Προς το περιεχόμενο

Intel 10th Gen Core, Comet-Lake & Z490 (2020) v2.0


Thresh
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh

Κρατήστε κόσμιο το επίπεδο, χωρίς χαρακτηρισμούς κι ειρωνείες αυτή τη φορά.  Μειώστε στο ελάχιστo τις Intel VS AMD συζητήσεις, έχουν γίνει άπειρες φορές και δεν έχουν κάποια κατάληξη! 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. 

Έχω ήδη Z490

και 32 gb ram στα 3200mhz

Θέλω να έχει ενσωματωμένα γραφικά. Ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται με την κάρτα γραφικών.....

Το θέμα μου είναι πως δεν θέλω να ασχοληθώ με overcklock καθώς εφόσον καλύπτει ο απλός 10700 να μην έχω (πιθανούς) μπελάδες με τον 10700κ. Η αξιοπιστία είναι για μένα σημαντικό.

Εάν είχα παλαιότερο επεξεργαστή (η 3090) πιθανόν θα είχε νόημα το overcklock.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

O 10700K είναι καλύτερος ακόμη και αν δεν κάνεις OC αφού boostarei περισσότερο.

Δεν έχει νοήμα να έχεις ήδη καλό set και να κάνεις οικονομία σε cooler/cpu

Ειδικά όταν η οικονομία είναι λίγα ευρώ

Επεξ/σία από hln3
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

λοιπον, να ρωτησω και εδω

περιμενω 3080 ti (καλως εχοντων των πραγματων μεσα στο καλοκαιρι xD ) και ειμαι μεταξυ 10700Κ και 11700Κ

ολα τα benchmarks σε games που ειδα δειχνουν να εχουν ελαχιστη διαφορα και ο 11700Κ ειναι 50-70 ευρω ακριβοτερος

υπαρχει οποιοσδηποτε λογος να επιλεξω 11700Κ αντι για 10700Κ για gaming/rendering/streaming? ιδια cores/threads εχουν κιολας αν δε κανω λαθος

δηλαδη οπως το βλεπω εγω καλυτερα να παρω τον 10700Κ και μια ψυκτρα με 50-60 ευρω να ειναι τουμπανος

Επεξ/σία από etze
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, etze είπε

λοιπον, να ρωτησω και εδω

περιμενω 3080 ti (καλως εχοντων των πραγματων μεσα στο καλοκαιρι xD ) και ειμαι μεταξυ 10700Κ και 11700Κ

ολα τα benchmarks σε games που ειδα δειχνουν να εχουν ελαχιστη διαφορα και ο 11700Κ ειναι 50-70 ευρω ακριβοτερος

υπαρχει οποιοσδηποτε λογος να επιλεξω 11700Κ αντι για 10700Κ για gaming/rendering/streaming? ιδια cores/threads εχουν κιολας αν δε κανω λαθος

δηλαδη οπως το βλεπω εγω καλυτερα να παρω τον 10700Κ και μια ψυκτρα με 50-60 ευρω να ειναι τουμπανος

 

Στις 10/6/2021 στις 1:26 ΜΜ, hln3 είπε

καλύτερο ipc, pcie 4.0, avx - 512.

 

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, etze είπε

λοιπον, να ρωτησω και εδω

περιμενω 3080 ti (καλως εχοντων των πραγματων μεσα στο καλοκαιρι xD ) και ειμαι μεταξυ 10700Κ και 11700Κ

ολα τα benchmarks σε games που ειδα δειχνουν να εχουν ελαχιστη διαφορα και ο 11700Κ ειναι 50-70 ευρω ακριβοτερος

υπαρχει οποιοσδηποτε λογος να επιλεξω 11700Κ αντι για 10700Κ για gaming/rendering/streaming? ιδια cores/threads εχουν κιολας αν δε κανω λαθος

δηλαδη οπως το βλεπω εγω καλυτερα να παρω τον 10700Κ και μια ψυκτρα με 50-60 ευρω να ειναι τουμπανος

Pcie 4 αν σε ενδιαφερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, etze είπε

λοιπον, να ρωτησω και εδω

περιμενω 3080 ti (καλως εχοντων των πραγματων μεσα στο καλοκαιρι xD ) και ειμαι μεταξυ 10700Κ και 11700Κ

ολα τα benchmarks σε games που ειδα δειχνουν να εχουν ελαχιστη διαφορα και ο 11700Κ ειναι 50-70 ευρω ακριβοτερος

υπαρχει οποιοσδηποτε λογος να επιλεξω 11700Κ αντι για 10700Κ για gaming/rendering/streaming? ιδια cores/threads εχουν κιολας αν δε κανω λαθος

δηλαδη οπως το βλεπω εγω καλυτερα να παρω τον 10700Κ και μια ψυκτρα με 50-60 ευρω να ειναι τουμπανος

αν ασχολείσαι με tweak τότε 10700K....αν όχι, ο 11700Κ καλύτερη επιλογή......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας τυχαίνει οι τελευταίες εκδόσεις του AIDA64(6 και μετά) να βγάζουν πολύ χειρότερα αποτελέσματα(σε speed και latency) όταν τις τρέχετε με admin δικαιώματα;

Επίσης ήθελα να ρωτήσω αν βλέπετε ένα κατά ~3ns χειρότερο latency των μεγάλων comet lake έναντι των 6700K/7700K με τα ίδια ram kits και timings. Βλέπω να συμβαίνει σε μένα και το αναφέρουν και κάποιοι άλλοι στο νετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

Επίσης ήθελα να ρωτήσω αν βλέπετε ένα κατά ~3ns χειρότερο latency των μεγάλων comet lake έναντι των 6700K/7700K με τα ίδια ram kits και timings. Βλέπω να συμβαίνει σε μένα και το αναφέρουν και κάποιοι άλλοι στο νετ.

ισχύει...έρχονται με ελαφρύ πέναλτι οι κομήτες έναντι των προηγούμενων ιντελ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Σας τυχαίνει οι τελευταίες εκδόσεις του AIDA64(6 και μετά) να βγάζουν πολύ χειρότερα αποτελέσματα(σε speed και latency) όταν τις τρέχετε με admin δικαιώματα;

Επίσης ήθελα να ρωτήσω αν βλέπετε ένα κατά ~3ns χειρότερο latency των μεγάλων comet lake έναντι των 6700K/7700K με τα ίδια ram kits και timings. Βλέπω να συμβαίνει σε μένα και το αναφέρουν και κάποιοι άλλοι στο νετ.

Λογικό είναι το χειρότερο latency. Μεγαλύτερo CPU, μεγαλύτερο latency. Ton 10900k ποτέ δεν κατάφερα να τον ρίξω κάτω από ~37ns με stable settings. Ντάξει δεν είμαι και guru σε memory OC, ο babis χτύπησε 34-35 νομίζω, αλλά βέβαια έχει και μια apex να δίνει πόνο από πίσω :P 

4400c16 πάντως με όλα σφιγμένα 36.7 ns χτύπησα με ακραία IO / SA, για 24/7  4400c17 με 37.5ns και πιο φυσιολογικά ρέματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Alder skipara προσωπικά........εδώ πάμε για επόμενη αναβάθμιση.....Amd (6000 series) ή Intel (13th Gen) λογικά για Q3-Q4 2022 τους βλέπω και τους δύο.......θα έχει ενδιαφέρον και από τους δύο.........

https://videocardz.com/newz/amd-am5-motherboards-to-arrive-in-q2-2022-raptors-lake-z790-series-in-q3-2022

 

 

 

Επεξ/σία από BabisTs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραίο βιντεάκι που βάζει τέλος στις θεωρίες του @pirmen56 περί απόδοσης στο CP2077 και γενικά περί "εξομοιωμένων" 8700Κ/10600Κ με την απενεργοποίηση πυρήνων (π.χ. 10900Κ 10C --> 6C).

Μόνο η αυξημένη cache (20MB vs 12MB) κάνει διαφορά μέχρι και 15-20%.

Κοιτάμε και τα 1%, όχι μόνο τα avg.

 

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άστο μη το μελετάς.. καλά έχει ησυχία. Θα απολαμβάνει τα λουτρά του. Όλος τυχαίως έχει σιγήσει και το άλλο big head του φόρουμ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kkatzos είπε

Ωραίο βιντεάκι που βάζει τέλος στις θεωρίες του @pirmen56 περί απόδοσης στο CP2077 και γενικά περί "εξομοιωμένων" 8700Κ/10600Κ με την απενεργοποίηση πυρήνων (π.χ. 10900Κ 10C --> 6C).

Μόνο η αυξημένη cache (20MB vs 12MB) κάνει διαφορά μέχρι και 15-20%.

Κοιτάμε και τα 1%, όχι μόνο τα avg.

 

Τι μου θύμισες πάλι, του το είχα πει αυτό ότι δε γίνεται να κάνεις "simulated" με περισσότερο cache, μεγαλύτερα ρολόγια και καλύτερο latency και αυτός συνέχιζε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ είμαστε ή στον αντίστοιχο τότε ryzen.....δεύτερης γενιάς πλατφόρμα με ddr5......

https://videocardz.com/newz/intel-core-i9-raptor-lake-s-to-feature-24-cores-full-lineup-leaked

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/8/2021 στις 4:45 ΜΜ, kkatzos είπε

Ωραίο βιντεάκι που βάζει τέλος στις θεωρίες του @pirmen56 περί απόδοσης στο CP2077 και γενικά περί "εξομοιωμένων" 8700Κ/10600Κ με την απενεργοποίηση πυρήνων (π.χ. 10900Κ 10C --> 6C).

Μόνο η αυξημένη cache (20MB vs 12MB) κάνει διαφορά μέχρι και 15-20%.

Κοιτάμε και τα 1%, όχι μόνο τα avg.

 

Το έχει ήδη κάνει το Tech yes city ξεκινώντας από τα 3Mb cache που κάνει ακόμα μεγαλύτερη τη διαφορά.

Εξαρτάται από το game αλλά δεν περιμένεις και θαύματα. Το 1% lows δείχνει smoothness. ΟΧΙ frame drops. ΟΧΙ frames per second.

υ.γ.: Ακόμα οι θεωρίες συνομωσίας με τα πολλαπλά accounts;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...