Προς το περιεχόμενο

Winbank Πειραιώς


lek88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Καλα, το οτι το εκαναν ανα 3 χρονια, δεν νομιζω οτι ειναι για να τσεπωνουν τα 6ευρα. Εξαλλου, εχει κοστος η κατασκευη της καρτας, η αποστολη κτλ.

Δεν θα μου εκανε εντυπωση να τις αλλαζουν επειδη ειδαν οτι τα περισσοτερα σκαμς εγιναν σε καρτες που ειχαν πολλα χρονια πανω τους, και αρα καταχωρημενες σε αρκετα site. 

Οπωσδήποτε ο κύριος λόγος είναι αυτός, θέματα ασφαλείας και νέες τεχνολογίες. 

Αλλά τσεπώνουν και τα ευρουλάκια παράλληλα😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εντωμεταξύ, τώρα που έμαθε και ο κόσμος πληρωμές με κινητά και ρολόγια, μηπως ήρθε η ώρα να καταργήσουμε τις κάρτες αυτές, ή να είναι προαιρετικές για όποιον θέλει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, christos4 είπε

Εντωμεταξύ, τώρα που έμαθε και ο κόσμος πληρωμές με κινητά και ρολόγια, μηπως ήρθε η ώρα να καταργήσουμε τις κάρτες αυτές, ή να είναι προαιρετικές για όποιον θέλει; 

Βασικά δεν πληρώνεις με το κινητό ή το ρολόι, πληρώνεις με την κάρτα που έχεις βάλει στο κινητό ή το ρολόι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, christos4 είπε

Εντωμεταξύ, τώρα που έμαθε και ο κόσμος πληρωμές με κινητά και ρολόγια, μηπως ήρθε η ώρα να καταργήσουμε τις κάρτες αυτές, ή να είναι προαιρετικές για όποιον θέλει; 

Η καρτα ειναι προαιρετικη, δεν ειναι υποχρεωτικη. Η μανα μου εχει καρτες εδω και πολλα χρονια, αλλα ποτέ δε τις χρησιμοποιησε για αγορες, ουτε μια φορα. Καρτα εχει και η κουτση Μαρια, σμαρτφον/σμαρτγουοτς ομως ποσοι εχουν? Θες να καταργησεις τη καρτα και να επιβαλεις το σμαρτφον σε εναν ηλικιωμενο και στη κυρα Κατινα που δε μπορει να ξεχωρισει το monitor απ το pc?

 

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Βασικά δεν πληρώνεις με το κινητό ή το ρολόι, πληρώνεις με την κάρτα που έχεις βάλει στο κινητό ή το ρολόι.

Βασικά πληρώνεις βάσει ενός αριθμού που έχει εκδοθεί απο την τράπεζα και που τον συνδέει με τον τραπεζικό σου λογαριασμό.
Αυτός ο αριθμός μπορεί κάλλιστα να είναι άυλος, τύπου εικονική κάρτα μέσα στο κινητό, όπως είναι μια esim.
Οπότε ουσιαστικά πληρώνεις με το κινητό σου ή το band ή το ρολόι, χωρίς να έχεις εκδώσει κάρτα.
Μόνον αριθμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, _filippos_ είπε

Βασικά πληρώνεις βάσει ενός αριθμού που έχει εκδοθεί απο την τράπεζα και που τον συνδέει με τον τραπεζικό σου λογαριασμό.
Αυτός ο αριθμός μπορεί κάλλιστα να είναι άυλος, τύπου εικονική κάρτα μέσα στο κινητό, όπως είναι μια esim.
Οπότε ουσιαστικά πληρώνεις με το κινητό σου ή το band ή το ρολόι, χωρίς να έχεις εκδώσει κάρτα.
Μόνον αριθμό.

Όχι ακριβώς, πληρώνεις βάσει ενός αριθμού που αντιστοιχεί σε κάρτα που έχει εκδοθεί από κάποιο τραπεζικό ίδρυμα, η οποία δεν είναι απαραίτητο να είναι συνδεδεμένη με τον τραπεζικό σου λογαριασμό (πχ fuel/power/δξ τι άλλο θα σκεφτούν pass, προπληρωμένες, κτλ). Αν δεν έχει εκδοθεί κάρτα, είτε φυσική είτε άυλη, τότε ΔΕΝ υπάρχει κάτι να βάλεις στο ψηφιακό σου πορτοφόλι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Όχι ακριβώς, πληρώνεις βάσει ενός αριθμού που αντιστοιχεί σε κάρτα που έχει εκδοθεί από κάποιο τραπεζικό ίδρυμα, η οποία δεν είναι απαραίτητο να είναι συνδεδεμένη με τον τραπεζικό σου λογαριασμό (πχ fuel/power/δξ τι άλλο θα σκεφτούν pass, προπληρωμένες, κτλ). Αν δεν έχει εκδοθεί κάρτα, είτε φυσική είτε άυλη, τότε ΔΕΝ υπάρχει κάτι να βάλεις στο ψηφιακό σου πορτοφόλι :)

νομίζω πως λέμε το ίδιο με διαφορετικά λόγια.
Αν το κάνουμε πιο generic τότε ο αριθμός αντιστοιχεί σε ενα μοντέλο (model ή αντικείμενο/object) με ιδιότητες ewallet το οποίο μπορεί να είναι είτε εκτυπωμένο (κάρτα) είτε ηλεκτρονικό (ecard/κινητό/ρολόι/band).
Οπότε η εκτυπωμένη κάρτα είναι προαιρετική

Επεξ/σία από _filippos_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, _filippos_ είπε

νομίζω πως λέμε το ίδιο με διαφορετικά λόγια.
Αν το κάνουμε πιο generic τότε ο αριθμός αντιστοιχεί σε ενα μοντέλο (model ή αντικείμενο/object) με ιδιότητες ewallet το οποίο μπορεί να είναι εκτυπωμένο (κάρτα) είτε ηλεκτρονικό (ecard/κινητό/ρολόι/band).
Οπότε η εκτυπωμένη κάρτα είναι προαιρετική

Δεν νομίζω να λέμε το ίδιο, όσο "generic" και να το κάνεις ο αριθμός κάρτας που μπαίνει στο wallet δεν παύει να αντιστοιχεί σε κάρτα. Αν "καταργήσουμε τις κάρτες αυτές" όπως αρχικά έγραψες, τότε δεν θα υπάρχει κάτι να βάλουμε στο wallet για να κάνουμε πληρωμές με κινητά και ρολόγια :)

Επίσης η εκτυπωμένη κάρτα δεν είναι προαιρετική, χωρίς εκτυπωμένη κάρτα δεν μπορείς να κάνεις συναλλαγές σε ATM, χωρίς εκτυπωμένη κάρτα δεν μπορείς να κάνεις συναλλαγές όταν τα POS δεν λειτουργούν ανέπαφα (μου έχει τύχει άπειρες φορές), χωρίς εκτυπωμένη κάρτα δεν μπορείς να κάνεις συναλλαγή αν δεν έχεις smart phone/watch/whateva, κτλ κτλ κτλ. Αλλά ακόμα και να ξεπεραστούν όλα αυτά κάπως λογαριάζεις χωρίς τον ξενοδόχο δλδ τις τράπεζες, μια χαρά μπορούν να σου χρεώνουν και τις άυλες κάρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[quote] Επίσης η εκτυπωμένη κάρτα δεν είναι προαιρετική, χωρίς εκτυπωμένη κάρτα δεν μπορείς να κάνεις συναλλαγές σε ATM, [/quote]

Οι συναλλαγες στο γκισε εχουν απαγορευτει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, rus είπε

Οι συναλλαγες στο γκισε εχουν απαγορευτει?

Όχι, απλά λόγω κορονοϊού είχαν βάλει ελάχιστα όρια για κάθε συναλλαγή, δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που βλέπω σε κάθε καινούργιο "η κυρα κατίνα η ηλικιωμενη δεν μπορεί...", μου έρχεται στο μυαλό η εικόνα μέσα στο τρένο στη Μεγάλη Βρετανία, η γιαγιά 90 ετών με ανοικτό το λαπτοπ να κάνει παραγγελία μέσω amazon. Άραγε, εκείνοι είναι πιο έξυπνοι;

Τέλος πάντων, μία ερώτηση και από εμένα, πως γίνεται μέσω winbank κάθε φορά που γίνεται κατάθεση στο λογαριασμό να έρχεται ειδοποίηση σαν notification στο κινητό χωρίς να χρειάζεται να μπεις;

Ευχαριστώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, SMF είπε

Αυτό που βλέπω σε κάθε καινούργιο "η κυρα κατίνα η ηλικιωμενη δεν μπορεί...", μου έρχεται στο μυαλό η εικόνα μέσα στο τρένο στη Μεγάλη Βρετανία, η γιαγιά 90 ετών με ανοικτό το λαπτοπ να κάνει παραγγελία μέσω amazon. Άραγε, εκείνοι είναι πιο έξυπνοι;

Καλα ενταξει, εσυ να απαιτεις απ τους 90ρηδες να κανουν δοσοληψιες απ το λαπτοπ τους 😄

 

 

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, SMF είπε

Αυτό που βλέπω σε κάθε καινούργιο "η κυρα κατίνα η ηλικιωμενη δεν μπορεί...", μου έρχεται στο μυαλό η εικόνα μέσα στο τρένο στη Μεγάλη Βρετανία, η γιαγιά 90 ετών με ανοικτό το λαπτοπ να κάνει παραγγελία μέσω amazon. Άραγε, εκείνοι είναι πιο έξυπνοι;

Και μένα μου έρχεται στο μυαλό η εικόνα του 90χρονου που τερμάτισε τον Μαραθώνιο, δεν λέει κάτι αυτό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...