Προς το περιεχόμενο

Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Chris_BMW είπε

Αν έβγαλες αυτό το συμπέρασμα τότε λυπάμαι για το χρόνο που έχασα να απαντάω .

 Καλό βράδυ και σε εσένα .

Υ.Γ Το έγραψα ίσα με 10 φορές και με κεφαλαία ..

 Παρολα αυτά εσυ τα δικά σου 

Γιατί να το κάνω ;
 Έγραψα κάπου πως το se είναι καλύτερο από το Xs Max !!!!

 Ρε θα με τρελανετε βραδιάτικα !!!

 Η μήπως είχε το Xs max 500€ όταν βγήκε ;;;;

 Τελευταία φορά λοιπόν .

Διαβασε το πρώτο ποστ μου και βγάλε συμπέρασμα .

Το se είναι καλύτερο από το xs Max για κάποιον που δεν τον βολεύει το xs Max σε μέγεθος. Φυσικά για κάποιον άλλο που θέλει αλλά Features όπως πολύ καλή κάμερα κλπ, το xs Max είναι καλύτερο. Οπότε το καλύτερο είναι υποκειμενικό. Όπως και τα λεφτά που κάνουν, γιατί αν τα δώσεις και για τα επόμενα 2, 3 ή και 5 χρόνια χαίρεσαι για την αγορά που έκανες τι σε νοιάζει. Τώρα αν κάθεσαι και καβγαδιζεις στο ινσομνια για το ποιο κινητό είναι καλύτερο κάτι κάνεις λάθος στη χρήση του κινητού σου. 

Και εφόσον το Thread αφορά το iPhone SE περιμένω τον Android φιλο να δώσει κάποια πρόταση σε κινητό iOS με οθόνη μικρότερη από 5.8“ ή να μου πει γιατί δεν αξίζει να πάρω το SE, ενώ θέλω iOS και οθόνη μικρότερη από το xs και φτηνή τιμή. 

1 ώρα πριν, dimitrisdim14 είπε

Οι περισσότερη σχολίασαν την εμφάνιση τους , όχι τις δυνατότητες . Ήταν η πρώτη φορά που η apple πρόσφερε δυνατότητες αρκετές και σωστο τηλέφωνο με όλο το πακέτο οθόνη , κάμερες μπαταρία . Γιατί πάντα κάτι έλειπε μέχρι τότε . Και όταν κυκλοφόρησε το τηλέφωνο στην αγορά , εκτιμήθηκε από πολλους χρήστες αντροιτ όπως και από μένα . Αλλά αυτό το se δεν μπορώ να το διανοηθω αλήθεια ...

Για ποιο λες ?

Το SE. Για κάποιον που δεν το βολεύει το μέγεθος του 11, το se είναι καλύτερο και με τη διαφορά παίρνεις και μια κάμερα αν θες ή ένα iPad

1 ώρα πριν, bakosm είπε

Συμφωνώ... Θα δακρύσω που μου τα θύμισες και όχι δεν ειρωνεύομαι. 

Δοκίμασα ios περίοδο που είχα ακριβώς αυτό που λες... 4.2 512 mb σαπιλα.. Δεν μου άρεσε το ios (και μιλάω και για jb κτλ) καλύτερα με 512 mb, πλέον χαίρομαι που δεν βρίσκεις εύκολα σαπίλα...

Δεν μου αρέσει ούτε το ios στο xs max (ναι το ίδιο είναι το ξέρω 😝) αλλά πιπέρι αν πω ότι δεν είναι καλή συσκευή... Άσχετα με το αν θα την έπαιρνα εγώ. 

Όπως λέει και στο Review του Video το iOS από το 2014 έως σήμερα δεν έχει αλλάξει και τρομερά. Απλά από τότε ως σήμερα περάσαμε σε κινητά παντόφλες, που αρχικά μπορώ να πω πως με ενοχλούσαν. Δοκίμασα ωστόσο πρόσφατα κάποιες συσκευές Android, όπως το S10e και το P30. Φυσικά έχω δοκιμάσει και το XS Max. Αν με βάλεις να τα συγκρίνω θα σου πω πως σε αυτό το μέγεθος προτιμώ τα Android, γιατί είναι αρκετά πιο εύχρηστα καθώς ρυθμίζεις την θέση των app icons στην οθόνη. Το iOS στις μεγάλες οθόνες κινητού και σε σενάρια one-handed use είναι τελείως άχρηστο και ακόμα και αν ο επεξεργαστής είναι γρήγορος, οι εφαρμογές καταλήγουν να  είναι αρκετά πιο αργές στο άνοιγμα γιατί πρέπει πρώτα να κατεβάσεις την οθόνη με reachability ή να φτάσεις με το δάχτυλο τα εικονίδια πάνω πάνω. Οπότε και για αυτό εγώ λέω στον τομέα της ευκολίας χρήσης το 8/SE είναι καλύτερο από τα αδερφάκια του. Αντίστοιχα και το S10e και P30 μου έχουν φανεί πιο εύχρηστα από το XS/11. Ωστόσο θέλω iOS τώρα, οπότε αν έχεις κάποια καλύτερη λύση από το Se να προτείνεις με βάση και το παραπάνω σενάριο ευχρηστίας πες μου!!

Επεξ/σία από timemachine
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 223
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, busellatos είπε

ωραιο τηλεφωνο  1800 μπαταρια με τον Α13  . Βαζεις και 5 μετρα μπαλαντεζα usb και ενα powerbank στην μεσα τσεπη και εχεις το φτωχό μηλο σου και το μοστραρεις σε ολους 5 μετρα ακτινα απο σενα με 100% battery

Επεξεργαστης απο την ναυαρχιδα , μπαταρια απο την αρXιδα. 1000€/2  Second Edition Milarakis  . Οχι πρωτοκλασσατος απλα κλασσατος.

Εντ μεταξύ όταν είχα πάρει το SE κάποιοι με 7plus δεν το ξέρανε ότι υπάρχει και μου έλεγαν κόπια iPhone με android έχεις;; 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, Bil79 είπε

  Θέτεις μια παράμετρο που δεν έχει καμία απολύτως σημασία και δεν ενδιαφέρει καθολου κάποιον που θα θελήσει να κάνει μια αγορά. Αυτό που έχει σημασία είναι ΤΙ παίρνεις και με ΠΟΣΑ την συγκεκριμένη στιγμή που θες να ψωνίσεις. 

Βασικός παράγοντας για πολλούς όπως και για εμένα είναι το αν είναι καινούριο ή όχι. Προσωπικά για μία συσκευή που θα κρατήσω 3 χρόνια θέλω να είναι σφραγισμένη. Θα τα βγάλει τα λεφτά της δε φοβάμαι. Το ίδιο και το αυτοκίνητο, είμαι 39 και έχω αλλάξει 3. Όλα στη 10ετία και όλα καινούρια. 

Δεν προσπαθώ να πω αν αξίζει το SE καινούριο σε σχέση με το πχ XS που αναφέρθηκε ή οποιοδήποτε άλλο ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ. Αλλά δεν μπορείς να λες στον άλλο "τί παίρνεις και με πόσα". Ένα polo 1.4 diesel αυτόματο έχει 19,000€ Αξίζει? Για σένα σίγουρα όχι. Αλλά αυτός που θέλει κάτι του κουτιού δεν κοιτάει καν "τί παίρνει" με τα λεφτά αυτά. Και ναι είναι ακριβώς το ίδιο. Η αίσθηση παραμένει ίδια αν έχεις το κόλλημα, είτε κινητό είτε αμάξι, γνώμη μου πάντα.

Προσωπική άποψη το SE δεν θα το έπαιρνα ποτέ. Απλά για να μην παρεξηγηθώ στην απάντηση που έδωσα. Μπορεί όντως τόσος κόσμος να το γουστάρει και γι'αυτό να εξαντλείται, τί να πω δεν ξέρω. 

45 λεπτά πριν, timemachine είπε

Απλά από τότε ως σήμερα περάσαμε σε κινητά παντόφλες, που αρχικά μπορώ να πω πως με ενοχλούσαν. Δοκίμασα ωστόσο πρόσφατα κάποιες συσκευές Android, όπως το S10e και το P30. Φυσικά έχω δοκιμάσει και το XS Max. Αν με βάλεις να τα συγκρίνω θα σου πω πως σε αυτό το μέγεθος προτιμώ τα Android, γιατί είναι αρκετά πιο εύχρηστα καθώς ρυθμίζεις την θέση των app icons στην οθόνη. Το iOS στις μεγάλες οθόνες κινητού και σε σενάρια one-handed use είναι τελείως άχρηστο και ακόμα και αν ο επεξεργαστής είναι γρήγορος, οι εφαρμογές καταλήγουν να  είναι αρκετά πιο αργές στο άνοιγμα γιατί πρέπει πρώτα να κατεβάσεις την οθόνη με reachability ή να φτάσεις με το δάχτυλο τα εικονίδια πάνω πάνω. Οπότε και για αυτό εγώ λέω στον τομέα της ευκολίας χρήσης το 8/SE είναι καλύτερο από τα αδερφάκια του. Αντίστοιχα και το S10e και P30 μου έχουν φανεί πιο εύχρηστα από το XS/11. Ωστόσο θέλω iOS τώρα, οπότε αν έχεις κάποια καλύτερη λύση από το Se να προτείνεις με βάση και το παραπάνω σενάριο ευχρηστίας πες μου!!

Θα συμφωνήσω, είχα 7 Plus και στο τσακ γλυτωσα τενοντίτιδα. Ιδανικό μέγεθος πλέον για μένα είναι του Χ. Δεν θα γύρναγα σε οτιδήποτε μεγαλύτερο ποτέ. 

Επεξ/σία από polaki
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, polaki είπε

Βασικός παράγοντας για πολλούς όπως και για εμένα είναι το αν είναι καινούριο ή όχι. Προσωπικά για μία συσκευή που θα κρατήσω 3 χρόνια θέλω να είναι σφραγισμένη. Θα τα βγάλει τα λεφτά της δε φοβάμαι. Το ίδιο και το αυτοκίνητο, είμαι 39 και έχω αλλάξει 3. Όλα στη 10ετία και όλα καινούρια. 

Δεν προσπαθώ να πω αν αξίζει το SE καινούριο σε σχέση με το πχ XS που αναφέρθηκε ή οποιοδήποτε άλλο ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ. Αλλά δεν μπορείς να λες στον άλλο "τί παίρνεις και με πόσα". Ένα polo 1.4 diesel αυτόματο έχει 19,000€ Αξίζει? Για σένα σίγουρα όχι. Αλλά αυτός που θέλει κάτι του κουτιού δεν κοιτάει καν "τί παίρνει" με τα λεφτά αυτά. Και ναι είναι ακριβώς το ίδιο. Η αίσθηση παραμένει ίδια αν έχεις το κόλλημα, είτε κινητό είτε αμάξι, γνώμη μου πάντα.

Προσωπική άποψη το SE δεν θα το έπαιρνα ποτέ. Απλά για να μην παρεξηγηθώ στην απάντηση που έδωσα. Μπορεί όντως τόσος κόσμος να το γουστάρει και γι'αυτό να εξαντλείται, τί να πω δεν ξέρω. 

  Δεν καταλαβαίνω την ένσταση σου. Εννοείται οτι δικαίωμα ο καθένας να σκορπάει τα λεφτά του όπου θέλει και όπως θέλει, αρκεί να μη διαστρεβλώνει την πραγματικότητα κατά το δοκούν για να αιτιολογήσει την μεροληψία του. Δεν μπορεί να θεωρεί κάποιος καλύτερο vfm το se επειδή έχει αρχική τιμή 500€, ενω τα υπερτερα του αυτή τη στιγμή, είχαν αρχική τιμή πέρσι 900 και 1000. Σήμερα, που θα πάει κάποιος να τα πάρει δεν έχουν τόσο, τι νόημα έχει η αναφορά στην αρχική τιμη; Και δεν μιλησα καν για μεταχειρισμένα.

Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, αλλά να ξέρουμε και τι λέμε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
12 ώρες πριν, george kesoglu είπε

ρε γαμωτο τι γινεται με τις μπαταριες ???? δεν θα βγει smartphone με διαρκεια μπαταριας 1 εβδομαδα  ???

είτε παρεις smartphone 100 ευρο ειτε 2000 ευρο με το ζορι βγαζει  2 ημερες ,

Ναι γιατί πλέον τα πάντα χρειάζονται περισσότερη ενέργεια.Τετραπλές κάμερες,90hz οθόνες,4κ,8κ βίντεο κτλ.Όσο μεγάλη και να είναι η μπαταρία δεν βγάζεις πλέον πάνω από μια μέρα και πάλι μόνο αν δεν το χρησιμοποιείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αν και hater όσο δεν πάει, δεν είμαι αρνητικός στο SE, για έναν απλό λόγο. Προσφέρει μια εναλλακτική στους πελάτες. Οι εταιρίες πλέον έχουν βολεύει και παράγουν φασον κινητά, απλά αναβάθμιζοντας το hardware και αδιαφοροντας για τις ανάγκες των πελατων. Ρε φίλε εγώ θέλω κινητό με μεγάλη μπαταρια, αποσπώμενη, πλαστικό, βολική οθόνη αλλά αξιοπρεπές hardware. Όχι φίλε βολεψου με οθόνη τάμπλετ, κρατά το με τα δύο χέρια, καμερα 135 ΜΡ, ανάλυση 8Κ, γυαλί μπρος πίσω, και να λες ευχαριστώ αν βγάζει δεύτερη μέρα. Όλες οι εταιρίες, δεν ρωτάνε καν τον πελάτη, κανονικό καρτέλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιος ο λόγος να βάλεις τόσο ισχυρό επεξεργαστή σε ένα 4,7 μοντέλο με απλή  Lcd οθόνη?  Ο λόγος που πουλάνε καλά αυτής της κατηγορίας τα τηλέφωνα (γιατί πουλάνε ) είναι ότι ο αρκετός κόσμος θέλει μικρά μαζεμένα τηλέφωνα και όχι παντόφλες . Βασικό κριτήριο είναι η ευχρησία , χειρισμός ,φύλαξη κλπ ,και όχι να παίζεις παιχνίδια στις 4,7 inch. Πάντως πολλές επιλογές δεν υπάρχουν , πέρα από το se  και το plus4a  μιας και η sony έχει καταργήσει τα μικρά της  .Προσωπικά  θα μείνω στο απλό SE ,μέχρι να πέσει η τιμή του καινούργιου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περί μπαταριών στα iPhone: Αγαπητοί συμφορουμίτες, η διάρκεια χρήσης που μας δίνει μια μπαταρία είναι το αποτέλεσμα μιας εξίσωσης της οποίας,σαφώς, ο παρανομαστής είναι τα mah, αλλά ο αριθμητής είναι το SoC και πολλαπλασιαστης η οθόνη. Το πρώτο SE για παράδειγμα που είχε αρκετά μικρότερη μπαταρία, κολλούσε στον τοίχο όλα τα iPhone. Ενώ το XR φορώντας το ίδιο SoC με τα XS και XS max , επίσης είχε καλύτερη διάρκεια. 
Επισης όπως όλες οι special edition (από ουίσκι μέχρι games) απευθύνεται σε fans, έτσι και τα SE απευθύνονται σε Apple Boys. Τώρα αναφορικά στις συγκρισεις με Android που οντως μπορεί καποιος να αποκτήσει τηλεφωναρες με αυτά τα χρήματα: Είναι σαν να προσπαθείς να πείσεις κάποιον ότι είναι πιο ωραίο ένα πρόσωπο σε φύλο, αντίθετο της σεξουαλικης του προτίμησης. 
 

Επεξ/σία από vabill
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταλαβαίνω ότι αν κάποιος έχει κολλήσει με Apple θα πάρει Apple ο κόσμος να χαλάσει. Όπως και αν κάποιος έχει χρόνια Android δεν θα πάρει το iPhone SE με τίποτα. Οπότε αυτή η κόντρα στα forums ειλικρινά δεν μπορεί να αλλάξει γνώμη σε κανέναν. Τώρα, εγώ τι γνώμη έχω για το SE? Το θεωρώ μια αρπαχτή τις Apple, θεωρώ ότι σίγουρα  θα μοσχοπούλησει στους φαν της εταιρείας, αλλά είναι τηλέφωνο άλλης εποχής ξεκάθαρα. Όταν το p30 pro 8gb/128 είναι φθηνότερο αυτή την στιγμή από το SE 128 gb, ε τι να κάνω ο έρμος? Κι ας λένε κάποιοι για αρχικές τιμές κλπ. Σημασία έχει τι αγοράζεις τώρα με αυτά τα λεφτά. Όχι πόσο έκανε μια συσκευή όταν πρωτοβγήκε! 

Επεξ/σία από Theon1k
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Yeroplatanos είπε

Δινεις 500 ευρω για να εχεις στο χερι σου ενα μηλο.Αν τοσο το θες πάρτο.

Αλλα εκτος απο τον επεξεργαστή ολα τα αλλα ειναι για γελια και για κλαματα.

1800 μπαταρια,μπεζελ χωραφια,HD οθονη εν ετη 2020 για 500 ευρώ είναι πάρα πολλά λεφτά.Παρα πολλά.Με 500 ευρώ παιρνεις ναυαρχίδες που εκτος απο το SoC σε ολα τα αλλα ειναι μιλια μπροστα.

 

Αναφορά σε κείμενο

μπεζελ χωραφια

:lol::lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, bakosm είπε

Xiaomi mi 9

Και καμιά 20αρια καλύτερα από αυτο

Και φυσικά κλασική περίπτωση βλάβης ζητάς μόνο ότι σε συμφέρει 

Next... 

Γελάνε και οι κατσαρίδες στους υπονόμους.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη παλι ολοι εχετε πεσει να φατε την Apple.

Οσο και να μην μπορειτε να το χωνεψετε πληρωνεται το IOS ...

Οπως στα MacBook και iMac το MacOS.

Στα pc γινεται η συγκριση με το Hackintosh

αλλα μεχρι να μπορεσει καποιος να βαλει το IOS σε συσκευη Huawei,Χiaomi,Samsung κτλ δεν μπορεις να κανεις συγκριση.

Πληρωνεις υλικολογισμικο σαν συνολο!!!

ΥΓ . Περιμενω να παραλαβω το νεο SE για να αλλαξω το προηγουμενο.

ΥΓ2 . Δεν πηγα σε X,xs,xr 11 κτλ γιατι θελω το touch id και οχι το Face 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπική Άποψη / Εμπειρία: 

Εγώ μετά από 10+ χρόνια android έκανα την αλλαγή και δοκίμασα iphone (με ώθησε το ipad pro μου, καθώς είναι η καλύτερη tech συσκευή που έχω πιάσει στα χέρια μου και έχω δουλέψει ότι υπάρχει από high end tablets). Θεωρώ τα παρακάτω τρία πράγματα καθορίζουν αυτές τις συσκευές σαν ΜΗ υπερτιμημένες:

α) (το ΠΙΟ σημαντικό με διαφορά) Υποστήριξη / αντοχή συσκευής στον χρόνο:μετά από 4-5 χρόνια: δεν τίθεται θέμα σύγκρισης εδώ, λόγω του τερατώδη επεξεργαστή και του κλειστού λογισμικού και αναβαθμίσεων, αγοράζεις κάτι που θα σου δουλεύει αψεγάδιαστα για 4+ χρόνια. Αγοράζεις σήμερα πχ 500 ευρώπουλα το se2020 και για 4-5 χρόνια ΔΕΝ αλλάζεις συσκευή.

β) Μεταπωλητική αξία: Και εδώ πάλι δεν τίθεται θέμα συζήτησης. Απλά είναι συσκευές που ΔΕΝ χάνουν την αξία τους όπως αντίστοιχες ναυαρχίδες Android. Μετά τα 4-5 χρόνια, το πουλάς πχ ένα κατοστάρικο (!!!) και πας παρακάτω.

γ) Αξιοπιστία/ομαλή εμπειρία του IOS Εν γένει: Καλώς η κακώς μιλάμε για το λογισμικό με την πιο smooth εμπειρία χρήστη σε όλα τα επίπεδα (προσοχή δεν αναφέρομαι σε δυνατότητες customization, μιλάω για out of the box ομαλή εμπειρία χρήσης.

Υ.Γ το αν θα αντέξω το iphone Δεν το ξέρω. Προσωπικά μου λείπει ΑΦΟΡΗΤΑ το youtube red. Ο καιρός θα δείξει. Worst case scenario θα το πουλήσω.

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, dimitrisdim14 είπε

Δεν μας τα λες καλά . Γιατί όχι τιμή Σκρουτζ δλδ? Επειδή δεν σε Συνφαιρει ? Mate 20pro . Mi9Tpro. P30pro. S10e. Θες κ αλλά ? 

Απλα περιμενε 6 μηνες τοτε να δεις την τιμη του se στο σκρουτζ και μετα το ξανασυζηταμε. Γιατι μαλλον και εσυ κοιτας οτι σε συμφερει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...