Προς το περιεχόμενο

Winbank Πειραιώς


lek88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 4 μήνες μετά...

Έχω λογαριασμούς στην Πειραιώς (Βασικό Ταμιευτήριο) και θέλω να ανοίξω έναν άλλον απλά να υπάρχει για να βάλω κάποια χρήματα χωρίς να τον πολυχρησιμοποιώ (όχι κλειστά).

Στο winbank στο πεδίο άνοιγμα λογαριασμού μου έχει τις επιλογές: α) τρεχούμενος, β) τρεχούμενος συναλλάγματος, γ) αξίζει αποταμιευτικός, δ) διπλό ταμιευτήριο.

Έχει ανοίξει κάποιος πρόσφατα λογαριασμό; γιατί δεν έχει τον Βασικό Ταμιευτήριο;

Επίσης δεν θέλω να έχω καμία χρέωση, ποια από τις παραπάνω επιλογές δεν έχει κάποιο κόστος; (διαβάζω την περιγραφή και στα κόστη δε λέει κάτι σαφές, αλλά είμαι ψυλλιασμένος γιατί στην Εθνική σε άνοιγμα λογαριασμού σου πασάρει πρώτα αυτούς που έχουν ένα κόστος διατήρησης και τελευταίο σου αφήνει τον δωρεάν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, james_s είπε

Έχω λογαριασμούς στην Πειραιώς (Βασικό Ταμιευτήριο) και θέλω να ανοίξω έναν άλλον απλά να υπάρχει για να βάλω κάποια χρήματα χωρίς να τον πολυχρησιμοποιώ (όχι κλειστά).

Στο winbank στο πεδίο άνοιγμα λογαριασμού μου έχει τις επιλογές: α) τρεχούμενος, β) τρεχούμενος συναλλάγματος, γ) αξίζει αποταμιευτικός, δ) διπλό ταμιευτήριο.

Έχει ανοίξει κάποιος πρόσφατα λογαριασμό; γιατί δεν έχει τον Βασικό Ταμιευτήριο;

Επίσης δεν θέλω να έχω καμία χρέωση, ποια από τις παραπάνω επιλογές δεν έχει κάποιο κόστος; (διαβάζω την περιγραφή και στα κόστη δε λέει κάτι σαφές, αλλά είμαι ψυλλιασμένος γιατί στην Εθνική σε άνοιγμα λογαριασμού σου πασάρει πρώτα αυτούς που έχουν ένα κόστος διατήρησης και τελευταίο σου αφήνει τον δωρεάν).

Οι δύο αποταμιευτικοί λογαριασμοί που μπορείς να ανοίξεις (Αξίζει , Διπλό ταμιευτήριο) έχουν μόνη διαφορά στο επιτόκιο και στον τρόπο εκτοπισμού (ιδιαίτερα χαμηλά επιτόκια και οι 2...). Δεν έχουν καμία χρέωση διατήρησης λογαριασμού η άλλα έξοδα. Έξοδα έχουν μόνο ορισμένες πρόσθετες υπηρεσίες, πχ αποστολή έγχαρτης κίνησης λογαριασμού, ή η ενεργοποίηση των Winbank Alerts. Τα χρήματα μπορείς να τα μεταφέρεις εντός η εκτός του λογαριασμού ελεύθερα χωρίς χρέωση.

Ο τρεχούμενος είναι άτοκος και χρησιμεύει κυρίως για καθημερινές συναλλαγές (αγορές, πάγιες εντολές, κλπ). Για τρεχούμενο συναλλάγματος δεν έχω κάποια άποψη. Εφόσον θες να διατηρείς τα χρήματα σου σε ευρώ και δεν μπλέξεις με συνάλλαγμα, δεν χρειάζεται να ασχοληθείς με αυτόν.

Επεξ/σία από PharmChem
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιος τρόπος να μπορείς να κρύψεις το συνολικό διαθέσιμο υπόλοιπο των λογαριασμών ; Τυχαίνει κάποιες φορές να είναι μπροστά στην συναλλαγή και κάποιος φίλος ή συγγενής και να μην θέλουμε να φαίνεται φόρα παρτίδα το υπόλοιπο.Το να του πεις να πάει πιο πέρα να μην βλέπει δεν είναι και οτι πιο κόσμιο.Μιλάω για συναλλαγές σε υπολογιστή όχι σε κινητό που είναι δύσκολο να δεις τι κάνει ο άλλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, tarantules είπε

Υπάρχει κάποιος τρόπος να μπορείς να κρύψεις το συνολικό διαθέσιμο υπόλοιπο των λογαριασμών ; Τυχαίνει κάποιες φορές να είναι μπροστά στην συναλλαγή και κάποιος φίλος ή συγγενής και να μην θέλουμε να φαίνεται φόρα παρτίδα το υπόλοιπο.Το να του πεις να πάει πιο πέρα να μην βλέπει δεν είναι και οτι πιο κόσμιο.Μιλάω για συναλλαγές σε υπολογιστή όχι σε κινητό που είναι δύσκολο να δεις τι κάνει ο άλλος.

Νομίζω πάνω δεξιά από την καρτέλα που δείχνει τις συναλλαγές που έχεις πραγματοποιήσει (στην κεντρική σελίδα) έχει ένα σύμβολο - μάτι. Πατώντας το θα δείχνει αστεράκια αντί για χρηματικά ποσά σε όλα τα πεδία.

Επεξ/σία από PharmChem
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, PharmChem said:

Νομίζω πάνω δεξιά από την καρτέλα που δείχνει τις συναλλαγές που έχεις πραγματοποιήσει (στην κεντρική σελίδα) έχει ένα σύμβολο - μάτι. Πατώντας το θα δείχνει αστεράκια αντί για χρηματικά ποσά σε όλα τα πεδία.

Τέλειο! Στραβομάρα! Δηλαδή να φανταστώ οτι θα το έχουν καιρό αυτό και εγώ χαμπάρι δεν πήρα! Ξέρεις μήπως αν έχει κάτι αντίστοιχο και η Εθνική ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tarantules είπε

Τέλειο! Στραβομάρα! Δηλαδή να φανταστώ οτι θα το έχουν καιρό αυτό και εγώ χαμπάρι δεν πήρα! Ξέρεις μήπως αν έχει κάτι αντίστοιχο και η Εθνική ;

Δυστυχώς όχι, έχω πάρε-δώσε μόνο με Πειραιώς και Άλφα 😔

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, tarantules είπε

Τέλειο! Στραβομάρα! Δηλαδή να φανταστώ οτι θα το έχουν καιρό αυτό και εγώ χαμπάρι δεν πήρα! Ξέρεις μήπως αν έχει κάτι αντίστοιχο και η Εθνική ;

Ναι το έχουν καιρό τώρα τουλάχιστον η Πειραιώς και η Alpha 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tarantules είπε

Τέλειο! Στραβομάρα! Δηλαδή να φανταστώ οτι θα το έχουν καιρό αυτό και εγώ χαμπάρι δεν πήρα! Ξέρεις μήπως αν έχει κάτι αντίστοιχο και η Εθνική ;

Η Εθνική έχει επιλογή απόκρυψη ενός λογαριασμού, αλλά δεν θα έλεγα ότι παίζει με τον ίδιο τρόπο/σωστά. Αν τον απενεργοποιήσεις δε βλέπεις τίποτα μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...