Προς το περιεχόμενο

Κόντρα μεταξύ EETT και Επιτροπής Ανταγωνισμού για τις τιμές της κινητής τηλεφωνίας στην Ελλάδα


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 minutes ago, chrisxpap said:

Πυρηνικούς αντιδραστήρες καθαρίζεις και παίρνεις ένα ετήσιο μισθό Ελλάδας κάθε μήνα :P 

Μην ξεχνάμε όμως οτι έχουν αυξημένο κόστος ζωής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 206
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Radiator είπε

 

Τι να σχολιάσω μετά απο αυτό! Γυρίστε όλοι τις συνδέσεις σε καρτοκινητά, μόνο έτσι ίσως πέσουν οι τιμές συμβολαίων.

 

Σωστά και μετα θα έρθουν οι παροχοι και θα πούνε ότι αυξάνουμε το κόστος για την πιο φθηνή κάρτα που μπορούσες να βάλεις πχ απο 10 ευρω σε 20 και αν δεν έχεις ξοδέψει όλη την κάρτα μέχρι την τάδε ημερομηνία τότε πέφτει φραγή μέχρι να βάλεις άλλη. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ φραγή πλέων, θα περίμενα να με πάρει η κοπέλα να μου πει πόσες κάρτες το μήνα βάζω για να κερδησω μια έκπτωση πληρώνοντας περισσότερα από πριν. Τηλεγρασια και σταθερό τηλεφωνάκι όσο μπορείτε. Μειώστε τη ζήτηση και θα δείτε τι καλά καλά θα ρίξουν τις τιμές τους. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, VonLoutsos είπε

Μην ξεχνάμε όμως οτι έχουν αυξημένο κόστος ζωής.

ε, ναι...το βλεπεις αλλωστε. ψοφανε στην πεινα στην ελβετια.

σωροι τα πτωματα απο την πεινα στον δρομο.

 

(ειπα να κανω και εγω λιγο χιουμορ)

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα ξαναγραψει πριν καιρο, με αφορμη τις εταιρειες κουριερ, (που και εκει η ΕΕΤΤ κοιμαται), οτι ειναι η απολυτη αργομισθια στο Δημοσιο.

Βεβαια, πλεον με τα δεδομενα που ειναι και επισημα, το πραγμα εχει αρχισει και βρωμαει πολυ. Πρεπει να μπουκαρει Εισαγγελεας στην ΕΕΤΤ, βγαζει ματι το πραγμα πλεον.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, dali13gr είπε

Πληρώνω κινητά 110€ για οικογενειακό 4 νούμερα με απεριόριστη ομιλία και μηνύματα και 20GB shared (10GB από το πρόγραμμα και 10GB δώρο για τον συνδυασμό με το σταθερό) 

Σόρρυ my bad, είναι για 15 μέρες οπότε πάμε στα 9.8€/μήνα για πρόσθετο πακέτο δεδομένων στο κινητό που μπορώ να πάρω 2η SIM για data.IMG_20200510_223945.jpg.44a196882118dd49d03eb7362220a824.jpg

Αρα μια χαρα τα λεει το αρθρο. Τα gb ειναι shared. και εχεις ηδη φτασει να δινεις 110 ευρω το μηνα για κινητα ( μονο 4 ) και τα εξτρα τα παιρνεις απο συνδυασμο σταθερου. Στην αναλυση μου αναφερω 18€ εγω μονος μου με καρτα χωρις καμια δεσμευση και ολα απεριοριστα με μειωμενη ταχυτητα μετα τα 50gb. Και ετσι να το δεις με 72 ευρω παιρνετε ολοι απεριοριστα.. Ασε δεν υπαρχουν τα εδω πακετα. Εχω μια κοσμοτε και μονο βαζω καρτα καθε 3 μηνες για να εχω τον αριθμο. Ολα τα αλλα εδω ειναι καθαρο κλεψιμο. Δεν μιλαμε καν να πας σε συμβολαιο στην αγγλια που με 30 ευρω το μηνα επαιρνα s9+ πριν 2 χρονια με 2 χρονια συμβολαιο τζαμπα με ολα τα παραπανω καλουδια..Δλδ τους πληρωνα 288 ευρω εξτρα στα 2 χρονια και μου εδιναν συσκευη με 800 ευρω...Το κλεψιμο παει σε αλλο τοπο εδω...

Επεξ/σία από cosmo21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Antilogos1975 είπε

ε, ναι...το βλεπεις αλλωστε. ψοφανε στην πεινα στην ελβετια.

σωροι τα πτωματα απο την πεινα στον δρομο.

(ειπα να κανω και εγω λιγο χιουμορ)

2% Αν δεν κάνω λάθος είναι το ποσοστό ανεργίας στην Ελβετία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 εταιρείες που πουλάνε στην κυριολεξία αέρα. Ένα καρτέλ που κλέβει τον ελληνικό λαό εδώ και 20 χρόνια. Οκ Ελλάδα είμαστε δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα. Και στην σταθερή πληρώνουμε πάρα πολλά για χαμηλές ταχύτητες. Γιατί όχι 35 ευρώ για 50mb το μήνα δεν είναι καλά όταν σε άλλες χώρες έχουν 1gb με 25 ευρώ. Μια ζωή είμαστε οι χειρότεροι σε πράγματα που είναι καλά και οι καλύτεροι σε πράγματα που είναι κακά όπως ποτά τσιγάρα κτλ. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, garfield39gr είπε

2% Αν δεν κάνω λάθος είναι το ποσοστό ανεργίας στην Ελβετία 

μονο αυτοι που δεν μπορουνε ή δεν θελουνε δεν εργαζονται στην ελβετια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηθελε πτυχιο κ γνωματευση ειδικου για να διαπιστωθει οτι τα αναγκαια μεχρι προπερσι τιμολογουνταν 0,05€ το MB..Οτι σου δινουν με 8 ευρω 1 γιγα για ενα μηνα..ενοπλη ληστεια κανονικη.Αφηστε δε τα προγραμματα συμβολαιου που αρμεγουν κανονικα τους μη εχοντες επαφη με την τεχνολογια,τα ατομα 50 κ ανω κ τους φορτωνουν αεριτζιδικα παγια κ η μονη λυση ηταν η κ καλα φορητοτητα.

Αλλο ενα σημειο που το κρατος κ οι κυβερνησεις ειναι διαχρονικα αποντες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, cosmo21 είπε

Αρα μια χαρα τα λεει το αρθρο. Τα gb ειναι shared. και εχεις ηδη φτασει να δινεις 110 ευρω το μηνα για κινητα ( μονο 4 ) και τα εξτρα τα παιρνεις απο συνδυασμο σταθερου. Στην αναλυση μου αναφερω 18€ εγω μονος μου με καρτα χωρις καμια δεσμευση και ολα απεριοριστα με μειωμενη ταχυτητα μετα τα 50gb. Και ετσι να το δεις με 72 ευρω παιρνετε ολοι απεριοριστα.. Ασε δεν υπαρχουν τα εδω πακετα. Εχω μια κοσμοτε και μονο βαζω καρτα καθε 3 μηνες για να εχω τον αριθμο. Ολα τα αλλα εδω ειναι καθαρο κλεψιμο. Δεν μιλαμε καν να πας σε συμβολαιο στην αγγλια που με 30 ευρω το μηνα επαιρνα s9+ πριν 2 χρονια με 2 χρονια συμβολαιο τζαμπα με ολα τα παραπανω καλουδια..Δλδ τους πληρωνα 288 ευρω εξτρα στα 2 χρονια και μου εδιναν συσκευη με 800 ευρω...Το κλεψιμο παει σε αλλο τοπο εδω...

Όπως είπα και στο προηγούμενο σχόλιο, προφανώς είναι ακριβότερα στην Ελλάδα. Αλλά όχι όσο τα λέει. Χοντρικά, με 27.5€/μήνα παίρνω απεριόριστη ομιλία/SMS και 5GB ίντερνετ σε συνδυασμό με το σταθερό. Στα δε νέα προγράμματα, διπλασιάζει τα 10GB των κινητών οπότε αν έχεις και σταθερό πας στα 30GB. Οι περισσότεροι έχουν ΚΑΙ σταθερό και στην ίδια εταιρεία για να εκμεταλλεύονται την έκπτωση οπότε μπαίνει στην εξίσωση. Μιλάμε πάντα για σύνδεση και όχι καρτοκινητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Radiator είπε

Μάλιστα, οι τιμές σύνδεσης κινητής τηλεφωνίας στην Ελλάδα, όπως υποστηρίζεται στην έρευνα δεν είναι ακριβές λόγω του φόρου κινητής τηλεφωνίας, καθώς παραμένουν πολύ υψηλές ακόμα και αν εξαιρεθούν οι φόροι. Επομένως, όσον αφορά στην φορολόγηση, δεν τίθεται ζήτημα υψηλής φορολογίας σύμφωνα με την εταιρεία Rewheel

Τι να σχολιάσω μετά απο αυτό! Γυρίστε όλοι τις συνδέσεις σε καρτοκινητά, μόνο έτσι ίσως πέσουν οι τιμές 

Κάπου έχεις δίκιο!  Αλλά αυτοί λένε ότι από τα κέρδη φορολογούνται πολύ άσχημα σε σχέση με άλλες χώρες!  Οπότε τον φόρο τους τον πληρώνουμε εμείς!  Αυτοί τα ίδια κερδη θελουν ! Μιλάνε οι διευθυντές μεταξύ τους και τα βρίσκουν . Εγώ πάντως αυτόν τον μήνα έχω λογαριασμό 277 ευρώ Vodafone με κλειδωμένο όριο 150 ευρώ.  Θα πάρω αύριο τηλ να δούμε τι θα γίνει.  Μου είπαν ότι θα αφαιρέσουν.  Όλα αυτά για 3 giga παραπανω

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο μεταξύ μεγαλύτερο ΦΠΑ από την Ελλάδα, έχουν μόνο Σουηδία,  Δανία, Φινλανδία στην Ε.Ε. (Νορβηγία είναι εκτός). 

Και βέβαια με το φόρο κινητής στον οποίο προστίθεται ΦΠΑ , τα μισά πάνε στο δημόσιο , που προσφέρει στην κινητή τον ... αέρα.

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Arkin είπε

3 εταιρείες που πουλάνε στην κυριολεξία αέρα. Ένα καρτέλ που κλέβει τον ελληνικό λαό εδώ και 20 χρόνια. Οκ Ελλάδα είμαστε δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα. Και στην σταθερή πληρώνουμε πάρα πολλά για χαμηλές ταχύτητες. Γιατί όχι 35 ευρώ για 50mb το μήνα δεν είναι καλά όταν σε άλλες χώρες έχουν 1gb με 25 ευρώ. Μια ζωή είμαστε οι χειρότεροι σε πράγματα που είναι καλά και οι καλύτεροι σε πράγματα που είναι κακά όπως ποτά τσιγάρα κτλ. 

 

EA895C2B-15A0-4256-8DAE-A6B5FC6E1A76.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...