Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft παραδέχεται πως δεν ήταν στη σωστή πλευρά της ιστορίας αναφορικά με το Open Source


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
8 ώρες πριν, j2k είπε

Αν υπηρχανε παιχνιδια/adobe apps/office/cad-cam software για linux θε ειχανε εξαφανιστει τα windows

ο λογος που δεν υπαρχουνε αυτες οι εφαρμογες στο linux ειναι το GPL.

H ευχη και η καταρα μαζι του linux ειναι το GPL

+1 Αν και πλέον οι εταιρίες αρχίζουν απο μόνες τους να βγάζουν όλο το tooling τους με open source άδειες γιατί η αγορά έχει αλλάξει στο μοντέλο της παροχής υπηρεσίων, για πολλά χρόνια, η έλλειψη universal format ( που πλέον υπάρχουν 2-3 ) σε linux και η μανία των φανατικών να απορρίπτουν οτιδήποτε δεν είναι open source, μας έφερε εδώ που μας έφερε :) Αν η x, y adobe, που προφανώς και είναι χειρότερη απο apple και ms στο θέμα, μπορούσε να βγάλει έκδοση της σουίτας της που να μπορεί να δουλέψει σε όλες τις διανομές και χωρίς οι χρήστες να τους πετάνε ντομάτες επειδή δεν είναι open source, πιστεύω θα το έκανε. Ευτυχώς και στα 2 αυτά θέματα, ο κόσμος και η τεχνολογία ωρίμασε αρκετά, οπότε ελπίζουμε στο καλύτερο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το GPL ειναι viral license αν χρησιμοποιησεις οτιποτε υπο GPL(πχ ενα library) πρεπει να κανεις ολο σου το προγραμμα GLP

ειναι σχεδον αδυνατον να φτιαξεις εφαρμογη χωρις να χρησιμοποιησεις κατι αλλο που εχει καποιο viral license.

Αυτο αποτρεπει εταιριες λογισμικου να βγαζουνε εμπορικα προγραμματα για linux αλλα αυτο το ιδιο εχει

βοηθησει στην εξελιξη του linux ωστε να γινει το top λειτουργικο συστημα σημερα.

Επεξ/σία από j2k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/5/2020 στις 1:24 ΜΜ, comfuzio είπε

Σαν κάποιος από τον χώρο του IT που δουλεύω με linux (centos servers, manjaro desktop) αλλά και με windows 10(Για gaming σε ότι δεν τρέχει σε linux), κάτι που δεν θέλω ούτε σε windows αλλά ούτε σε linux είναι κόσμο που δεν βάζουν ένα ρημάδι κύτταρο να δουλέψει για να μάθουν 1-2 πράγματα αλλά τα πρήζουν τους υπόλοιπους!
Αυτό νομίζω θα το πουν και άλλοι του χώρου.
1-2 πράγματα να θες να μάθεις να κάνεις, τα κάνεις ανεξαρτήτως OS.

Και στο πρώτο που λες, αν είσαι ένας χρήστης που το μόνο που κάνεις είναι να είσαι στο FB όλη μέρα με έναν chrome/ff, πιο καλά είσαι με ένα linux distro από ότι με windows. Ειδικά δε αν έχεις και κάπως παλιό pc με λίγη ram

Για το gaming έχουν γίνει άλματα με το proton της valve, σίγουρα θέλει και νέα άλματα, όχι βήματα, αλλά θα φτάσει.

Ο χρήστης και γενικά ο καταναλωτής θέλει την ευκολία του χωρίς πολύ σκέψη.  Το λειτουργικό πρέπει να είναι πολύ απλό, σαν να απευθύνεται σε βλάκες.

Προσωπικά είχα βάλει παλιότερα ubuntu σε 1-2 γνωστούς για πολύ απλή χρήση (ιντερνετ, word και απλές εκτυπώσεις!) αλλά το μετάνιωσα. Πολλά προβλήματα μετά από κάθε update, ειδικά με τους drivers εκτυπωτών.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

OFFTOPIC

2 ώρες πριν, The_Judas είπε

Προσωπικά είχα βάλει παλιότερα ubuntu σε 1-2 γνωστούς για πολύ απλή χρήση (ιντερνετ, word και απλές εκτυπώσεις!) αλλά το μετάνιωσα. Πολλά προβλήματα μετά από κάθε update, ειδικά με τους drivers εκτυπωτών.

Αν και εγώ είχα ακριβώς τις αντίθετες εντυπώσεις, καταστάσεις 5-6ετίας με 0 προβλήματα, ειδικά παλαιότερα οι σοβαροί drivers για εκτυπωτές ήταν ανύπαρκτοι στο linux. Προφανώς και δεν φταίει το λειτουργικό για το οτι δεν κάτσανε στην κάθε εταιρία να φτιάξουν ένα σοβαρό driver, αλλα ποιος χέστηκε. Για τον απλό χρήστη, ή δουλεύει, ή όχι. :P Οπότε fair point.
 

2 ώρες πριν, The_Judas είπε

Ο χρήστης και γενικά ο καταναλωτής θέλει την ευκολία του χωρίς πολύ σκέψη.  Το λειτουργικό πρέπει να είναι πολύ απλό, σαν να απευθύνεται σε βλάκες.

Αυτό.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, The_Judas είπε

Ο χρήστης και γενικά ο καταναλωτής θέλει την ευκολία του χωρίς πολύ σκέψη.  Το λειτουργικό πρέπει να είναι πολύ απλό, σαν να απευθύνεται σε βλάκες.

Προσωπικά είχα βάλει παλιότερα ubuntu σε 1-2 γνωστούς για πολύ απλή χρήση (ιντερνετ, word και απλές εκτυπώσεις!) αλλά το μετάνιωσα. Πολλά προβλήματα μετά από κάθε update, ειδικά με τους drivers εκτυπωτών.

Δεν μπορώ να ξέρω το τι έκανες σε αυτα τα 1-2 άτομα, εγώ το έχω βάλει σε αρκετά πιο πολλούς, στην αρχή σαν dual boot και τώρα οι πιο πολλοί το έχουν σαν main ειδικά όταν στα windows κατεβάζουν ότι Malware και cryptolocker υπάρχει και βλέπουν πόσο πάει ένα καλό a/v.
Bέβαια έκανα και γω distro-hopping μέχρι να βρω το manjaro το οποίο βάζω σε όλους. Πολύ απλά δεν παίζει να μην δουλέψει κάποιο printer, δεν μου έτυχε ποτέ ως τώρα. Φαντάσου ότι έπαιξαν και εκτυπωτές αεροδρομίου χωρίς να θέλουν πολλά! 
Το μόνο που έχω θέμα και δεν παίζει είναι το kinect v2 του xbox one που το θέλω για webcam στο OBS. Αλλιώς ακόμα και το Stream Deck παίζει -σίγουρα δεν ήταν ένα κλικ υπόθεση-
Χθες είχα και το πρώτο gta v party που ήμασταν 7 άτομα όλοι από linux, discord, steam, rockstar launcher και όλα κομπλέ!

Όσο για το πρώτο, σε πολλά distro μετά το login βγάζει ένα παράθυρο που εγώ δεν κοιτάω ποτέ και είναι το πρώτο πράγμα που βγάζω από το startup, αν αυτό το παραθυράκι το διαβάσει ο καταναλωτής χρήστης(δωρεάν γαρ), έχει την πλήρη τεκμηρίωση του λειτουργικού -και στα Ελληνικά-, πράγμα που στα windows ... οπότε και "βλάκας" να είναι ο χρήστης κάτι θα πιάσει! 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Δεν μπορώ να ξέρω το τι έκανες σε αυτα τα 1-2 άτομα, εγώ το έχω βάλει σε αρκετά πιο πολλούς, στην αρχή σαν dual boot και τώρα οι πιο πολλοί το έχουν σαν main ειδικά όταν στα windows κατεβάζουν ότι Malware και cryptolocker υπάρχει και βλέπουν πόσο πάει ένα καλό a/v.
Bέβαια έκανα και γω distro-hopping μέχρι να βρω το manjaro το οποίο βάζω σε όλους. Πολύ απλά δεν παίζει να μην δουλέψει κάποιο printer, δεν μου έτυχε ποτέ ως τώρα. Φαντάσου ότι έπαιξαν και εκτυπωτές αεροδρομίου χωρίς να θέλουν πολλά! 
Το μόνο που έχω θέμα και δεν παίζει είναι το kinect v2 του xbox one που το θέλω για webcam στο OBS. Αλλιώς ακόμα και το Stream Deck παίζει -σίγουρα δεν ήταν ένα κλικ υπόθεση-
Χθες είχα και το πρώτο gta v party που ήμασταν 7 άτομα όλοι από linux, discord, steam, rockstar launcher και όλα κομπλέ!

Όσο για το πρώτο, σε πολλά distro μετά το login βγάζει ένα παράθυρο που εγώ δεν κοιτάω ποτέ και είναι το πρώτο πράγμα που βγάζω από το startup, αν αυτό το παραθυράκι το διαβάσει ο καταναλωτής χρήστης(δωρεάν γαρ), έχει την πλήρη τεκμηρίωση του λειτουργικού -και στα Ελληνικά-, πράγμα που στα windows ... οπότε και "βλάκας" να είναι ο χρήστης κάτι θα πιάσει! 
 

Εγώ πάλι δεν μπορώ τα "Το έβαλα στον ξάδερφο μου και γλύτωσε από τα Malware και τα Ransomware" όταν υπάρχουν ΧΙΛΙΑΔΕΣ PC στις τράπεζες/νοσοκομεία/εταιρείες στην Ελλάδα πχ.... που δεν έχουν Ransomware.  Απλά όσο πιο τραχανοπλαγιάς ο χρήστης τόσο περισσότερες πιθανότητες έχει. Ένας σοβαρός Admin όμως δεν αφήνει το δίκτυό του χάλι μαύρο. Εδώ ακόμη και σήμερα αν πας στα φόρα στην Ελλάδα θα δεις πόσοι έχουν Windows 7 ...... τι να κάνει και ο cryptolocker , πόσους να πρσβάλει , δεν προλαβαίνει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
14 λεπτά πριν, ptwma είπε

γώ πάλι δεν μπορώ τα "Το έβαλα στον ξάδερφο μου και γλύτωσε από τα Malware και τα Ransomware" όταν υπάρχουν ΧΙΛΙΑΔΕΣ PC στις τράπεζες/νοσοκομεία/εταιρείες στην Ελλάδα πχ.... που δεν έχουν Ransomware.  Απλά όσο πιο τραχανοπλαγιάς ο χρήστης τόσο περισσότερες πιθανότητες έχει. Ένας σοβαρός Admin όμως δεν αφήνει το δίκτυό του χάλι μαύρο

Φύγαμε λίγο off-topic πάλι - προφανώς και τα χιλιάδες πισί στις τράπεζες νοσοκομεία μπλά μπλά είναι κλειδωμένα μέχρι αηδίας.
 Όταν η λύση για να μήν μπάζουν όλα είναι να τρέχεις antivirus και να πρέπει να κόψεις λειτουργίες απο παντού, αυτό είναι κακή υλοποίηση.

Όλα αυτά δεν έχουν να κάνουν με το opensource κομμάτι των πραγμάτων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, chncynic είπε

Φύγαμε λίγο off-topic πάλι - προφανώς και τα χιλιάδες πισί στις τράπεζες νοσοκομεία μπλά μπλά είναι κλειδωμένα μέχρι αηδίας.
 Όταν η λύση για να μήν μπάζουν όλα είναι να τρέχεις antivirus και να πρέπει να κόψεις λειτουργίες απο παντού, αυτό είναι κακή υλοποίηση.

Όλα αυτά δεν έχουν να κάνουν με το opensource κομμάτι των πραγμάτων.

Μα δε σχολιάζω το open. Γενικά μιλάω, εδώ οι πιο πολλοί σπάζονται που τρέχει το UAC και το κλείνουν. Στο linux δε μπορείς να αλλάξεις κάτι έτσι για πλάκα και πολύ σωστά. Αυτό δεν το κάνει καλύτερο, απλά οι χρήστες των Windows είναι για τα λιοντάρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, ptwma είπε

Εγώ πάλι δεν μπορώ τα "Το έβαλα στον ξάδερφο μου και γλύτωσε από τα Malware και τα Ransomware" όταν υπάρχουν ΧΙΛΙΑΔΕΣ PC στις τράπεζες/νοσοκομεία/εταιρείες στην Ελλάδα πχ.... που δεν έχουν Ransomware.  Απλά όσο πιο τραχανοπλαγιάς ο χρήστης τόσο περισσότερες πιθανότητες έχει. Ένας σοβαρός Admin όμως δεν αφήνει το δίκτυό του χάλι μαύρο. Εδώ ακόμη και σήμερα αν πας στα φόρα στην Ελλάδα θα δεις πόσοι έχουν Windows 7 ...... τι να κάνει και ο cryptolocker , πόσους να πρσβάλει , δεν προλαβαίνει....

Δεν νομίζω να ανέφερα ποτέ ξαδέρφια. Πάντα σε επαγγελματικό περιβάλλον αλλά από χρήστες κουκουρούκου! Τώρα για τα άλλα..σωστός! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/5/2020 στις 5:07 ΜΜ, JohnGTA είπε

Να προσθέσω σε αυτά που λες ότι ναι μεν ο καταναλωτικός τομέας σχεδόν μονοπωλείται από Windows, όλοι οι σερβερ (μα όλοι) τρέχουν σε Linuxακια και FreeBSD distros εδώ και 15 χρόνια και δεν έχουν γονατίσει ούτε 1%.

Παίρνεις ένα λαπτοπάκι Windows και κάνεις τάματα αν βγάλει 6ετια.

Και όλα τα άλλα τα ακούω βερεσε.

Βέβαια να αναφέρουμε ότι στους Servers τους, οι μεγάλες εταιρίες (500+ ατόμων) πάνε σε εκδόσεις Linux που από πίσω υπάρχει σοβαρό support (RedHat, Unisys) και μόνο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/5/2020 στις 8:00 ΜΜ, kostasgpa είπε

ΣΟΥ λειτουργεί είναι το σωστό. Όχι "σε".

για την ιστορια... και τα 2 σωστα ειναι. Μην το κανουμε MS vs Linux κι αυτο...

 

...ακολουθώντας μια γενικότερη τάση της Ελληνικής να γενικεύσει στη σύνταξη των ρημάτων και των προθέσεων τη χρήση της αιτιατικής στη θέση της παλαιάς δοτικής αλλά -σε μεγάλη έκταση- και στη θέση της παλαιάς γενικής. Αντίθετα, στα νότια ιδιώματα (νησιά, Πελοπόννησος) επικράτησε με τα ρήματα που σήμαιναν «δίνω», «λέγω» η χρήση της γενικής στη θέση της παλαιάς δοτικής. Δοθέντος δε ότι η Κοινή Νέα Ελληνική -κατά τη δημιουργία τού νέου ελληνικού κράτους μετά την απελευθέρωση από τον τουρκικό ζυγό- στηρίχτηκε κυρίως στο πελοποννησιακό και στα νησιωτικά ιδιώματα, γενικεύτηκε στην Κοινή η χρήση της γενικής αντί της αιτιατικής με αυτά τα ρήματα. Ας σημειωθεί ακόμη ότι σε άλλες σημασίες των ρημάτων αυτών και στην Κοινή Νέα Ελληνική τα ρήματα αυτά χρησιμοποιούνται και με αιτιατική (λέω = αποκαλώ, χαρακτηρίζω, π.χ. «σε λέω ψεύτη»∙ δίνω = μαρτυρώ, καταδίδω)».Είναι σημαντικό, βέβαια, να λεχθεί ότι οι πτώσεις δεν καταργούνται, ούτε κάποιες συγγενεύουν περισσότερο μεταξύ τους, καθώς δεν υφίσταται η έννοια της εγγύτητας των πτώσεων, ούτε δύνανται κάποιες να αντικαταστήσουν κάποιες άλλες. Πχ. Κανείς δε μπορεί να αποδείξει ότι η αιτιατική είναι πιο κοντά στη δοτική. Ποιος γλωσσολόγος μπορεί ποτέ να ισχυριστεί ότι μια πλάγια πτώση Α είναι πιο κοντά σε μια πλάγια πτώση Β από ό,τι μία τρίτη. Μια πτώση εγκαταλείπεται σταδιακά, καθώς η γλώσσα αναδομείται εκ νέου στο υφιστάμενο ονοματικορηματικό της σύστημα και οι ομιλητές/τριες χρησιμοποιούν όλο και συχνότερα άλλους τρόπους, για να εκφράσουν όσα έλεγαν πρωτύτερα με την πτώση αυτή. «Υποχώρησε βαθμηδόν και υποκαταστάθηκε μορφολογικώς»είναι για την ακρίβεια η διατύπωση του Μπαμπινιώτη αναφορικά με το εν λόγω ζήτημα στο βιβλίο του για την Ιστορία της Ελληνικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...