να ψαρευει τσιπουρες

Τωρα αν καποια games παιζουν με 1 fps παραπανω σε αλλο συστημα η με 2.5 fps λιγοτερα αυτα ειναι τριχες κατσαρες που αφορουν λιγο πολυ το καε συγκεκριμενο game ξεχωριστα

Οι μισοι που γκρινιαζουν και λενε τα δικα τους εξ αλλου παιζουν με 1080p με καμια 1060  η αντε το πολυ 1070/2060 οποτε απλα λενε για να λενε και δε τους αφορα καν το 1% παραπανω επιδοσεων ανα μονο πυρηνα που υποτειθεται δινει η ιντελα

Βρε δεν διαφωνω καθολου...εδω εγω κανω μια χαρα gaming σε full hd monitor με τον 2200g μαζι με μια R9 380.....αλλα αντε ειπα να δωσω ενα παραδειγμα...το φτηνοτερο 8/16 πυρηνο της αγορας κανει για ολους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...