Προς το περιεχόμενο

Ο σχεδιαστής του PlayStation 5 εξηγεί για ποιο λόγο η κονσόλα είναι τόσο μεγάλη


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, nosstrom είπε

Εντελώς λάθος κιόλας ? 

2. Οσο θελεις μπορουν να αντεξουν τα υγρα σε ενα κλειστο κυκλωμα. Αρκει να ειναι αξιοπιστο. Οι υδροψύξεις δεν εμφανιστηκαν χτες και χρησιμοποιούνται ευρεως πια. Δεν ανακαλυπτουμε τον τροχο απο την αρχη. Μια σοβαρη εταιρεια εαν θελει φτιαχνει ανετα ενα αξιοπιστο συστημα.2

δλδ τα υγρα αντέχουν για πάντα?  δλδ θεωρείς οτι έχουν φτιαχτεί υγρά που να αντέχουν για πάντα? υδροψυξη που χρησιμοποειται ας πουμε ευρέως, γιατί ευρέως το εκλαμβάνω ώς μέσο χρήστη και δυνατότητα ώς μέσο χρήστη να βάλει υδροψυξη που ως μέσος χρήστης δουλευει μόνο με αέρα ανετα χωρίς να τη χρειάζεται .αρα η sony και η microsoft δεν ειναι σοβαρες εταιρίες?

3.Το ιδιο λαθος με τον προηγουμενο φιλο.

Ποιος ειναι αυτός να τον κάνω παρέα.

4.Το μεγεθος του κουτιου δεν βελτιώνει την θερμοκρασιακή συμπεριφορά. Το πολύ πολύ ενα κουτί διπλάσιου μεγεθους να αναβάσει την ιδια θερμοκρασία 10 λεπτά αργότερα. Μετα το ιδιο θα βραζουν και τα δυο.

Μπορει να μη βελτιωνει τη θερμοκρασία του κουτιού διευκολύνει να κινειται ο αέρας πιο έυκολα και 2 fan αρκουν. Τα 10 λεπτά αργότερα και το πολύ πολύ τοσο απλά που λές έχουν σημασία  

κουράστικα να απαντησω σε όλαααα.....

σοβαρα τώρα?  χαχαχαχαχαχα καλα θυρίο η δικιά σου 🤣

συμφωνω σε αυτό, αλλα ρε συ και τα υγρα και τα σωληνάκια, ζεστη το καλοκαιρι, ζεστη μεσα στο pc, εναλλαγη θερμοκρασιας, κάποια στιγμη. δε θα είναι το ίδιο.

θεωρω η αεροψυξη για μια εταιρία ειναι πιο safe οδος.

Μην κουραζεσαι τοσο θα σκισεις κανεναν καλτσον.

1) ΝΑΙ υπαρχουν υγρα ψυξης που δεν θελουν αλλαγη ουτε συμπληρωση ουτε συντηρηση. Αρκει το κυκλωμα να παραμενει στεγανο. Δεν ειναι κατι κρυφο ούτε είναι υγρα για την NASA. Θελεις να μας επιμορφωσεις τι ακριβως αναμενεις να παθει ενα υγρο ψυξης μεσα σε κλειστο κυκλωμα? Σαφεστατα θα ηθελα να μαθω εαν κατι δεν το ξερω. Αρκει να μου εξηγησεις.

2) ΝΑΙ, ο καθενας μπορει να βαλει μια υδροψυξη πια. Μεχρι και custom made ή ετοιμο κιτ. Ντααααα....

3) Ξανακανεις το ιδιο λαθος. Το μεγαλο κουτι ΔΕΝ βοηθαει να ΚΙΝΕΙΤΑΙ ο αερας πιο ευκολα. Αντιθετα τις περισσοτερες φορες εαν εχει κακη σχεδιαση ΕΓΚΛΩΒΙΖΕΙ αερα σε διαφορα σημεια του χειροτερευοντας την κατασταση. Βασικες αρχες ροης υγρων/αεριων. Μπορεις να διαβασεις σχετικα. Στην ουσια ειναι απλη λογικη βεβαια.

4) Ναι η αεροψυξη ειναι πιο safe οδος και δεν ειναι καθολου δυσκολο να πετυχεις μια σωστη ή έστω επαρκής αεροψυξη εαν ασχοληθεις και βαλεις και τα σωστα υλικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Hardware που σε υπολογιστή στοιχίζει πάνω από 1000άρι eyroπουλα++++ ?

Ρε δεν πα να μοιάζει και με ακορντεόν εγώ θα το πάρω και θα το έχω και για μόστρα. :D :D :D 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, songless_bird είπε

Επειδή τα σύγχρονα παιχνίδια δεν είναι 5 και 10 gb για να πεις ότι θα τα κατεβάσεις και θα παίξεις σε 1 ωρίτσα ή δεν είναι streaming όπως το Netflix επιβάλεται να γίνει μέρος της εγκατάστασης των 80 και 100 gb από δισκάκι .

ΥΓ πάλι laptop με dvdrom αγόρασα . 

Πόσες φορές τα τελευταία 10 χρόνια έχεις χρησιμοποιήσει το DVD και γιατί? Ρεαλιστικά πες μου ένα νούμερο, μιας και πήρες πρόσφατα πάλι με DVD. Ειδικά δηλαδή σε pc/laptop που μπορείς ότι θες να το κάνεις με USB που ειναι 1777 φορές πιο γρήγορα, ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί να έχει κάποιος dvd. 

Ως προς τα games τώρα που λες, νομίζω είσαι λίγο υπερβολικός. Πόσα καινούρια παιχνίδια δηλαδή παίζεις το μήνα ώστε να θεωρείς τόσο μεγάλο πρόβλημα το ότι θα περιμένεις 4-5 ώρες να κατέβει το αρχικό install? Θεωρείς ότι ολόκληρη εταιρεία τεχνολογίας θα κάτσει να βασίσει το business plan της ακούγοντας κάποια παράπονα από την γαλανόλευκη "ουγκάντα" των 50mbps? Και μάλιστα, για μία πλατφόρμα με 7 χρόνια ζωής? Ε δε θα το έλεγα.. 

Ρε παιδιά, κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας? Οκ το ξέρουμε, ο *ΕΝΑΣ* και ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ λόγος που θέλουμε ακόμα το ρημάδι το δισκάκι είναι για να μπορείς σε κάνα μήνα να το πουλήσεις 25€ εδώ insomnia να πάρεις κανένα καινούριο... τί σαχλαμάρες για DVD και δισκάκια και ταχύτητες ίντερνετ μου λέτε και με τρελαίνετε?

Εδώ τις μισές φορές παλιότερα που ήθελα να αλλάξω game βαριόμουν να σηκωθώ απ'τον καναπέ να ανοίξω το ντουλάπι να βγάλω το δισκάκι και έκλεινα όλη την κονσόλα, πλάκα κάνουμε? 

Το physical πέθανε οριστικά και αμετάκλητα για μένα όταν launch day του Assassins Creed Odyssey γυρνάω από δουλειά έχοντας παραλάβει στο γραφείο από Public, και το βάζω όλος χαρά μέσα και μου λέει 55gb update.... Πόσο βλάκας ένιωσα??? Αν το είχα προπαραγγείλει online, θα είχε ήδη κατεβάσει τα ΠΑΝΤΑ μέρες πριν.. 

Δισκάκια και αηδίες λες και είμαστε στο 2007... σοβαρή κουβέντα σε τεχνολογικό (υποτίθεται) φόρουμ......

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 minutes ago, SeNNinhA said:

Το ιδιο λαθος με τον προηγουμενο φιλο.

----

Το μεγεθος του κουτιου δεν βελτιώνει την θερμοκρασιακή συμπεριφορά. Το πολύ πολύ ενα κουτί διπλάσιου μεγεθους να αναβάσει την ιδια θερμοκρασία 10 λεπτά αργότερα. Μετα το ιδιο θα βραζουν και τα δυο.

Η ουσία δεν ειναι το μέγεθος του κουτιού αλλα η σωστή απαγωγή του αερα απο αυτο σε πρώτο επίπεδο. Σε δευτερο επίπεδο η σωστή κυκλοφορία του αέρα μεσα απο τα κυκλώματα. Σε τρίτο επίπεδο η επαρκής ταχύτητα ροής του αερα.

Ολα τα παραπάνω δεν θελουν απαραιτητα μεγάλους όγκους. Ενας σωστά σχεδιασμένος αεραγωγός που περναει πανω απο θερμοαγώγιμα υλικά με ψύκτρες δεν χρειάζεται μεγάλη διατομη. Αντιθετως τις περισσοτερες φορες θελεις μικρότερες διατομές για να διατηρήσεις την ταχύτητα ροης υψηλή κατι που εχει μεγαλυτερη επιδραση στην ψυξη.

Εαν παρεις απλα ενα full tower κουτι και βαλεις γυρω γυρω ανεμιστηρες δεν σημαινει απαραιτητα οτι θα ψυχεις καλύτερα το PC σου απο ενα mini κουτι με σωστο σχεδιασμο.

----

Ειπαμε. Ολες οι σωστες λυσεις θα κοστιζαν περισσοτερο και θα εκοβαν απο το κερδος. Αποδεκτο. Αλλα μην μας παραμυθιαζουν ομως.

Μαζί με τη θερμοκρασία έβαλα και το θόρυβο που δεν είδα κάποια αναφορά. 

Επίσης εννοείται πως μιλάμε για σωστά σχεδιασμένα κουτιά πάντα. 

Το ότι στο δικό μου full κουτί μπορώ να βάλω 10 ανεμιστήρες δεν αλλάζει τη ροή του αέρα σε σχέση με ένα mini κουτί? 

Η μεγαλύτερη επιφάνεια που βρίσκεται σε επαφή με το περιβάλλον δεν επηρεάζει? 

Ίδιο θόρυβο θα κάνει ένας 200αρης ανεμιστήρας με έναν 80αρη?

Στο mini κουτί θα έχω τον ίδιο χώρο για μια υδροψυξη? 

Προφανώς μέσα σε όλα θα μετρήσει και το κόστος σε μια τελική απόφαση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nosstrom είπε

ξερω στην υδροψυξη μου kraken οτι τα υγρα θα ειναι 3-4 χρόνια μετά πιστευω δε θα αποδιδουν το ιδιο.

Όταν το σύστημα είναι κλειστό και δεν είναι οι υδροψύξεις που κάναμε διαβάζοντας 4-5 άρθρα απ'το thelab.gr το 2004, γιατί να μην αποδώσει το ίδιο? Αφού δεν υπάρχει καμία απώλεια, είναι σφραγισμένο το κύκλωμα. Δεν ξέρω αν έχω λάθος συλλογισμό, δεν έχω ασχοληθεί πέραν μιας Zalman το 2007 η οποία πράγματι έχανε, αλλά δεν ήταν σφραγισμένο το κύκλωμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, polaki said:

Ρε παιδιά, κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας? Οκ το ξέρουμε, ο *ΕΝΑΣ* και ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ λόγος που θέλουμε ακόμα το ρημάδι το δισκάκι είναι για να μπορείς σε κάνα μήνα να το πουλήσεις 25€ εδώ insomnia

Ή και όχι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, NickTG είπε

Επίσης εννοείται πως μιλάμε για σωστά σχεδιασμένα κουτιά πάντα. 

Το ότι στο δικό μου full κουτί μπορώ να βάλω 10 ανεμιστήρες δεν αλλάζει τη ροή του αέρα σε σχέση με ένα mini κουτί? 

Η μεγαλύτερη επιφάνεια που βρίσκεται σε επαφή με το περιβάλλον δεν επηρεάζει? 

Ίδιο θόρυβο θα κάνει ένας 200αρης ανεμιστήρας με έναν 80αρη?

Στο mini κουτί θα έχω τον ίδιο χώρο για μια υδροψυξη? 

Ως τρίτος, νομίζω τα ίδια πάνω κάτω λέτε γιατί στην κουβέντα υπάρχουν κάποια ΑΝ που δεν έχετε πει και τα αναφέρεις τώρα. 

*ΑΝ* λοιπόν βάλεις περισσότερους ανεμιστήρες σε σχέση με το μικρό κουτί που χωράει πχ 4 και ΑΝ είναι σωστά σχεδιασμένο, και ΑΝ ΑΝ ΑΝ, *ΑΝ* όλα είναι τα ίδια και το μόνο που παίζει ρόλο είναι ότι μέγεθος = περισσότεροι και μεγαλύτεροι ανεμιστήρες, οκ ναι θα έχεις καλύτερη ψύξη. 

Γενικά όλες οι κουβέντες εδώ είναι καφενείου, άντε προαυλίου σχολής για όσους έχουν και 3-4 γνώσεις παραπάνω. Κράζουμε την Χ Sony επειδή έβγαλε μεγάλη κονσόλα, και λέμε είναι άσχετοι, εμείς ξέρουμε καλύτερα, δεν παίζει ρόλο το μέγεθος μπορούσαν και μικρότερο αλλά το κάνανε επίτηδες.  Λες και δεν θα την πάρουμε, ο άλλος λέει θα περιμένει το slim. Ε περίμενε 3 χρόνια φίλε οκ τί να σου πω, αν αυτό είναι το κριτήριο σου, καλό κουράγιο. Ο άλλος λέει θα τον χωρίσει η γυναίκα του, ε βγάλε λεφτά ρε φίλε αγόρασε μία έπαυλη και σούταρέ την να παίζεις βόλευ δωματίου με τα κοριτσάκια του playboy και ενώ κάνουν μπάνιο στην πισίνα σου, παίξε με το PS5 σου να χαλαρώσεις που είναι μεγάλο και χαλάει την αισθητική του σαλονιού και η άλλη θα γκρίνιαζε.... 

Γελοίες ατάκες μόνο με γελοίες απαντήσεις ταιριάζουν...

4 λεπτά πριν, NickTG είπε

Ή και όχι. 

Οκ, υπάρχουν και οι συλλέκτες όπως εσύ που βλέπω απ'την υπογραφή ότι έχεις μεράκι και χόμπι. Και πάλι όμως, δεν μπορεί να βασιστεί η τεχνολογική πρόοδος σε ένα 0,001% που είναι συλλέκτες. Αλλιώς ακόμα θα σαλιώναμε γραμματοσημα αντί για email, για να τα μαζεύουν 5 άτομα σε όλη τη γη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, polaki είπε

Πόσες φορές τα τελευταία 10 χρόνια έχεις χρησιμοποιήσει το DVD και γιατί? Ρεαλιστικά πες μου ένα νούμερο, μιας και πήρες πρόσφατα πάλι με DVD. Ειδικά δηλαδή σε pc/laptop που μπορείς ότι θες να το κάνεις με USB που ειναι 1777 φορές πιο γρήγορα, ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί να έχει κάποιος dvd. 

Ως προς τα games τώρα που λες, νομίζω είσαι λίγο υπερβολικός. Πόσα καινούρια παιχνίδια δηλαδή παίζεις το μήνα ώστε να θεωρείς τόσο μεγάλο πρόβλημα το ότι θα περιμένεις 4-5 ώρες να κατέβει το αρχικό install? Θεωρείς ότι ολόκληρη εταιρεία τεχνολογίας θα κάτσει να βασίσει το business plan της ακούγοντας κάποια παράπονα από την γαλανόλευκη "ουγκάντα" των 50mbps? Και μάλιστα, για μία πλατφόρμα με 7 χρόνια ζωής? Ε δε θα το έλεγα.. 

Ρε παιδιά, κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας? Οκ το ξέρουμε, ο *ΕΝΑΣ* και ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ λόγος που θέλουμε ακόμα το ρημάδι το δισκάκι είναι για να μπορείς σε κάνα μήνα να το πουλήσεις 25€ εδώ insomnia να πάρεις κανένα καινούριο... τί σαχλαμάρες για DVD και δισκάκια και ταχύτητες ίντερνετ μου λέτε και με τρελαίνετε?

Εδώ τις μισές φορές παλιότερα που ήθελα να αλλάξω game βαριόμουν να σηκωθώ απ'τον καναπέ να ανοίξω το ντουλάπι να βγάλω το δισκάκι και έκλεινα όλη την κονσόλα, πλάκα κάνουμε? 

Το physical πέθανε οριστικά και αμετάκλητα για μένα όταν launch day του Assassins Creed Odyssey γυρνάω από δουλειά έχοντας παραλάβει στο γραφείο από Public, και το βάζω όλος χαρά μέσα και μου λέει 55gb update.... Πόσο βλάκας ένιωσα??? Αν το είχα προπαραγγείλει online, θα είχε ήδη κατεβάσει τα ΠΑΝΤΑ μέρες πριν.. 

Δισκάκια και αηδίες λες και είμαστε στο 2007... σοβαρή κουβέντα σε τεχνολογικό (υποτίθεται) φόρουμ......

Μέχρι το 2015 σχεδόν μια 50αδα έκαιγα το χρόνο . Κυρίως για mp3 στο αυτοκίνητο και για να δώσω video αρχεία παραστάσεων σε γονείς . Τώρα ζήτημα 1 το.μηνα να καίω για mp3 , αλλά δεν παύει να έχω 4ΤΒ αρχεία backup που δεν ρισκάρω να τα βάλω όλα αυτά σε ένα μόνο σκληρό δίσκο  και στην πρώτη στραβή να κλαίω για αρχεία 15ετιας .

Όσο για τα παιχνίδια . Αυτό το μήνα κατέβασα ξανά δύο παιχνίδια στον υπολογιστή και κατέβηκαν σε τρεις μέρες . Dirt και fortza . Όχι σε 5 ώρες . Γιατί η Ελλάδα είναι η Ουγκάντα των 12mbps όχι των 50. Και θα δεις πως θα το σκέφτεσαι διπλα το digital όταν οι κονσόλες θα έχουν 1tb σκληρό και στην καλύτερη να χωρανε 7-8 τίτλους ΑΑΑ . Τι να πρωτοσβησεις και που να εγκαταστήσεις ξανά από την αρχή 100GB.

Γούστα είναι αυτά . Αλλά αυτά τα βαριγδουπα ότι το φυσικό μέσο πέθανε τα ακούω από την εποχή του. Mp3 και αρχίσαμε πάλι να χρησιμοποιούμε τα τεράστια βινύλια ...

Επίσης μπορεί το ps4 να ήταν φόλα σε αυτό τον τομέα και οι ps4 κάτοχοι να έχουν ξενερώσει ,αλλά το Xbox είναι πολύ καλός 4k Blu Ray player . Ναι ναι ξέρω. Streaming και ξερο ψωμί . Θα ήθελα πάντως να δω streaming αρχειο με το bitrate και το αρχειο ήχου του HD Blu Ray .

Επεξ/σία από songless_bird
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, DVaderLa είπε

Υπερβάλεις ελαφρώς. Καλά τα specs αλλά όχι και 1500 ευρώ pc.

Μονο μια RTX 2080 και ενας Ryzen 7 3700x εχουν 1000€
βάλε μετά  
μητρική mini itx (120€)
16gb ram( 80€)
τροφοδοτικό ( 80€)
4k bluray drive (120€)
mini itx case ( 80€)
1tb ssd ( 200€) ( τουλαχιστον μιας και ειναι νεα τεχνολογια που ξεπερναει τους ssd που εχουμε τωρα )
και δεν βαζω καν κοστος custom ψύξης 

σχεδον 1800€ κοστος να χτισεις κατι παρομοιο
 

Επεξ/σία από Zengar Zombolt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, polaki said:

*ΑΝ* λοιπόν βάλεις περισσότερους ανεμιστήρες σε σχέση με το μικρό κουτί που χωράει πχ 4 και ΑΝ είναι σωστά σχεδιασμένο, και ΑΝ ΑΝ ΑΝ, *ΑΝ* όλα είναι τα ίδια και το μόνο που παίζει ρόλο είναι ότι μέγεθος = περισσότεροι και μεγαλύτεροι ανεμιστήρες, οκ ναι θα έχεις καλύτερη ψύξη. 

 

Ναι, θεώρησα πως είναι ένα φανερό χαρακτηριστικό που έχουν τα μεγάλα κουτιά και δεν το έγραψα είναι η αλήθεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, songless_bird είπε

Μέχρι το 2015 σχεδόν μια 50αδα έκαιγα το χρόνο . Κυρίως για mp3 στο αυτοκίνητο και για να δώσω video αρχεία παραστάσεων σε γονείς . Τώρα ζήτημα 1 το.μηνα να καίω για mp3 , αλλά δεν παύει να έχω 4ΤΒ αρχεία backup που δεν ρισκάρω να τα βάλω όλα αυτά σε ένα μόνο σκληρό δίσκο  και στην πρώτη στραβή να κλαίω για αρχεία 15ετιας .

Όσο για τα παιχνίδια . Αυτό το μήνα κατέβασα ξανά δύο παιχνίδια στον υπολογιστή και κατέβηκαν σε τρεις μέρες . Dirt και fortza . Όχι σε 5 ώρες . Γιατί η Ελλάδα είναι η Ουγκάντα των 12mbps όχι των 50. Και θα δεις πως θα το σκέφτεσαι διπλα το digital όταν οι κονσόλες θα έχουν 1tb σκληρό και στην καλύτερη να χωρανε 7-8 τίτλους ΑΑΑ . Τι να πρωτοσβησεις και που να εγκαταστήσεις ξανά από την αρχή 100GB.

Γούστα είναι αυτά . Αλλά αυτά τα βαριγδουπα ότι το φυσικό μέσο πέθανε τα ακούω από την εποχή του. Mp3 και αρχίσαμε πάλι να χρησιμοποιούμε τα τεράστια βινύλια ...

Επίσης μπορεί το sp4 να ήταν φόλα σε αυτό τον τομέα και οι ps4 κάτοχοι να έχουν ξενερώσει ,αλλά το Xbox είναι πολύ καλός Blu Ray player . Ναι ναι ξέρω. Streaming και ξερο ψωμί . Θα ήθελα πάντως να δω streaming αρχειο με το bitrate και το αρχειο ήχου του HD Blu Ray .

Τα 4TB backup σαφώς πιο ασφαλή θα είναι σε 2 κλώνους δίσκων παρά στα δισκάκια.. άσε που αν μιλάς για DVD και όχι για BluRay, καλό κουράγιο. 

Ακόμα και στην Ελλάδα πλέον τα 50mbps ελάχιστες περιοχές δεν τα υποστηρίζουν, και αναφέρομαι στις "εμπορικές περιοχές", δεν την ενδιαφέρει τη Sony ή και τη Forthnet αν η γιαγιά μου στο χωριό στις Λίμνες του Αγ. Νικολάου έχει vdsl ή όχι. Ζημιά της κάνει της Forthnet μια τέτοια επένδυση, όχι έσοδα. Δεν έχει νόημα να πει ο καθένας το δικό του "μαααα εγώ μένω κέντρο Αθήνας και δεν έχω vdsl", έτυχε. Η συντριπτική πλειοψηφία μπορεί να έχει. Το αν αξίζει ή όχι τα +5€ το μήνα, είναι απόφαση του καθενώς. Και πάλι όμως ξαναλέω, η Sony και η κάθε Sony δεν κοιτάει καν την Ελλάδα και την κάθε Ελλάδα. Το Dirt και το Forza συγκεκριμένα εσύ πάλι σε 3 μέρες θα τα κατέβαζες και δισκάκι να είχες, λόγω update. Δεν αλλάζει κάτι στη δική σου περίπτωση.

Το physical πέθανε όντως από την εποχή του MP3, απλά τότε γράφαμε ακόμα σε δισκάκια, τα mp3. Πλέον να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω καν ποιός πουλάει CD μουσικής. Μόνο το Public μου έρχεται στο μυαλό, κανένα άλλο μαγαζί. Θυμάμαι κάτι Virgin παλιά, νομίζω είχαμε και στην Αθήνα (εκτός αν τα μπερδεύω με τα Virgin Megastores, που ήταν Αγγλία). Και κάτι Rock City για μέταλ δίσκους στην Ακαδημίας (υπάρχει ακόμα το μαγαζί, ξενοίκιαστο 20 χρόνια).

Για τα βινύλια και τα bitrate του HD Blu Ray σαφώς και έχεις δίκιο, αλλά αναφερόμαστε σε ένα ιδιαιτέρως απαιτητικό και ιδιαίτερο κοινό. Οι εταιρείες δεν συντηρούνται από αυτό, αλλά από τη μαζική κατανάλωση, και οι υπηρεσίες streaming κάθε μορφής είναι το παρόν και το μέλλον της τεχνολογίας. 

Είναι θέμα χρόνου να γίνουν ΟΛΑ streaming υπηρεσίες. Ήδη streamάρεις το Office ουσιαστικά αν το σκεφτείς, και είναι θέμα χρόνου και άλλα προγράμματα όπως το photoshop να καταφέρουν να τα κάνουν και αυτά SaaS, τουλάχιστον σε μία βασική μορφή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, polaki είπε

Τα 4TB backup σαφώς πιο ασφαλή θα είναι σε 2 κλώνους δίσκων παρά στα δισκάκια.. άσε που αν μιλάς για DVD και όχι για BluRay, καλό κουράγιο. 

Ακόμα και στην Ελλάδα πλέον τα 50mbps ελάχιστες περιοχές δεν τα υποστηρίζουν, και αναφέρομαι στις "εμπορικές περιοχές", δεν την ενδιαφέρει τη Sony ή και τη Forthnet αν η γιαγιά μου στο χωριό στις Λίμνες του Αγ. Νικολάου έχει vdsl ή όχι. Ζημιά της κάνει της Forthnet μια τέτοια επένδυση, όχι έσοδα. Δεν έχει νόημα να πει ο καθένας το δικό του "μαααα εγώ μένω κέντρο Αθήνας και δεν έχω vdsl", έτυχε. Η συντριπτική πλειοψηφία μπορεί να έχει. Το αν αξίζει ή όχι τα +5€ το μήνα, είναι απόφαση του καθενώς. Και πάλι όμως ξαναλέω, η Sony και η κάθε Sony δεν κοιτάει καν την Ελλάδα και την κάθε Ελλάδα. Το Dirt και το Forza συγκεκριμένα εσύ πάλι σε 3 μέρες θα τα κατέβαζες και δισκάκι να είχες, λόγω update. Δεν αλλάζει κάτι στη δική σου περίπτωση.

Το physical πέθανε όντως από την εποχή του MP3, απλά τότε γράφαμε ακόμα σε δισκάκια, τα mp3. Πλέον να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω καν ποιός πουλάει CD μουσικής. Μόνο το Public μου έρχεται στο μυαλό, κανένα άλλο μαγαζί. Θυμάμαι κάτι Virgin παλιά, νομίζω είχαμε και στην Αθήνα (εκτός αν τα μπερδεύω με τα Virgin Megastores, που ήταν Αγγλία). Και κάτι Rock City για μέταλ δίσκους στην Ακαδημίας (υπάρχει ακόμα το μαγαζί, ξενοίκιαστο 20 χρόνια).

Για τα βινύλια και τα bitrate του HD Blu Ray σαφώς και έχεις δίκιο, αλλά αναφερόμαστε σε ένα ιδιαιτέρως απαιτητικό και ιδιαίτερο κοινό. Οι εταιρείες δεν συντηρούνται από αυτό, αλλά από τη μαζική κατανάλωση, και οι υπηρεσίες streaming κάθε μορφής είναι το παρόν και το μέλλον της τεχνολογίας. 

Είναι θέμα χρόνου να γίνουν ΟΛΑ streaming υπηρεσίες. Ήδη streamάρεις το Office ουσιαστικά αν το σκεφτείς, και είναι θέμα χρόνου και άλλα προγράμματα όπως το photoshop να καταφέρουν να τα κάνουν και αυτά SaaS, τουλάχιστον σε μία βασική μορφή. 

Δεν μένουμε όλοι σε αστικά κέντρα πάντως   . Τώρα που έπρεπε να δουλέψουμε μέσω τηλεδιασκέψεων φάνηκε ότι υπάρχουν χωριά 10 λεπτά έξω από τη Θεσσαλονίκη που δεν πιάνουν ούτε 2mbps . Ας είχε vdsl η περιοχή μου και έδινα και το 10€ . Αλλά δεν έχει .

Εγώ παντως αγοράζω audio cd ακόμη . Πλέον με τα mp3 δεν είναι η ίδια ιεροτελεστία. Έχω φτάσει να μην ξέρω τους τίτλους των τραγουδιών και να ξέρω απλά το νούμερο που θέλω να ακούσω. Προσωπικά γούστα και αν δεν υπήρχε το flac μπορεί να μην είχα ασχοληθεί ξανά με ψηφιακή μουσική .

Δυστυχώς το backup είναι σε DVD . 

Είναι ευκολία το streaming και το ψηφιακό . Βάζεις το account σου και έχεις όλη τη λίστα με τα αγορασμενα ψηφιακά παιχνίδια έτοιμα για download . Αλλά θα είναι για πάντα εκεί; 

Εδώ έχω χάσει αγορασμενες εφαρμογές από το appstore επειδή τις κατέβασε ο προγραμματιστής ή η apple . Μην πω για drivers που δεν τους έβρισκα πουθενά στο internet και ούτε κράτησα ποτέ backup στον σκληρό (ποιος κρατάει drivers back up;; ) Και σώθηκα από το δισκάκι στο ντουλάπι ... Ή για το περιεχόμενο του Netflix που ανεβαίνουν και κατεβαίνουν ταινίες χωρίς προειδοποίηση.

Μια παρόμοια διαφωνία είχα πριν 10 χρόνια για το φυσικό back up  vs cloud . Ακόμη μετά από 10 χρόνια θεωρω ότι το ψηφιακό είναι συμπληρωματικό και όχι βασικό μέσο . Πριν κανένα μήνα κάποιος απορούσε ποιος χρησιμοποιεί ακόμη usb στικάκια . Είναι θέμα αναγκών . 

Όσο για το laptop . Σε ένα παλιό hp το έβγαλα και το έκανα εξωτερικό και στην θέση του έβαλα δεύτερο σκληρό . Μπορεί να κάνω και το ίδιο και σε αυτό . Όταν θα αποφασίσω να μεταφέρω όλα τα αρχεία του DVD σε κάποιο Nas server .

Πάντως για 50€ διαφορά δεν θα αγόραζα την digital έκδοση κονσόλας και ας μάζευε σκονη στην εσοχή του drive . Καλύτερα να έχεις για όταν και αν χρειαστεις παρά να μην έχεις καθόλου. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, songless_bird είπε

Δεν μένουμε όλοι σε αστικά κέντρα πάντως   . Τώρα που έπρεπε να δουλέψουμε μέσω τηλεδιασκέψεων φάνηκε ότι υπάρχουν χωριά 10 λεπτά έξω από τη Θεσσαλονίκη που δεν πιάνουν ούτε 2mbps . Ας είχε vdsl η περιοχή μου και έδινα και το 10€ . Αλλά δεν έχει .

Εγώ παντως αγοράζω audio cd ακόμη . Πλέον με τα mp3 δεν είναι η ίδια ιεροτελεστία. Έχω φτάσει να μην ξέρω τους τίτλους των τραγουδιών και να ξέρω απλά το νούμερο που θέλω να ακούσω. Προσωπικά γούστα και αν δεν υπήρχε το flac μπορεί να μην είχα ασχοληθεί ξανά με ψηφιακή μουσική .

Δυστυχώς το backup είναι σε DVD . 

Είναι ευκολία το streaming και το ψηφιακό . Βάζεις το account σου και έχεις όλη τη λίστα με τα αγορασμενα ψηφιακά παιχνίδια έτοιμα για download . Αλλά θα είναι για πάντα εκεί; 

Εδώ έχω χάσει αγορασμενες εφαρμογές από το appstore επειδή τις κατέβασε ο προγραμματιστής ή η apple . Μην πω για drivers που δεν τους έβρισκα πουθενά στο internet και ούτε κράτησα ποτέ backup στον σκληρό (ποιος κρατάει drivers back up;; ) Και σώθηκα από το δισκάκι στο ντουλάπι ... Ή για το περιεχόμενο του Netflix που ανεβαίνουν και κατεβαίνουν ταινίες χωρίς προειδοποίηση.

Μια παρόμοια διαφωνία είχα πριν 10 χρόνια για το φυσικό back up  vs cloud . Ακόμη μετά από 10 χρόνια θεωρω ότι το ψηφιακό είναι συμπληρωματικό και όχι βασικό μέσο . Πριν κανένα μήνα κάποιος απορούσε ποιος χρησιμοποιεί ακόμη usb στικάκια . Είναι θέμα αναγκών . 

Όσο για το laptop . Σε ένα παλιό hp το έβγαλα και το έκανα εξωτερικό και στην θέση του έβαλα δεύτερο σκληρό . Μπορεί να κάνω και το ίδιο και σε αυτό . Όταν θα αποφασίσω να μεταφέρω όλα τα αρχεία του DVD σε κάποιο Nas server .

Πάντως για 50€ διαφορά δεν θα αγόραζα την digital έκδοση κονσόλας και ας μάζευε σκονη στην εσοχή του drive . Καλύτερα να έχεις για όταν και αν χρειαστεις παρά να μην έχεις καθόλου. 

Ωραία συζήτηση, είναι θέμα γούστων τελικά όπως είπες. Στο κομμάτι του backup ομολογώ ότι έχω ξεχάσει τί σημαίνει από τις εποχές του iCloud (έχω το family των 2TB) και του Google Drive για τα πιο mainstream που δεν θέλω να χαθούν και πρέπει να τα κρατάω σε 2 μεριές.

image.png.6b6247f62ae71c856afd858b3414738e.png

Προτιμάω το Dropbox σε σχέση με το Google Drive ως interface, αλλά δυστυχώς το pricing τους δεν με ενδιαφέρει οπότε το έχω μόνο για τα πολύ βασικά. Έχω κάνει βέβαια πάρα πολλά referrals λόγω του ότι το κάναμε ενδο-εταιρικά μία εποχή σε καμιά 20αριά accounts... οπότε για τα βασικά βολεύομαι.. (υπάρχει και κόλπο, αλλά είναι πολύ χρονοβόρο και το έκανα μόνο για 4-5 "referrals"). 

image.png.c18643f9226e151e7b62cc8e13336b5e.png

 

image.png.48c7bcea54e5af92639c5fc6924b14d6.png

 

και αυτό γιατί έχω ήδη ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ για τις Apple συσκευές μου το iCloud. Αν το Dropbox είχε οποιοδήποτε άλλο πακέτο θα με βόλευε. 

Αλλά τα 20€ το έτος για 100GB από τη Google πολύ δύσκολο να το κόψω ποτέ.... 

Φυσικά για 4TB που λες εσύ, το κόστος εκτοξεύεται και δεν βολεύει. Αλλά ουσιαστικά με το cloud storage τα έχεις παντού και πάντα... Εσύ πχ ρισκάρεις να υπάρξει φυσική φθορά είτε στο δισκάκι το ίδιο είτε χτύπα ξύλο και στο σπίτι ή γραφείο που τα έχεις. Είναι ο καθένας τί αξία νιώθει οτι παίρνει και με ποιό τρόπο. 

Τώρα η Google βέβαια έχει και άλλες ευκολίες όπως πχ το ότι μπορείς να ανεβάσεις στο Google Music σου ότι τραγούδι θες, και δεν σε "χρεώνει" χώρο μέχρι κάποιο bitrate. Για εμένα δηλαδή με γύρω στα 700-800gb μουσικής που δεν είμαι audiophile, είναι ιδανικό γιατί δεν μου "μειώνει" τα 100GB πακέτο που έχω. Εν αντιθέσει με το iCloud των 2TB που μετράνε κανονικά. 

image.png.1aa05b0414b4c921a8d18179479b326a.png

Γενικότερα ωραία συζήτηση αλλά όπως είπα και πριν, οι εταιρείες έχουν όφελος στο digital/cloud. Όχι πλέον στο physical! Άρα θέλοντας και μη, εκεί πάει η φάση.

Επεξ/σία από polaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, polaki είπε

Πριν χρόνια όταν άρχισαν τα πρώτα laptop να βγαίνουν χωρίς DVD, κάποιοι λέγανε τα ίδια. Σε 2 χρόνια δεν θα υπάρχει καν η έννοια του physical. Και επιτέλους δηλαδή, οπότε πολύ καλή επιλογή να δώσει όπως λένε 2 εκδόσεις, μία με physical και μία χωρίς!

Κατά καιρούς στο forum έχω αναφερθεί αρκετά στα οικοσυστήματα ως μοντέλο που θα προωθήσουν αρκετά οι εταιρίες μελλοντικά. Αυτό το βλέπουμε και στην πράξη όπου το ps5 σχεδιάστηκε με βάση την έκδοση χωρίς δισκάκι. Αν εσένα σου αρέσει είναι αμελητέο, άνετα θα μπορούσαν να υφίσταται διαφορετικός σχεδιασμός από ένα κακόγουστο εξόγκωμα και εκεί αναφέρθηκα στο κομμάτι που παραθέτεις.

Επιπλέον ευνοούν τον ίδιο σκοπό κόβοντας από την εσωτερική χωρητικότητα προφανώς για θέματα κόστους καταλήγοντας στα 825GB για την κανονική έκδοση με το εξόγκωμα. Προς το παρόν δεν γνωρίζουμε πόση χωρητικότητα θα προσφέρει η ψηφιακή έκδοση και περιμένω περισσότερες πληροφορίες. Θυμίζω πως στην αρχή της τωρινής γενιάς υπήρχαν παράπονα για τα 500GB που πρόσφεραν τα πρώτα συστήματα. Περιμένω επίσης να μάθουμε τα μεγέθη των παιχνιδιών αλλά και τις όποιες αντιδράσεις ακολουθήσουν.

Σίγουρα υπάρχει αύξηση της ψηφιακής αγοράς ως προς τα νούμερα πωλήσεων του software. Μας είναι όμως παντελώς άγνωστο πόσοι τελικά αγοράζουν αποκλειστικά digital. Μην ξεχνάμε πως με την πάροδο του χρόνου αυξάνεται και η πληθώρα των τίτλων που συνοδεύουν τα συστήματα που σημαίνει περισσότερες προσφορές και αρκετές πτώσεις τιμών. Επιπρόσθετα υπάρχει η τεράστια γκάμα των indies που κατά κύριο λόγο κυκλοφορούν σε ψηφιακή μορφή. Τέλος μην ξεχνάμε και τις συνδρομητικές υπηρεσίες που παρέχονται μέσω συστημάτων. 

Ούτε αμφιβάλω πως η ψηφιακή αγορά θα αυξηθεί τα επόμενα χρόνια αλλά δεν γνωρίζουμε και κατά πόσο θα αυξηθεί. Δεν συμφωνώ με την ισοπέδωση που σε χαρακτηρίζει "εγώ αγοράζω ψηφιακά και αυτό είναι το μέλλον επειδή με αρέσει." Είναι το μέλλον όταν και όποτε αποφασίσει η πλειοψηφία της αγοράς ότι το προτιμάει με την παράλληλα συνεχής προώθηση των εταιριών με διάφορους τρόπους.

Πάντως περιμένω και την αντίδραση των retailers στην ψηφιακή έκδοση που υφίσταται από την πρώτη μέρα κυκλοφορίας. Ειδικά Ιαπωνία που παράλληλα δεν αρέσκονται στα μεγάλα μεγέθη.

Επεξ/σία από mansa2k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...