Προς το περιεχόμενο

Επιστήμονες βρήκαν πλανήτη που μοιάζει με τη Γη


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 126
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

30 minutes ago, nvel said:

Προφανώς εννοείς τον θείο hendrik, είδες τι ωραίο είναι όταν πιάνεσαι από τις λέξεις;

Δεν μιλάω για την ιδέα της σχετικότητας αλλά για τον ακριβή υπολογισμό (με νούμερα δηλαδή) της σχέσης "ταχύτητα (ή βαρύτητα) - χρόνος". Αν κάνω λάθος πες μου, no problem.
Όταν μιλάς για τη σχετικότητα, η λέξη "σχέση" έχει πολύ συγκεκριμένη σημασία και δεν "παίζεις" με τη λέξη. Γι' αυτό και η διευκρίνησή μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, bringmevictims είπε

Αν το σκεφτηται ο πλανήτης θέλει 378 ημέρες για μια πλήρη περιστροφή . Άρα η μέρα θα είναι 31.5 ώρες .

Η διάρκεια της ημέρας δεν έχει να κάνει με τον χρόνο περιστροφής του πλανήτη γύρω από το άστρο του, αλλά από το χρόνο περιστροφής γύρω από τον εαυτό του. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως θα μπορούσα να πιστεψω την τεχνολογία των φωτο-ανιχνευτών, να βρίσκουν την αλλαγή φωτεινότητας που προκαλεί ενα κουνούπι μπροστά από εναν προβολέα σε απόσταση χιλιομέτρων (αυτό αντιστοιχεί σε πλανήτη που περνάει μπροστά από αστέρι σε απόσταση λίγων ετών φωτός).  Αλλά σε απόσταση 3140 ετών φωτός, το αντίστοιχο επίτευγμα θα αντιστοιχούσε στο βακτήριο που κάθεται στο πόδι του κουνουπιού.  Μονο για να βγεί μια δημοσίευση που απεγνωσμένα χρειάζονται κάποιοι ερευνητές που λήγει το συμβόλαιό τους ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, geostratis είπε

Ισως θα μπορούσα να πιστεψω την τεχνολογία των φωτο-ανιχνευτών, να βρίσκουν την αλλαγή φωτεινότητας που προκαλεί ενα κουνούπι μπροστά από εναν προβολέα σε απόσταση χιλιομέτρων (αυτό αντιστοιχεί σε πλανήτη που περνάει μπροστά από αστέρι σε απόσταση λίγων ετών φωτός).  Αλλά σε απόσταση 3140 ετών φωτός, το αντίστοιχο επίτευγμα θα αντιστοιχούσε στο βακτήριο που κάθεται στο πόδι του κουνουπιού.  Μονο για να βγεί μια δημοσίευση που απεγνωσμένα χρειάζονται κάποιοι ερευνητές που λήγει το συμβόλαιό τους ...

Απαισιόδοξη άποψη. Δεν νομίζω να λειτουργούν έτσι οι ερευνητές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Aztec είπε

Θα ζήσει το πλήρωμα δηλαδή αν πηγαίνει με ταχύτητα του φωτός ; Τα κύτταρα τους δεν θα φθαρούν μέχρι να φτάσουν ; απο οτι φαντάζομαι το ρολόι στο διαστημόπλοιο θα κυλάει κανονικά.

Κανονικά για το πλήρωμα. Θα κάνουν ένα χρόνο να φτάσουν, θα έχουν γεράσει ένα χρόνο. Άλλα και στην Γη θα κυλάει κανονικά, θα έχουν περάσει 3140 χρόνια κανονικά..

5 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

...

Δεν μπορείτε να το χωνέψετε ε;
Όχι, το ρολόι (ο χρόνος για την ακρίβεια) δεν θα κυλάει "κανονικά". ("κανονικά" = ο ρυθμός που κυλάει ο χρόνος στη Γη.)

Θα είναι "κανονικό" για τον καθένα ξεχωριστά. Απλά θα υπάρχει διαφορά μεταξύ κανονικό στην Γη και κανονικό στο διαστημόπλοιο.

4 ώρες πριν, Aztec είπε

δεν μπορώ να το χωνέψω :) . Δηλαδή καταλαβαίνω ότι αν οι αστρονάυτες μπορουσαν να κοιτάνε ενα τεράστιο ρολόι στην γή αυτο θα ήταν σαν να παραμένει στάσιμο . Το ρολόι στο διαστημόπλοιο θα τρέχει κανονικά αλλά το ρολόι στην γή που θα κοιτάνε απο το παράθυρο θα είναι στάσιμο. Ο χρόνος είναι σχετικός ως προς εξωτερικό παρατηρητή αλλά ο βιολογικός χρόνος που θα περάσει το πλήρωμα ειναι όντως χιλιάδες χρόνια. Δεν νομίζω οτι κάνεις cheat το βιολογικό κομμάτι. Δεν με ενδιαφέρει ο χρόνος ο "κανονικός" στην γη . Με ενδιαφέρει αν θα φτάσουν οι αστροναυτες στον προορισμό τους.

Είναι δύσκολο στην χώνεψη (ακόμα και για θεωρητικούς φυσικούς). Ο βιολογικός χρόνος δεν έχει κάποια σχέση. Έχει σχέση η διαστολή του χρόνου.

4 ώρες πριν, Aztec είπε

αυτό λέω ότι οι αστρονάυτες αν δεν ασχολήθούν με τα της γης και πρεπει το διαστημοπλοιο να ταξιδεύει για χιλιάδες χρόνια το ρολόι στο iphone που έχουν μαζί θα κυλάει κανονικά , βιολογικά θα γεράσουν και δεν θα καταφέρουν να φτάσουν ουσιαστικά. Καταλαβαίνω οτι αν μετά απο δέκα χρόνια δικά τους όπως λέει το iphone κοιτάξουν το φανταστικό ρολόι στην γή θα δείχνει την ίδια ώρα που έφυγαν αλλά προσπαθω να δω τον χρόνο όχι σχετικά αλλά απομονωμένα τι συμβαίνει μέσα στο διαστημοπλοιο.

Δεν πιστευω δηλαδή ότι κάποιος που ταξιδευει με την ταχύτητα του φωτός  είναι immortal. Στο θεμα λοιπόν θα φτάσουν στον εξωπλανήτη ?

Όπως και να έχει θα κάνω ερευνα περισσότερο για το θέμα :)

Κανένας δεν είπε ότι θα είναι immortal. Κανονικά θα γεράσουν και αυτοί, αλλά.. είπαμε για το κανονικό δεν είπαμε; Δες το παράδοξο των διδύμων και την ειδική θεωρία της σχετικότητας για έρευνα.

Πολύ κανονικότητα σε αυτό το ποστ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, DimCho είπε

Κλασσική ξεκλασσικη τα θεωρητικά μαθηματικά κ θεωρητική φυσική δεν αποδεικνύεται ότι θα συμβεί τα  δυο αντικείμενα στον ίδιο χώρο (σύμπαν) με διαφορετικούς νομους κ κανονες απο το εικο μας θα ταξιδεύουν με διαφορετικούς κανόνες στο χρόνο...

Αν αυτο που βλέπουμε (γη 3000+ετη φωτός μακρια)  είναι μια αντιπαραβολή στο χρόνο η εστω σε εντελως διαφορετικο χώρο (σύμπαν) κ  κ οχι κατ απόσταση ύπαρξη στον ίδιο χώρο τότε πάω πάσο... Οταν αποδειχτουν στην πράξη  οι παραπάνω θεωρίες τότε κ θα τις δεχτώ ας βγω κ παντελώς λάθος δεν εχω θέμα... 

Πολύ μπερδεμένα τα λες φίλε μου. Η θεωρία της σχετικότητας έχει αποδειχθεί εμπειρικά και διατυπωθεί μαθηματικά αιώνα τώρα.

4 ώρες πριν, Aztec είπε

αυτό λέω ότι οι αστρονάυτες αν δεν ασχολήθούν με τα της γης και πρεπει το διαστημοπλοιο να ταξιδεύει για χιλιάδες χρόνια το ρολόι στο iphone που έχουν μαζί θα κυλάει κανονικά , βιολογικά θα γεράσουν και δεν θα καταφέρουν να φτάσουν ουσιαστικά. Καταλαβαίνω οτι αν μετά απο δέκα χρόνια δικά τους όπως λέει το iphone κοιτάξουν το φανταστικό ρολόι στην γή θα δείχνει την ίδια ώρα που έφυγαν αλλά προσπαθω να δω τον χρόνο όχι σχετικά αλλά απομονωμένα τι συμβαίνει μέσα στο διαστημοπλοιο.

Δεν πιστευω δηλαδή ότι κάποιος που ταξιδευει με την ταχύτητα του φωτός  είναι immortal. Στο θεμα λοιπόν θα φτάσουν στον εξωπλανήτη ?

Όπως και να έχει θα κάνω ερευνα περισσότερο για το θέμα :)

 

Δεν είναι ότι είναι immortal. Απλώς γερνάνε πολύ πιο αργά σε σχέση με τη γη. Θα στο πω διαφορετικά για να το καταλάβεις. Έστω ότι εγώ είμαι στη γη κι εσύ σε ένα σημείο Α του διαστήματος και θες να πας σε ένα σημείο Β. Εγώ από την γη έχω υπολογίσει ότι η απόσταση ΑΒ είναι 1 έτος φωτός. Αν μετακινηθείς με ταχύτητα που τείνει στην ταχύτητα του φωτός από το Α στο Β, για μένα στην γη θα έχει περάσει 1 έτος περίπου, δηλαδή θα είμαι κατά 1 έτος γηραιότερος. Για σένα από την άλλη θα έχουν περάσει κάτι δευτερόλεπτα, άρα θα έχεις βιολογικά γεράσει κάτι δευτερόλεπτα.

Επεξ/σία από Gioandro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Gioandro είπε

Πολύ μπερδεμένα τα λες φίλε μου. Η θεωρία της σχετικότητας έχει αποδειχθεί εμπειρικά και διατυπωθεί μαθηματικά αιώνα τώρα.

Δεν είναι ότι είναι immortal. Απλώς γερνάνε πολύ πιο αργά σε σχέση με τη γη. Θα στο πω διαφορετικά για να το καταλάβεις. Έστω ότι εγώ είμαι στη γη κι εσύ σε ένα σημείο Α του διαστήματος και θες να πας σε ένα σημείο Β. Εγώ από την γη έχω υπολογίσει ότι η απόσταση ΑΒ είναι 1 έτος φωτός. Αν μετακινηθείς με ταχύτητα που τείνει στην ταχύτητα του φωτός από το Α στο Β, για μένα στην γη θα έχει περάσει 1 έτος περίπου, δηλαδή θα είμαι κατά 1 έτος γηραιότερος. Για σένα από την άλλη θα έχουν περάσει κάτι δευτερόλεπτα, άρα θα έχεις βιολογικά γεράσει κάτι δευτερόλεπτα.

 

δεν θα έχουν περάσει μερικά δευτερόλεπτα ενα ετος φωτός θα ταξιδεύει και το πλήρωμα. Ενα έτος θα κάνει και το φως να πάει απο το ενα σημείο στο άλλο. Το πως αντιλαμβανεται ενας εξωτερικός παρατηρητης τον χρόνο δεν έχει σημασία στο γήρας που θα βιώσει το πλήρωμα

οπως και να χει διαβαζω για twins paradox και κατι άλλα για να δω τι μου διαφευγει

 

Επεξ/σία από Aztec
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Aztec είπε

δεν θα έχουν περάσει μερικά δευτερόλεπτα ενα ετος φωτός θα ταξιδεύει και το πλήρωμα. Ενα έτος θα κάνει και το φως να πάει απο το ενα σημείο στο άλλο. Το πως αντιλαμβανεται ενας εξωτερικός παρατηρητης τον χρόνο δεν έχει σημασία στο γήρας που θα βιώσει το πλήρωμα

Όχι, αυτό είναι το "κουλό". Για το πλήρωμα δεν θα περάσει 1 έτος. Θα περάσουν κάτι δευτερόλεπτα. Ένα έτος θα κάνει να πάει το φως από το ένα σημείο στο άλλο για μένα στη γη. Και αυτό συμβαίνει λόγω της καμπυλωσης του χωροχρόνου λόγω της μεγάλης ταχύτητας του πληρώματος. Εξού και η φράση ο χρόνος είναι σχετικός.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Gioandro είπε

Για το πλήρωμα δεν θα περάσει 1 έτος. Θα περάσουν κάτι δευτερόλεπτα.

άμα κινούνται με την ταχύτητα του φωτός δεν θα περάσει καθόλου χρόνος, το ταξίδι θα είναι ακαριαίο. Όμως την ταχύτητα του φωτός είναι αδύνατο να την φτάσουν

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, nvel είπε

άμα κινούνται με την ταχύτητα του φωτός δεν θα περάσει καθόλου χρόνος, το ταξίδι θα είναι ακαριαίο. Όμως την ταχύτητα του φωτός είναι αδύνατο να την φτάσουν

οκ guys διαβασα και κάποια πράγματα  οπότε κατάλαβα τώρα. Σας ευχαριστώ πολύ

Επεξ/σία από Aztec
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, nvel είπε

άμα κινούνται με την ταχύτητα του φωτός δεν θα περάσει καθόλου χρόνος, το ταξίδι θα είναι ακαριαίο. Όμως την ταχύτητα του φωτός είναι αδύνατο να την φτάσουν

 

5 ώρες πριν, Gioandro είπε

Αν μετακινηθείς με ταχύτητα που τείνει στην ταχύτητα του φωτός από το Α στο Β, για μένα στην γη θα έχει περάσει 1 έτος περίπου, δηλαδή θα είμαι κατά 1 έτος γηραιότερος. Για σένα από την άλλη θα έχουν περάσει κάτι δευτερόλεπτα, άρα θα έχεις βιολογικά γεράσει κάτι δευτερόλεπτα.

Παρακαλώ διάβασε καλά τι γράφω: "... που τείνει στην ταχύτητα του φωτός". Το λέω επειδή με παρέθεσες. Κι επίσης, όλοι ξέρουμε ότι αυτές τις ταχύτητες τις βλέπουμε μόνο στα χαρτιά.

Επεξ/σία από Gioandro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, archer100 είπε

Η διάρκεια της ημέρας δεν έχει να κάνει με τον χρόνο περιστροφής του πλανήτη γύρω από το άστρο του, αλλά από το χρόνο περιστροφής γύρω από τον εαυτό του. 

Ναι όντος ,, έκανα πρόχειρα την πράξη για να κάνω ένα αστείο αλλά και πάλι ,,, πόσες ώρες είναι η ημέρα εκεί ; Γιατί αν το πάω αναλογικά όπως εδώ στο earth βγαίνει πάλι 24 ή κάνω κάποιο λάθος ,,, για πείτε κανένας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...