Προς το περιεχόμενο

Intel 10th Gen Core, Comet-Lake & Z490 (2020) v2.0


Thresh
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh

Κρατήστε κόσμιο το επίπεδο, χωρίς χαρακτηρισμούς κι ειρωνείες αυτή τη φορά.  Μειώστε στο ελάχιστo τις Intel VS AMD συζητήσεις, έχουν γίνει άπειρες φορές και δεν έχουν κάποια κατάληξη! 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, CometRyzen είπε

Υγ1. Οταν παραλάβω θα βάλω και 8700k με gaming7 αγγελία τιμή σκότωμα, όποιος ενδιαφέρεται. 

Δεν τον κάνεις χορηγία στον pirmen , Μπας και αλλάξει λίγο καραμέλα ?

Στην ανάγκη να τσοντάρουμε όλοι μαζί το κατι τοις μας 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Οι περισσότερες Β460 υποστηρίζουν μέχρι και DDR-4 2933, έπρεπε να βάλει  στο τεστ 2667 αλλά και στα 2933.

Ανάλογα τα παιχνίδια και τα settings που χρησιμοποιούν σε κάθε review βγαίνουν και άλλα αποτελέσματα.

Ας πούμε στο ComputerBase που χρησιμοποιεί 3-4 παιχνίδια που πάνε καλύτερα σε Intel , ο 10400 μαζί με μνήμες στα 2667 είναι μπροστά. 😉

https://translate.google.com/translate?sl=de&tl=en&u=https%3A%2F%2Fwww.computerbase.de%2F2020-05%2Fintel-core-i5-10400f-test%2F%23abschnitt_core_i510400f_mit_134_watt_pl2_fuer_28_sekunden

2993 πρέπει να 'χουν απο 10700 και πάνω, οι "μικροί" 10600/10400 κτλ είναι με 2667. Με τόσο αργές μνήμες ο 1600AF του "παίζει" τα φώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 50EuroUser είπε

2993 πρέπει να 'χουν απο 10700 και πάνω, οι "μικροί" 10600/10400 κτλ είναι με 2667. Με τόσο αργές μνήμες ο 1600AF του "παίζει" τα φώτα.

Ο 2600 με τερματισμενες μνήμες και oc είναι ελάχιστα πάνω από 8400 με 2666 μνήμες. Ο 10400 και ο 10600 καμία επαφή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ σχολίασα το review του GN με τον 10400 που χάνει 15% σε σχέση με DDR4-3200 σε Z490. Με βάση αυτά δεν έχει νόημα σε σχέση με τους 3600/3300X/10600K κτλ. Ο 1600AF μπήκε μόνο για το "φακτ" οτι κάνει 100€. Με Ζ490 δεν έχει VFM ο 10400 εκτός αν βρεθεί κάποια έστω της Soyo ή της Jetway στα 100€ ...

Επεξ/σία από 50EuroUser
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντικειμενικά το μόνο ενδιαφέρων cpu θα ήταν ο 10600K, αν έπαιζε στα 200€.

Αλλά στον Μηνά της τον Πιτσο η intel, ΟΕΜ sales και ξερό ψωμί ... οπότε τιμές στο θεό  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Babis από msystems περιμένεις την apex? Θα την έχουν όντως 2/6 που λένε? Έχω ψηθεί τώρα για την Ace, πόση διαφορά πιστεύεις θα έχει απο θέμα memory oc? Ρωτάω εσένα γιατί είσαι πανεπιστήμονας 😋

1 ώρα πριν, jmirko15 είπε

Γερμανία

Δεν υπάρχει διαθέσιμος ο boxed. Αν εννοείς mindfactory και caseking

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Babis από msystems περιμένεις την apex? Θα την έχουν όντως 2/6 που λένε?

Παρε τους τηλεφωνο,μην περιμενεις ετσι να βγαλεις ακρη αν θες να αγορασεις απο εκει.

Εδω βλεπεις οτι μονο 1 i5 εχουν στο site(κοινως χαλια διαθεσιμοτητα,ειτε λογω ιου,ειτε λογω paper launch),μην περιμενεις ημερομηνιες.

Ασε που λογω και ανεβασμενων τιμων και αναμενομενα χαμηλης ζητησης,θα ειναι και κουκουρουκου η διαθεσιμοτητα στις ακριβες μητρικες(κοινως λιγα διαθεσιμα κομματια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Παρε τους τηλεφωνο,μην περιμενεις ετσι να βγαλεις ακρη αν θες να αγορασεις απο εκει.

Εδω βλεπεις οτι μονο 1 i5 εχουν στο site(κοινως χαλια διαθεσιμοτητα,ειτε λογω ιου,ειτε λογω paper launch),μην περιμενεις ημερομηνιες.

Ασε που λογω και ανεβασμενων τιμων και αναμενομενα χαμηλης ζητησης,θα ειναι και κουκουρουκου η διαθεσιμοτητα στις ακριβες μητρικες(κοινως λιγα διαθεσιμα κομματια).

Πήρα dexter και μου είπανε μια βδομάδα για την Ace και εντός της βδομάδας θα έχουν και τα cpu... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έγραψα και νωρίτερα υπάρχουν μητρικές Z490 αξιοπρεπείς με 153 ευρώ - υπάρχει και μία τελείως entry level στα 138. Οπότε κάποιος πρέπει να συγκρίνει 10400F + MCE (4300 all core) + φθηνή Z490 + Micron e-die 3733 vs Β450 + Ryzen 3600 OC + Micron e-die 3733. Σε τιμή η διαφορά είναι 40 ευρώ περίπου παραπάνω  για τον Intel συνδυασμό και άλλα 40 ευρώ αν διαλέξουμε για Intel καλύτερη ψύκτρα από αυτή της Intel. Ο 10400F στη Γερμανία είναι σήμερα στα 169,99 ενώ ο 3600 στα 174,99

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Πήρα dexter και μου είπανε μια βδομάδα για την Ace και εντός της βδομάδας θα έχουν και τα cpu... 

Εαν ημουν στην θεση σου και εδινα 450ευρω για μητρικη(τοσο βλεπω εχει η Ace απο αυτους),σιγουρα θα κοιτουσα και για αγορα απο αναλογο καταστημα Ελλαδας ή εξωτερικου.

Δεν εχω κατι με το συγκεκριμενο καταστημα(μια αγορα μονο εχω κανει απο αυτους),αλλα ειναι παρα πολλα τα χρηματα για να τα εδινα σε μικρο καταστημα.

Μικρα σκρουτζομαγαζα που δεν εχουν καν πληροφοριες για τα προιοντα που πουλανε στο site τους(καλα για διαρκεια εγγυησης ουτε λογος) ή δεν εχουν καν κατηγοριες για το τι ψαχνεις με κατοπιν παραγγελιας,δεν τα πολυ εμπιστευομαι για 450ευρω αγορα μητρικης.

Γιατι γνωριζεις οτι αν σου κατσει η στραβη,τρεχα γυρευε μετα,και οταν ειναι να σου τυχει,θα σου τυχει απο το πουθενα.

Προσωπικη αποψη παντα.

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, 50EuroUser είπε

Εγώ σχολίασα το review του GN με τον 10400 που χάνει 15% σε σχέση με DDR4-3200 σε Z490. Με βάση αυτά δεν έχει νόημα σε σχέση με τους 3600/3300X/10600K κτλ. Ο 1600AF μπήκε μόνο για το "φακτ" οτι κάνει 100€. Με Ζ490 δεν έχει VFM ο 10400 εκτός αν βρεθεί κάποια έστω της Soyo ή της Jetway στα 100€ ...

Τι μου θύμησες 👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω πάρα πολλές μητρικές skroutz, στο range 160-200 ευρώ.

Αν θες να βάλεις απλά ένα 10700k με ένα mce, θα έχεις θέμα με κάποια από αυτές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...