Προς το περιεχόμενο

Αγορά ή ενοικίαση ακινήτου;


obby

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Για δείξε μου ένα που δίνει πχ η HSBC

ξεκινα απο τα basic, S&P 500. 

Ξεφευγουμε απο το τοπικ βεβαια. Αλλα κανε μια ερευνα εκει εξω. 

Επεξ/σία από Anonymous11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 328
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1.Εννοειτε οτι η αγορα κατοικιας προυποθετει οτι εχεις καποια εισοδηματα.

2.Ειναι δεδομενο οτι το κοστος ενοικιου - δανειου αγορας θα το εχεις παντα εκτος κ εαν καποιος απο αυτους που συζηταμε στο forum κοιμαται σε χαρτοκουτο.

3.Ξεχνατε να βαλετε στην εξισωση τον πληθωρισμο που ειδη εχει αρχησει να πνηγει τα νοικοκυρια.

Τελος οπως προειπα εχω δανειο με δοση σταθερη 650 ευρω και η τραπεζα λογο οτι ειμαι καλοπληρωτης απο μονη της μου το εκανε 550.Σε γνωστο μου που νοικιαζει 80τμ για 420 ευρω ο σπιτονοικοκυρης του ζηταει αυξηση 80 ευρω.

Εαν ερθει η καταστροφη θα το πουλησω η θα το νοικιασω εαν οχι θα το ξεχρεωσω και θα αφησω και κατι στα παιδια μου να ξεκινησουν την ζωη τους χωρις εξοδα για την στεγη.

Επεξ/σία από CarlitoGR
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Anonymous11 είπε

Αυτά όντως υπάρχουν. 
Τα etfs και το peer to peer loaning.

σταματαω τη δουλειά και τρεχω, με τετοια απόδοση δε χρειάζεται να ξαναεργαστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, 3DJIN είπε

σταματαω τη δουλειά και τρεχω, με τετοια απόδοση δε χρειάζεται να ξαναεργαστω

It’s fine by me 

κάθε ένας κάνει τις επιλογές του 

Επεξ/σία από Anonymous11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, N3M3SiS είπε

Τα 40Κ με 6% απόδοση στα 25 χρόνια, είναι ακριβώς 100Κ. Που τα βρήκες τα 161 εσύ; 

Σου διαφεύγει μια λεπτομέρεια, πως κάθε χρόνο ανατοκίζονται, για την ακρίβεια 171 θα γίνουν.

Αν ίσχυε το 6% βέβαια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Anonymous11 είπε

It’s fine by me 

κάθε ένας κάνει τις επιλογές του 

δεν κανω πλακα σοβαρα, η απόδοση ειναι εξωφρενικη και δε θα χρειαστεί να ξαναδουλεψω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, 3DJIN είπε

δεν κανω πλακα σοβαρα, η απόδοση ειναι εξωφρενικη και δε θα χρειαστεί να ξαναδουλεψω 

Έχω προλάβει επιτόκιο 40 ή 45% κλειστά πριν αρκετά χρόνια στην Εμπορική τράπεζα.Ωραίες εποχές τότε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Anonymous11 είπε

ξεκινα απο τα basic, S&P 500. 

Ξεφευγουμε απο το τοπικ βεβαια. Αλλα κανε μια ερευνα εκει εξω. 

Άνθρωπε μου, σε ρωτάω κάτι συγκεκριμένο 

Δειξε μου ή τέλος πάντων πες μου ένα όνομα προϊόντος που να το δίνει ένας αξιόπιστος φορέας και να εγγυάται ετήσια απόδοση 6%
Καταλαβαίνεις τι σημαίνει η λέξη αξιόπιστος και εγγυάται ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Σου διαφεύγει μια λεπτομέρεια, πως κάθε χρόνο ανατοκίζονται, για την ακρίβεια 171 θα γίνουν.

Αν ίσχυε το 6% βέβαια...

Ναι, έχεις δίκιο, για αυτό και αφαίρεσα το σχετικό σχόλιο. 

Επίσης ηρεμήστε, δεν είναι τίποτα τίποτα τρελό μια απόδοση της τάξης του 6%. Συνήθως η επενδυτική αγορά των ακινήτων εκεί κυμαίνεται ίσως και παραπάνω, ανάλογα το ακινητο βέβαια. Δνε το λέω για τον @Joshua21, αλλά πιο πολύ για τους υπόλοιπους που ένα 6% το χρόνο τους φαίνεται εξωπραγματικο. Δεν υπάρχουν μόνο τα κλειστά αποταμιευτικα με 0.75 και 1.5% το χρόνο. Μιλάμε για επενδύσεις, όχι για δανεικά στην τράπεζα. 

Επεξ/σία από N3M3SiS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Άνθρωπε μου, σε ρωτάω κάτι συγκεκριμένο 

Δειξε μου ή τέλος πάντων πες μου ένα όνομα προϊόντος που να το δίνει ένας αξιόπιστος φορέας και να εγγυάται ετήσια απόδοση 6%
Καταλαβαίνεις τι σημαίνει η λέξη αξιόπιστος και εγγυάται ;

Πουθενά δεν θα βρεις 0 ρίσκο. Υπάρχουν επενδύσεις με χαμηλό ρίσκο κ επενδύσεις με μεγαλύτερο ρίσκο. Η αγορά σπιτιού έχει χαμηλό ρίσκο.Τo s&p 500 (πχ αξιόπιστος φορέας vanguard) έχει χαμηλό ρίσκο κ καλή απόδοση τα τελευταία δέκα χρόνια. Αυτό το καταλαβες ; Δεν μπορώ να σου μάθω τα 101 των επενδύσεων από εδώ. Διάβασε τα. 

Επεξ/σία από Anonymous11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έτσι για το γαμωτο και ας δεχτώ ειρωνίες, είμαι ιδιοκτήτης ακινήτων οπότε να ξεκαθαρίσουμε ότι δεν "προσπαθώ να κοροϊδέψω τον εαυτό μου" ότι το ενοίκιο συμφέρει. Δε με απασχολεί ιδιαίτερα το θέμα, απλά είμαι αλλεργικός σε μπακαλουπολογισμους που βλέπω εδώ μέσα και διάφοροι μύθοι που επαναλαμβάνονται ελαφρά τη καρδία. Και οι ορθοί υπολογισμοί μου δείχνουν απλά ότι η διαφορά δεν είναι χαοτική υπέρ της αγοράς όπως παρουσιάζεται συχνά. Τίποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο.

Τι πραγματική σύγκριση του παραπάνω σεναρίου όμως να κάνει τώρα κάποιος με κόσμο που νομίζει ότι μπορείς να πάρεις σπίτι με δάνειο χωρίς να έχεις κεφάλαιο μπροστά και ότι 6% απόδοση επένδυσης είναι αστρονομικό νούμερο... Το πήγα και μισό μισό s&p500 και bonds ως συντηρητικό. Προφανώς και δεν είναι εγγυημένη η αποδοση. Τίποτα δεν είναι εγγυημένο όπως αποδείχθηκε και στην Κύπρο. Κόσμος έφαγε κούρεμα στις καταθέσεις. Σεισμοί, φωτιές και έχασες το σπίτι, πάει. Όταν αγοράζετε σπίτι σας υπογράφει κάποιος ότι θα το πουλήσετε παραπάνω αποτι το αγοράσατε δηλαδή? Για δείξτε μου αυτό το συμβόλαιο να πάρω και εγώ μερικά εγγυημένα αν είναι έτσι. 🙄

 

ΥΓ. Το risky portfolio μου (Βραζιλία, Κίνα, Ινδία) έχει τα τελευταία 7 χρόνια 30% YOY. 

ΥΓ2. Ο S&P500 (από τις πιο συντηρητικές επενδύσεις) έχει απόδοση 10% κατα Μ.Ο. τα τελευταία 90 έτη. Αφήστε τις ειρωνίες τις μεμψιμοιρίες και τα εγγυημένα και ενημερωθείτε.

IMG_20211021_212016.jpg.760440310a30d672997938364346086f.jpg

Επεξ/σία από ewssonaht
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, N3M3SiS είπε

Ναι, έχεις δίκιο, για αυτό και αφαίρεσα το σχετικό σχόλιο. 

Επίσης ηρεμήστε, δεν είναι τίποτα τίποτα τρελό μια απόδοση της τάξης του 6%. Συνήθως η επενδυτική αγορά των ακινήτων εκεί κυμαίνεται ίσως και παραπάνω, ανάλογα το ακινητο βέβαια. Δνε το λέω για τον @Joshua21, αλλά πιο πολύ για τους υπόλοιπους που ένα 6% το χρόνο τους φαίνεται εξωπραγματικο. Δεν υπάρχουν μόνο τα κλειστά αποταμιευτικα με 0.75 και 1.5% το χρόνο. Μιλάμε για επενδύσεις, όχι για δανεικά στην τράπεζα. 

Μα και μένα που φαίνεται εξωπραγματικό, όχι μόνο στους υπόλοιπους :)

Όσο για τις επενδύσεις ο βασικός κανόνας λέει πως η απόδοση είναι ανάλογη του ρίσκου, οπότε είναι εντελώς άκυρη η σύγκριση που έγινε παραπάνω δλδ αγορά ακινήτου vs επένδυση με στόχο απόδοση 6% ετησίως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...