Προς το περιεχόμενο

Το Jailbreak σε εκδόσεις iOS 13.5 είναι πλέον εφικτό με το εργαλείο unc0ver


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
16 λεπτά πριν, dumakos είπε

Οχι δεν ισχύει.Ανάλογα τι Mercedes κυκλοφορείς.Αλλο μια c180 και άλλο μια AMG.

Ασχετο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οπως δεν είναι απαραίτητο το root στο Android για τον μέσο χρήστη, έτσι δεν είναι απαραίτητο και το jailbreak για τον μέσο χρήστη. 
 

Με τα χρόνια έχασε τη λάμψη του (όπως και το rooting) αλλά για κάποιες ανάγκες καλό είναι να υπάρχει. Φυσικά δεν αναφέρομαι σε πειρατεία κλπ. 
 

Oταν το Android ζήλεψε το iOS και έκοψε την ηχογράφηση συνομιλίας από το 9 και μετά εάν κάποιος θέλει ηχογράφηση συνομιλίας τοτε το jailbreaked iPhone είναι μονόδρομος. 
 

Οπως και το Cercube για άλλους χρήστες. 
 

Μερικές εφαρμογές και δυνατότητες είναι πολύ πιο πλήρεις από αντίστοιχες που απαιτούν rooting. 
 

Υπάρχει βέβαια και ο κόσμος που ειναι με κάποιες γνώσεις και θέλει και μια οπτική παραμετροποίηση του iOS. Του αρέσει αυτό το λειτουργικό αλλά το θέλει λίγο πιο ευέλικτο στο μάτι. 
 

Και γενικά εάν κάτι δεν γνωρίζεις τι μπορεί να σου προσφέρει (και ούτε ενδιαφέρεσαι να μάθεις) τότε απλά το προσπερνάς. 
 

Γενικά όμως το jailbreak έχει χάσει τη δυναμική που είχε πριν 4-5 χρόνια. Το iOS πλουτυνε σε δυνατότητες αλλά και για περίπου 2 3 χρόνια υπήρχε μια στασιμότητα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Hetfield είπε

Χρησιμοποιω Android απο την εκδοση 1.6.

Καπου στην πορεια αγορασα για κυρια συσκευη iphone και βρηκα την υγεια μου - κρατησα το Android για δευτερο.

FYI καθημερινα χρησιμοποιω Windows 10, Linux, MacOS, Android, και iOS, αλλα εσυ μια χαρα μου την ειπες χωρις να ξερεις τι χρηστης ειμαι.

 

Μπορεις να κατσεις με το τρυπιο το Android και τα customisations σου, που τα jailbreaks ειναι ελευθερα και τα malwares στο Google play store κανουν παρτυ.

Πιστεψε με, τετοιους χρηστες στην iOS κοινοτητα δεν τους θελουμε. Αν θες ελευθερο jailbreak, τα κουβαδακια σου και σε αλλη παραλια.

Αυτο εκανα κι εγω αλλωστε και κρατησα μια δευτερη συσκευη με Android, να παιζω λιγο με τα jailbreaks.

 

Πως ειναι δυνατον να μου λες οτι δουλευεις τα παντα και να μιλας τοσο εμετικα για το android. Αρα καπου δεν μας τα λες καλα. 

Εγω εχω οντως windows 7, windows10, MacOs, android και iOs και ολα αυτα σε διαφορετικες συσκευες και δεν εχω παραπονο σε καμια ουτε θα μιλησω απαξιωτικα για καμια. 

Το καθε ενα εχει κατι το διαφορετικο και εχει και τα ΣΥΝ και τα ΠΛΗΝ του, δηλαδη εχω δει στο Μac μου λογισμικα που δεν τρεχουν σωστα και τα τρεχω σε Windows αλλα και λογισμικα που τρεχουν καλυτερα σε MAC απ'οτι σε Windows. 

Το ιδιο βεβαια ειναι και σε iphone Και android. 

Το jailbreak εννοειται ανοιγει κερκοπορτες και πλεον στα καινουργια μου iphone ΔΕΝ προκειται να το κανω.

Και τα δυο λογισμικα προσφερουν πραγματα για καθε χρηστη, Στα παλια android εννοειται οτι υπαρχαν πολλα θεματα, απο την εκδοση 7 και μετα τρεχει αψογα.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Έχει πλάκα, πώς αντίστοιχα πράγματα στο Android γίνονται βορά στους fan της apple και το ανάποδο.

Θεωρώ πάντως ότι είναι πιο σκληροπυρηνικοί οι appledes (ίσως επειδή τα σκάσανε και παραπάνω) στην υπεράσπιση της apple αφού κάνουν και το άσπρο μαύρο.

Όπως και να χει, λογική στα επιχειρήματα αποκλείεται να βρεις στους σκληροπυρηνικούς και των 2 "στρατοπέδων"

Ήσουν και εσύ όμως της MS και πριν βουλιάξει το πλοίο την είχες κάνει, για ποιο στρατόπεδο όμως δεν μας είπες! 😅

Χαχα όχι τίποτα άλλο γιατί μιλάς για τους άλλους λες και δες έχεις κινητό σε καμία από τις δύο πλατφόρμες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς το iOS είναι πολύ ελεγχόμενο και «χρειάζεται» Jailbrake ... ούτε έναν torrent client δεν μπορείς να έχεις , καταφεύγεις σε πατέντες για να κατεβάσεις ένα torrent. 

Το builds.io που ανέφερε ένας χρήστης είναι παντελώς αναξιόπιστο και κάνει revoke τις άδειες ακόμα και κάθε μέρα. 

Για «casual» χρήστες που δεν έχουν πιστωτικές στο Apple Pay , εταιρικούς λογαριασμούς κλπ - «χέστηκαν» αν δώσουν το Apple ID τους.

Προσωπικά θα το ήθελα πολύ , αλλά το έχω σαν εργαλείο δουλειάς και δεν θα ήθελα να εκθέσω τα στοιχεία μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, haHa said:

+1

Ευτυχως ομως πως γελαμε που και που με τα 15χρονα που βλεπουν και ποσταρουν 'youtubers'(sic) και νομιζουν οτι επειδη τους πηρε ο μπαμπας τους ενα κινητο θα 'διαλεγουν ποιους θελουν στην iOS κοινοτητα'!

Αυτη τη δικαιολογια σου την ακουω χρονια τωρα - αν ειχε βαση, θα ενιωθα ευτυχισμενος (και νεος).

Σε αντιθεση με σενα, εγω εχω δικα μου λεφτα κι αγοραζω οτι θελω.

Κι εννοειται οτι η android λογικη του "μπατε σκυλοι αλεστε" με σαπια apps, custom ROMs κτλ δεν ειναι ευπροσδεκτη στην iOS κοινοτητα.

Δεν το αποφασιζω εγω, η Apple το αποφασισε. Εγω απλα την επικροτω.

Το iOS δεν ειναι για ολους - οποιος θελει jailbreaks να παει αλλου.

  

2 hours ago, Bourdoulas said:

Κράτησες μια Android συσκευή να παίζεις με τα jailbreaks; 

Οταν ειπα οτι "οποιος θελει jailbreak να παει αλλου", νομιζεις οτι το ιδιο δεν ισχυει και για μενα;

Φυσικα και ισχυει. Μια χαρα ειναι το Android για κανα cSploit και busybox (που χρειαζονται και τα 2 root).

Που να ξερες βεβαια τι ειναι και τα 2...

  

2 hours ago, scientlaz said:

Πως ειναι δυνατον να μου λες οτι δουλευεις τα παντα και να μιλας τοσο εμετικα για το android. Αρα καπου δεν μας τα λες καλα. 

Το καθε ενα εχει κατι το διαφορετικο και εχει και τα ΣΥΝ και τα ΠΛΗΝ του, δηλαδη εχω δει στο Μac μου λογισμικα που δεν τρεχουν σωστα και τα τρεχω σε Windows αλλα και λογισμικα που τρεχουν καλυτερα σε MAC απ'οτι σε Windows. 

Το jailbreak εννοειται ανοιγει κερκοπορτες και πλεον στα καινουργια μου iphone ΔΕΝ προκειται να το κανω.

Android

IMG_0736.JPG.48a163c67edf66bb1191195a7f8a4f85.JPG

Windows 10

IMG_0737.JPG.0debca769ecce3daf7508923cb385b46.JPG

MacOS - Linux Server

IMG_0734.JPG.9e8742e96c59e3729dab2ca3f6f22f12.JPG

Κατα τα αλλα δεν διαφωνω καπου σε αυτα που ειπες - δικαιουμαι τωρα να σχολιαζω τα θεματα περι iOS, Android, MacOS, Linux και Windows 10; :P 

Επεξ/σία από Hetfield
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Hetfield είπε

Σε αντιθεση με σενα, εγω εχω δικα μου λεφτα κι αγοραζω οτι θελω.

Εγινε triggered και επιβεβαιωσε την ηλικια του!

Βεβαια το 15χρονο ακομα να απαντησει "ποιοι ειστε εσεις που αποφασιζετε ποιους θελετε στην κοινοτητα iOS κοινοτητα;"

 

Γρηγορα να δει τι λενε για αυτο οι 'youtubers' για να βρει απαντηση!

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, Tetrabitos είπε

Ήσουν και εσύ όμως της MS και πριν βουλιάξει το πλοίο την είχες κάνει, για ποιο στρατόπεδο όμως δεν μας είπες! 😅

Χαχα όχι τίποτα άλλο γιατί μιλάς για τους άλλους λες και δες έχεις κινητό σε καμία από τις δύο πλατφόρμες!

Μα έχω το android και είχα και iphone (το 4) και είχα και windows phone (και δεν εγκατέλειψα πριν βουλιάξει, αλλά όταν πια δεν μπορούσα πρακτικά να το χρησιμοποιώ). Το windows phone το χρησιμοποιώ ακόμη για φωτογραφική μηχανή, γιατί για μένα είναι αξεπέραστο προς το παρόν.

Δεν μιλάω λοιπόν για αυτούς που έχουν android ή έχουν ios, μιλάω για τους σκληροπυρηνικούς του κάθε στρατοπέδου. Θεωρείς ότι είμαι σκληροπυρηνικός και ενταγμένος σε κάποια από αυτά; Τότε δεν με παρακολουθείς αρκετά...

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Hetfield είπε

 

Κατα τα αλλα δεν διαφωνω καπου σε αυτα που ειπες - δικαιουμαι τωρα να σχολιαζω τα θεματα περι iOS, Android, MacOS, Linux και Windows 10; :P 

Προς θεου δεν ειπα οτι δεν δικαιουσε να σχολιασεις, δεν ειμαστε εδω για να μαλωσουμε. Κουβεντα να γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά κλαιω με τις σκληροπυρηνικες και αναχρονιστικες αντιληψεις που διαβαζω... Και μονο που μιλαει καποιος για στρατοπεδα και "δεν σας θελουμε", ο λογος του εχει την ιδια βαρυτητα με του "ιστορικου"-βουλευτη Λιακοπουλου που πουλαει την κεραλοιφη...

Προσωπικα ειμαι της αποψης οτι καλα κανουν κ βγαζουν τα jailbreak και καλά κανει κ ο κοσμος (οποιος θελει) και τα χρησιμοποιει. Ειμαι της αποψης οτι ο end user πρεπει να εχει το δικαιωμα να εχει πληρη προσβαση και χρηση του hardware κ να κανει οτι θελει.

Συνάμα, το να βγαινουν φανερα τα exploits, ειναι υπερ των χρηστων που δεν θελουν να κανουν jailbreak. Για τον λογο του οτι η apple θα κυκλοφορησει patch και θα κλεισει την τρυπα, κανοντας πιο ασφαλες το κινητο εναντι κακοβουλων επιθεσεων/εφαρμογων.

υστερογραφο. τις αναφορες στο root των android δεν θα τις σχολιασω καν γιατι ειναι off topic και ατυχη παραδειγματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Hetfield είπε

Αυτη τη δικαιολογια σου την ακουω χρονια τωρα - αν ειχε βαση, θα ενιωθα ευτυχισμενος (και νεος).

Σε αντιθεση με σενα, εγω εχω δικα μου λεφτα κι αγοραζω οτι θελω.

Κι εννοειται οτι η android λογικη του "μπατε σκυλοι αλεστε" με σαπια apps, custom ROMs κτλ δεν ειναι ευπροσδεκτη στην iOS κοινοτητα.

Δεν το αποφασιζω εγω, η Apple το αποφασισε. Εγω απλα την επικροτω.

Το iOS δεν ειναι για ολους - οποιος θελει jailbreaks να παει αλλου.

  

Οταν ειπα οτι "οποιος θελει jailbreak να παει αλλου", νομιζεις οτι το ιδιο δεν ισχυει και για μενα;

Φυσικα και ισχυει. Μια χαρα ειναι το Android για κανα cSploit και busybox (που χρειαζονται και τα 2 root).

Που να ξερες βεβαια τι ειναι και τα 2...

  

Android

IMG_0736.JPG.48a163c67edf66bb1191195a7f8a4f85.JPG

Windows 10

IMG_0737.JPG.0debca769ecce3daf7508923cb385b46.JPG

MacOS - Linux Server

IMG_0734.JPG.9e8742e96c59e3729dab2ca3f6f22f12.JPG

Κατα τα αλλα δεν διαφωνω καπου σε αυτα που ειπες - δικαιουμαι τωρα να σχολιαζω τα θεματα περι iOS, Android, MacOS, Linux και Windows 10; :P 

Φχαριστω που με έμαθες σουσπλοιτ και βυζιβοξ. Για πάντα ευγνώμων και ταπεινός μπροστά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, haHa said:

Εγινε triggered και επιβεβαιωσε την ηλικια του!

Βεβαια το 15χρονο ακομα να απαντησει "ποιοι ειστε εσεις που αποφασιζετε ποιους θελετε στην κοινοτητα iOS κοινοτητα;"

Γρηγορα να δει τι λενε για αυτο οι 'youtubers' για να βρει απαντηση!

Δεν μπορω να σου απαντησω σε εκφρασεις του τυπου "15χρονα, λεφτα του μπαμπα, sic" κτλ. 

Αυτα ειναι προσωπικες επιθεσεις κι οχι επιχειρηματα.

Αναλωθηκες τοσο πολυ στο να μου κανεις προσωπικη επιθεση που ουτε καν στον κοπο μπηκες να καταλαβεις το χιουμοριστικο βιντεο παρεθεσα (και που απανταει στο ερωτημα σου, ποιος αποφασιζει ποιος ανηκει στην κοινοτητα iOS και ποιος οχι).

Και παρατηρω οτι τις προσωπικες επιθεσεις τις κανεις κατ' εξακολουθηση σε πολλα θεματα ανα καιρους, απο εποχης windows phone.

Επεξ/σία από Hetfield
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Hetfield είπε

Δεν μπορω να σου απαντησω σε εκφρασεις του τυπου "15χρονα, λεφτα του μπαμπα, sic" κτλ. 

Αυτα ειναι προσωπικες επιθεσεις κι οχι επιχειρηματα.

Αναλωθηκες τοσο πολυ στο να μου κανεις προσωπικη επιθεση που ουτε καν στον κοπο μπηκες να καταλαβεις το χιουμοριστικο βιντεο παρεθεσα (και που σου απανταει στο ποιος αποφασιζει ποιος ανηκει στην κοινοτητα iOS και ποιος οχι).

Και παρατηρω οτι τις προσωπικες επιθεσεις τις κανεις κατ' εξακολουθηση σε πολλα θεματα ανα καιρους.

Δεν αναφερθηκα σε εσενα ουτε σε εκανα quote οταν εγραψα για λεφτα του μπαμπα(αντιθετα με εσενα που μου εκανες προσωπικη επιθεση και εγραψες 'Σε αντιθεση με σενα, εγω εχω δικα μου λεφτα κι αγοραζω οτι θελω.').
Αλλα αν τελικως εγινες triggered, ισως τελικως δειχνει κατι..

Καλη συνεχεια στον ελεγχο του ποιος μπαινει  στην iOs κοινοτητα και στις προσωπικες επιθεσεις.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...