Προς το περιεχόμενο

Τον Σεπτέμβριο έρχονται οι κάρτες γραφικών Radeon RX RDNA2


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ασε ρε με τις AMD. Σαν hardware ναι ειναι πολυ καλες και σε πολυ καλα χρηματα σε αυτο που σου προσφερουν αλλα τα drivers ειναι χαλι μαυρο. Εγω με rx 5600 xt και ακομα παιδευομαι με black screens....Ποτε ξανα AMD.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 162
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Zergoulini είπε

Ασε ρε με τις AMD. Σαν hardware ναι ειναι πολυ καλες και σε πολυ καλα χρηματα σε αυτο που σου προσφερουν αλλα τα drivers ειναι χαλι μαυρο. Εγω με rx 5600 xt και ακομα παιδευομαι με black screens....Ποτε ξανα AMD.

 

12 λεπτά πριν, kostasSTi είπε

Φαντάζομαι δεν έχεις διαβάσει το νήμα του φόρουμ με τις 5600-5700 που κάθε ποστ αφορά προβλήματα, έτσι;

οταν πηγαινετε και αγοραζετε τις πιο φτηνες υλοποιησεις αυτα παθαινετε!

και nvidia εχουν βγει παμπολες υλοποιησεις με προβληματα κατα καιρους. εγω με nitro+ 5700xt δεν εχω ουτε ενα black screen στους 3 μηνες που την εχω.. 

Επεξ/σία από emperor4her
  • Like 13
  • Thanks 7
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, emperor4her είπε

οταν πηγαινετε και αγοραζετε τις πιο φτηνες υλοποιησεις αυτα παθαινετε!

και nvidia εχουν βγει παμπολες υλοποιησεις με προβληματα κατα καιρους. εγω με saphire 5700xt δεν εχω ουτε ενα black screen στους 3 μηνες που την εχω.. 

Ακριβώς αυτό!! Προσωπικά πάντα σε hardware Gigabyte και τώρα τελευταία που ανέβηκε πάλι η Sapphire ποιοτικός, γιατί πριν 10 χρόνια ήταν για τα κλάματα και αυτή, κάθε χρόνο άλλαζα κάρτα, καιγόντουσαν, πυκνωτές λογικά... ;) 
Όσο για τον φίλο που με ρωτάει αν έχω ακούσει για το πρόβλημα των 5600 - 5700 κάτι έχει πάρει το μάτι μου, αλλά εδώ κυρίως στο Insomnia, και από περιέργεια μπήκα λίγο στο skroutz (θα έμπαινα και Amazon αλλά δεν χρειάστηκε γιατί πήρα την απάντηση μου από το πιο δημοφιλές review) να δω τι γίνεται από reviews και πέτυχα αυτό που θα έγραφα και εδώ, ποιοτικές υλοποιήσεις και σωστή αφαίρεση των drives ιδιαίτερα αν προέρχεσαι από άλλη εταιρία (NVidia) που δεν γνωρίζουν πολλοί να προβούν σε αυτή την διαδικασία (DDU) ;) 
Και αυτό που έγραψα αρχικά στο προηγούμενο μου Post είναι προσωπική εμπειρία, αλλά προσωπική εμπειρία 17 χρόνων!!! Πιστεύω ότι έχει την σημασία της, και ναι γνωρίζω να διατηρώ το σύστημα μου σε καλή κατάσταση τόσο από Hardware όσο και από Software. Μικροπροβλήματα ναι υπήρξαν και φυσικό είναι, αλλά αυτό που διαβάζω κυρίως στην Ελλάδα ούτε καν!!!

Επεξ/σία από konstantinos77g
  • Like 5
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nikos032 είπε

Ευτυχώς, μπας και βρούμε την Nvidia RTX 3080 GA102 GA103κάτω απο 1000 ευρώ.

Εγώ πιστεύω ότι την GA 103 ή θα την ξεπεράσει η big navi ή θα κονταροχτυπιούνται στην χειρότερη

 

και αυτό γιατί είδα τα spec της GA 100 που είναι διπλάσια σχεδόν όλα σε σύγκριση με την GA 103 πράγμα που με κάνει να πιστεύω (μιας και δεν υπήρχε ιστορικά ποτέ τέτοια μεγάλη διαφορά απο flagship της nvidia σε σύγκριση με την δεύτερη γρηγορότερη στην σειρά πχ RTX 2080ti vs 2080 ή 1080 ti vs 1080 κτλ κτλ ) πως κάποιος σφύριξε εταιρικά μυστικά στην nvidia και μάθανε για τις επιδόσεις της big navi και σου λέει θα τον πιούμε αν συνεχίσουμε τον κανονικό προγραμματισμό οπότε ας τα δώσουμε όλα για να κρατήσουμε τουλάχιστον την πρώτη θέση (έτσι ώστε να συνεχίζουν να έρχονται πρόβατα που κοιτάνε αυτό το πράμα σαν τον τύπο που έκανα πιο πάνω quote) αλλά φυσικά περιμένω να ακούσω και εξωφρενική τιμή για την GA 100 καμιά 3000 ευρώ ή κάτι τέτοιο.. 

 

index.php?ct=news%26action=file%26id=362

Επεξ/σία από TopicStrarter
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταστείτε ότι είστε στην nVidia και κάνατε μια market analysis και βρίσκατε ότι πχ 1000 πελάτες σας είναι διατεθειμένοι να δώσουν 1200€ για να έχουν την καλύτερη gaming GPU (bragging rights). Αν δεν είχατε σε 2ημέρες έτοιμο το αντίστοιχο προϊόν τότε θα είχε έρθει ο Jensen και οι μέτοχοι και θα σας είχαν στείλει σπίτια σας. Οπότε η nVidia και η οποιαδήποτε τέτοια εταιρεία που κυριαρχεί στην αγορά της σωστά πράττει. Μην τα βάζετε γενικά με τα premium προϊόντα αν δεν απευθύνονται σε εσάς. Η εταιρεία είναι υποχρεωμένη να καλύπτει κάθε ζήτηση.   

Όσο αφορά για του drivers είναι κάτι δυναμικό και οι δύο εταιρείες έχουν κάνει τα σφάλματα τους, σε βάθος χρόνου όμως η nVidia έχει δείξει πως έχει πιο ώριμους και optimize drivers την στιγμή που παρουσιάζει ένα προϊόν και γενικά στο πόσο γρήγορα ξεπερνάει τα αρχικά bugs. Αυτό μπορείτε να το δείτε και από το γεγονός πως η AMD κερδίζει περισσότερο σε απόδοση (σε σχέση με την nVidia) από τους drivers της μετά από 9μήνες από την επίσημη παρουσίαση μιας νέας σειράς. Από την άλλη οι «early adopters” ταλαιπωρούνται περισσότερο με μικρά ή μεγαλύτερα στους πρώτους μήνες, οπότε αυτό που αναφέρουν κάποιοι φίλοι για την AMD/Drivers έχει κάποια βάση.

Εμπειρικά θα πω ότι στις AMD, παίζει μεγαλύτερο ρόλο η υλοποίηση/μάρκα της κάθε κάρτας. Η nvidia έχει σε ποιο στενό έλεγχο τους κατασκευαστές. Για αυτό αν επιθυμείτε πχ να πάρετε μια 5700 (custom) δώστε μεγαλύτερη βάση στο brand (διαβάστε σε forums για ποιες κάρτες υπάρχουν συγκεκριμένα παράπονα) και στην ανάγκη δώστε κάτι παραπάνω και μην πάρετε την πιο οικονομική επιλογή ή όποια βρείτε σε προσφορά. Διαφορές 20-40€ σε μια κάρτα των 300€ δείχνει συμβιβασμούς που κρύβονται κάτω από την ψύχτρα.

(Είναι αφελές να πιστεύετε ότι έχει η AMD στα εργαστήρια της μια Big Navi που συναγωνίζεται την 3080Ti με λιγότερο κόστος και δεν θα είχε χαλάσει τον κόσμο για να ανεβάσει την μετοχή της και να προσελκύσει επιπλέον κεφάλαια)

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, emperor4her είπε

 

οταν πηγαινετε και αγοραζετε τις πιο φτηνες υλοποιησεις αυτα παθαινετε!

και nvidia εχουν βγει παμπολες υλοποιησεις με προβληματα κατα καιρους. εγω με nitro+ 5700xt δεν εχω ουτε ενα black screen στους 3 μηνες που την εχω.. 

Και εγώ το ίδιο με 20.4.2 κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι προφεσορες στην Ελλαδα,ειναι η χαρα των εταιριων ρε.Σκαει ο αλλος +500 ευρω για Ιντελ και +500 για ινβιντια ,οχι γιατι πραγματικα τα εχει αναγκη.Αναγκη τα εχει ενα 2-3% που ειναι η δουλεια τους (προγραμματιστες,σχεδιαστες) και λοιπα επαγγελματα που θελουν ''κατι αλλο''...Το αλλο 97% που ειναι και αυτοι που σχολιαζουν καθε φορα σαν προφεσορες,σκαει φραγκα απλα...χωρις λογο.Παρτο χαμπαρι...ΟΣΑ και να σκασεις ΔΕΝ θα δεις το σφραγισμα στο δοντι του npc που σκοτωσες,και μαντεψε και κατι αλλο...Εσκασες 1000+ ευρω παραπανω απο εμενα για να παιζεις εσυ με 300 και εγω πχ με 250 φπς ενα παιχνιδι που ετσι και αλλιως με πανω απο 100 το παιζεις χαλαρα...Μαντεψε ποιος εχασε τα λεφτα του.

  • Like 8
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, emperor4her είπε

οταν πηγαινετε και αγοραζετε τις πιο φτηνες υλοποιησεις αυτα παθαινετε!

και nvidia εχουν βγει παμπολες υλοποιησεις με προβληματα κατα καιρους. εγω με nitro+ 5700xt δεν εχω ουτε ενα black screen στους 3 μηνες που την εχω.. 

Η  GamingX της MSI ειναι η πιο φθηνη υλοποιηση?

400 ευρω εδωσα και ειναι η καλυτερη υλοποιηση της MSI.

 

Κι ομως τρωω black screens και freezαριματα εδω και 6 μηνες που την αγορασα.

Kαθε driver ειναι χειροτερος απο τον προηγουμενο.

Τιποτα ΜΗΔΕΝ.

Οσο δηλαδη σεβονται και τον καταναλωτη.

 

Μια GTX960 της Nvidia, απο το 2015 την ειχα και δεν αντιμετωπισα ποτε το παραμικρο προβλημα.

 

Επεξ/σία από Shine_In_The_Night
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, TopicStrarter είπε

Εγώ πιστεύω ότι την GA 103 ή θα την ξεπεράσει η big navi ή θα κονταροχτυπιούνται στην χειρότερη

και αυτό γιατί είδα τα spec της GA 100 που είναι διπλάσια σχεδόν όλα σε σύγκριση με την GA 103 πράγμα που με κάνει να πιστεύω (μιας και δεν υπήρχε ιστορικά ποτέ τέτοια μεγάλη διαφορά απο flagship της nvidia σε σύγκριση με την δεύτερη γρηγορότερη στην σειρά πχ RTX 2080ti vs 2080 ή 1080 ti vs 1080 κτλ κτλ ) πως κάποιος σφύριξε εταιρικά μυστικά στην nvidia και μάθανε για τις επιδόσεις της big navi και σου λέει θα τον πιούμε αν συνεχίσουμε τον κανονικό προγραμματισμό οπότε ας τα δώσουμε όλα για να κρατήσουμε τουλάχιστον την πρώτη θέση (έτσι ώστε να συνεχίζουν να έρχονται πρόβατα που κοιτάνε αυτό το πράμα σαν τον τύπο που έκανα πιο πάνω quote) αλλά φυσικά περιμένω να ακούσω και εξωφρενική τιμή για την GA 100 καμιά 3000 ευρώ ή κάτι τέτοιο.. 

index.php?ct=news%26action=file%26id=362

Πληροφοριακά, η GA103 κατα πάσα πιθανότητα ακυρώθηκε.

GA103.png.408ee5fb9bf98072a2927bbd21d77ce2.png

GA103b.png.a0e12bd5e378537db6d681c0a98dd9f7.png

Επεξ/σία από nikos032
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Shine_In_The_Night είπε

Η  GamingX της MSI ειναι η πιο φθηνη υλοποιηση?

400 ευρω εδωσα και ειναι η καλυτερη υλοποιηση της MSI.

Κι ομως τρωω black screens και freezαριματα εδω και 6 μηνες που την αγορασα.

Kαθε driver ειναι χειροτερος απο τον προηγουμενο.

Τιποτα ΜΗΔΕΝ.

Οσο δηλαδη σεβονται και τον καταναλωτη.

Μια GTX960 της Nvidia, απο το 2015 την ειχα και δεν αντιμετωπισα ποτε το παραμικρο προβλημα.

Αναρωτηθηκες γτ τα τρως;Το επιασες το θεμα ενα ενα η απλα λες φταιει αυτο;Τα ρευματα σου ειναι κομπλε;Τροφοδοτικο εχει την δυναμη να τα σηκωσει;Αλλαξες καλωδια στα ρευματα;Το ξερεις οτι ακομα και μια τριχα καταλαθος να εχει μπει στην pci εχεις προβλημα;Αλλα το βασικο για μενα απο ολα .Το τροφοδοτικο σου ειναι ικανο να σηκωσει ολα αυτα που εχεις πανω;Αν και δεν ξερω τι εχεις;Εκανες clean install τους drivers η απλα εβαλες πανω απο αλλους;Αν ειχες nvidia και πηγες στην amd καθαρισες τους drivers?Και το ξαναλεω:CLEAN INSTALL!Εχω την saphire και πραγματικα δεν εχω ουτε ειχα ποτε κανενα προβλημα.Αλλα πιο παλια με εναν υπολογιστη που ειχα μαυρες οθονες το βασικο προβλημα παντα ειναι το τροφοδοτικο.Ειχα sli και ετρωγα μαυρες οθονες και ο λογος ηταν γτ δεν φταναν τα ρευματα και εκλανε πανω του το pc.Ψαξτο λιγο αδερφε.

Επεξ/σία από gripoulas1983
  • Like 3
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, gripoulas1983 είπε

Αναρωτηθηκες γτ τα τρως;Το επιασες το θεμα ενα ενα η απλα λες φταιει αυτο;Τα ρευματα σου ειναι κομπλε;Τροφοδοτικο εχει την δυναμη να τα σηκωσει;Αλλαξες καλωδια στα ρευματα;Το ξερεις οτι ακομα και μια τριχα καταλαθος να εχει μπει στην pci εχεις προβλημα;Αλλα το βασικο για μενα απο ολα .Το τροφοδοτικο σου ειναι ικανο να σηκωσει ολα αυτα που εχεις πανω;Αν και δεν ξερω τι εχεις;Εκανες clean install τους drivers η απλα εβαλες πανω απο αλλους;Αν ειχες nvidia και πηγες στην amd καθαρισες τους drivers?Και το ξαναλεω:CLEAN INSTALL!Εχω την saphire και πραγματικα δεν εχω ουτε ειχα ποτε κανενα προβλημα.Αλλα πιο παλια με εναν υπολογιστη που ειχα μαυρες οθονες το βασικο προβλημα παντα ειναι το τροφοδοτικο.Ειχα sli και ετρωγα μαυρες οθονες και ο λογος ηταν γτ δεν φταναν τα ρευματα και εκλανε πανω του το pc.Ψαξτο λιγο αδερφε.


Καλα εδω ο αλλος, με 5700xt, ειχε black screens κτλ, αλλαξε σε nvidia, παλι τα ιδια και μετα πηρε χαμπαρι οτι ειχε προβλημα με το oc στις ram....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Darthvader είπε


Καλα εδω ο αλλος, με 5700xt, ειχε black screens κτλ, αλλαξε σε nvidia, παλι τα ιδια και μετα πηρε χαμπαρι οτι ειχε προβλημα με το oc στις ram....

Αυτο ακριβως τα παντα μπορουν να προκαλεσουν προβληματα.Οχι εκει η καρτα γραφικων.Επειδη ολοι θελουν να το παιζουν λεζαντα οτι εχουν rtx και nvidia.Κατι σαν...εγω εχω iphone.Γιαυτο ειμαστε πισω στα παντα μια ζωη απο κατι τετοιες μ@λ@κιες.

  • Like 2
  • Thanks 2
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nasos74 είπε

Φανταστείτε ότι είστε στην nVidia και κάνατε μια market analysis και βρίσκατε ότι πχ 1000 πελάτες σας είναι διατεθειμένοι να δώσουν 1200€ για να έχουν την καλύτερη gaming GPU (bragging rights). Αν δεν είχατε σε 2ημέρες έτοιμο το αντίστοιχο προϊόν τότε θα είχε έρθει ο Jensen και οι μέτοχοι και θα σας είχαν στείλει σπίτια σας. Οπότε η nVidia και η οποιαδήποτε τέτοια εταιρεία που κυριαρχεί στην αγορά της σωστά πράττει. Μην τα βάζετε γενικά με τα premium προϊόντα αν δεν απευθύνονται σε εσάς. Η εταιρεία είναι υποχρεωμένη να καλύπτει κάθε ζήτηση

Ναι η καημένη η nvidia μπαίνει σε ταλαιπωρίες για να εξυπηρετήσει το κοινό της που τόσο νοιάζεται για αυτό και ας ειναι 1000 άτομα... σόρρυ αλλά ότι νάναι. 

 

Είναι απλά τα πράγματα η nvidia λόγω  μεγαλύτερου κεφαλαίου και ανθρώπινου δυναμικού (13 δις, και 13χιλιάδες υπαλλήλους)  έναντι της AMD (6 δις και 11 χιλιάδες υπαλλήλους -υπόψιν για την AMD αυτά ειναι συνολικά νούμερα τόσο για το τμήμα CPU όσο για GPU) μπορεί να επηρεάσει την αγορά με συμφωνίες και μονοπώλια που ευνοούν τις GPU της (πχ nvidia gameworks) και καταστέλλουν τον ανταγωνισμό επίσης μπορεί πιο γρήγορα και εύκολα να βελτιώσει την αρχιτεκτονική της και την παραγωγή της (έτσι ώστε ακόμη και αν ξεπεραστεί να μπορεί να απαντήσει άμεσα)  

 

Βγάζει λοιπόν πιο γρήγορα ένα μεγάλο flagship chip που και αυτό βέβαια δεν μπορεί να το παράξει μαζικά γιαυτό και βάζει μια εξωφρενική τιμή για να πουλήσει σε λίγο κόσμο (λιγότερο απο 1% των πελατών της έχουν RTX 2080 ti https://store.steampowered.com/hwsurvey/videocard/ )  αλλά εκμεταλλεύεται αυτό το marketing barging right  (γιατί όπως βλέπεις απο τα σχόλια ένας μέσος άνθρωπος ειναι αρκετά πιθανό να προτιμήσει την εταιρία που έχει την γρηγορότερη κάρτα και ας μην έχει τα λεφτά να την πάρει αλλά παίρνει μια μικρότερων επιδόσεων για να αισθάνεται πως ανήκει στην ίδια ομάδα με τους "κορυφαίους" ) και αρμέγει έτσι τον κόσμο στα υπόλοιπα μοντέλα που μπορεί να παράξει μαζικά βάζοντας και σε αυτά αρκετά φουσκωμένες τιμές (τις ανεβάζει κάθε χρόνο ) 

 

1 ώρα πριν, nasos74 είπε

Όσο αφορά για του drivers είναι κάτι δυναμικό και οι δύο εταιρείες έχουν κάνει τα σφάλματα τους, σε βάθος χρόνου όμως η nVidia έχει δείξει πως έχει πιο ώριμους και optimize drivers την στιγμή που παρουσιάζει ένα προϊόν και γενικά στο πόσο γρήγορα ξεπερνάει τα αρχικά bugs. Αυτό μπορείτε να το δείτε και από το γεγονός πως η AMD κερδίζει περισσότερο σε απόδοση (σε σχέση με την nVidia) από τους drivers της μετά από 9μήνες από την επίσημη παρουσίαση μιας νέας σειράς. Από την άλλη οι «early adopters” ταλαιπωρούνται περισσότερο με μικρά ή μεγαλύτερα στους πρώτους μήνες, οπότε αυτό που αναφέρουν κάποιοι φίλοι για την AMD/Drivers έχει κάποια βάση.

Δεν έχει πιο ώριμους drivers.

Οι drivers της AMD δεν ειναι buggy (τουλάχιστον όχι περισσότερο τουλάχιστον σε αισθητό βαθμό με αυτών της nvdia) 

 

Η AMD κερδίζει σε επιδόσεις με το πέρας του χρόνου λόγω του απο πάνω (μονοπωλιακές πρακτικές της Nvidia) για παράδειγμα η Vega 64 (12.66 TF  FP32)ήταν και είναι γρηγορότερη GPU απο την GTX 1080 ti (11.34 TF FP32) αλλά τα περισσότερα παιχνίδια δεν μπορούσαν να την εκμεταλλευτούν πλήρως γιατί βασιζόταν σε game engines που ειναι φιλικότερες (η μονοπωλιακή ιδιοκτησία) της nvidia  αλλά με την πάροδο του χρόνου βελτιώνουν την κατάσταση ώστε χρησιμοποιείται αποδοτικότερα η κάρτα βέβαια ποτέ δεν θα φτάσει στο 100% γιατί η AMD έχει περιορισμένους πόρους για να ασχολείται με κάθε κάρτα ξεχωριστά + εμπόδια μονοπωλίου της nvidia.

Ένας λόγος που πήγε σε RDNA 2 αρχιτεκτονική είναι ακριβώς για είναι πιο φιλική με τις game engines που εστιάζουν την nvidia (πχ οι παλιότερες αρχιτεκτονικές ήταν πολύ μπροστά με multitasking κτλ τώρα μειώσανε το multitasking στο χαμηλότερο επίπεδο της nvidia για να μπορουν οι nvidia focused game engines να την εκμεταλλευτουν ) 

1 ώρα πριν, nasos74 είπε

Εμπειρικά θα πω ότι στις AMD, παίζει μεγαλύτερο ρόλο η υλοποίηση/μάρκα της κάθε κάρτας. Η nvidia έχει σε ποιο στενό έλεγχο τους κατασκευαστές. Για αυτό αν επιθυμείτε πχ να πάρετε μια 5700 (custom) δώστε μεγαλύτερη βάση στο brand (διαβάστε σε forums για ποιες κάρτες υπάρχουν συγκεκριμένα παράπονα) και στην ανάγκη δώστε κάτι παραπάνω και μην πάρετε την πιο οικονομική επιλογή ή όποια βρείτε σε προσφορά. Διαφορές 20-40€ σε μια κάρτα των 300€ δείχνει συμβιβασμούς που κρύβονται κάτω από την ψύχτρα.

 

 Καμία σχέση δεν έχει καθόλου πιο στενό έλεγχο βασικά δεν έχει κανέναν έλεγχο πέρα απο την αρχική σύμβαση συνεργασίας. 

 

Υπάρχουν κακές υλοποιήσεις τόσο σε nvidia όσο σε AMD. 

 

Τα περισσότερα προβλήματα έχουν να κάνουν με λάθος του χρήστη απλά ίσως  (και λέω ίσως γιατί πραγματικά είμαι σε πολλά forum με hardware troubleshooting και δεν έχω παρατηρήσει αισθητά μεγαλύτερο αριθμό τοπικ με προβλήματα απο την μια εταιρία ή την άλλη )αν συμβαίνει αυτό σίγουρα θα παίζει ρόλο το χαμηλό κόστος της κάρτα χαμιλό κόστος σημαίνει και διαφορετικό target group ένας αδαής με υπολογιστές ή ένα παιδάκι είναι πιο πιθανό να πάρει μια φθηνότερη κάρτα και η AMD έχει καλύτερες τιμές οπότε αν κάτι απο δικό του λάθος πάει στραβά θα κατηγορήσει την εταιρία γιατί τόσο ξέρει τόσο λέει 

 

(έτυχε σε forum κάποιος να παραπονιέται πως η RX 580 του σέρνεται στο doom και κρασάρει στα ultra settings και πως κακώς διάλεξε AMD και τελικά το πρόβλημα ήταν ότι την είχε βάλει σε PCIex4 και όχι στην κύρια PCIe x16 της μητρικής του μόλις το παρατήρησα αυτό και του είπα να την αλλάξει όλα δουλεύανε ρολόι... ) 

 

1 ώρα πριν, nasos74 είπε

(Είναι αφελές να πιστεύετε ότι έχει η AMD στα εργαστήρια της μια Big Navi που συναγωνίζεται την 3080Ti με λιγότερο κόστος και δεν θα είχε χαλάσει τον κόσμο για να ανεβάσει την μετοχή της και να προσελκύσει επιπλέον κεφάλαια)

Πέραν ότι τα πράματα δεν ειναι τόσο απλά* γιατί έκανε σαματά μήνες πριν με τους ζεν; στα ξαφνικά τους εμφάνισε σχεδόν... 

 

*δεν είναι απλά γιατί αν δεις και στο ποστ πιο πάνω δεν μπορεί να ξέρει τι παίζει στην αντιπέρα όχθη και πως θα κινηθεί γιατί μπορεί να έχει πχ ένα chip που να ξεπερνάει την RTX 3080 ti αλλά δεν ξέρει (εκτός αν η Nvidia κάνει πρώτη release την κάρτα) αν είναι αυτή τελικά η RTX 3080ti και δεν μετονομαστεί σε 3080 και βγάλει η nvidia μια άλλη 3080 ti πιο γρήγορη (που βασικά αυτό παίζει ήδη να έγινε αν παρατηρήσεις το leak εφόσν και αν ισχύει με την διαφορά της GA100 με την GA 103)

Επεξ/σία από TopicStrarter
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...