Προς το περιεχόμενο

Winbank Πειραιώς


lek88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχει η μητερα μου επαγγελματικο λογαριασμο λογω pos και στην ενεργοποιηση του winbank φανηκε και ο κοινος λογαριασμος με τον πατερα μου. Προχωρησε απο αυτην την σελιδα για να εκδωσω master card, αλλα πλεον ειμαστε στην 8+ εργασιμη (ενω ελεγε εντος 5 εργασιμων). Εχω καταλαβει κατι λαθος? Ταχυδρομικα δεν θα μας ερθει? Εκτος αν την στελνουν μεχρι και 5 εργασιμες μετα την αιτηση, οποτε μαλλον την εστειλαν 2-3 εργασιμες πριν? Αλλα και παλι πολλες μερες. Τα ΕΛΤΑ της περιοχης ειναι γρηγορα.

(κανονικα εχει 3 καρτες, με την debit mastercard που διαλεξα εγω)

image.png.768f3c4a65ee6b4798eb7e3f5d3f8438.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, toni31 είπε

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο που έχω μισθοδοσία στην Εθν. αλλά δεν μου έχει χρεώσει ακόμα. 

Παρέλαβα Πειραιώς προχθές, 3 χρόνια διάρκεια......

Όπως και να το δούμε το θέμα, όλες αυτές οι χρεώσεις είναι απαράδεκτες και πρέπει να καταργηθούν.

Όχι, δεν παίζει ρόλο που έχεις μισθοδοσία στην Εθνική, δεν σε έχει χρεώσει ακόμα επειδή προφανώς από το 2019 που μπήκε αυτή η χρέωση μέχρι και τώρα δεν έκανες αντικατάσταση κάρτας λόγω λήξης.

Οπότε το ίδιο ακριβώς κόστος έχει πλέον και η Πειραιώς...

Πάντως δεν το κόβω να καταργούνται αυτές οι χρεώσεις, πιο πιθανό είναι να αυξηθούν κιόλας.

4 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Τα ΕΛΤΑ της περιοχης ειναι γρηγορα.

Οκ, όταν φτάσει ο φάκελος στο τοπικό κέντρο διαλογής θα σου έρθει γρήγορα, το πότε θα φτάσει εκεί όμως δεν είναι θέμα των ΕΛΤΑ της περιοχής σου.

Υπομονή...

Επίσης όταν λέει εντός 5 εργάσιμων εννοεί ότι θα την στείλουν μέσα σε 5 ημέρες, όχι ότι θα παραλάβεις, το απλό επιστολικό ταχυδρομείο δεν έχει εγγυημένη χρονική παράδοση.

Βασικά ούτε καν εγγυημένη παράδοση έχει :)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Επίσης όταν λέει εντός 5 εργάσιμων εννοεί ότι θα την στείλουν μέσα σε 5 ημέρες, όχι ότι θα παραλάβεις, το απλό επιστολικό ταχυδρομείο δεν έχει εγγυημένη χρονική παράδοση.

Βασικά ούτε καν εγγυημένη παράδοση έχει :)

Ναι στην αρχή κατάλαβα ότι θα παραλάβω σε 5 εργάσιμες, για αυτό συμπλήρωσα στο τέλος που το ξανά διάβασα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, SabotazNic είπε

Εχω καταλαβει κατι λαθος? Ταχυδρομικα δεν θα μας ερθει? Εκτος αν την στελνουν μεχρι και 5 εργασιμες μετα την αιτηση, οποτε μαλλον την εστειλαν 2-3 εργασιμες πριν? Αλλα και παλι πολλες μερες. Τα ΕΛΤΑ της περιοχης ειναι γρηγορα.

 

ΕΛΤΑ απλό με 'α προτεραιότητα, μου έκανε 7 μέρες πρόσφατα.

Ενώ β' προτεραιότητα (και μάλιστα ίδια πόλη) παρέλαβα την ανανέωση του ασφαλιστηρίου μετά από 1.5 μήνα.

ΤΑΠ δήμου, 2 μήνες να έρθει ο φάκελος με ΕΛΤΑ (προπληρωμένο τέλος).

Αναλόγως λοιπόν με τι θα στο στείλουν.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/8/2022 στις 1:25 ΠΜ, ekrepali είπε

ΕΛΤΑ απλό με 'α προτεραιότητα, μου έκανε 7 μέρες πρόσφατα

Ήρθε σήμερα οπότε αν είναι όπως τα λες, α' προτεραιότητα όπως και θα ήταν λογικό για κάρτες από τράπεζες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω θεωρω οτι με δουλευουν απο την Πειραως στο θεμα αποστολης της χρεωστικης.

Καταρχας η καρτα μου εχει ληξει εδω και μηνες. Σε γνωστους η καρτα τους ειχε ερθει αμεσα πριν καν την ημερομηνια ληξης. Εμενα παροτι εγραφε οτι ειχε σταλει,δεν ηρθε ποτε.

Μεσω winbank εκανα αιτηση για νεα χρεωστικη με 6 ευρω χρεωση. Περνανε 15 ημερες και τιποτα. Παιρνω τηλ και μου λενε οτι θα επρεπε να μου ειχε ερθει,οτι πολλες φορες χανονται οι φακελοι,τους κλεβουν και με βαζουν να κανω ακυρωση.

Με τα πολλα σε νεα επικοινωνια επιμενω για το θεμα και μετα με ταραξαν στα τηλ ωστε να με εξυπηρετησουν. Μου λενε οτι θα την στειλουν με τα ΕΛΤΑ πορτα-πορτα,θα υπαρχει κωδικος παρακολουθησης,δεν θα χαθει αυτη την φορα κλπ. Οποτε και παλι χρεωση 6 ευρω.

Περασαν 16 ημερες και παλι τιποτα και ενδιαμεσα που ειχαμε μιλησει μου ειχαν πει οτι θα μου στειλουν τον κωδικο παρακολουθησης. Ειναι αυτο φυσιολογικο? Ετσι γινεται και στις αλλες τραπεζες?

Με ολα αυτα σκεφτομαι να παω αλλου,εδω υπαρχουν τραπεζες που ανοιγεις λογαριασμο απο το κινητο και η Πειραως δεν μπορει να μου στειλει μια καρτα!

Επεξ/σία από Coolfear
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/8/2022 στις 7:38 ΜΜ, toni31 είπε

Απαράδεκτες οι χρεώσεις από Πειραιώς. Ανανέωση κάρτας 6€??

Στην Εθνικη μου κρατησαν τα 6ε πρωτου καν την ενεργοποιησω! και να σκεφτεις πως ουτε και ειχα ζητησει ανανεωση της.

Στις 2/8/2022 στις 8:17 ΜΜ, Joshua21 είπε

Της Εθνικής μάλιστα - που επίσης χρεώνει 6€ - λήγουν στα 3 χρόνια από την ημερομηνία έκδοσης.

5 χρονια η Εθνικη, 3 η Πειραιως (για χρεωστικες λεω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, rus είπε

5 χρονια η Εθνικη, 3 η Πειραιως (για χρεωστικες λεω).

Η Εθνική έχει μειώσει τη διάρκεια από 5 σε 3 έτη εδώ και πολύ καιρό. Οκτώβριο 2021 έληγε η χρεωστική μου της Εθνικής και αυτή που μου έστειλαν για αντικατάσταση λήγει Σεπτέμβριο 2024, για την ακρίβεια χρεώθηκα 6€ για διάρκεα 2 χρόνια και 11 μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Η Εθνική έχει μειώσει τη διάρκεια από 5 σε 3 έτη εδώ και πολύ καιρό. Οκτώβριο 2021 έληγε η χρεωστική μου της Εθνικής και αυτή που μου έστειλαν για αντικατάσταση λήγει Σεπτέμβριο 2024, για την ακρίβεια χρεώθηκα 6€ για διάρκεα 2 χρόνια και 11 μήνες.

Εχεις δικιο, το προηγουμενο μηνα ανανεωθηκε η δικη μου, μολις την ελεγξα και λεει ληξη 6/25.

Το μαθανε ολες το κολπο 😄

 

16 ώρες πριν, toni31 είπε

Και οι δύο τράπεζες στα 3 χρόνια το έριξαν. Θεωρώ υπερβολικό  το ποσό των 6€

Και οι υπολοιπες προφανως. Επισης υπερβολικο ειναι να σε χρεωνουν πρωτου καν την ενεργοποιησεις και πρωτου ληξει η τρεχουσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα σε σημερινη επικοινωνια μου ειπαν οτι εκανε "λαθος" ο συναδελφος και η καρτα δεν ηταν να ερθει με courier οπως ειχε πει. Τι και αν εξηγησα οτι δεν μιλησα με 1 ατομο αλλα με 3 και ολοι μου ειπαν οτι θα ερχοταν κατα εξαιρεση με courier και κωδικο παρακολουθησης. Μιλαμε για χοντρο δουλεμα.

Γνωριζετε αν τα 12 ευρω που μου εφαγαν τζαμπα εχει νοημα να τα διεκδικησω? Τα επιστρεφουν? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλα, το οτι το εκαναν ανα 3 χρονια, δεν νομιζω οτι ειναι για να τσεπωνουν τα 6ευρα. Εξαλλου, εχει κοστος η κατασκευη της καρτας, η αποστολη κτλ.

Δεν θα μου εκανε εντυπωση να τις αλλαζουν επειδη ειδαν οτι τα περισσοτερα σκαμς εγιναν σε καρτες που ειχαν πολλα χρονια πανω τους, και αρα καταχωρημενες σε αρκετα site. 

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Καλα, το οτι το εκαναν ανα 3 χρονια, δεν νομιζω οτι ειναι για να τσεπωνουν τα 6ευρα. Εξαλλου, εχει κοστος η κατασκευη της καρτας, η αποστολη κτλ.

Δεν θα μου εκανε εντυπωση να τις αλλαζουν επειδη ειδαν οτι τα περισσοτερα σκαμς εγιναν σε καρτες που ειχαν πολλα χρονια πανω τους, και αρα καταχωρημενες σε αρκετα site. 

Όταν στην αντικαθιστούν λόγω λήξης η νέα έχει τον ίδιο ακριβώς αριθμό, μόνο αν ζητήσεις αντικατάσταση λόγω κλοπής/απώλειας αλλάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Joshua21 είπε

Όταν στην αντικαθιστούν λόγω λήξης η νέα έχει τον ίδιο ακριβώς αριθμό, μόνο αν ζητήσεις αντικατάσταση λόγω κλοπής/απώλειας αλλάζει.

Αλλαζει το ccv ομως, αρα αχρηστευεται για Online αγορες. Καλα, θα μου πεις 3 αριθμοι ειναι, οποτε ειναι ευκολο για κανα προγραμματακι να το βρει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Αλλαζει το ccv ομως, αρα αχρηστευεται για Online αγορες. Καλα, θα μου πεις 3 αριθμοι ειναι, οποτε ειναι ευκολο για κανα προγραμματακι να το βρει. 

Για online αγορές υπάρχουν κιάλλες δικλείδες ασφαλείας, OTP, push notification κτλ.

Δεν στέκει με τίποτα το ότι για τα 3 πρώτα χρόνια είσαι ασφαλής ενώ τα επόμενα 2 κινδυνεύεις, αν τα στοιχεία της κάρτας σου πέσουν σε λάθος χέρια τότε μπορεί να σου κάνουν ζημιά την ίδια στιγμή.

Ξεκάθαρα εισπρακτικό μέτρο είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...