Προς το περιεχόμενο

Η τελευταία έξυπνη λάμπα της Philips Hue είναι ιδιαίτερα φωτεινή


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, polaki είπε

Ειδικά για το αυτόματο κιβώτιο, αν υπάρχει έστω και ΕΝΑ επιχείρημα υπέρ του χειροκίνητου, θα χαρώ να το ακούσω! Αλλά επειδή η κουβέντα γυρίζει γύρω απ'την τεχνολογία, εννοείται ότι τα συζητάμε με βάση αυτό. Αλλιώς ούτε το netflix είναι "αναγκαίο". Αλλά σε DVDάδικο εγώ δεν ξαναπατάω που να με πληρώνετε! Δε νομίζω ότι έχω κιόλας κάποιο κοντά μου.... :)

 

για να ξεκαθαρισω... εχω οδηγησει μια φορα (ημι)αυτοματο και επαθα σοκ με το ποσο ωραιο ηταν και θα ειναι μαλλον αυτοματο το επομενο αυτοκινητο που θα παρω 
ΑΛΛΑ

Με το χειροκινητο εχεις 3 μπονους : 
* απολυτο ελεγχο στην μεταδοση της κινησης που βοηθαει αν τρεχεις

* καιει αρκετα λιγοτερα στα περισσοτερα αυτοκινητα.
* εχει καλύτερη αποκριση αφου εσυ επιλεγεις με προφανη τροπο ποια ταχυτητα εχεις μεσα. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, conkal είπε

Με το χειροκινητο εχεις 3 μπονους : 
* απολυτο ελεγχο στην μεταδοση της κινησης που βοηθαει αν τρεχεις

* καιει αρκετα λιγοτερα στα περισσοτερα αυτοκινητα.
* εχει καλύτερη αποκριση αφου εσυ επιλεγεις με προφανη τροπο ποια ταχυτητα εχεις μεσα. 

το 2020 (και το 2008 μη σου πω) είναι λάθος και τα 3 παραπάνω που έγραψες :). Εντελώς φιλικά, και από κάποιον που δεν έχει την άνεση να πάρει αυτόματο.

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mandos είπε

το 2020 (και το 2008 μη σου πω) είναι λάθος και τα 3 παραπάνω που έγραψες :). Εντελώς φιλικά, και από κάποιον που δεν έχει την άνεση να πάρει αυτόματο.

 

Μπορει. Αυτη ηταν η προσωπικη μου αισθηση οταν το οδηγησα. Δεν θα με εμποδισει να παρω αυτοματο, τα λεφτα ισως αλλα οχι αυτες οι λεπτομεριες. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, nvel είπε

το γαλάζιο καλώδιο που θα τo βρεις σε κουτί διακόπτη;

είναι ο ουδέτερος. Σε πάλιες εγκαταστάσεις νομίζω ήταν γκρι. Αλλά αυτά τα ελέγχεις με ηλεκτρολόγο για σιγούρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, mandos είπε

το 2020 (και το 2008 μη σου πω) είναι λάθος και τα 3 παραπάνω που έγραψες :). Εντελώς φιλικά, και από κάποιον που δεν έχει την άνεση να πάρει αυτόματο.

Κι εσύ λάθος είσαι :) . Εξαρτάται τι εννοείς με το "αυτόματο". Χωρίς να μετράω περίεργες υλοποιήσεις τύπου ημιαυτόματα ρομποτιζέ του PSA υπάρχουν 3 γενικές κατηγορίες, διπλού συμπλέκτη,  CVT και "κλασικό" με μετατροπέα ροπής. Πάρε ένα  CVT και προσπάθησε να κινηθείς γρήγορα να το συζητήσουμε... κερδίζεις όμως από οικονομία. Πάρε ένα κλασικό πήγαινε σταθερά με 6η 7η ή 8η και πάτα γκάζι να δούμε πόση ώρα θα κάνει να σου βρει την σωστή σχέση. Ξέρω θα μου πεις μπορείς να κατεβάσεις χειροκίνητα αλλά χάνεις το νόημα του "αυτόματου" αν είναι να πρέπει να κατεβάζεις συνέχεια και από κατανάλωση πλέον είσαι πάνω κάτω στα ίδια με το χειροκίνητο, κερδίζεις όμως από ευκολία στην πόλη. Τα διπλού συμπλέκτη έχουν γρήγορες και σωστές αλλάγές και χαμηλή κατανάλωση αλλά στο σταμάτα ξεκίνα στην πόλη δεν τα πάνε και πολύ καλά. Αν έχεις και καμία βάρκα να τραβήξεις εκεί να δεις μπέρδεμα στο τι είναι καλό και τι όχι.

Το μεγάλο πλεονέκτημα στο χειροκίνητο είναι ότι ο οδηγός μπορεί να οδηγήσει ανάλογα με το τι θέλει. Θέλεις να κινηθεί γρήγορα ανεβάζεις μέχρι τον κόφτη. Θέλεις οικονομία πάς με 6η και 80 χιλιόμετρα και κάτω από 2000σαλ, έχεις την βάρκα και κατεβαίνεις το βουνό; άνετα κρατάς τις σχέσεις όσο θέλεις.

Και δεν μπαίνω καν στον τομέα ζημιές και τι είναι καλύτερο εκεί εξαρτάται από πάρα πολλούς παράγοντες.

 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, conkal είπε

 

για να ξεκαθαρισω... εχω οδηγησει μια φορα (ημι)αυτοματο και επαθα σοκ με το ποσο ωραιο ηταν και θα ειναι μαλλον αυτοματο το επομενο αυτοκινητο που θα παρω 
ΑΛΛΑ

Με το χειροκινητο εχεις 3 μπονους : 
* απολυτο ελεγχο στην μεταδοση της κινησης που βοηθαει αν τρεχεις

* καιει αρκετα λιγοτερα στα περισσοτερα αυτοκινητα.
* εχει καλύτερη αποκριση αφου εσυ επιλεγεις με προφανη τροπο ποια ταχυτητα εχεις μεσα. 

Εδω εχεις μπερδευτει,καινε παραπανω αυτα με υδραυλικο συμπλεκτη οχι με μηχανικο αυτοματο λογο απωλειων,ολα τα αγωνιστικα δηλαδη με dsg δεν ειναι για νατρεχουν καλυτερα? Δεν εχουν καλυτερο ελεγχο ? 

Μην συγκρινετε τις βλακειες με συμπλεκτη υδραυλικο φτερωτων με λαδια που καινε πολυ και δεν πανε με τα πολιδισκα αυτόματα ηλεκτρομηχανικα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ZABOULIS1999 είπε

Χαχαχα σύμφωνο με το τεμπέλης mode...χαχαχχα άκου εκεί ανάβει ο θερμοσίφωνας κλείνουν τα φώτα δεν μπορώ να περπατάω στα σκοτεινά.... Χαχαχα οκκκ... Όταν λέμε ότι η νεολαία σήμερα θέλετε μια μάνα στο σπίτι .. κοροϊδεύετε... Χαχαχαχ εντάξει ακούσαμε και σήμερα της εξυπνάδες της μέρας.

πραγματικά δε ξέρω τι με θλίβει περισσότερο, ότι γραφεις τέτοιο σχόλιο σε τεχνολογικό forum ή ότι παίζει να είσαι όντως 21 χρονών boomer

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας πείραξε το tempelis-mode αλλά όπως εξήγησα δεν αναφέρεται επι προσωπικού αλλά στην φιλοσοφία των προϊόντων, απορώ γιατί είναι δύσκολο να το καταλάβετε. Οπότε μην περιμένετε να απαντήσω σε κάθε έναν που κακώς το έθεσε επί προσωπικού γιατί το κατάλαβε λάθος. Όσον αφορά την χρησιμότητα, ναι οκ για έναν ηλικιωμένο ή με κινητικά πρόβληματα σαφώς αξίζει αλλά ανήκετε σε αυτές τις κατηγορίες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Thresh είπε

Πόσο σου πήγαν οι Yeelight το κομμάτι?

Πήρα 2 φωτιστικά Yeelight ceiling starlight 480 περίπου 80€ το ένα από bangood ευρωπαϊκή αποθήκη . Και η κάθε λάμπα Yeelight μου πήγε 15€ σε flash sale . Όλα από Κίνα .  Δλδ 8 Yeelight 120€ + 160 τα 2 φωτιστικά οροφής . 280συνολο. Αλλά γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από τις yee. Την πρώτη μου την είχα πάρει πριν 4 χρόνια , και έχει δουλέψει χιλιάδες ώρες , μιας και ανάβει κάθε βράδυ αυτόματα  τα τελευταία 4 χρόνια . Οπότε και τολμισα και πήρα κ άλλες . 

Επεξ/σία από dimitrisdim14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, DiKa96 είπε

πραγματικά δε ξέρω τι με θλίβει περισσότερο, ότι γραφεις τέτοιο σχόλιο σε τεχνολογικό forum ή ότι παίζει να είσαι όντως 21 χρονών boomer

Είναι όντως λιγάκι αστείο αλλά οποίος αγαπά την τεχνολογία του αρέσει να πρωτοστατεί. Ο δρόμος για το έξυπνο σπίτι περνά πρώτα από τέτοιες αστείες εφαρμογές. Αυτοί πληρώνουν το RND ώστε στο μέλλον εσυ να απολαύσεις πιο πρακτικές λύσεις που τώρα είναι απαγορευτικές να βγουν ως προϊόν....

2 ώρες πριν, gakost είπε

Κι εσύ λάθος είσαι :) . Εξαρτάται τι εννοείς με το "αυτόματο". Χωρίς να μετράω περίεργες υλοποιήσεις τύπου ημιαυτόματα ρομποτιζέ του PSA υπάρχουν 3 γενικές κατηγορίες, διπλού συμπλέκτη,  CVT και "κλασικό" με μετατροπέα ροπής. Πάρε ένα  CVT και προσπάθησε να κινηθείς γρήγορα να το συζητήσουμε... κερδίζεις όμως από οικονομία. Πάρε ένα κλασικό πήγαινε σταθερά με 6η 7η ή 8η και πάτα γκάζι να δούμε πόση ώρα θα κάνει να σου βρει την σωστή σχέση. Ξέρω θα μου πεις μπορείς να κατεβάσεις χειροκίνητα αλλά χάνεις το νόημα του "αυτόματου" αν είναι να πρέπει να κατεβάζεις συνέχεια και από κατανάλωση πλέον είσαι πάνω κάτω στα ίδια με το χειροκίνητο, κερδίζεις όμως από ευκολία στην πόλη. Τα διπλού συμπλέκτη έχουν γρήγορες και σωστές αλλάγές και χαμηλή κατανάλωση αλλά στο σταμάτα ξεκίνα στην πόλη δεν τα πάνε και πολύ καλά. Αν έχεις και καμία βάρκα να τραβήξεις εκεί να δεις μπέρδεμα στο τι είναι καλό και τι όχι.

Το μεγάλο πλεονέκτημα στο χειροκίνητο είναι ότι ο οδηγός μπορεί να οδηγήσει ανάλογα με το τι θέλει. Θέλεις να κινηθεί γρήγορα ανεβάζεις μέχρι τον κόφτη. Θέλεις οικονομία πάς με 6η και 80 χιλιόμετρα και κάτω από 2000σαλ, έχεις την βάρκα και κατεβαίνεις το βουνό; άνετα κρατάς τις σχέσεις όσο θέλεις.

Και δεν μπαίνω καν στον τομέα ζημιές και τι είναι καλύτερο εκεί εξαρτάται από πάρα πολλούς παράγοντες.

 

Είναι σημαντικό να λαμβάνουμε υπόψη τι χρειάζεται η πλειοψηφία και να μην κρίνουμε μόνο από τις δικές μας ανάγκες. Χειροκίνητο στις  μέρες μας επιλέγουν οι παρακάτω (εφόσον η εταιρεία το παρέχει γιατί τα σοβαρά και ακριβά μοντέλα βγαίνουν μόνο αυτόματα)

1) Όσοι αγοράζουν αμάξι με πολύ χαμηλό budget

2) Όσοι δεν έχουν οδηγήσει αυτόματο
3) Ο Σουμαχερ 

Οταν μάθεις το αυτόματο δεν υπάρχει καμία περίπτωση που δεν μπορείς να αντιμετωπίσεις, παρά μόνο αν θες να παίξεις σε ανηφόρα κρατώντας το αμάξι χωρίς φρένο. Δηλαδή για το 99,999999 των περιπτώσεων το χειροκίνητο είναι άχρηστο. 
 

Μονο για fleet περιπτώσεις όπου θες να κρατήσεις τα κόστη συντήρησης χαμηλά μπορώ να σκεφτώ για χειροκίνητο και πάντα για τα φθηνά μοντέλα . 

Για όσους ταξιδεύουν σε εθνικές οδούς, το αυτόματο μαζί με cruise control απλά είναι μονοδρομος .....

Επισης, στις εθνικές, αν θες ΑΜΕΣΗ ενεργητική οδήγηση, το αυτόματο σου δίνει πια ταχύτερο κατέβασμα από το χειροκίνητο. Και δεν αναφέρονται στη σειριακή λειτουργία αλλά στο διπλό πάτημα στο γκάζι. 

Επεξ/σία από jimarass26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Thresh είπε

Πόσο σου πήγαν οι Yeelight το κομμάτι?

 Έχω κάνει ακριβώς το ίδιο και είμαι full ικανοποιημένος με τις yee, 13-14 ευρώ την μία τις πήρα με κουπόνια που έτρεχαν. Το σημαντικότερο είναι οτι δε χρειάζονται καν Hub και δουλευούν τέλεια με Alexa.

Επεξ/σία από gorilas13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...