Προς το περιεχόμενο

Intel 10th Gen Core, Comet-Lake & Z490 (2020) v2.0


Thresh
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh

Κρατήστε κόσμιο το επίπεδο, χωρίς χαρακτηρισμούς κι ειρωνείες αυτή τη φορά.  Μειώστε στο ελάχιστo τις Intel VS AMD συζητήσεις, έχουν γίνει άπειρες φορές και δεν έχουν κάποια κατάληξη! 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, malakudi είπε

Όπως έγραψα και νωρίτερα υπάρχουν μητρικές Z490 αξιοπρεπείς με 153 ευρώ - υπάρχει και μία τελείως entry level στα 138. Οπότε κάποιος πρέπει να συγκρίνει 10400F + MCE (4300 all core) + φθηνή Z490 + Micron e-die 3733 vs Β450 + Ryzen 3600 OC + Micron e-die 3733. Σε τιμή η διαφορά είναι 40 ευρώ περίπου παραπάνω  για τον Intel συνδυασμό και άλλα 40 ευρώ αν διαλέξουμε για Intel καλύτερη ψύκτρα από αυτή της Intel. Ο 10400F στη Γερμανία είναι σήμερα στα 169,99 ενώ ο 3600 στα 174,99

Νομίζω το MCE δε δουλεύει στα κλειδωμένα SKU's. Η μόνη περίπτωση να ξεκλειδώσεις ρολόι είναι μια παπάτζα της asrock που αλλάζεις το base frequency. Αλλά προβλέπω να τους βάζει χέρι η intel και να μη μένει για καιρό στα κλειδωμένα SKU's και chipsets.

Κατά τα άλλα αν βρεις φτηνή z490 ακόμα και με γυμνά vrm😁, δεν κακό σαν setup, και θα είναι πιο γρήγορο από τον 3600 σε gaming μόνο για 40-50 ευρώ παραπάνω, αν μπορείς να ζήσεις με την stock ψύκτρα που κάνει σαν ελικόπτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Zaknafein είπε

MCE συνήθως τσιμπάει αρκετά σε τάση όπως σου είπε και ο strawman,  με χειροκίνητο OC θα έχεις σίγουρα πολύ καλύτερα αποτελέσματα.

Απέφυγε τα Μ μοντέλα (mATX), σε full ATX από μια γρήγορη ματιά είδα τα περισσότερα να έχουν αρκετές φάσεις για τον 10700Κ, υποθέτοντας ότι δεν πας για 24/7 blender πχ.

Χωρίς να έχω δει review, από specs κ μόνο θα έλεγα Tomahawk > Prime-P / Gaming X > Extreme 4 σε αυτό το price bracket.

καλά δεν παίζει να αγοράσω τώρα, μετά το καλοκαίρι. αγοράζω σπίτι την επόμενη βδομάδα και είμαι ταπί :P

αλλά μου κάνει εντύπωση οι πολύ μεγάλες διάφορες στην τιμή. 

καλά και το κόστος του 10700k προς το παρών στα 460 είναι σχεδόν απογορευτικό σε σχέση με τα 330 του 3800x. Οκ πιο γρήγορος αλλά όχι για αυτή την διαφορά τιμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, greg4 είπε

καλά δεν παίζει να αγοράσω τώρα, μετά το καλοκαίρι. αγοράζω σπίτι την επόμενη βδομάδα και είμαι ταπί :P

αλλά μου κάνει εντύπωση οι πολύ μεγάλες διάφορες στην τιμή. 

καλά και το κόστος του 10700k προς το παρών στα 460 είναι σχεδόν απογορευτικό σε σχέση με τα 330 του 3800x. Οκ πιο γρήγορος αλλά όχι για αυτή την διαφορά τιμής.

Εχεις και ενα απιστευτο headroom στις μνημες ομως αν ασχοληθεις. Τα ρυζια σταματανε στα 3800, αν οι 10th gen πανε μεχρι 4500+ ξερεις τι ψαλιδα θα υπαρχει χωρις μπουκαλα απο καρτα? Θα παθεις σοκ 😋

Αν δε σε ενδιαφερει να ασχοληθεις με ολα αυτα πηγαινε σε ρυζια, ενας 3700 ειναι καλη αναβαθμιση απο τον 6700 που εχεις τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Εχεις και ενα απιστευτο headroom στις μνημες ομως αν ασχοληθεις. Τα ρυζια σταματανε στα 3800, αν οι 10th gen πανε μεχρι 4500+ ξερεις τι ψαλιδα θα υπαρχει χωρις μπουκαλα απο καρτα? Θα παθεις σοκ 😋

Αν δε σε ενδιαφερει να ασχοληθεις με ολα αυτα πηγαινε σε ρυζια, ενας 3700 ειναι καλη αναβαθμιση απο τον 6700 που εχεις τωρα

Επειδή έχω χάσει επεισόδια λίγο με intel... όταν λες ότι θα παίζει μέχρι 4500+ στις μνήμες τι εννοείς;
Με τι timings, με πόση τάση και με τι σταθερότητα για 24/7 για οποιοδήποτε φορτίο και ζόρι; Γιατί αν είναι μόνο για bench να το βράσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, godslayerxp είπε

Επειδή έχω χάσει επεισόδια λίγο με intel... όταν λες ότι θα παίζει μέχρι 4500+ στις μνήμες τι εννοείς;
Με τι timings, με πόση τάση και με τι σταθερότητα για 24/7 για οποιοδήποτε φορτίο και ζόρι; Γιατί αν είναι μόνο για bench να το βράσω

Για bench θα βαρας 5χιλιαρο. Μπορεις να δεις το memory support στη σελιδα των mobo. Η gaming 7 που εχω εχει support μεχρι 4133 και πιανει 4000c17. Τα νεα, mobo, ακομα και τα low end πανε αρκετα παραπανω. Ας πουμε ολα τα mobο της gigabyte απο τα 200 ευρω και πανω εχουν το ιδιο memory design με την aorus master, και σηκωνουν 5k. 

Οτι εχω δει μεχρι τωρα μιλαει για +300/400 memory support για 24/7 σε σχεση με ζ390. Εξαιρεση κατι σαπιλες της asus και της asrock. Τα πιο high end mobos οπως το apex πανε και πανω απο 5k απλα δεν υπαρχουν μνημες για γινουν validate με παραπανω συχνοτητες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, CometRyzen είπε

Εχεις και ενα απιστευτο headroom στις μνημες ομως αν ασχοληθεις. Τα ρυζια σταματανε στα 3800, αν οι 10th gen πανε μεχρι 4500+ ξερεις τι ψαλιδα θα υπαρχει χωρις μπουκαλα απο καρτα? Θα παθεις σοκ 😋

Αν δε σε ενδιαφερει να ασχοληθεις με ολα αυτα πηγαινε σε ρυζια, ενας 3700 ειναι καλη αναβαθμιση απο τον 6700 που εχεις τωρα

Το μόνο game από αυτά που παίζω που μου ρίχνει μπουκάλι ο 6700k ειναι το AC odyssey, όπου και τα 60fps με gsync monitor είναι μια χαρά. Έχω και τον 2700x ο οποίος μου κάνει τις βαριές δουλειές που έχω

Σκεφτόμουν τον 10700k μετά το καλοκαίρι για future proof, δηλαδή να κρατήσει 4-5 χρόνια. Γενικώς βαριέμαι απίστευτα πλέον έστω και μια κάρτα γραφικών να αλλάξω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, CometRyzen είπε

https://www.techpowerup.com/review/intel-core-i9-10900k/14.html


Mε την u12s χωρίς τα power limits χτύπησε 85 σε blender. Δεν είναι άσχημα

  Απόκρυψη περιεχομένων

relative-performance-games-1280-720.png

Oταν ο 3900x είναι 10 και βαθμους πιο κρυος, με μεγαλυτερη αποδοση ..δεν είναι ασχημα.ειναι πολύ ασχημα

Που να αναφέρουμε και καταναλώσεις....θα γελανε και οι πετρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, billeiros είπε

Oταν ο 3900x είναι 10 και βαθμους πιο κρυος, με μεγαλυτερη αποδοση ..δεν είναι ασχημα.ειναι πολύ ασχημα

Που να αναφέρουμε και καταναλώσεις....θα γελανε και οι πετρες

Που αναφερεσαι? Σε stock ειναι 25 βαθμους πιο ζεστος ο 3900x, χωρις τα power limits ειναι 6 βαθμους πιο ζεστος ο 10900k. Οχι οτι εχει και σημασια, δεν τις μετραμε ποιος ειναι πιο ζεστος, το θεμα ειναι να μη τρωει throttle, αφου λοιπον με μια ταπεινη u12 ειναι αψογος ακομα και χωρις τα limits δεν ξερω που ειναι το προβλημα. Στο sticker που γραφει intel? 

Επεξ/σία από CometRyzen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Που αναφερεσαι? Σε stock ειναι 25 βαθμους πιο ζεστος ο 3900x, χωρις τα power limits ειναι 6 βαθμους πιο ζεστος ο 10900k. Οχι οτι εχει και σημασια, δεν τις μετραμε ποιος ειναι πιο ζεστος, το θεμα ειναι να μη τρωει throttle, αφου λοιπον με μια ταπεινη u12 ειναι αψογος ακομα και χωρις τα limits δεν ξερω που ειναι το προβλημα. Στο sticker που γραφει intel? 

Στοκ 25 βαθμούς πιο ζεστός ο 3900? Μάλιστα.με την εργοστασιακή ψυκτρα της ιντελ πόσο είναι ο 10900? Α δε δίνει .ξεχασα

 

Βάλε και κάνα link να αποδείξεις αυτά που γράφεις μονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

Ο 10700Κ ειναι ενας 9900Κ στο τερμα tuned? 

καλά στα reviews , ολοι είναι τερμα tuned λογο golden samples. Ας πάρει ο απλός κόσμος (η λεγόμενη πλέμπα για τις εταιρίες) και βλέπουμε πως και τι ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, leros2004 είπε

καλά στα reviews , ολοι είναι τερμα tuned λογο golden samples. Ας πάρει ο απλός κόσμος (η λεγόμενη πλέμπα για τις εταιρίες) και βλέπουμε πως και τι ....

Οχι εννοω γενικοτερα με βάση τα specs του, δεν εκατσα να ασχοληθω με reviews κλπ, ειναι χάσιμο χρήματος imo αυτη τη στιγμη η οποιαδηποτε αγορα σε hardware απο Intel εκτος και αν ειναι απεριοριστο το μπάτζετ ή για πολυ συγκεκριμενα πράγματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, thetiesthatbind είπε

Οχι εννοω γενικοτερα με βάση τα specs του, δεν εκατσα να ασχοληθω με reviews κλπ, ειναι χάσιμο χρήματος imo αυτη τη στιγμη η οποιαδηποτε αγορα σε hardware απο Intel εκτος και αν ειναι απεριοριστο το μπάτζετ ή για πολυ συγκεκριμενα πράγματα 

Μη σε δω όμως με κανενα 10700Κ αγκαζέ ... κάηκες :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...