Προς το περιεχόμενο

Η τελευταία έξυπνη λάμπα της Philips Hue είναι ιδιαίτερα φωτεινή


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 minutes ago, music_lover said:

Με συγχωρείς αλλά αν αυτά είναι όλα και όλα τα επιχειρήματα για την αναγκαιότητα ή την χρήση των έξυπνων λαμπών, 100% δεν αξίζουν τα χρήματα τους, γνώμη μου.

Πιο πολύ tempelis-mode μου κάνει η όλη φάση και μην με παρεξηγείς γιατί δεν αναφέρομαι σε εσένα αλλά την φιλοσοφία τους για να δικαιολογήσουν την υψηλή τιμή τους.

Απο ποτε η απλοποιηση κι ο αυτοματισμος ειναι tempelis mode;

Αμα ειναι ετσι, να αγορασεις το αμαξι σου χειροποιητο, το ρουχο σου φτιαγμενο στο χερι κοκ.

  • Like 8
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, music_lover είπε

Με συγχωρείς αλλά αν αυτά είναι όλα και όλα τα επιχειρήματα για την αναγκαιότητα ή την χρήση των έξυπνων λαμπών, 100% δεν αξίζουν τα χρήματα τους, γνώμη μου.

Πιο πολύ tempelis-mode μου κάνει η όλη φάση και μην με παρεξηγείς γιατί δεν αναφέρομαι σε εσένα αλλά την φιλοσοφία τους για να δικαιολογήσουν την υψηλή τιμή τους.

Κοίτα φυσικά δεν μιλάμε για αναγκαιότητα.. ανέφερα στο που βρίσκει κάποιος μια χρησιμότητα. 

Και το αυτόματο κιβώτιο ήταν τεμπέλης mode, και το ebanking τεμπέλης mode για να μη στηθείς στην ουρά, και 1002 άλλες βελτιώσεις της τεχνολογίας που αρχικά υιοθετήθηκαν από λίγους και στη συνέχεια έγιναν mainstream. Και τα smart watch "αναγκαία" δεν τα λες. Προσωπικά βέβαια ψάχνω να βρω πότε ξαναέδωσα 400€ με μεγαλύτερη εξυπηρέτηση και δεν μπορώ να θυμηθώ. Best buy από την εποχή του Νόε, πάντα σε προσωπικό επίπεδο. 

Ειδικά για το αυτόματο κιβώτιο, αν υπάρχει έστω και ΕΝΑ επιχείρημα υπέρ του χειροκίνητου, θα χαρώ να το ακούσω! Αλλά επειδή η κουβέντα γυρίζει γύρω απ'την τεχνολογία, εννοείται ότι τα συζητάμε με βάση αυτό. Αλλιώς ούτε το netflix είναι "αναγκαίο". Αλλά σε DVDάδικο εγώ δεν ξαναπατάω που να με πληρώνετε! Δε νομίζω ότι έχω κιόλας κάποιο κοντά μου.... :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, music_lover είπε

Με συγχωρείς αλλά αν αυτά είναι όλα και όλα τα επιχειρήματα για την αναγκαιότητα ή την χρήση των έξυπνων λαμπών, 100% δεν αξίζουν τα χρήματα τους, γνώμη μου.

Πιο πολύ tempelis-mode μου κάνει η όλη φάση και μην με παρεξηγείς γιατί δεν αναφέρομαι σε εσένα αλλά την φιλοσοφία τους για να δικαιολογήσουν την υψηλή τιμή τους.

Σωστά γιατί αν δουλεύω 12 ώρες τη μέρα και βαριέμαι να σηκωθώ να σβήσω/ανάψω τα φώτα ενώ έχω αράξει στον καναπέ είμαι τεμπέλης. 

Απλά δεν τις έχεις ανάγκη. Για εμένα αξίζουν τα χρήματα τους, και θα πλήρωνα και τα διπλά γιατί είμαι από τους ανώμαλους που πληρώνουν για να διευκολυνθούν στην καθημερινότητά τους.

 

  • Like 8
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, polaki είπε

Ειδικά για το αυτόματο κιβώτιο, αν υπάρχει έστω και ΕΝΑ επιχείρημα υπέρ του χειροκίνητου, θα χαρώ να το ακούσω! 

Αν πάρεις ένα γρήγορο κάρο και θες να το πας σβέλτα(έως και γρήγορα) σε διαδρομή που απαιτεί ανέβα/κατέβα συνέχεια, ένα διπλού συμπλέκτη είναι μόνοδρομος. Μην ακούσω για χέρια και αγκώνες. Μιλάμε για "καλούς" ρυθμούς που δεν αφήνουν περιθώρια λάθους σε μηχανικό.

Επίσης για αρκετά AMEA το αυτόματο είναι μόνοδρομος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Philips, η πιο συμπαθητική εταιρεία για εμένα. 

Οκ, οι πανάκριβες τιμές της στα 90s & 00s την "έφαγαν" σε πολλές κατηγορίες προϊόντων. Οι τιμες σε συνδυασμό με τους Κορεατες, αρχικά. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ZABOULIS1999 είπε

Χαχαχα σύμφωνο με το τεμπέλης mode...χαχαχχα άκου εκεί ανάβει ο θερμοσίφωνας κλείνουν τα φώτα δεν μπορώ να περπατάω στα σκοτεινά.... Χαχαχα οκκκ... Όταν λέμε ότι η νεολαία σήμερα θέλετε μια μάνα στο σπίτι .. κοροϊδεύετε... Χαχαχαχ εντάξει ακούσαμε και σήμερα της εξυπνάδες της μέρας.

spacer.png

spacer.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, polaki είπε

Σε σπίτι 75 τετραγωγικά σπίτι πόσες λάμπες θα βάλεις, 10 σύνολο? Άντε 15? Δεν είναι και τραγικό το κόστος ακόμα και όλες να τις αντικαταστήσεις. Εξάλλου δεν απευθύνονται σε κοινό τύπου Islamabad ή Καμπότζης, αλλά σε περιπτώσεις ανθρώπων που έχουν λύσει κάποια βασικότατα θέματα οικονομικής φύσης και θέλουν το κάτι παραπάνω από άποψη άνεσης. Ε αυτό θα πληρωθεί.

Και πάλι όμως δεν είναι υπερβολικό σαν κόστος, εξάλλου τόσο που διαρκούν, έχω ξεχάσει πότε ήταν η τελευταία φορά που είπα "κάηκε η λάμπα".. 

Μια χαρά αξίζουν οι σμαρτ , συμφωνώ μαζί σου . Έχω αντικαταστήσεις όλες τις λάμπες σπίτι μ με φωτιστικά και βιδωτες Σμαρτ  λάμπες yeelight , και μέσω των αυτοματισμών του mi home και με 5 6 έξυπνους αισθητήρες κίνησης , δεν ακουμπάω διακόπτη ποτε. Όλα ανάβουν και σβήνουν με την κίνηση . Επίσης αν θες να κάνεις κατάσταση , λες στην Αλέξα και στα κάνει όλα ροζ μοβ κόκκινα κλπ . Για εμάς τους αισθηματιες αυτά ! 😅😅

Επεξ/σία από dimitrisdim14
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, dimitrisdim14 said:

Έχω αντικαταστήσεις όλες τις λάμπες σπίτι μ με φωτιστικά και έντονες λάμπες yeelight , και μέσω των αυτοματισμών του mi home και με 5 6 έξυπνους αισθητήρες κίνησης , δεν ακουμπάω διακόπτη ποτε. Όλα ανάβουν και σβήνουν με την κίνηση 

Πόσο σου πήγαν οι Yeelight το κομμάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, polaki είπε

Aν εννοείς τις smart, έχουν πολύ μεγάλο νόημα και είναι πολύ βολικές για κάποιους. Θα μου πεις, είχες και στο χωριό σου? Όχι δεν είχα, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν κάποια πράγματα που αν και δεν είναι απαραίτητα μεν, σου διευκολύνουν τη ζωη δε. 

Το μεγάλο και βασικό μου θέμα με όλες αυτές είναι ότι δεν μπορεις να τις χρησιμοποιήσεις συνδυαστικά με τον παραδοσιακό τρόπο αναματος, δηλαδή με το διακόπτη. Συνεπώς στο δικό μου σπίτι έχω 3-4 φωτιστικά που είναι μόνο smart, και όλα τα υπόλοιπα είναι παραδοσιακά. Αν υπάρχει κάποιος τρόπος το κύκλωμα να ανοιγοκλείνει και με τον παραδοσιακό διακόπτη αλλά και με app θα τις άλλαζα ΟΛΕΣ αύριο. 


Υπάρχει, είναι τα sonoff mini που τα βάζεις πίσω από τον κλασικό διακόπτη (μέσα στο μπουάτ), ο διακόπτης σου πλέον δεν θα ανοίγει/κλείνει το κύκλωμα των 220v αλλά δίνει εντολή στον microcontroller να ανοίξει/κλείσει αυτός το κύκλωμα.

download.png

Επεξ/σία από orgixmh
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, orgixmh είπε


Υπάρχει, είναι τα sonoff mini που τα βάζεις πίσω από τον κλασικό διακόπτη (μέσα στο μπουάτ), ο διακόπτης σου πλέον δεν θα ανοίγει το κύκλωμα των 220v αλλά δίνει εντολή στον microcontroller να ανοίξει αυτό το κύκλωμα.

download.png

Τέλειο!! Οπότε ουσιαστικά δηλαδή συνδιάζονται και τα 2! Ευχαριστώ, δεν το είχα ψάξει αρκετά φαίνεται!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αυτό το tempelis-mode που λέτε είναι αυτό που φωνάζουμε στη μάνα μας ΜΑΝΑ ΕΛΑ ΣΙΔΕΡΩΣΕ ΤΟ ΠΟΥΚΑΜΙΣΟ, αλλά επειδή ταυτόχρονα είμαστε και ορίτζιναλ οικοδομήσια αρσενικά και κολώνες του σπιτιού θα προτιμήσουμε τον κλασικό διακόπτη για το άναμμα της λάμπας κι όχι αυτά τα μπεμπεδιστικα με τους αυτοματισμούς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, music_lover said:

... Πιο πολύ tempelis-mode μου κάνει η όλη φάση και μην με παρεξηγείς γιατί δεν αναφέρομαι σε εσένα αλλά την φιλοσοφία τους για να δικαιολογήσουν την υψηλή τιμή τους.

σύμφωνοι, όπως όλα τα γκατζετοειδή/αυτοματιλίκια low/mid/high tech έως ενα ποσοστό θα είναι και tempelis mode ή μόστρα στην παρέα, υπάρχουν και τέτοιοι.
Γενικά μιλώντας ό,τι καταφέρνει και καίει λιγότερο είναι καλό, το ίδιο και αν αυτοματοποιεί κάτι, πχ θερμοστάτης. Τι και πόσο και ποιά και αν αξίζουν τα λεφτά τους ας το κουβεντιάσουμε αλλού.
Δεν νομίζω να αποσυνδέσει μην θέλει κάποιος τον συναγερμό και τις κάμερες ασφαλείας στο σπίτι του, ακόμα και το αυτόματο πότισμα χρησιμεύει σε κάτι.
Προσοχή, δεν λέω γα IoT (άλλο πράγμα) αλλά για ανέσεις, οικονομία, ασφάλεια.

Επεξ/σία από eyw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω παντως με 6.5 πηρα μια osram rgb και θερμο λευκο πενα ειναι για το σαλονι με το χειριστηριο της κομπλε και απο καυκα οχι σκρουτζ βεβαια 6 watt αν θυμαμαι καλα αλλα για δυνατο φως αναβω και τα σποτακια οταν θελω

Αυτη ακριβουτσικη ειδικα οι λεντοταινιες καλα κρασια,αλλα το ονομα πληρωνεται

Επεξ/σία από georgepppo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ZABOULIS1999 είπε

Χαχαχα σύμφωνο με το τεμπέλης mode...χαχαχχα άκου εκεί ανάβει ο θερμοσίφωνας κλείνουν τα φώτα δεν μπορώ να περπατάω στα σκοτεινά.... Χαχαχα οκκκ... Όταν λέμε ότι η νεολαία σήμερα θέλετε μια μάνα στο σπίτι .. κοροϊδεύετε... Χαχαχαχ εντάξει ακούσαμε και σήμερα της εξυπνάδες της μέρας.

Είμαι 40 τον Σεπτέμβριο.. 

Την επόμενη φορά λοιπόν που θέλεις ζεστό νερό εσύ βράσε μία κατσαρόλα και μπες στη μπανιέρα, όπως έκανε η γιαγιά μου στο χωριό το 1965. Να φανταστώ τώρα με τον κορονοϊό περνάς τη μισή σου μέρα στην ουρά να πληρώσεις λογαριασμούς και ΔΕΗ ε? Άστο το ebanking, για τους τεμπέλιδες είναι μην ασχολείσαι! Παραδοσιακά έξω απ'τη τράπεζα στην ουρά να πληρώσεις λογαριασμούς! 

Να σου πω ένα μυστικό όμως που θα σου βελτιώσει τη ζωή? Νουμεράκι για την Εθνική μπορείς να πάρεις μέσω μιας σατανικής συσκευής για οποιοδήποτε κατάστημα, από το κινητό σου!!!! Φανταστικό? Α ξέχασα.. δε θα σου χρειαστεί. Δεν μπορείς πλέον να πληρώνεις λογαριασμούς στην τράπεζα. ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!

Παιδιά, (και "μεγάλοι"), σε τεχνολογικό φόρουμ βρίσκεστε... όχι στα σχόλια του protothema.gr...... ξεχνιέστε!

Επεξ/σία από polaki
  • Like 11
  • Thanks 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς τα σχόλια εδώ (για τις HUE) είναι περισσότερο κόντρα κόσμου που νομίζει οτί ξέρει καλύτερα από τους άλλους τι αξίζει και τι όχι για την ζωή τους.

Επειδή λοιπόν αρκετοί εδώ μέσα παρουσιάζετε πλήρη άγνοια γύρω από το σύστημα της HUE (ή του ΙΚΕΑ ή όποιας εταιρίας θέλετε, δε με νοιάζει) και σας φαίνονται ακριβά πράγματα χωρίς να έχετε πάει μέχρι το ηλεκτρολογίο να ρωτήσετε, πάμε να δώσουμε μερικά παραδείγματα:

1) Dimmable LED λάμπα θέλει 50-90ε dimmer, συν την λάμπα. Και δεν την ελέγχεις από το κινητό σου, αλλά από το άσχημο dimmer στον τοίχο σου. Αν έχεις ένα δυάρι-τριάρι που έχει σύνολο 5 λάμπες στο ταβάνι μια χαρά προσιτό είναι το σύστημα HUE! Πάει το θέμα του κόστους?

2) Ρυθμίζονται να ανάβουν σε όποια ένταση θες. Αν έχεις μωρό στο σπίτι τότε θα καταλάβεις την αξία μιας τέτοιας δυνατότητας. Απαντήσαμε και το θέμα πρακτικότητας?
Δεν θέλω καν λαμπάκια τοίχου πλέον γιατί καίνε 1w στο χαμηλό.

3) Με το remote control μπορείς να αλλάξεις καταστάσεις φωτισμού σε presets σε όλο το σπίτι άμεσα. Οπότε αν βάζεις να δεις ταινία να αφήσεις αναμμένο το φως για τις μπύρες στο ψυγείο και για το μπάνιο, στο χαμηλό να μη σε ενοχλεί. Αρά τις διασκεδάζεις κιόλας.

4) Τις μέρες με συννεφιά μπορείς να προσαρμόσεις το λευκό τους σε πιο λευκό (kelvin), οπότε να έχεις ενιαίο φως από τα παράθυρα και τις λάμπες. Άμα δουλεύεις σε γραφείο κανα 12ώρο βοηθάει πολύ.

Bonus) Τις βάζεις να αναβοσβήνουν και τις δείχνεις στους φίλους σου μέχρι να πάθετε επιληψία και νιώθετε σαν 16χρόνα σε πάρτι. Δεν έχει καμία πρακτικότητα αλλά έχει πολύ πλάκα.

Ξεφεύγουν σε τιμές όταν πας για τα led-stripes και πολύ περισσότερο αν θες να τις ελέγξεις από τον τοίχο σου χωρίς κινητό με κανονικούς διακόπτες.

@polaki έχει βγάλει η Vimar zigbee διακόπτες που είναι FriendsOfHue αλλά είναι πραγματικά ακριβοί. Αν σε ενδιαφέρει στείλε μου ΠΜ να ψάξω να στους βρω σαν μοντέλο. Εγώ κόλωσα να τους παραγγείλω και είναι όλο το σπίτι Vimar.
Συμφέρει να βάλεις hue remotes σε 2-3 σημεία. Επίσης με διπλό άναψε-σβησε ανάβουν σε φωτεινό λευκό, αρά δεν ψάχνεις κινητό για να "ξεντιμάρεις" μια λάμπα στα γρήγορα.

Αν αξίζουν: ναι, χωρίς 2η σκέψη.

Αν με βολεύουν: ναι.

Αν τις χρειάζεστε όλοι στα σπίτια σας; Που να ξέρω, στο δικό μου τις έβαλα.

Αν το mobile app τους είναι καλό: είναι για πέταμα.

Επεξ/σία από mandos
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...