Προς το περιεχόμενο

Intel 10th Gen Core, Comet-Lake & Z490 (2020) v2.0


Thresh
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh

Κρατήστε κόσμιο το επίπεδο, χωρίς χαρακτηρισμούς κι ειρωνείες αυτή τη φορά.  Μειώστε στο ελάχιστo τις Intel VS AMD συζητήσεις, έχουν γίνει άπειρες φορές και δεν έχουν κάποια κατάληξη! 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ ξέρω πως στην τιμή ενός 10600K σκέτου χωρίς ψύκτρα, παίρνω 3600Χ με μανίσια ψύκτρα και tomahawk max. Να πάει κάποιος Intel γιατί; Για να έχει 5-7% μεγαλύτερες ψυχαναγκαστικές επιδόσεις σε 1080p και 0% διαφορά στα 1440p που παίζω εγώ ή μελλοντικά σε 4K? Thanks but no thanks Intel.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

35 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Εχετε γραψει 23 σελιδες για το ποιος την εχει πιο μεγαλη στο gaming ,καπου κατανταει κουραστικο παιδες

Εχεις δικιο αλλα δεν φταει ο κοσμος που η Intel δεν εχει κανενα αλλο τομεα να ανταγωνισθει. Να βγαλει τσιπακια που μαμανε παντου να μιλησουμε εκτενεστερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, ilos είπε

Λάθος είσαι !!! Έχουμε γράψει 10 σελίδες για το ποιος την έχει πιο μεγάλη στο gaming, 5 για esports, 3 για streaming, 2 για LCD και strobbing και άλλες 2 για VDSL coverage. Μπορεί να έχω ξεχάσει και κάτι άλλο όμως.😁

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

get rekt 😁

We are living the MultiTasking era 😁

Όποιος δεν έχει 10121686292012 Cores δεν μπορεί να παρακολουθήσει το νήμα και λαγγάρει  😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, iazriel είπε

Εγώ ξέρω πως στην τιμή ενός 10600K σκέτου χωρίς ψύκτρα, παίρνω 3600Χ με μανίσια ψύκτρα και tomahawk max. Να πάει κάποιος Intel γιατί; Για να έχει 5-7% μεγαλύτερες ψυχαναγκαστικές επιδόσεις σε 1080p και 0% διαφορά στα 1440p που παίζω εγώ ή μελλοντικά σε 4K? Thanks but no thanks Intel.

Μα αργότερα μετά από 5 χρόνια μπορεί να δώσεις ένα νεφρό και να πάρεις την 4080ti και να τρως μόλις 60% bottleneck 1080p με τον 10600k αντί για 40% με τον 3600.😁

Επίσης τρέξε μια με το άλογο μέσα από τις πόλεις του KCD και δες που έχεις drops στα 60 αντί για τα 45 με 2080ti σε αυτό το λαμπρό software engineering speciment.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαια κατι που δεν εχει θιξει κανενας, ισως επειδη δεν ειναι ευρεως διαδεδομενο ειναι οτι σε σεναρια χρησης VR sims (120fps) η Intel ξεκαθαρα ειναι μπροστα κρατωντας λογο συχνοτητας καλυτερα frames κατι το οποιο εχει αμεση επιπτωση στον παικτη γιατι στο VR τα drops μεταφραζονται σε ναυτια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει καταλάβει κανείς γιατί ο 10700K σε στοκ αλλά και overclocked @ 5100 MHz είναι πιο αργός από 9900Κ σε στοκ και overclocked @ 5100 MHz αντίστοιχα; Θα περίμενε κανείς στην ίδια συχνότητα να έχουν ίδια απόδοση.

edit: στο review του Gamers Nexus συμβαίνει αυτό, σε άλλα review ο 10700Κ είναι λίγο μπροστά από 9900Κ. 

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, iazriel είπε

Να πάει κάποιος Intel γιατί; Για να έχει 5-7% μεγαλύτερες ψυχαναγκαστικές επιδόσεις σε 1080p και 0% διαφορά στα 1440p που παίζω εγώ ή μελλοντικά σε 4K? Thanks but no thanks Intel.

Παμε αλλη μια

α)Γιατι δεν θελει να αγορασει Amd(το γιατι δεν εχει σημασια)

β)γιατι θελει να ασχοληθει με overclock σε cpu και μνημες 

γ)γιατι δεν τον ενδιαφερει το value for money

δ)για να νιωθει καλυτερα ψυχολογικα οτι εχει το καλυτερο gaming cpu την παρουσα χρονικη στιγμη ανεξαρτητως κοστους,ασχετως αν οι διαφορες ειναι αναξιες λογου οχι μονο σε σχεση με τα ρυζια αλλα και με τους προηγουμενους intel.

Με λιγα λογια ολα τα παραπανω που δεν αφορουν το value for money.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ilos είπε

Υπόψιν οι 16xx πλην των super variants είναι με τον παλιό nvenc των pascal και παρότι έχει βελτιωθεί δραματικά και αυτός με τα updates στον obs, λογικά είναι κάτω από medium/fast preset σε IQ. Αλλά κατά τα άλλα κλασικά οι επαγγελματίες έχουν dual stream setup, και οι wannabe shrouds εδώ κάποιο turing με nvenc. Δεν αγοράζεις 10900k ή 3900x μόνο για αυτόν τον λόγο imo. Από την άλλη πολλοί streamers μπορεί να κάνουν και οι ίδιοι edit τα vids τους στο youtube, οπότε εκεί ναι έχει ένα νόημα. Μου αρέσει που σιγά σιγά η συζήτηση από το competitive gaming έκανε νέο derail στο streaming πάντως. Τουλάχιστον ταιριάζει πιο πολύ στις ηλικίες μας.😁

 

Συμφωνώ σε όλα οσα λες και ισχύουν ακριβώς όπως τα λες. Προφανώς με παλιότερη κάρτα γραφικών δε παίρνεις το ίδιο αποτέλεσμα με αυτό που παίρνεις απο 16XX S & RTX αλλα εχει μια μεγαλη βελτίωση. Προσωπικα δε θα πρότεινα σε κανεναν να στριμάρει με NVENC από Pascal και κάτω αλλα οι περισσότεροι φτιάχνουν rigs από το μηδεν για να στριμάρουν. Και ναι, πολλοί κανουν edit τα βιντεο μονοι τους οποτε θελουν εναν δυνατο multicore CPU. Οτιδήποτε από 6/12 και πανω ειναι θεμιτό, ιδανικά R5 3600 και άνω. 

Γενικότερα το ότι εκοψε τις τιμες καπως η Intel δε μου κανει αισθηση ουτε την κάνει ελκυστική αν εκανα τώρα ένα συστημα από το μηδέν πολύ απλά διότι ό,τι δεν πληρώσω σε CPU θα μου το πάρει ενδεχομένως από τη μητρική. 

Επεξ/σία από thetiesthatbind
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, narta είπε

Βεβαια κατι που δεν εχει θιξει κανενας, ισως επειδη δεν ειναι ευρεως διαδεδομενο ειναι οτι σε σεναρια χρησης VR sims (120fps) η Intel ξεκαθαρα ειναι μπροστα κρατωντας λογο συχνοτητας καλυτερα frames κατι το οποιο εχει αμεση επιπτωση στον παικτη γιατι στο VR τα drops μεταφραζονται σε ναυτια

Ναι είναι πολύ μεγαλύτερα τα FOVs εκεί και θες να έχεις mins όσο το δυνατόν παραπάνω. Ακόμα και κλειδωμένοι intel είναι no go για vr.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, malakudi είπε

Έχει καταλάβει κανείς γιατί ο 10700K σε στοκ αλλά και overclocked @ 5100 MHz είναι πιο αργός από 9900Κ σε στοκ και overclocked @ 5100 MHz αντίστοιχα; Θα περίμενε κανείς στην ίδια συχνότητα να έχουν ίδια απόδοση.

edit: στο review του Gamers Nexus συμβαίνει αυτό, σε άλλα review ο 10700Κ είναι λίγο μπροστά από 9900Κ. 

Έχει HW fix για μία ευπάθεια ο comet-lake, ίσως επηρεάζει λίγο το performance.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 7nisiotis είπε

o OptimumTech πάντως με 280αρα Kraken δοκίμασε, λέει είναι μια χαρά, 

Χαριτολογώντας το είπα Σπυρο..... Η Arctic είναι ανάμεσα στις δυνατες 280ρες aio που κυκλοφορούν....Δεν νομίζω ότι θα έχει θέμα να τον ψυξει με normall ρευματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Αν ήταν στα 199$ και ο 10600Κ θα έσκιζε, βέβαια το συνολικό κόστος ανεβαίνει πάλι σε σχέση με τον 3600 λόγω cooler.

Κανένας μήνας μένει και ο 4400G θα κάνει πάρτι στο κορμί τους ...

Ούτε 3600, ούτε 10600Κ ούτε τίποτα. Κάπου στα 160-180€ τον βλέπω και με δώρο IGP.

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από κάμποσα reviews που είδα, σαν top mobo είναι apex / ace, η 1η μάλλον υπερέχει σε memory oc και η 2η είναι καλύτερη σε VRM. Μετά έχουμε hero και unify, και μάλλον όπως τα λέει ο babis η unify είναι καλύτερη, αλλά είναι ενα ερωτηματικό οι ram. Aμα δεν είναι να χάσω κάτι σε μνήμες μάλλον θα πάω για ACE που είναι και διαθέσιμη από αρκετά καταστήματα και αρκετα φτηνότερη της Apex. Αλλά η herο εμφανισιακά είναι φοβερή και με ψήνει και αυτή , και μάρεσει και το bios της asus (msi δεν είχα ποτέ).

 

To eteknix που τέσταρε  για 5.2 αμφότερες οι ACE ζήταγαν το λιγότερο ρεύμα στο 1.335 ενώ η hero 1.35. Εκτός και αν είναι άμπαλος βέβαια, παίζει και αυτό

@BabisTs Έσυ το  έχεις κλειδώσει για apex? Εγώ θα το παίξω αύριο ζάρια  μεταξύ ace / hero / apex και θα ρίξω παραγγελία, ότι κάτσει 😛 

Επεξ/σία από CometRyzen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...