Προς το περιεχόμενο

Κόντρα μεταξύ EETT και Επιτροπής Ανταγωνισμού για τις τιμές της κινητής τηλεφωνίας στην Ελλάδα


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η ΕΕΤΤ θέλει γενικό ξήλωμα και ξανά στελέχωση από την αρχή.

Παράδειγμα διαφθοράς:
Καταγγέλλεις παράνομη εκπομπή. Η καταγγελία παίρνει αριθμό πρωτοκόλλου, αλλά δεν σου τον ανακοινώνουν για να μην κάνεις follow-up. Αντί για ραδιοεντοπισμό και προώθηση φακέλου στον εισαγγελέα, κάνουν ερώτημα σε γνωστό του καταγγελλόμενου "αν ξέρει" ποιος εκπέμπει εκεί. Παίρνουν αρνητική απάντηση, πάει αρχείο.

Το αν υπάρχει χρήμα και ποιος το παίρνει, παραμένει άγνωστο. Γεγονός όμως, αδιαμφισβήτητο, είναι τουλάχιστον η παράβαση καθήκοντος και η απιστία στην υπηρεσία.
Ξήλωμα. Ολοι.

  • Like 8
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 206
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

Cosmote (συμβολαιο με τα περισσοτερα data)

45 ευρώ για 23GB, 600 λεπτά ομιλιας προς ολους και 600 sms προς ολους

Three UK

11 λίρες (12,59 ευρω)  για 6 μηνες και 22 λίρες (25 ευρω) για τους υπολοιπους 18. Unlimited data (no cap, no usage limits), unlimited λεπτά και ομιλια, Netflix, Apple Music χωρις να καταλαμβανει data. 30gb εκτος αγγλιας.

Αναφερω την Three γιατι την ειχα προσωπικα. Αντιστοιχα συμβολαια υπαρχουν (απο φιλους που ξερω) σε Σουηδία, Ολλανδια και Γερμανια. Δεν υπαρχει καμια κοντρα. Ειναι γνωστο χρονια οτι οι εταιρειες κινητης στην Ελλάδα ειναι καρτελ εκμεταλευσης. Ειναι ξεφτιλες που τους αξιζει χρεωκοπια. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, nikopoup είπε

...ένα συνονθύλευμα από ανακρίβειες... ...και υπονομεύουν το ψηφιακό άλμα της Ελλάδας... εδώ σταμάτησα να διαβάζω.

ένα μικρό κειμενάκι σου έμεινε γιατί το άφησες?Μια λέξη παιδιά....ΚΑΡΤΕΛ.....χρόνια τώρα...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, dkstopo είπε


με απλά λόγια φορολογούν τον φόρο. Και όσο περισσότερο καταναλώνεις τόσο ανεβαίνεις κλίμακα.

μετα σας φταίνε οι εταιρείες. Οι οποίες αν δεν είχαν έρθει η και είχαμε μόνο τον κρατικό τότε ΟΤΕ θα ήμασταν στο 2G με ίδιες χρεώσεις.

Η Vodafone δεν ήταν που έκανε τις παρακολουθήσεις ακόμα και στον Πρωθυπουργό; Και όταν ανακαλύφθηκε, τράβηξαν αμέσως το διακόπτη για να μη μπορεί να γίνει ιχνηλάτηση και βρεθούν οι απατεώνες. Ας χρεοκοπήσει, να φύγει, θα έρθουν άλλοι, έτσι λειτουργεί η αγορά. Και με καλύτερο ανταγωνισμό θα υπάρχουν και περισσότερες δουλειές στον κόσμο.

Επεξ/σία από cgioris
  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Οι διαφοροι που γραφουν σε εφημεριδες και σαιτ, έχουν βαλθεί να πείσουν τους πάντες πως δεν υπάρχει "χώρος" για άλλη εταιρεία διότι δε θ υπάρχει κέρδος και δε θα γίνει απόσβεση.....

Οπότε μην τολμήσει άλλος και κάνει κίνηση για νέα εταιρεία.

Αν μπει δηλαδή κάποιος νέος πάροχος και χτυπήσει τιμές, λέτε να αποτύχει και να μην τον προτιμήσουν οι πελάτες-θύματα των σημερινών εταιρειών?

Εγώ λέω πως θα ταράξει τα νερά και θα τους κάνει να τρέχουν και να μη φτάνουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, pcos είπε

δεν ξερω για σας, εγω μονο το ινστιτουτο Φλωρεντιας εμπιστευομαι 😛

Αν δεν σου χαλάω το γλυκό, σε παρακαλώ μη σπαμάρεις σε άσχετα θέματα. Εκτός αν σκοπεύεις να τεκμηριώσεις ΠΟΣΑ HD κανάλια 8mhz και πόσα προγράμματα σε κάθε κανάλι, χωράνε στο UHF φασμα με δεδομένα τα allocations του πλάνου. Μόνο που σε προειδοποιώ: είμαι μέλος της επιστημονικής ομάδας που το σχεδίασε.

Και κάτι ακόμα:

φσσσσστ... Σκόιλ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η έρευνα ουσιαστικά αναφέρει και περιγράφει τα αυτονόητα.  Παντού μας κλέβουν. Όσον αφορά την κινητή τηλεφωνία ο καταποντισμός  που έχουν υποστεί τα συμβόλαια είναι απόδειξη του πόσο έχουν ακριβύνει πια η αγορά των διαφόρων πακέτων στα καρτοκινητά. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ξέρει κανείς αν μαζευτούμε 100-200 νοματαίοι, που μπορούμε να κάνουμε καταγγελία σε κανένα όργανο της ΕΕ για τις στρατηγικές καρτέλ σε κινητή και σταθερή τηλεφωνία ή που να ρωτήσουμε για αυτό;
Αφού γράφουμε που γράφουμε, ίσως θα έπρεπε κάπως να το κυνηγήσουμε και να απαιτήσουμε την μείωση των τιμών με κάποιο τρόπο εκτός του να κράζουμε την μπανανία των βυσμάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, StavrosD είπε

 

P.S. To  μόνο θετικό με τις τωρινές τιμές των παρόχων είναι ότι προστατεύουν την υγεία μας, τρώμε λιγότερη ακτινοβολία επειδή λόγω κόστους οι περισσότεροι το χρησιμοποιούν ελάχιστα.

Καμία σχέση το αντίθετο συμβαίνει. Όταν ο άλλος είναι αναγκασμένος να πληρώσει παραπάνω από αυτό που στη πραγματικότητα θέλει να καταναλώσει πχ 1:30 ώρα επικοινωνίας τον μήνα αλλά το μόνο πακέτο είναι 300 λεπτά ή παραπάνω κ σκάει 7-10€ τότε μπαίνει στη λογική αφού τα πλήρωσα ας τα καταναλώσω. Αν σταματούσαν τα πακέτα ομιλίας θα έπεφταν τα στατιστικά ομιλίας στην οδήγησης. 8/10 οδηγούν με ένα τηλ στο χέρι. 

Επεξ/σία από greed
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σαπιλα εχει προχωρησει δυστηχως σε ολες τις θεσεις, απο κατω ως πανω. Δεν υπαρχει σωτηρια. το καρτελ ειναι δυνατο και δεν φευγει ευκολα. Μονο αν σταματησει ο κοσμος να χρησιμοποιει κινητο (πρακτικα αδυνατον) θα στρωσουν χαρακτηρα. Απο την στιγμη που καθε πρωι περιμενουν 20 ατομα να ανοιξει ο Γερμανος στην πολη μου, για να μπουνε μεσα.. .δεν υπαρχει σωτηρια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι λύσεις είναι απλές και έχουν δοθεί ΗΔΗ στο εξωτερικό , δε χρειάζεται να ανακαλύψουμε τον τροχό.

Τα δίκτυα είναι ΔΗΜΟΣΙΑ αγαθά και όσοι πάροχοι κρίνονται ότι έχουν δεσπόζουσα θέση στην αγορά πρέπει να ελέγχονται αυστηρά από την ΕΕΤΤ. 

Πρακτικά η ΕΕΤΤ θα μπορούσε να επιβάλλει το διαχωρισμό εταιρίας και δικτύου για κάποια από τις 3 εταιρίες ώστε να τελειώσει το παραμυθάκι (όπως έγινε με τον ΟΤΕ και τη ΔΕΗ)..

Αν δε θέλουν να πάνε σε τόσο δραστικά μέτρα μπορούν ΑΝΕΤΑ να επιβάλλουν σε 1 ή 2 εταιρίες (cosmote-voda) να πουλήσουν το 15-20% της χωρητικότητας του δικτύου τους σε τιμές ΚΟΣΤΟΥΣ.

Να δείτε μετά ΠΟΣΕΣ εταιρίες θα έρθουν και θα στήσουν virtual παρόχους χρεώνοντας τιμές Ευρώπης...

 

Το ερώτημα λοιπόν είναι , ΘΕΛΟΥΝ;

 

Γιατί εγώ δεν έχω πειστεί ότι το πανηγύρι αυτό στήθηκε για να πέσουν οι τιμές και ακόμα ο "πονηρός" πιστεύω ότι ο μόνος στόχος της έρευνας είναι να χώσουν τον 4ο παίκτη της επιλογής τους στην αγορά και να μεταφέρουν τις αρμοδιότητες της ΕΕΤΤ στην επιτροπή ανταγωνισμού.

Να τα λέμε ΟΛΑ!!

Επεξ/σία από Looter
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι μονο οι τιμες το προβλημα.
το οτι σε επιβαλουν να κανεις 24μηνο συμβολαιο;
οτι για να λειτουργισει η φορητοτητα σου βγαζουν την πιστη;
οτι σε ολες τις εταιριες η εξυπηρετηση πελατων ειναι με χρεωση;

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλαδα βρηκαν χρυσωρυχειο ολες οι Εταιριες !! Εκαναν τα καρτοκινητα με το ετσι θελω συμβολαια !!παλια εβαζες μια καρτα το χρονο.Μετα το πηγαν στο 6μηνο δεν τους εφτασε !! το εκαναν μετα τριμηνο !!Θα μου πεις ποιος βαζει καθε 3 μηνες?? τωρα το πηγαν στο μηνα και εγω προσωπικα καθε τελους του μηνα αφηνω πανω απο 400 λεπτα ομηλιας μεσα !!Δηλαδη πληρωνω 12,5 ευρω (αλλη μαλακια το ανεβασαν και αυτο)Αμα δεν ειναι αυτο συμβολαιο τοτε τι ειναι ?? Και εγω ενα μηνα δεν βαζω τιποτα μεχρη την φραγη ας με παρουν αλλοι :) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, criticovictor είπε

Και λίγα λένε. Με 40 ευρώ Ιταλία σου δίνουν και premium συσκευή για 1 χρόνο. Τα 40 για Ιταλία είναι τεράστιο ποσό για συνδρομή. Έχω αγανάκτησει με το καρτέλ της κινητής στην Ελλάδα. Απόλυτο 0 σε ανταγωνισμό. Όλοι ίδιες τιμες και ίδιες παροχές. Τυχαίο? Δεν νομίζω... 

Όποιος νομίζει ότι μπορεί να κάνει καλύτερα ας γίνει MVNO όπως η Q και η Frog παλαιότερα για να σπάσει το καρτέλ.

Αυτό που δεν καταλαβαίνουμε είναι ότι όλοι ο φόροι, τα τέλη και οι φόροι εισοδήματος επηρεάζουν το τελικό προϊόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...