Προς το περιεχόμενο

Intel 10th Gen Core, Comet-Lake & Z490 (2020) v2.0


Thresh
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh

Κρατήστε κόσμιο το επίπεδο, χωρίς χαρακτηρισμούς κι ειρωνείες αυτή τη φορά.  Μειώστε στο ελάχιστo τις Intel VS AMD συζητήσεις, έχουν γίνει άπειρες φορές και δεν έχουν κάποια κατάληξη! 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, CometRyzen είπε

Nτάξει ούτως η άλλος σε τιμές σκότωμα τα βάζω τα μεταχειρισμένα μου. Πόσο να χάσει, κανα 50-100€? Κλαιν :P 

Μην γκρινιάζεις για μπανάνες μετα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, leros2004 είπε

Μην γκρινιάζεις για μπανάνες μετα 

Γιατι ο tray ειναι bonobo? Ιδια cpu ειναι, δεν νομιζω να αλλαζει κατι

Υγ1. Πιστολι το mindfactory, μονο με ΑΦΜ στελνει εκτος Γερμανιας... Το caseking στελνει κανονικα αλλα ειναι 100 ευρω πανω. 

Επεξ/σία από CometRyzen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, CometRyzen είπε

Γιατι ο tray ειναι bonobo? Ιδια cpu ειναι, δεν νομιζω να αλλαζει κατι

Υγ1. Πιστολι το mindfactory, μονο με ΑΦΜ στελνει εκτος Γερμανιας... Το caseking στελνει κανονικα αλλα ειναι 100 ευρω πανω. 

Και εγώ έλεγα θα είχες εταιρικό ΑΦΜ, αλλιώς θα στο έλεγα νωρίτερα να μην ελπίζεις 😛

Μην πάρεις tray για εμένα, πάρε box

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Και εγώ έλεγα θα είχες εταιρικό ΑΦΜ, αλλιώς θα στο έλεγα νωρίτερα να μην ελπίζεις 😛

Μην πάρεις tray για εμένα, πάρε box

Έχω αλλά δεν θα βάλω 10900k σε εταιρικό ΑΦΜ  :P 
Είπαμε, μην το ξεφτυλίσουμμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Ο ρε φίλε , 70% παραπάνω κατανάλωση για μικρότερες επιδόσεις.  Αν δεν πάνε στα 10/7nm δεν τους σώζει τίποτα όσο και καλύτερη αρχιτεκτονική να έχουν.

https://www.techpowerup.com/review/intel-core-i9-10900k/

cinebench-multi.png

efficiency-multithread.png

Το γράφημα είναι για τα πανυγήρια. Δε γίνεται 2 chiplets (3900x) να καίνε λιγότερο από 1 (3600) και με μικρότερα ρολόγια κιόλας. Όσο καλύτερο bin και να είναι αυτά του 3900x.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ilos είπε

Το γράφημα είναι για τα πανυγήρια. Δε γίνεται 2 chiplets (3900x) να καίνε λιγότερο από 1 (3600) και με μικρότερα ρολόγια κιόλας. Όσο καλύτερο bin και να είναι αυτά του 3900x.

Κάποιο λάθος έχουν κάνει:

watt.jpg.6cb557be78043696b657e1da61155a58.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Another one huge pass....

Θα σκεφτόμουν για τον 10600K αν είχα κάτι παλαιότερο από 7700Κ και μόνο αν είχαν σήμερα pci-e 4.0, για να πεις ότι έστω αξίζει λιγάκι η πλατφόρμα, μιας και η ΑΜ4 επίσης πλησιάζει στο τέλος της.

😕 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε γράφει για performance/watt κάτι, που εκεί παίζει ρόλο η ποιότητα των chiplets και έχει νόημα ο 3900x να είναι ο καλύτερος γιατί παρόλο που χάνει κάτι λίγο σε efficiency επειδή είναι με 2 6ρια chiplets σε σχεση με 3700x, είναι καλύτερο bin από όλους τους άλλους zen 2 πλην 3950x.

4 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Another one huge pass....

Θα σκεφτόμουν για τον 10600K αν είχα κάτι παλαιότερο από 7700Κ και μόνο αν είχαν σήμερα pci-e 4.0, για να πεις ότι έστω αξίζει λιγάκι η πλατφόρμα, μιας και η ΑΜ4 επίσης πλησιάζει στο τέλος της.

😕 

Το ίδιο τέλος θα έχουν πάνω κάτω το AM4 με το lga1200 (τέλη 2021).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 minute ago, ilos said:

Το ίδιο τέλος θα έχουν πάνω κάτω το AM4 με το lga1200 (τέλη 2021).

Έγραψα εγώ κάτι διαφορετικό? 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, GeorgeMan είπε

Έγραψα εγώ κάτι διαφορετικό? 😛 

Όχι απλά το ΑΜ4 υπάρχει από το 2017, ενώ το άλλο είναι θνησιγενές από το 2020.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, ilos said:

Όχι απλά το ΑΜ4 υπάρχει από το 2017, ενώ το άλλο είναι θνησιγενές από το 2020.😁

Παρολ' αυτά, αν είχα παλαιότερη πλατφόρμα θα το σκεφτόμουν μιας και ακριβώς το ίδιο τέλος θα έχουν, παίρνοντας μία γενιά ακόμα αμφότερα (ίσως και κάνα refresh). Αλλά ούτε pci-e 4.0 έχουν, ούτε ψύκτρα... Δηλαδή ΟΚ από επιδόσεις, εδέησαν να ματσάρουν επιτέλους το core count, αν και μέχρι να το καταφέρουν η AMD τους έπιασε σε απόδοση ανά core (πάνω-κάτω). Εδέησαν επίσης και είναι πλέον soldered, ε ας έβαζαν και ένα pci-e 4.0 να είχανε μια ισάξια έστω και οριακά όχι DOA πλατφόρμα... 😕 

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο στους i3/i5 κάναν core count match. Σε i7 και να ήθελαν, δε μπορούν λόγω process node. Και η πλάκα είναι ούτε με τους rocket θα είναι εφικτό που θα είναι backport σε 14nm. PCIE4 έχει το z490 τους έχεις παρεγηγήσει, απλά είναι rocket lake DLC (και πάλι όσα lanes θα έχει το b550 θα είναι).😁 Αν βάζαν ψύκτρα στη συσκευασία τόσο φραγκοφονιάδες που είναι, ο 10600κ, θα στοιχίζε όσο και ο 3900x. Τουλάχιστον τώρα δικαιολογείται σε αυτή την τιμή για κάποιον που κοιτά μόνο το high refresh gaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...