Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμη η ενημέρωση Μαΐου 2020 για τα Windows 10


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 minutes ago, aypnia said:

Θα συμφωνούσα φίλε μου αν ήμασταν στο 2010.

Ο κόσμος σήμερα ξέρει πολύ καλά τι είναι tabs και πως δουλεύουν λόγω των browsers.

Και δεν νομίζω να είναι θέμα χρηστικότητας και αν θα μπερδευτούν οι χρήστες.

Είχαν σκοπό να βάλουν, υπήρχαν builds που τα είχαν αλλά τα έβγαλαν γιατί υπήρχαν σοβαρά bugs εξαιτίας τους.

Αλλά μιλάμε για τη Microsoft, ένα γίγαντα του λογισμικού, δεν το δέχομαι ότι δεν μπορούν να διορθώσουν τα bugs.

Αν δεν μπορούν να κάνουν fork όπως έκαναν το chromium.

Μια χαρά update είναι αλλά βαρέθηκα πια.

Τα ρημάδια τα sets θέλουμε που ούτε το γιοφύρι της Άρτας να ήταν.

Κι αν φοβόνται μη μπερδευτούν οι χρήστες, που δεν το πιστεύω για τους λόγους που έγραψα παραπάνω αν μην είναι η default επιλογή.

Είναι λίγο αστείο να σου λένε.. λόγω της 30της!!!! επετείου του notepad σου βάζω το συγκλονιστικό zooming και wrap στο find.

Τα sets να τα περιμένουμε στα 50χρονά. Άσπρα μαλλιά θα βγάλουμε.

Έχεις δίκιο όσο αφορά το SETS να το βάλει σαν χαρακτηριστικό και ας μην είναι default αλλά ειλικρινά πιστεύω πως δεν έχει αποφασίσει σαν εταιρεία το τι θέλει να κάνει με GUI γενικότερα. Σε αυτό δεν φταίει αποκλειστικά εκείνη, το feedback από τους users είναι συγκεχυμένο,, σε κάθε περίπτωση τα demo για το νέο start menu, ο νέος explorer, ακόμα και τα window 10X κτλ πιστεύω είναι προς την σωστή κατεύθυνση.

Για τα bugs όλοι ρίχνουν το blame στην microsoft και αυτό είναι άδικο, καθώς ακόμα και την λίστα με τα μέχρι τώρα προβλήματα αν δεις θα καταλάβεις πως στην πλεοψηφία τους αφορούν hardware και drivers αλλά κανείς δεν μιλάει για τους κατασκευαστές. 

Εδώ και 1 χρόνια η microsoft έχει βελτιώσει αισθητά το testing της και δεν νομίζω να δούμε πια τόσο άσχημα builds. 

Επιμένω όμως, πως χρήστες που επενδύουν σε ικανοποιητικό hardware και δεν το παίζουν ειδήμονες πειράζοντας ότι χαζομάρα διαβάζουν είναι εκείνοι που δεν αντιμετωπίζουν τελικά σοβαρό  πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όπως πάντα, αν χρησιμοποιείτε το PC για δουλειά καλό είναι να περιμένετε 1-2 εβδομάδες πριν εγκαταστήσετε την όποια αναβάθμιση, για ευνόητους λόγους. Μπορείτε επίσης να ορίσετε πόσες ημέρες μετά από την κυκλοφορία θα λαμβάνετε feature updates για τα Windows (όχι security updates). 

Κατά τα άλλα, restore point ή/και backup και λογικά δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να περιμένουμε μήπως έχει μικρά προβληματάκια, κατά τα άλλα νομίζω ότι το μεγάλο ατού πρέπει να είναι η καλύτερη διαχείριση σφαλμάτων μνήμης τυχαίας προσπέλασης από εφαρμογές και δεδομένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κομπλέ πήγε η ενημέρωση και έχω την εντύπωση πως πάει και πιο γρήγορα το PC.

1 ώρα πριν, maparios είπε

αχ καημένη μου rx5700.. αχ καημένα μου νευρα...ε ρε τι εχω να τραβήξω παλι...

Έβγαλαν και driver για τα 2004, τον 20.5.1 τον έβαλα και είμαι κομπλέ κανένα θέμα. 5700ΧΤ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
48 minutes ago, manval said:

Δεν αναφέρουν το κυριότερο feature...

Σχεδόν όλα θέματα τρίτων και με compatibility hold, κοινώς δεν σε αφήνει να το περάσεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, scientlaz είπε

Καμια cortana θα δουμε στα ελληνικα μας windows?

Οσες φορες δοκιμασα εστω με ελληνικο μενου αλλα αγλικη ομιλια δεν επιασε.

Φίλε κι εγώ είχα την απορία και το έψαξα.

Από ότι φαίνεται η Cortana όπως τη ξέρουμε θα μας χαιρετήσει οπότε επιπλέον γλώσσες μάλλον δεν θα δούμε ποτέ.

Δεν φαίνεται να μπορεί να αντέξει απέναντι στα Siri, Alexa και Google Assistant.

Δεν έχει και τόσο νόημα να τη κρατήσουν όπως είναι από τη στιγμή που μας χαιρέτησαν τα Windows Phones.

Χάνουν πολύ χρήμα στο να επενδύουν σε αυτή και τα τυχόν κέρδη το πιο πιθανό να μην έρθουν ποτέ λόγω Siri, Alexa και Google Assistant.

Cortana, say goodbye

https://www.computerworld.com/article/3531417/cortana-say-goodbye.html

Cortana is essentially dead as a consumer product

https://www.trustedreviews.com/news/cortana-is-essentially-dead-as-a-consumer-product-3989736

Επεξ/σία από aypnia
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ~mxls~ είπε

Next: Η MS ακυρώνει προσωρινά τη διάθεση της νέας ενημέρωσης μετά από πολλά προβλήματα χρηστών

Paranext: Ετοιμάζει το πακέτο Οκτωβρίου η MS με πολλά νέα features #everysixmonthsproblems 

Μία χαρά είναι οι τελευταίες insiders builds. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H MS είναι τόσο ανώτερη από τα Linux που αποφάσισε να διαγράψει τον boot loader τους (grub). Dual boot και μλκ σε λέει .....

Μαντέψτε τι θα διαγράψω εγώ σήμερα :)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...