Προς το περιεχόμενο

Intel 10th Gen Core, Comet-Lake & Z490 (2020) v2.0


Thresh
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh

Κρατήστε κόσμιο το επίπεδο, χωρίς χαρακτηρισμούς κι ειρωνείες αυτή τη φορά.  Μειώστε στο ελάχιστo τις Intel VS AMD συζητήσεις, έχουν γίνει άπειρες φορές και δεν έχουν κάποια κατάληξη! 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Αυτός στο Skroutz δεν είναι ο F άλλα ο πιο ακριβός 10400 με την HD630, o 10400F θα είναι πιο φτηνός.

Το θέμα είναι τι απόδοση θα έχει με μητρικές Β460 και μνήμες στα 2933 εναντίον του Ryzen 3300X και μετά με τον 4400G/4700G.

Λογικά ανάμεσα στα σκορ με τις 3200 και τις 2666 θα είναι. Πάνω στον 3600 με 3200 μνήμες θα πέφτει δηλαδή. Που και πάλι δεν είναι win γιατί τα edies πάνε 3600/3733 σε b450.

Ο 3300x είναι σαν τον 7700k. Αξιοπρεπές cpu με κοντά ποδάρια. Δεν αξίσει για 30 ευρώ που είναι η διαφορά του από τον 3600 να χάσεις τόσο πολύ σε mtp και future proofness.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BabisTs είπε

Asus gpu πάρθηκε μιας και ήταν από τις top υλοποιήσεις στις rtx....Εξού.....εκεί ήμουν μεγάλος fan των gigabyte ειδικά στις 900 series gtx αλλά στις τωρινές την απέφυγα......Στις mobo απλά τις γύρισα όλες τις εταιρείες και επιστροφή ύστερα από καιρό στην asus αφού έχω να την τιμήσω από τις sabertooth/hero.....B)

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι παρολο που μιλαμε απλα για φωτισμο,οταν δινεις μια περιουσια σε pc hardware ειναι μεγαλη λαλακια να μην μπορεις να συγχρονισεις τον φωτισμο σε αυτο ακομα και σε ενα χρωμα ξερω γω.

Ειδικα πλεον μιας και πολλα πραγματα εχουν φωτισμο ακομα και να μην το θελει καποιος,περαν απο bios/ram oc κλπ προφανως.

Εαν εγω για παραδειγμα ηξερα οτι το RGB Fusion ειναι τοσο για τα μπαζα,δεν θα αγοραζα gigabyte μητρικη,και ειναι απο τους βασικους λογους που στο επομενο μου build σε ddr5,εαν ειναι ετσι η κατασταση θα παω σε Asus και ας ζηταει παραπανω χρηματα ή ας βγαζουν πολλα προβληματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

10900k boxed υπάρχει πουθενά σε stock ? 

Αν δεν το εχουν οι 2 μεγαλοι γερμανοι που ψωνιζουν τα μαγαζακια εδω, δεν τον εχει κανενας, εκτος και αν ψηνεσαι για tray, οποτε ισως στον φερει κανα visionstudio με παραγγελια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι παρολο που μιλαμε απλα για φωτισμο,οταν δινεις μια περιουσια σε pc hardware ειναι μεγαλη λαλακια να μην μπορεις να συγχρονισεις τον φωτισμο σε αυτο ακομα και σε ενα χρωμα ξερω γω.

Ειδικα πλεον μιας και πολλα πραγματα εχουν φωτισμο ακομα και να μην το θελει καποιος,περαν απο bios/ram oc κλπ προφανως.

Εαν εγω για παραδειγμα ηξερα οτι το RGB Fusion ειναι τοσο για τα μπαζα,δεν θα αγοραζα gigabyte μητρικη,και ειναι απο τους βασικους λογους που στο επομενο μου build σε ddr5,εαν ειναι ετσι η κατασταση θα παω σε Asus και ας ζηταει παραπανω χρηματα ή ας βγαζουν πολλα προβληματα.

Έχεις giga μητρική τώρα? Το είχαν φτιάξει το fusion για κάποιο διάστημα αλλά με το τελευταίο update που κατέβασα το ξαναχαλασανε 😋 

Ο babis νομίζω πιο πολύ για τις μνήμες ενδιαφέρεται για apex

 

Πάντως βλέπω z490 low end σε καλές τιμές, δεν θα ήταν άσχημη επιλογή για κάποιον που δεν πάει για 5.5 ghz all core. Ειδικά άμα οι rocket Lake είναι πιο φειδωλοι από ρεύματα μια χαρά θα τους κάτσει. 

Αλλά σοβαρά review ακόμα δε βλέπω και βιάζομαι, γιατί έρχεται η aio από αντικατάσταση και θα πρέπει να το ξανά στήσω όλο, οπότε θέλω να το κάνω μια και καλή με το νέο mobo.  Να πάρω ace να ησυχάσω και εγώ και εσείς που σας επριξα? 😋

 

Υγ1. Οταν παραλάβω θα βάλω και 8700k με gaming7 αγγελία τιμή σκότωμα, όποιος ενδιαφέρεται. 

Επεξ/σία από CometRyzen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, CometRyzen είπε

Έχεις giga μητρική τώρα? Το είχαν φτιάξει το fusion για κάποιο διάστημα αλλά με το τελευταίο update που κατέβασα το ξαναχαλασανε 😋 

Ο babis νομίζω πιο πολύ για τις μνήμες ενδιαφέρεται για apex

Πάντως βλέπω z490 low end σε καλές τιμές, δεν θα ήταν άσχημη επιλογή για κάποιον που δεν πάει για 5.5 ghz all core. Ειδικά άμα οι rocket Lake είναι πιο φειδωλοι από ρεύματα μια χαρά θα τους κάτσει. 

Αλλά σοβαρά review ακόμα δε βλέπω και βιάζομαι, γιατί έρχεται η aio από αντικατάσταση και θα πρέπει να το ξανά στήσω όλο, οπότε θέλω να το κάνω μια και καλή με το νέο mobo.  Να πάρω ace να ησυχάσω και εγώ και εσείς που σας επριξα? 😋

Ναι εγω giga μητρικη τωρα,ειπα να δοκιμασω ολες τις εταιρειες για να εχω προσωπικη αποψη.
Ειδικα σε GPu

Spoiler

 

απο το 2013 μονο gigabyte εχω αγορασει λογω του vfm τους,αλλα με βλεπω τωρα στις επομενες GPU να παω σε Asus Strix για να δοκιμασω και τιποτα αλλο και μιας και εχουν φοβερο συστημα ψυξης(και κυριως αθορυβες).

Σε ddr3 ειχα Msi z87(δεν με ξετρελανε να πω την αληθεια).Σε z370 ειχα την Hero(η οποια εβγαλε προβλημα που ευτυχως εγινε επιστροφη χρηματων απο you χωρις πολλα πολλα)και πλεον εχω Gigabyte.

 

Γενικα την καλυτερη εικονα/εμπειρια μου την αφησε η Asus και ας ζηταει παραπανω χρηματα,και ας εμφανιζουν και αρκετα προβληματα.

Προσωπικα με memory overclock δεν ασχολουμαι γιατι γενικα δεν ειμαι υπερ των benchmarks,αλλα του gaming.

Εαν ηταν να ασχοληθω με overclock,επειδη ακριβως θα πρεπει να ειμαι καθε 3 και λιγο στο bios,με κλειστα ματια θα επαιρνα Asus.

Και οντως οι Asus εχουν και την φημη οτι γενικα ειναι οι καλυτερες μητρικες για memory overclock.

Ακομα και απο εγγυηση στην χωρα μας εχουν την Oktabit,ενω για τις αλλες εταιρειες δεν εχω ιδεα ποιος τις αναλαμβανει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ilos είπε

Μη λέτε δε σας είχα προειδοποιήσει πάντως.😃

To ειχα φαντασει και εγω και ειχα γραψει οτι μου εκανε τρομερη εντυπωση η μμεγαλη διαφορα που δεν μπορει να εξηγηθει αποκλειστικα απο το mem bandwidth, latency etc. Τελικα μπορει γιατι και οι Intel κανουν scale.

1 ώρα πριν, Aten-Ra είπε

Οι περισσότερες Β460 υποστηρίζουν μέχρι και DDR-4 2933, έπρεπε να βάλει  στο τεστ 2667 αλλά και στα 2933.

Ανάλογα τα παιχνίδια και τα settings που χρησιμοποιούν σε κάθε review βγαίνουν και άλλα αποτελέσματα.

Ας πούμε στο ComputerBase που χρησιμοποιεί 3-4 παιχνίδια που πάνε καλύτερα σε Intel , ο 10400 μαζί με μνήμες στα 2667 είναι μπροστά. 😉

https://translate.google.com/translate?sl=de&tl=en&u=https%3A%2F%2Fwww.computerbase.de%2F2020-05%2Fintel-core-i5-10400f-test%2F%23abschnitt_core_i510400f_mit_134_watt_pl2_fuer_28_sekunden

Δεν ξερω αν θα παιξει ιδιαιτερο ρολο. Ποση διαφορα θα εχει το 2667 CL15 απο το 3000 CL 14 πχ αν δεν πειραξεις timings?

Επεξ/σία από Crus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, narta είπε

Εχεις δικιο αλλα δεν φταει ο κοσμος που η Intel δεν εχει κανενα αλλο τομεα να ανταγωνισθει. Να βγαλει τσιπακια που μαμανε παντου να μιλησουμε εκτενεστερα. 

Ναι οκ αλλά λέτε συνέχεια τα ίδια και τα ίδια, πιστεύεις ότι υπάρχει περίπτωση να συμφωνήσετε σε κατι? :lol:

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Ναι οκ αλλά λέτε συνέχεια τα ίδια και τα ίδια, πιστεύεις ότι υπάρχει περίπτωση να συμφωνήσετε σε κατι? :lol:

Ειμαστε κλεισμενοι μεσα, αμα δεν μιλαμε θα γινουμε περισσοτερο ψυχοπαθεις απ οτι ειμαστε τωρα 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, CometRyzen είπε

Ο babis νομίζω πιο πολύ για τις μνήμες ενδιαφέρεται για apex. 

Και για μνήμες περισσότερο......αλλά και για all core oc η apex δεν νομίζω να μην τα παει καλα με κόψει με 16phases

Επεξ/σία από BabisTs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BabisTs είπε

Και για μνήμες αλλά και για all core oc δεν νομίζω να με κόψει με 16phases

Μνημες το ταλιρακι θα το εχει με τετοια μητρικη. Στο oc εξαρταται την ψυξη. Το 280 ALF ειναι αρκετα καλο αλλα... ☠️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Και για μνήμες περισσότερο......αλλά και για all core oc η apex δεν νομίζω να μην τα παει καλα με κόψει με 16phases

Αν δεν σου κάτσει μπανάνα το 5.2 το έχουν όλες, στο 5.3 θα αρχίσουν τα σκληρά 😋

Η apex δεν έχει gpu out, ουσιαστικά είναι άχρηστη η igp. Όλα τα phases τα βάλανε για την cpu... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...