Προς το περιεχόμενο

efood - TIP για διανομέα


MakeGreeceSexyAgain

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, morgoth_gr είπε

Σε μαγαζί που παραγγέλνω πολύ συχνά, όταν ρώτησα το παιδί που μου έφερε την παραγγελία αν πήρε ή αν θα πάρει το tip που πλήρωσα, μου είπε ότι δεν ξέρει καν ότι πληρώνουμε tip έξτρα.

Με λίγα λόγια δεν του είχε δώσει το μαγαζί ποτέ. Οπότε σίγουρα παίζει κατάχρηση από τα μαγαζιά, προτιμώ παρόλη την κατάσταση να το δίνω απευθείας στο χέρι.

όσοι έχουν δουλέψει στον ιδιωτικό τομέα ξέρουν τι παίζει. Και ειδικά εστίαση

Εδώ δε σου πληρώνουν τα νόμιμα, περιμένετε να πληρώσουν αυτά;

Σοβαρευτείτε μερικοί.

Από γνωστό που δούλευε παλαιότερα σε εστίαση, το αφεντικό τους έλεγε να συγκεντρώνουν όλοι τα τιπ και μετά να τα μοιράζονται. Άλλος θα πει δίκαιο, άλλος άδικο. Το θέμα είναι ότι έβαζε και το αφεντικό χέρι.

Όποιος θέλει να δώσει τιπ, μόνο στο χέρι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 226
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

3 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

δουλευοντας δουλειες που λαμβανουν tips, αυτο ειναι μια μαλακια και μιση. δηλαδη οσοι δε μ χουν δωσει φιλοδορημα ειναι λιγοτερο ανθρωποι?

Δεν είπα αυτό, ούτε εννοεί το σλόγκαν ότι είναι γαϊδούρια οι άλλοι. Είναι όμως μια ωραία κίνηση που δείχνει εκτίμηση για το ότι κάποιος σου προσφέρει εκτεταμένη άμεση προσωπική εξυπηρέτηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

συμφωνω σ αυτα που λες αλλα να ξερεις πως σε καλες περιοχες μια χαρα τσιμπας τιπς ως βενζινας.

κι εγώ έχω τσιμπήσει τιπ σε άκυρη δουλειά. Έχω δώσει και πολλές φορές.

Απλά το θέμα μου είναι, γιατί τιπ σε συγκεκριμένη επαγγελματική ομάδα; Δηλαδή κατα κύριο λόγο σερβιτόροι. Δεν έχω κάτι με τους σερβιτόρους. Απλά αναρωτιέμαι το γιατί.

Γράψτε ένα επιχείρημα που να στέκει, όχι μαλακίες. Γιατί ένας στην ίδια ερώτηση μου απάντησε ότι δε πληρώνονται καλά.

Δηλαδή οι σερβιτόροι δε πληρώνονται καλά και πληρώνονται όλοι οι άλλοι... ό,τι να 'ναι.

Γιατί να μη δώσω τιπ στον υπάλληλο του lidl που τρέχει σαν φούστης από τα ράφια στο ταμείο για να προλάβει τα μπινελίκια από όσους είναι στην ουρά και γκρινιάζουν να ανοίξει κι άλλο ταμείο;

Οι βενζινάδες μπορεί να τσιμπάνε τιπς αλλά σίγουρα είναι σταγόνα στον ωκεανό.

  • Like 7
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, ikaruga24 είπε

Δεν είπα αυτό, ούτε εννοεί το σλόγκαν ότι είναι γαϊδούρια οι άλλοι. Είναι όμως μια ωραία κίνηση που δείχνει εκτίμηση για το ότι κάποιος σου προσφέρει εκτεταμένη άμεση προσωπική εξυπηρέτηση. 

χιλιαδες επαγγελματα το κανουν αυτο αλλα σπανια ή και ποτε δε παιρνουν φιλοδορημα. κουλτουρα ειναι να δινουμε σε συγκεκριμενα επαγγελματα φιλοδωρημα. οπως ειπα και πριν εμενα δε με χαλασε, μεχρι πριν τη κριση μαζευα μαυρα το μισο μου μισθο (μετα τη κριση που δουλευα μεχρι και ολοκληρες δουλειες μαυρες αυτο πλεον δεν ειναι επιτευγμα 😂) απλα αν δεν εχω πανω μου να δωσω δε θα στεναχωρηθω κι ολας (ή αμα εχω πχ 30 λεπτα ή λιγοτερο, δε μου παει καρδια να τα δωσω διοτι αισθανομαι το τιποτα ειναι καλυτερο απ το πολυ λιγο. μη ψαχνεις λογικη, περιεργεια δικια μου :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Γιαούρτι είπε

κι εγώ έχω τσιμπήσει τιπ σε άκυρη δουλειά. Έχω δώσει και πολλές φορές.

Απλά το θέμα μου είναι, γιατί τιπ σε συγκεκριμένη επαγγελματική ομάδα; Δηλαδή κατα κύριο λόγο σερβιτόροι. Δεν έχω κάτι με τους σερβιτόρους. Απλά αναρωτιέμαι το γιατί.

Γράψτε ένα επιχείρημα που να στέκει, όχι μαλακίες. Γιατί ένας στην ίδια ερώτηση μου απάντησε ότι δε πληρώνονται καλά.

Δηλαδή οι σερβιτόροι δε πληρώνονται καλά και πληρώνονται όλοι οι άλλοι... ό,τι να 'ναι.

Γιατί να μη δώσω τιπ στον υπάλληλο του lidl που τρέχει σαν φούστης από τα ράφια στο ταμείο για να προλάβει τα μπινελίκια από όσους είναι στην ουρά και γκρινιάζουν να ανοίξει κι άλλο ταμείο;

Οι βενζινάδες μπορεί να τσιμπάνε τιπς αλλά σίγουρα είναι σταγόνα στον ωκεανό.

Κανένας δεν σε εμποδίζει να δίνεις σε όσους θες.

Και οι παππούδες δίνουν σε αυτόν που τους δίνει την σύνταξη,ταμίες τράπεζας/ταχυδρόμοι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολοι εχουμε αναγκη τα χρηματα γιαυτο υπαρχουν
οπως γραφω tips δινω αλλα δεν το θεωρω κατι το υποχρεωτικο 
υπαρχουν πολυ ποιο δυσκολα επαγγέλματα απο delivery, σερβιτορος κλπ που θα αξιζαν παραπανω τα tips 
αλλα αμα "επρεπε" να δινουμε και εκει tips ( δηλαδη σε οποιαδηποτε υπηρεσια ) μέσα στον χρονο θα βγαίναμε πολλοι εκτος budget 
τα 50λεπτα, μονοευρα μαζευονται αμα τα βαλεις κατω
φασουλι το φασουλι 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Γιαούρτι είπε

κι εγώ έχω τσιμπήσει τιπ σε άκυρη δουλειά. Έχω δώσει και πολλές φορές.

Απλά το θέμα μου είναι, γιατί τιπ σε συγκεκριμένη επαγγελματική ομάδα; Δηλαδή κατα κύριο λόγο σερβιτόροι. Δεν έχω κάτι με τους σερβιτόρους. Απλά αναρωτιέμαι το γιατί.

Γράψτε ένα επιχείρημα που να στέκει, όχι μαλακίες. Γιατί ένας στην ίδια ερώτηση μου απάντησε ότι δε πληρώνονται καλά.

Δηλαδή οι σερβιτόροι δε πληρώνονται καλά και πληρώνονται όλοι οι άλλοι... ό,τι να 'ναι.

Γιατί να μη δώσω τιπ στον υπάλληλο του lidl που τρέχει σαν φούστης από τα ράφια στο ταμείο για να προλάβει τα μπινελίκια από όσους είναι στην ουρά και γκρινιάζουν να ανοίξει κι άλλο ταμείο;

Οι βενζινάδες μπορεί να τσιμπάνε τιπς αλλά σίγουρα είναι σταγόνα στον ωκεανό.

πιστεψε με δε θα το ελεγα χωρις λογο. ακουμε που σου λεω, οι καλες περιοχες αμα ξερεις να το "παιξεις" θα σε ανταμειψουν :P

κατα τ αλλα οπως σου ειπα συμφωνω, ουτε εγω βρισκω καποιο νοημα. απλα κουλτουρα ειναι. καπως καπου καποτε ξεκινησε και συνεχιζει και σημερα. εμενα δε με πειραζει εφοσον το βλεπει ο αλλος σα χειρονομια, υπαρχουν ομως και ατομα που πιστευουν πως ειναι υποχρεωση. στις προ-κριση εποχες, εχω δωσει πισω φιλοδορηματα διοτι δε μ αρεσε αυτη η "εκμεταλευση". οι συναδελφοι ειχαν το τροπο τους βλεπεις και "εκπαιδευσαν" τους πελατες. ηθελα αυτος που θα το εδινε να το εκανε επειδη εκτιμησε τη δουλεια μου. βεβαια μετα τη κριση δε κανω τετοιες διακρισεις, αν κανεις το λαθος και απλωσεις το χερι τα πηρα και δε τα ξαναβλεπεις 🤣

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συνήθως Εκτυπώνεται σε χαρτί κ γράφει τι άφησε ποιος 100%...οπότε ξέρουν πόσα tips εχουν.ελαχιστες οι περιπτώσεις να χουν μόνο tablet..

στην Μύκονο τέλος σεζόν το πιο γνωστό μαγαζί μοιράζει στο προσωπικό 500k τιπς...βέβαια οι πελάτες είναι κυρίως εξωτερικού...

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Έχω ρωτήσει 2-3 διαφορετικούς deliverάδες από αντίστοιχα 2-3 καταστήματα της περιοχής και μου απάντησαν ότι παίρνουν κανονικά το tip από το e-food.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως που ρώτησα τον ντελιβερα την πρώτη φορά που έβαλα το tip στο e-food μου είπε να ότι δεν φτάνει ποτέ σε αυτούς.

Από τότε μόνο αν δεν έχω ψιλά στο σπίτι βάζω tip μέσω του e-food.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, N3M3SiS είπε

Το ξερετε οτι στο εξωτερικο τα tips ειναι μερος του τελικου λογαριασμου, ετσι;

αμερικη απ οσο ξερω γραφεις εσυ το %. anyway, τι θες να πεις?

39 λεπτά πριν, Thresh είπε

Έχω ρωτήσει 2-3 διαφορετικούς deliverάδες από αντίστοιχα 2-3 καταστήματα της περιοχής και μου απάντησαν ότι παίρνουν κανονικά το tip από το e-food.

το προβλημα ειναι οτι πολλοι δε θα το δινουν. και σ βαζω και το προβληματισμο οτι αν εισαι σιγουρος σου λενε αληθεια ή τους εχει πει ο εργοδοτης να λενε ετσι? εγω προσωπικα επειδη εχω δει και παλυ καραγκιοζηδες εργοδοτες και επειδη ακριβως αυτοι ειναι που θα ξεπεσουν να κρατησουν τα φιλοδορηματα, χιλιες φορες να τα δωσω στο χερι να ειμαι σιγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

αμερικη απ οσο ξερω γραφεις εσυ το %. anyway, τι θες να πεις?

Οτι τα tips, περαν του γιατι ή για ποιο λογο ή σε τι ποσοστο ή ποτε ξεκινησε, ειναι καθιερωμενα στην εστιαση, σχεδον παγκοσμίως και εμεις ακομα αναλυουμε το αν ειναι σωστο ή οχι να αφηνουμε κατι παραπανω σε αυτον που μεταχειριζεται το φαγητο σου. Το φαγητο σου ετσι; Οταν μια υπηρεσια που σου προσφερεται γενικα, ειναι καλη και εισαι ευχαριστημενος απο αυτην, το ανταμοιβεις. Οπως ακριβως θα αφησεις κατι και στον μαστορα ή τον βοηθο του που θα σου κανει καλη δουλεια στη μηχανη σου ή τελοσπαντως οπου κρινεις εσυ. Αλλα εδω περα κανουμε 100€ λογαριασμο σε μαγαζι και σκεφτομαστε το διευρο που θα αφησουμε στον σερβιτορο ή το 50λεπτο 1-2-3 φορες την εβδομαδα στον ντελιβερι.

Επισης οχι, δεν ειναι μονο στην Αμερικη. Εχω τυχει εστιατορια στην Ευρωπη που στο ποσο του λογαριασμου στο ελεγε μονος του ο μαγαζατορας. 5-10% tips και ηταν ηδη υπολογισμενο στο τελικο σου ποσο. Σε αλλες περιπτωσεις απλα στο εγραφαν και αφηναν κενο να συμπληρωσεις εσυ ο,τι θελεις, οπως και στην πληρωμη με καρτα ομοιως. Κατι το οποιο ξεκινησε προσφάτως και στην Ελλαδα.

Επεξ/σία από N3M3SiS
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...