Προς το περιεχόμενο

Αγορά ή ενοικίαση ακινήτου;


obby

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, renaultclioV είπε

Έχει δίκιο ο CarlitoGR, για Αθήνα τα ενοίκια είναι απαράδεκτα υψηλά οπότε κ εγώ ακολούθησα το δρόμο του καινούργιου. Δημόσιος υπάλληλος δεν είμαι

ωραία γερός να είσαι, να εχεις μια δουλεια παντα. αν τυχο χτυπα ξυλο σε διωξουν απο τη δουλεια που εισαι, τι θα κανεις? πως θα πληρωσεις το σπιτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 328
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, airtrelomike13 είπε

ωραία γερός να είσαι, να εχεις μια δουλεια παντα. αν τυχο χτυπα ξυλο σε διωξουν απο τη δουλεια που εισαι, τι θα κανεις? πως θα πληρωσεις το σπιτι?

Άμα ήταν σε ενοίκιο δεν θα έπρεπε να το πληρώσει; 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, thanasisxask είπε

Άμα ήταν σε ενοίκιο δεν θα έπρεπε να το πληρώσει; 

εκει υπαρχουν εναλλακτικες. θα εβρισκε κατι πιο φτηνο, θα συγκατοικουσε κλπ, μπορει να εφευγε εξω και να μην εχει ενα δανειο απο πισω, υπαρχουν λυσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, airtrelomike13 είπε

εκει υπαρχουν εναλλακτικες. θα εβρισκε κατι πιο φτηνο, θα συγκατοικουσε κλπ, μπορει να εφευγε εξω και να μην εχει ενα δανειο απο πισω, υπαρχουν λυσεις

Από την στιγμή που δεν έχεις δικό σου σπίτι τελείωσε, κάπου θα πρέπει να μείνεις, αυτό σημαίνει ότι πρέπει να δίνεις ένα ποσό κάθε μήνα για την στέγαση σου. Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι ένα σπίτι μπορεί να σε κρατήσει στον τόπο που το έχεις αγοράσει; ίσα ίσα που άμα φύγεις θα μπορείς να έχεις και ένα εισόδημα από το ενοίκιο που μπορείς να παίρνεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, airtrelomike13 είπε

εκει υπαρχουν εναλλακτικες. θα εβρισκε κατι πιο φτηνο, θα συγκατοικουσε κλπ, μπορει να εφευγε εξω και να μην εχει ενα δανειο απο πισω, υπαρχουν λυσεις

Μπορεί να το νοικιάσει και να μείνει σε πιο οικονομικό σπίτι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, CarlitoGR είπε

Κοιτα φιλε μου εγω εχω δοση 650 ευρω και λογο κρισης αφου ειμαι καλοπληρωτης μου το εχουν ριξει στα 550 ευρω χοντρικα.Με τα λεφτα που πηρα και με καποια ακομα που ειχα στην ακρη εχτισα ενα σπιτι για εμενα κ ενα για τους γονεις μου στο ιδιο οικοπεδο(ισογειο και μεζονετα 1-2) καθως και ενα μεγαλο υπογειο.Ολα αυτα δεν εγιναν μεσα σε ενα μηνα αλλα χρειαστηκαν χρονια και ακομα δεν εχω τελειωσει.Φαντασου οταν μπηκα στο σπιτι ειχα ετοιμο μονο το master και μεναμε 3 ατομα σε 25μ2.Θελω να πω οτι θελει θυσιες αλλα τωρα δινω 550 για δικο μου σπιτι ενω φιλος μου που νοικιαζει στην Καλλιθεα δινει 450 για 40μ2 οσο περιπου ειναι το master το δικο μου.

Ετσι ναι κατι κανεις αναλογως των συνθηκων κ της τοποθεσιας.Προφανως δε μιλαμε για αθηνα ουτε για μεγαλο αστικο κεντρο.

2 ώρες πριν, LabrakisG1992 είπε

Εκτός τόπου και χρόνου

Δε quotarω εσενα προσωπικα απλα γενικα την αντιθετη αποψη.

Δε ξερω τι εισοδημα εχετε η αν εχετε καβατζαρει δημοσιο εποπ πυροσβεστικη ναυτικο κλπ,κ το 1200αρι μαζι με τη συζηγο οπως συνηθιζεται αλλα τοσα θα πεφτουν  για τα επομενα 40 ετη μεχρι να βγει ο ηλιος απτη δυση κ τη συνταξη..

Στον ιδιωτικο τομεα σημερα εισαι αυριο δεν εισαι κ η θηλια δανειου μεχρι τα βαθια γεραματα δεν ειναι κ η πιο ελαφρια επιλογη.Για κατι που μπορει να σου βγει κ σκαρτο.

3 ώρες πριν, bilya είπε

Για αρχή λεγεται ενανθρακωση, δευτερον το σκυροδεμα εχει διαρκεια ζωής 100+ χρόνια. 

Ειναι δεδομένο οτι κτήρια απο οπλισμενο σκυρόδεμα θελουν επεμβασεις. Το προβλημα ειναι κανείς δεν δίνει σημασία ή θέλει να πληρώσει στην αρχή του προβληματος, οποτε φτάνουν σε σημείο οι επεμβασεις να κοστιζουν αρκετά.

Πες το κ ετσι.Απο φιλο δομικο ξερω για ~50.Τα 100+ μου φαινονται ακραια,δε θα τα χαλασουμε ομως,εχω δει οικοδομες 40ετιας να βγαινουν οπλισμοι απο πλακες κοκκινοι απτη σκουρια,ειδικα κ οπως χτιστηκαν τοτε που σε 10 χρονια ανοικοδομηθηκε ολη η Αθηνα πχ.Δε θα παιρνα δανειο για τετοιο χρεπι σορυ κ ολας κ με την προοπτικη για επεμβασεις οποιοδηποτε κοστους.

3 ώρες πριν, 3DJIN είπε

ξερεις τι ειπες?

 

.....magic numbers

μαλλον εισαι εκτος πραγματικοτητας,πετα λεφτα στο νοικι μπραβο..

Εχεις καποιο κομπιουτερακι που βγαζει διαφορετικα νουμερα η εχεις τραβηξει αλαρμ στο δημοσιο?

Επεξ/σία από magicnumbers
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, 3DJIN είπε

ξερεις τι ειπες?

 

.....magic numbers

μαλλον εισαι εκτος πραγματικοτητας,πετα λεφτα στο νοικι μπραβο..

Ολα ειναι σχετικά. Ο φίλος παραπάνω αναφέρει κάτι απλό, οι τιμές των ακινήτων λογω χαμηλών επιτοκίων έχουν φτάσει σε ασύλληπτα επίπεδα. Πρακτικά, για να αγοράσεις ένα καινούριο 3αρι θέλεις τουλάχιστον 300Κ€ (οι τιμές ειναι πιο πάνω απο το 2007 με διπλάσιο ΑΕΠ). Αν αγοράσεις παλαιάς κατασκευής πρακτικά θέλεις πολλά χρήματα για συντήρηση, σε θέμα στατικοτητας έχεις πρόβλημα, ενώ σε 20-30 χρόνια που θα τελειώσεις το δάνειο θα θέλει γκρέμισμα.

Κοινώς, ζούμε άλλη μια φούσκα που ειναι θέμα χρόνου να σκάσει. Τώρα, αν αξίζει ενοίκιο ή αγορά... μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα...

Αν δεν έχεις σπίτι και έχεις οικογένεια, για ψυχολογικούς λόγους και σταθερότητα νομιζω αξίζει τον κόπο.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, airtrelomike13 είπε

ωραία γερός να είσαι, να εχεις μια δουλεια παντα. αν τυχο χτυπα ξυλο σε διωξουν απο τη δουλεια που εισαι, τι θα κανεις? πως θα πληρωσεις το σπιτι?

Σ ευχαριστώ πολύ. Θα βρω άλλη οπως βρήκα κ αυτή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως παιδιά μην πείτε παρά έξω ότι μια πολυκατοικία 50 ετών είναι για γκρέμισμα, θα γελάνε και οι πέτρες. Σίγουρα οι σύγχρονες πολυκατοικίες 5-10-15 ετών έχουν φτιαχτεί με καινούργιους αντισεισμικούς κανονισμούς (αν δεν έκλεψε ο εργολάβος) αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι μια παλιά πολυκατοικία είναι για τα μπάζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρισι,λονδινο,βερολινο,ηνωμενες πολιτειες που πληρωνουν εκατομμυρια για να αγορασουν σπιτι 19-20 ου αιωνα στο κεντρο ειναι μακακες,ειμαστε εμεις οι ελληναρες που θελουμε σπιτι νεοδμητο...γιατι λεει δεν αντεχει το σκυροδεμα...

αυτο δειχνει τι μυαλα υπαρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, BTL είπε

Πρακτικά, για να αγοράσεις ένα καινούριο 3αρι θέλεις τουλάχιστον 300Κ€

4.000 ευρώ το μέτρο όχι, δεν θέλεις για καινούριο 3άρι, παρά μόνο στις ακριβές περιοχές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, 3DJIN είπε

παρισι,λονδινο,βερολινο,ηνωμενες πολιτειες που πληρωνουν εκατομμυρια για να αγορασουν σπιτι 19-20 ου αιωνα στο κεντρο ειναι μακακες,ειμαστε εμεις οι ελληναρες που θελουμε σπιτι νεοδμητο...γιατι λεει δεν αντεχει το σκυροδεμα...

αυτο δειχνει τι μυαλα υπαρχουν.

κακα τα ψεματα με βαση το κοστος ζωης, το πληθωρισμο, το βιοτικο επιπεδο, τους μισθους, την ανεργια κλπ, στη χωρα μας πουλιουνται αρκετα ακριβα τα ακινητα εν συγκρίση με τις χώρες που ανέφερες που έχουν δυνατές οικονομίες. Μη συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα. Έλεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...