Προς το περιεχόμενο

Κόντρα μεταξύ EETT και Επιτροπής Ανταγωνισμού για τις τιμές της κινητής τηλεφωνίας στην Ελλάδα


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, TsironakosMix είπε

Βαζω καρτα μια φορα το τριμηνο πριν φαω φραγη για τον λογο το οτι με 8ε περνω 2gb νετ απο κοσμοτε για 1 μηνα, για μακακες ψαχνουνε;

Ψευτοπροσφορες καλες δινουνε χριστουγεννα,πασχα,καλοκαιρι οποτε γεια χαρα.

 

3 ώρες πριν, TsironakosMix είπε

Βαζω καρτα μια φορα το τριμηνο πριν φαω φραγη για τον λογο το οτι με 8ε περνω 2gb νετ απο κοσμοτε για 1 μηνα, για μακακες ψαχνουνε;

Ψευτοπροσφορες καλες δινουνε χριστουγεννα,πασχα,καλοκαιρι οποτε γεια χαρα.

Το ίδιο ακριβώς κάνω και εγώ γιατί είναι απατεώνες φραγη στους 2 μήνες γιατί πρέπει να πληρώνω χαράτσι.... 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 206
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πληρώνω για κινικό λιγότερο από 100€ το χρόνο, βεβαία δεν χρησιμοποιώ καθόλου ίντερνετ και κανό ελάχιστα τηλεφώνα. Άμα ήταν όλοι σαν και έμενα τότε οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας θα τα χαρίζανε τα GB's.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολλανδια με Τ-Mobile εχω απεριοριστα λεπτα/sms και απεριοριστα GB (UNLIMITED) Και πληρωνω 26.50 ΕΥΡ/μηνα με βασικο 1600 ΕUR και μεσο ορο μισθων 2500 EUR. 

Επισεις μπορω να χρησιμοποιησω 120 λεπτα το μηνα για κλησεις εντος ΕΕ μεσα στο πακετο μου. 

Ειμαστε χρονια πισω στην Ελλαδα σε αυτον τον τομεα

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/5/2020 στις 10:35 ΜΜ, garfield39gr είπε

ερωτηση / απορια σε ποια χωρα του κοσμου καλεις στο customer care εταιριας κινητης  και αυτο ειναι με χρεωση 

Γιατί έχουν Customer Care? Δεν το έχουν δώσει όλες σε τηλεφωνικά κέντρα που είναι η συνήθης πρακτική των "μεγάλων εταιριών" στην Ελλάδα; Και αν χρειαστεί οτιδήποτε ο καταναλωτής μετά την πώληση ταλαιπωρείται, συνήθως χωρίς αποτέλεσμα.

 

Όσον αφορά την ΕΕΤΤ, ανεπαρκής θα πω και τίποτε άλλο για το ρόλο της στις τηλεπικοινωνίες.

Δυο χαρακτηριστικά παραδείγματα των τελευταίων ετών ήταν και τα εξής που η ΕΕΤΤ δεν έκανε κατά τη γνώμη μου αυτό το οποίο όφειλε:

1. Όταν η Vodafone εξαγόραζε τη HOL και ζήτησε από όλους τους συνδρομητές συμβολαίου 5 Ευρώ παραπάνω πάγιο για τα επιπλέον δεδομένα που έδωσε ως "δώρο".

2. Όταν η WIND λίγο πρίν ανακοινωθεί από την ΕΕΤΤ η απαγόρευση αλλαγής των παροχών και των τιμών σε ενεργό συμβόλαιο μονομερώς από τον πάροχο αύξησε τις τιμές νόμιμα κατά ένα ποσοστό επί του συμβολαίου.

 

Στην πρώτη περίπτωση δικαιώθηκα στο συνήγορο του καταναλωτή. Στη δεύτερη έφαγα άκυρο γιατί οι αλλαγές ήταν "νόμιμες" εντός χρονικών πλαισίων.

Το καλό είναι βέβαια ότι βρέθηκε λύση και απεμπλάκην από αυτά τα καταχρηστικά συμβόλαια για όλες τις τηλεπικοινωνιακές μου ανάγκες.

Πλήρωνα 15 χρόνια συμβόλαιο. Δεν τα αξίζουν, κανένας από τους 3.

Επεξ/σία από tb1982
  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ρε, δε φωνάζατε τόσα χρόνια ότι το κινητό έχει ραδιενέργεια και φέρνει αρρώστειες; Άσε τώρα με το 5g...

Για το καλό σας είναι όλο αυτό με τις τιμές στο Θεό, να μην ασχολείστε πολύ με το κινητό και σας χτυπήσουν τα saria στο κεφαλάκι σας...

Αχάριστοι...😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, dali13gr είπε

Πληρώνω κινητά 110€ για οικογενειακό 4 νούμερα με απεριόριστη ομιλία και μηνύματα και 20GB shared (10GB από το πρόγραμμα και 10GB δώρο για τον συνδυασμό με το σταθερό) 

Σόρρυ my bad, είναι για 15 μέρες οπότε πάμε στα 9.8€/μήνα για πρόσθετο πακέτο δεδομένων στο κινητό που μπορώ να πάρω 2η SIM για data.IMG_20200510_223945.jpg.44a196882118dd49d03eb7362220a824.jpg

συγνώμη άλλα κάπου έχεις μπερδευτεί

εσύ λες για καρτοκινητό

ο άλλος λέει για συμβόλαιο...

αποφασίστε...

Εγώ πάντως προσωπικά χρησιμοποιώ συσκευή με δύο κάρτες sim

η μία κάρτα sim είναι καρτοκινητό COSMOTE (Δεδομένα) τα οποία δεν χάνω αν ανανεώσω στην ώρα που πρέπει έτσι έχω φτάσει να έχω πραγματικά "απεριόριστα" δεδομένα για το κινητό μου και η άλλη κάρτα sim είναι πάλι καρτοκινητό WIND (Κλήσεις)

συμβόλαιο έχω μόνο εταιρικό το οποίο πληρώνει η εταιρεία και το οποίο επέλεξα εγώ ο ίδιος το όλο εταιρικό πακέτο.

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταβατζιδες είναι όλοι τους..

Με παχυλούς μισθούς.. και απαιτούν να καταναλώσεις τα λεφτά σου στις 60 ημέρες και αν δεν βάλεις κάρτα στις 90 τρωως φραγή..Ρε ουστ!! 

 

Και αυτή η ΕΕΤΤ η ρουφιάνα που ρουφιανευει όταν χαλάνε οι μπίζνες της ρίχνει ένα πρόστιμο για να πάρει και τη μίζα της και τέλος.. Είδαμε τι έγινε με τα 5ψηφια μια υπόθεση που ταλαιπωρούσε χρόνια συνανθρώπους μας..

Καμία σωτηρία ο κλέψας του κλεψαντος. Όλα είναι ένα λάθος σε αυτό τον τόπο εκτός κάποια μέρη από την ιστορία της και τη Γη της.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σουηδία χώρα με μια απο τις υψηλότερες φορολογιες. Σύνδεση με 295 κορωνες(πολύ χονδρικά 30 ευρω) :

1. Απεριόριστο χρόνο ομιλίας,SMS,MMS 

2. 40 giga   ίντερνετ που αν δν το χρησιμοποιώ μαζεύεται και πάει στον επόμενο μήνα κάθε φορά.

3 . 15 ώρες για κλήσεις στην Ευρωπαϊκή Ένωση.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι συμβόλαιο ρε παλουκαρια. Καρτούλα και Άγιος ο Θεός. Ούτε δεσμεύσεις, ούτε τίποτα.  Στα συμβόλαια σου κάνουν τάχα καλή προσφορά και σε δένουν χειροπόδαρα για 2 ολόκληρα χρόνια.

Επεξ/σία από cgioris
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, christakos07 είπε

Ας επανακρατικοποιήσουν την Cosmote. Easy.

Χαχα δεν νομίζω ότι υπάρχει αυτό το σενάριο εντός ΕΕ. Όχι πως είναι λύση, το κορυφαίο παράδειγμα mobile internet στον κόσμο είναι η Νότια Κορέα και έχει... 3 παρόχους... Και φυσικά όλοι ιδιωτικοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πληρώσανε για αυτη την έρευνα? Αυτα τα ξέρουμε εδω και 10 χρόνια. Που ειναι το νέο? Μέχρι πριν μερικούς μήνες η κοσμοτε είχε πακέτο 3 ευρω για 120mb!

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ παραπονιούνται και αντιδρούν οι εταιρείες. Οι εταιρείες που ακόμα κοροϊδεύουν τα παππουδάκια και τους δίνουν καρτοσυμβόλαια των 20+ ευρώ με λίγα λεπτά ομιλίας, 60MB και 10SMS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H έρευνα γράφει το προφανές και αυτό που αποκομίζουμε όλοι μας ,σε σχέση με τις πρακτικές τόσο σε κινητή ,όσο και σε σταθερή τηλεφωνία .Ενα καρτέλ που κάνει ότι θέλει στην ελληνική αγορά . Ούτε κρατικές εταιρίες να ήταν δεν θα είχαν παρόμοια πολιτική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ντροπή η απάντηση της δικής μας ανεξάρτητης αρχής αφού οι Φιλσνδοί λένε το αυτονόητο που μπορεί να διαπιστώσει και ο τελευταίος Ευρωπαίος τουρίστας βλέποντας τις εναρμονισμένες ακριβές τιμές.

Η ΕΕ δεν θα κάνει τίποτα γιατί εκεί κάνει κουμάντο η Γερμανία (για αυτό έφυγαν οι Άγγλοι) και η  DT είναι οφελούμενη από αυτή την κατάσταση.

Το ολιγοπώλιο των τριών είναι τόσο ισχυρό που έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην εκλογή προέδρου της ΝΔ στις εσωκομματικές εκλογές  και στη συνέχεια πρωθυπουργού.

Θα είχαμε το ίδιο αποτέλεσμα αν δεν είχε πέσει το δίκτυο  στις πρώτες εσωκομματικές εκλογές που ακυρώθηκαν.

Και γιατί οι δεύτερες έγιναν μέσα από το δίκτυο της Vodafone.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...