Προς το περιεχόμενο

Αγορά ή ενοικίαση ακινήτου;


obby

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θετικά:
Τα λεφτά σου πιάνουν τόπο 

ακριβως αυτο ειναι η (edit: μερικως) λανθασμενη αντιληψη μας. το περιγραφω παραπανω. ολα ειναι ρισκο, και τα λεφτα σου πιανουν τοπο και αλλου οχι μονο σε ενα σπιτι.

Επεξ/σία από fuz10n
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 328
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, fuz10n είπε

Γενικα στην ελλαδα τα τελευταια 40 χρονια μας εγινε πεποιθηση οτι η καλυτερη επενδυση - δουλεια ειναι η αγορα/ανεγερση σπιτιων/οικοδομων και πουλημα-ενοικιαση. Με τα πρωτης κατοικιας δανεια και τις ασφαλειες πρωτης κατοικιας απο το κρατος κλπ επισης αγορασε σπιτι ο καθενας, και τελικα το θεωρουμε λογικο να αγορασουμε παρα "να πεταμε τα λεφτα μας στο νοικι".

Αυτο που συμβαινει στην πραγματικοτητα μεσω της αγορας σπιτιου με δανειο, ειναι η εισαγωγη μιας οικογενειας στην εξαναγκασμενη επενδυση (κατι που οι περισσοτεροι απο μας δεν κανουν κατα κανονα πριν παντρευτουν-κανουν οικογενεια), μιας και αναγκαζεται να πληρωνει το δανειο για το σπιτι που πηρε, και κανει οικονομια γι αυτο. Αν μια οικογενεια κρατησει την προκαταβολη, και κανει οικονομια τα οσα επιπλεον του ενοικιου πηγαιναν στη δοση, και ολα τα εξτρα που απαιτει ενα σπιτι για τη συντηρηση του, και τα αποταμιευε-επενδυε συνετα, σε 20-30 χρονια σε σχεση με μια αλλη οικογενεια που πηρε δανειο για ενα σπιτι, τελικα ισως εχει μεγαλυτερο κεφαλαιο.

Μα τα στεγαστικά για ιδιοκατοίκηση δεν δημιουργήθηκαν για να επενδύσεις τα χρήματα σου ... δημιουργήθηκαν για να χαρείς το δικό σου σπίτι αυτά τα 20-30 χρόνια που λες. Προφανώς υπάρχουν περιπτώσεις που αν αυξομειώνεις το ενοίκιο σου, αλλάζεις σπίτια συχνά με βάση τις ανάγκες σου (π.χ. έκανες παιδί πας σε μεγαλύτερο, έφυγε το παιδί να σπουδάει πας σε μικρότερο κτλ) ή και την εικόνα της αγοράς θα κερδίσει στο τέλος από μακροχρόνια μισθωση κατοικίας αν κυνηγάς τις ανταγωνιστικές τιμές και όχι αγορά.

Απλά στο νοικιασμένο σπίτι ποτέ δεν θα φτιάξεις ... "την κουζίνα που σου αρέσει, το μπάνιο όπως το θες, μια καλή εσωτερική διαμόρφωση, ένα ωραίο κήπο κτλ". Αυτό κερδίζεις συν ότι απεμπλέκεσαι και από την αγορά real estate αν έχει δυνατές αυξομειώσεις. Και αυτό ταιριάζει πιο πολύ στο οικογενειακό μοντέλο για αυτο και υπάρχει σαν τραπεζικό προιόν. Δλδ μια οικογένεια αν αλλάξει 4 φορές σπίτι σε 20 χρόνια ... (μέσο όρο 5 ετιά ανα σπίτι?), όντως κάνει καλή αποταμίευση και τελικά  καταλήξει να έχει οικονομίες όπως λες την αξία ενός σπιτιού στη τράπεζα ... τι θα τις κάνει αυτές τις οικονομίες 20 χρονια μετά? Θα πάρει εξοχικό μετά να αράζει (άρα πάλι σπίτι); Η θα κάνει τα 100-200κ αυτοκίνητα; Ή θα τα μοιράσει δια τον αριθμό των ενηλίκων να πάνε όλοι πολλές και ωραίες διακοπές;

Το στεγαστικό, ειδικά αν μιλάμε για ιδιοκατοίκηση, δεν θεωρείται επένδυση υψηλού ρίσκου πάντως για τους ιδιώτες ούτε προιόν υψηλής απόδοσης για την ίδια την τράπεζα.  Απλά ποντάρουν στον όγκο δανείων που θα δώσουν. Το δάνειο για αγορά σπιτιού για επένδυση/ενοικίαση/εκμετάλευση μπαίνει σε τελείως άλλη λογική.

Το πρόβλημα δεν είναι τα στεγαστικά τα ίδια... το πρόβλημα είναι οι χαμηλοί μισθοί. Αν οι μισθοί φτάνανε για να έχει ο κόσμος δόση στεγαστικού 30-35% του μισθού του μηνιαίως, μια χαρά είναι τα στεγαστικά για όσους θεωρούν ότι 8-10 χρόνια θα έχουν παγιωμένες ανάγκες.

 

Επεξ/σία από gthe
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, gthe είπε

Μα τα στεγαστικά για ιδιοκατοίκηση δεν δημιουργήθηκαν για να επενδύσεις τα χρήματα σου ... δημιουργήθηκαν για να χαρείς το δικό σου σπίτι αυτά τα 20-30 χρόνια που λες

δε θα διαφωνησω. εγω ηθελα απλα να εκφρασω την αντιθεση μου στο "πεταμε τα λεφτα στο νοικι". καλο ειναι να αποταμιευουμε και με βαση τις αναγκες και τα θελω μας να νοικιαζουμε η να αγοραζουμε κατοικια.

εγω μπορει να μη θελω πχ να κανω "την κουζινα που μου αρεσει", αλλα οταν φουσκωνουν τα πλακακια στο πατωμα να μη με απασχολει οικονομικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, conkal είπε

Αν ειναι δικο σου και δεν σε βολευει η περιοχη , το νοικιαζεις και πας αλλου. Εχω φιλους με δικο τους σπιτι στην αθηνα που μετακομίζουν αυτες τις μερες επαρχια. 

Ακριβώς αυτό κάναμε όταν αναγκαστήκαμε να φύγουμε λόγω δουλειάς σε άλλη πόλη.

Σε 10 χρόνια εισπράξαμε από ενοίκια 55000 και αφαιρώντας φόρους και επισκευές μας έμειναν 50000, από τα οποία τα 25000 πήγαν για την εξόφληση του δανείου.

Και αν δεν ήταν η κρίση, που συνειδητά δεν το νοικιάσαμε από το 2012 μέχρι το 2018 για να αποφύγουμε το ρίσκο, θα είχαμε εισπράξει άλλα 40-45Κ προ φόρων!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, fuz10n είπε

δε θα διαφωνησω. εγω ηθελα απλα να εκφρασω την αντιθεση μου στο "πεταμε τα λεφτα στο νοικι". καλο ειναι να αποταμιευουμε και με βαση τις αναγκες και τα θελω μας να νοικιαζουμε η να αγοραζουμε κατοικια.

εγω μπορει να μη θελω πχ να κανω "την κουζινα που μου αρεσει", αλλα οταν φουσκωνουν τα πλακακια στο πατωμα να μη με απασχολει οικονομικα.

Ναι αλλα πρακτικα φτανεις σε μια ηλικια και λες εχω δωσει σε δεκα χρονια 40χιλιαρικα και δεν εχω τιποτα ουτε ενα περιουσιακο στοιχειο.Καλη η αποταμιευση που λες αλλα τωρα μιλαμε για σπιτι μεχρι να μαζεψει ο αλλος τα χρηματα για το σπιτι θα εχει πεταξει αλλα δεκα χρονια και 40χιλιαρικα  στο νοικι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, fuz10n είπε

δε θα διαφωνησω. εγω ηθελα απλα να εκφρασω την αντιθεση μου στο "πεταμε τα λεφτα στο νοικι". καλο ειναι να αποταμιευουμε και με βαση τις αναγκες και τα θελω μας να νοικιαζουμε η να αγοραζουμε κατοικια.

εγω μπορει να μη θελω πχ να κανω "την κουζινα που μου αρεσει", αλλα οταν φουσκωνουν τα πλακακια στο πατωμα να μη με απασχολει οικονομικα.

Πώς να αποταμιεύσεις όταν νοικιάζεις?

Ένα είδος αποταμίευσης είναι και η δόση του δανείου, που για μας αποδείχθηκε και πολύ καλή επένδυση σε βάθος χρόνου, παρόλο που δεν είχαμε αυτό κατά νου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα θεωρω οτι για αγορα σπιτιου ανεξαρτητα με το εισοδημα πρεπει καποιος να κανει οταν πλησιαζει στα 30 και μετα,που λιγο πολυ ξερεις που πηγαινει η ζωη σου ή αν θες να φυγεις εκτος ή να επιστρεψει στον τοπο καταγωγης ή πια περιοχη σου αρεσει σε βολευει κτλ κτλ κτλ.

Και παλι θα ξαναπω γιατι εχω ακουσει πολλα χαμηλες δοσεις μην τυχον μπεις σε ρυθμιση γιατι μετα γεια σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, chrisxkar είπε

Ναι αλλα πρακτικα φτανεις σε μια ηλικια και λες εχω δωσει σε δεκα χρονια 40χιλιαρικα και δεν εχω τιποτα ουτε ενα περιουσιακο στοιχειο.Καλη η αποταμιευση που λες αλλα τωρα μιλαμε για σπιτι μεχρι να μαζεψει ο αλλος τα χρηματα για το σπιτι θα εχει πεταξει αλλα δεκα χρονια και 40χιλιαρικα  στο νοικι

 

3 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Πώς να αποταμιεύσεις όταν νοικιάζεις?

Ένα είδος αποταμίευσης είναι και η δόση του δανείου, που για μας αποδείχθηκε και πολύ καλή επένδυση σε βάθος χρόνου, παρόλο που δεν είχαμε αυτό κατά νου.

οταν νοικιαζεις ενα σπιτι με 500ε, για να αγορασεις αντιστοιχο θες κανα 30ρι χιλιαρικα προκαταβολη και σιγουρα 700+δοση. γι αυτα τα λεφτα μιλαω, συν οτι προκυπτει απο τη συντηρηση/αναβαθμιση/φορολογια του σπιτιου που αγορασες.

περιουσιακο στοιχειο ειναι και τα μετρητα και οποιαδηποτε αλλη επενδυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

παντα μενω σε σπιτι με ενοικιο.

ειμαι ευελικτος και μενω , σχεδον παντα, σε περιοχες που θελω.

τι να το κανω ενα σπιτι , την στιγμη που εγω προσωπικα , αλλαξα ετσι στο προχειρο τωρα καμια 15ρια σπιτια και καμια 10ρια πολεις...

και ειμαι αναμεσα σε δυο χωρες (γερμανια , ελλαδα)...

...το θεμα για εμενα ειναι τελειωμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Πώς να αποταμιεύσεις όταν νοικιάζεις?

εδω ειναι ενα αλλο θεμα μεγαλο επισης, πρεπει παντα να αποταμιευεις ασχετα με το αν εισαι σε νοικι η οχι. κολλαει λιγο στο χαρακτηρισμο εξαναγκασμενης αποταμιευσης που εκανα για το στεγαστικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
52 λεπτά πριν, Antilogos1975 είπε

παντα μενω σε σπιτι με ενοικιο.

ειμαι ευελικτος και μενω , σχεδον παντα, σε περιοχες που θελω.

τι να το κανω ενα σπιτι , την στιγμη που εγω προσωπικα , αλλαξα ετσι στο προχειρο τωρα καμια 15ρια σπιτια και καμια 10ρια πολεις...

και ειμαι αναμεσα σε δυο χωρες (γερμανια , ελλαδα)...

...το θεμα για εμενα ειναι τελειωμενο.

αυτα πες τα οταν κανεις οικογενεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν επαγγελματικά δεν υπάρχει ζήτημα μετακομίσεων και αν έχεις τόσο μετρητό που η δόση του δανείου να σου βγαίνει όσο το ενοίκιο, προχωράς.

Αλλιώς, το ξεχνάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, Lezantas26 είπε

αυτα πες τα οταν κανεις οικογενεια

οταν με το καλο αποκτησω και εγγονια απο την κορη μου, μετα θα παρω και την αδεια σου να μιλαω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως γραφτηκε και ειναι σωστο:

αν εισαι μονος/ζευγαρι κατα τη δικη μου γνωμη δεν αξιζει αγορα. Αν εχεις οικογενεια και καποια σταθερη δουλεια ισως να προχωρησεις σε αγορα.

Ο λογος; δεν αξιζει οταν εχεις παιδια να τα ταλαιπωρεις επειδη ο καθε ιδιοκτητης αποφασισε να σε διωξει. Και μπορει για τους μεγαλους να ειναι ευκολο να αλλαξουν γειτονια αλλα για τα παιδια ειναι γολγοθας ιδιως αν πρεπει να αλλαξουν σχολειο, φροντιστηριο, ξ γλωσσες κτλ. Εκτος αν δε θες να αλλαξεις γειτονια οποτε στην απελπισια βρισκεις ενα πανακριβο για ενοικιαση σπιτι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Lanike71 είπε

Αν επαγγελματικά δεν υπάρχει ζήτημα μετακομίσεων και αν έχεις τόσο μετρητό που η δόση του δανείου να σου βγαίνει όσο το ενοίκιο, προχωράς.

Αλλιώς, το ξεχνάς.

προσωπικα μονο ενα ζευγαρι γιατρων γνωριζω που αγορασανε σπιτι, (μια μονοκατοικια με κηπο σε προαστιο εδω της πολης  που μενω) και δεν εχουνε θεμα με τη συντηρηση και τα εξοδα του σπιτιου.

ολοι οι αλλοι κλαιγονται και δεν περναει φορα που να βρεθουμε που να μην μου κολλησουνε να αγορασω το διαμερισμα τους.

οπως στρωσατε θα κοιμηθειτε τους λεω και κανουμε γεια μας με ενα ωραιο κρυο δροσερο μπυρονι...

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...