Προς το περιεχόμενο

Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 ώρες πριν, infamousjohn είπε

Με ένα μαγικό τρόπο όλα τα review (παγκοσμίως τώρα) εβγαλαν την συσκευή "μια χαρά για κάποιον που τη θέλει για απλή χρήση".... Από πού να έρχεται άραγε αυτή η γραμμή. Προσωπικά για "απλή χρηση" δεν θα έδινα πάνω από 150€.

Άντε γειά "για απλή χρήση" και με μπαταρία πολύ ανώτερη των περιστάσεων "για απλή χρήση". 

Άσε το φιάσκο με το covid19 app που δεν δουλεύει στα iPhone σωστά. Που να αρχίσεις και που να τελειώσεις. 

Μακριά από το se παίδες. Αρπαχτη ειναι. Δεν χρειάζεται να είσαι επιστήμονας για να το καταλάβεις.

Και σιγά τα 5 χρόνια υποστήριξη όταν η μπαταρία θα κλάσει έτσι κι αλλιώς στα 2 χρόνια...

Κλάμα γέλια και ιδρώτας

Θυμίζω επιτυχίες του παρελθόντος...

"Δεν το κάναμε να πάει αργά, για την μπαταρία το κάναμε"

"Έχει σήμα , εσείς δεν το κρατάτε σωστά"

Και άλλα μεγάλα σουξέ

"Είπε ο Έλληνας ειδικος που του λείπουν 98 ευρω για να κανει κατοστάρικο"......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 223
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, Antilogos1975 είπε

πω πω μες στην τσιτα εισαι ...χαλαρωσε βρε...

μετρα και καμια πιεση...

Να σαι καλά για το ενδιαφέρον! Και να φανταστείς ότι είμαι χαλαρός κιόλας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, polaki είπε

Αναφέρθηκα μόνο στα μεταχειρισμένα γιατί αυτό είχα καταλάβει, φυσικά και η "προπέρσινη" τιμή δεν έχει καμία σημασία, σημασία έχει πόσο βρίσκει κάποιος ΤΩΡΑ τις 2 συσκευές ΚΑΙΝΟΥΡΙΕΣ. 

Αν κάποια συσκευή officially έχει καταργηθεί, αυτομάτως δεν μπορεί να γίνει σύγκριση από άποψη αξίζει ή δεν αξίζει (πχ γιατί έβγαλε η apple αυτό, αφού σε σύγκριση με το άλλο δεν αξίζει), η σύγκριση φυσικά και μπορεί να γίνει αν κάποιος μπορεί ΤΩΡΑ να βρει ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ μια συσκευή σε κάποιο κατάστημα. 

Αναφερόμουν λοιπόν καθαρά και μόνο στην έννοια του καινούριο. Προσωπικά δεν βρίσκω λόγο ύπαρξης του SE και δεν θα το αγόραζα ποτέ. 

1. Ο ιδιος επεξεργαστής με το 11.

2. Ασύρματη φόρτιση.

3. 2 sim, με χρήση esim.

4. Δεν χρειαζετε να ράψεις τσέπες για να το κουβαλάς.

Για ολους εμας που: Δεν βλέπουμε ταινίες στο κινητο, δεν μας ενδιαφέρει η φωτογραφία, δεν παίζουμε παιχνίδια στο κινητο, και τέλος θεωρούμε το IOS το κορυφαίο στην αγορά!!!! Αλλιώς υπάρχουν και οι παντόφλες που τις κρατάς στο χερι σαν να κανεις βαράκια!!!!!

 

15 ώρες πριν, efkar είπε

με τόσο μικρή μπαταρία, δεν πας πουθενα!

ειδικά με τα προβλήματα του ios 13, που μεταξύ άλλων καίει την μπαταρία γρηγορότερα, το κινητό την βγάζει δεν την βγάζει μισή μέρα χρήσης. 

όλοι λένε με συντηρητική και απλή χρήση κρατάει μια μέρα. ¨αμα ήθελα τέτοια απλή χρήση θα την έκανα και με κινητό των 100ευρώ

το περίμενα πως και πως απλά για να απογοητευτώ, κρίμα

Με απλη χρήση το S10e το φορτίζω κάθε μερα από καινούργιο........

14 ώρες πριν, AlienTechGR είπε

500€ για έναν Α13 Bionic (αδιαμφισβήτητα το κορυφαίο SoC αυτή τη στιγμή) αλλά μια τραγική οθόνη (ναι Retina μπλα μπλα, δεν έχουμε 2013 πλέον, η οθόνη είναι απλά μαύρο χάλι για τα σημερινά δεδομένα) και μια εξίσου μικρή και τραγική μπαταρία. 

Samsung S10e κάθε μερα φόρτιση........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τσακωθειτε μετοχοι ολων των εταιρειων που τρεχετε να αποδειξετε ο ενας στον αλλον ποιο ειναι το καλυτερο λες και παιρνετε ποσοστα. μια εικονα τα λεει ολα

IMG_20200509_123345.jpg

 

ακομα μια φορα μπραβο στην apple για αυτο που εχει καταφερει. οχι να φτιαχνει κινητα αλλα να τα παιρνει απο τον κοσμο. 

 

  • Like 2
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

 

Με απλη χρήση το S10e το φορτίζω κάθε μερα από καινούργιο........

 

ό,τι έχει S, E ,  μέσα στο όνομα του, μακρυά λοιπόν 😄

δεν 'εκανα βέβαια σύγκριση με άλλο κινητό, έγραψα ότι το περίμενα πως και πως, ήθελα πολύ να το αγοράσω, άλλο που με ξενέρωσε η μπαταρία. Δνε θέλω να ξαναζήσω εποχές που φόρτιζα 2 φορές την μέρα, γιατί σε βάθος χρόνου θα χειροτερεύει η απόδοση της μπαταρίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, efkar είπε

ό,τι έχει S, E ,  μέσα στο όνομα του, μακρυά λοιπόν 😄

δεν 'εκανα βέβαια σύγκριση με άλλο κινητό, έγραψα ότι το περίμενα πως και πως, ήθελα πολύ να το αγοράσω, άλλο που με ξενέρωσε η μπαταρία. Δνε θέλω να ξαναζήσω εποχές που φόρτιζα 2 φορές την μέρα, γιατί σε βάθος χρόνου θα χειροτερεύει η απόδοση της μπαταρίας

Μόνο παντόφλες .........τεχνικά δεν μπορείς να έχεις μικρό μέγεθος κινητό με μεγάλη μπαταρία, το ίδιο ισχύει και με την Samsung, έχω το S10e, κάθε μέρα φόρτιση.....εχθές το φόρτισα το βράδυ, χωρίς να το χρησιμοποιήσω ούτε για την ώρα, σήμερα στις 11 το πρωί ήταν στο 70%!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μπαταρίες μας έχουν κάψει.

Από το 2002 η ίδια τεχνολογία.

Πύραυλοι επιστρέφουν με την όπισθεν πια  στην πλατφόρμα αλλά η μπαταρία μπαταρία στα κινητά.... Πρέπει να είναι σαν τούβλο για να είναι 5000mah....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, jimd6776 είπε

Το 1800 εινια πολυ σχετικο αφου προκειται για μικροτερη οθονη και μικρης καταναλωσης επεξεργαστη. Το HD δεν εχει καμια απολυτως σημασια αφου το ματι βλεπει μονο μεχρι 326 ppi, κατι ξερει η apple και βαζει τοσο γιατι πολυ απλα δε χρειαζεται παραπανω. Μονο τα μπεζελς ειναι σωστο επιχειρημα απο αυτα που ειπες. αντε

Τα 1800 μιλιαμπερ είναι λίγα ακομη και για αυτή την οθόνη.

Αυτο που λες με την HD οθονη ισχύει.Αλλα ας εχουν το κινητό μαξιμουμ 299 ευρω.Δεν μπορεις να εχεις οθόνη HD σε κινητο 500 ευρω.

Αν το κινητό επαιζε στα 299 πιστεύω θα ταν οκ.Αν και προσωπικά θα το προτιμουσα 5-5.2  εντελώς μπεζελες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, PhoenixV23 είπε

Να σαι καλά για το ενδιαφέρον! Και να φανταστείς ότι είμαι χαλαρός κιόλας!

ε, ναι βρε  λιγο πειραγμα καλο ειναι 

αλλιως θα καθομαστε και κοιταζουμε την οθονη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tetrabitos είπε

Οι μπαταρίες μας έχουν κάψει.

Από το 2002 η ίδια τεχνολογία.

Πύραυλοι επιστρέφουν με την όπισθεν πια  στην πλατφόρμα αλλά η μπαταρία μπαταρία στα κινητά.... Πρέπει να είναι σαν τούβλο για να είναι 5000mah....

 Yπομονη οι solid state ειναι κοντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
24 λεπτά πριν, Yeroplatanos είπε

Τα 1800 μιλιαμπερ είναι λίγα ακομη και για αυτή την οθόνη.

Αυτο που λες με την HD οθονη ισχύει.Αλλα ας εχουν το κινητό μαξιμουμ 299 ευρω.Δεν μπορεις να εχεις οθόνη HD σε κινητο 500 ευρω.

Αν το κινητό επαιζε στα 299 πιστεύω θα ταν οκ.Αν και προσωπικά θα το προτιμουσα 5-5.2  εντελώς μπεζελες.

Συμφωνω. Νταξει η αληθεια ειναι σε αυτα τα λεφτα καλυτερα να παρεις ενα p30 pro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/5/2020 στις 10:17 ΠΜ, Dinos1973 είπε

"Είπε ο Έλληνας ειδικος που του λείπουν 98 ευρω για να κανει κατοστάρικο"......

Άμα σε πληρώνουν οι γονείς ακόμα τα πάντα, έτσι είναι. Κάνεις κριτική σε όσους σέβονται τον κόπο ακόμα και των δύο ευρώ. "Ζήτω το χαρτζιλίκι"!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω προς τι όλος αυτός ο πόλεμος.

Είμαι 42 χρονών και το πρώτο μου κινητό έπρεπε να βγάζεις την μπαταριά από την συσκευή και να την βάζεις στο φορτιστή. Το sony erricson με το πορτάκι ήταν επανάσταση. Έχουν περάσει σχεδόν όλες η εταιρίες από τα χεριά μου. Είχα στην κατοχή μου τα τελευταία 3 χρόνια το se και δούλευε απροβλημάτιστα μέχρι την τελευταία μέρα. Για μένα ως απλός χρήστης ήταν το τέλειο κινητό. Το πήρα 350 και το έδωσα 90. Το κόστος για μια τελείως απροβλημάτιστη χρήση 3 χρόνων για μένα είναι μηδαμινό. Η χρήση που κάνω είναι καμιά 15 κλήσεις την μέρα, λίγο κοινωνικά δίκτυα , παιχνίδια της πλάκας (candy crash), τραπεζικές συναλλαγές και λίγο αναζήτηση στο ίντερνετ. Για αυτά τα λίγα που ζητάω ως χρήστης τα περισσότερα τηλέφωνα με android λειτουργικό μετά από ένα χρόνο περίπου με εκνεύριζαν. Παρέλαβα το καινούριο se πριν 4 μέρες. Είχα ενδοιασμούς από την μπαταρία και το μέγεθος. Το μέγεθος νομίζω θα το συνηθίσω γρήγορα(μου αρέσουν μικρές συσκευές) όσο για την μπαταρία είμαι ήδη στην δεύτερη μέρα και η μπαταρία γράφει 19%(36ώρες) . Η τιμή από την άλλη είμαι βέβαιος ότι σε 3-4 χρόνια που θα το πουλήσω θα είναι μεγαλύτερη τον 90 ευρώ οπότε θα έχω περίπου πάλι το ίδιο κόστος χρήσης. Οπότε για μένα το se δεν είναι ακριβό. Είναι vfm. Καμία εταιρία δεν μας κοροϊδεύει, μας λένε τα χαρακτηριστικά της συσκευής τους και την τιμή. Κανένας από εμάς δεν μπορεί να γνωρίζει το κόστος κτήσης ενός κινητού. Επίσης κανένας δεν είναι χαζός. Ο καθένας κρίνει και αγοράζει με βάση τις δικές του μοναδικές ανάγκες. Δεν αγόρασα το se για οικονομικούς λόγους, θα μπορούσα να πάρω και το 11 αλλά κρίνοντας από τις ανάγκες μου θεώρησα ότι δεν μου ταιριάζει.

Συγνώμη για το σεντόνι, δεν γράφω συχνά αλλά σας συμβουλεύομαι σε πολλά πράγματα. Νομίζω ότι η κόντρα αυτή δεν έχει θέση εδώ. Εκτός και αν το κάνετε για πλάκα οπότε πάω πάσο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα!! Θα ήθελα την γνώμη σας και οσο μπορείτε να με βοηθήσετε..  Είμαι κάτοχος ενός s7 edge από το οποίο ειμαι ευχαριστημένη.. όμως καιρός να αλλάξω κινητό..  πάντα ήθελα να πάρω αιφον για να δοκιμάσω το λογισμικό και γενικά πάντα μου άρεσαν πάρα πολύ εμφανισιακά άλλο λόγω κόστους δεν είχα την δυνατότητα.. μέχρι 500 ευρώ δίνω σε κινητό και το συγκεκριμένο μου φάνηκε καλή ευκαιρία..  πιστεύεται ότι είναι μια καλή ευκαιρία για κάποιον που παίρνει πρώτη φορά αιφον να μπει στον κόσμο των ios κτλ;; τα σημεία που με διστάζουν σε αυτό το κινητό είναι η μπαταρία πρώτον..  θα βγάζει μερα;, εγώ αυτό που έχω τώρα με το ζόρι μου βγάζει μερα.. βέβαια είναι και η χρήση που του κάνω.. αλλά πιστεύεται θα αντέχει μια μερα;; άλλο ένα χαρακτηριστικό είναι η ανάλυση οθόνης..  στο s7 μου η ανάλυση είναι 2k και κάτι και εδώ είναι 1334 αν θυμάμαι καλά..  θα έχει τραγική διαφορα;; επίσης εχει lcd οθόνη και το s7 έχει amoled..αξίζει η μετάβαση ή μπα;;

σόρρυ για το σεντόνι αλλά θέλω να ξέρω έστω τα βασικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...