Προς το περιεχόμενο

Android or ios??


Elenakiii_96

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, GianniSM είπε

Δεν βρίσκω κάτι που το ios κάνει ευκολότερα από το android. Ίσα ίσα που θεωρώ πως το αντίθετο ισχύει.

Κατά τα άλλα βεβαίως και να δοκιμάσει, απλά μην περιμένει θαύματα. Αν στον ένα χρόνο συμβίωσης με 2 κορυφαία κινητά ως αντιπροσώπους της κάθε πλατφόρμας το αυθόρμητο είναι να προτιμώ το android είναι ακριβώς η άποψη που ζητά η κοπέλα, κάποιον που να τα έζησε και τα 2, καλύτερα παράλληλα. Προφανώς βέβαια η άποψη μου είναι υποκειμενική, αλλά πραγματικά δεν κάθομαι να σκαλίσω πολύ ένα τηλ, θέλω απλά να δουλεύει.

Δεν μιλάμε αν κάνει κάτι ευκολότερα, μιλάμε για συνολική εμπειρία χρήσης!

Επίσης το note 8 έχει διπλάσια οθόνη από το xs.Λογικό η εμπειρία χρήσης να επειρεαζεται από αυτό.

Εγώ όπως είπα είχα για 2 μήνες το Samsung s10 plus και μόλις πήγα σε iphone είδα διαφορά προς το καλύτερο σε εμπειρία χρήσης (ταχύτητα, smoothness, haptics κτλ.)

Τέλος πάντων, ο καθενας έχει τα γούστα του, περί ορέξεως...

Επεξ/σία από koutsis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Elenakiii_96 είπε

Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι είναι καλύτερο το android από το ios?? 

Όπως και να έχει σκέφτομαι να πάρω για πρώτη φορα ios για να μου φύγει και η περιέργεια και ελπίζωνα μην το μετανιώσω..Απλά κάθε άποψη και γνώμη του καθενός δέκτη είναι.

Εγώ τόσα χρόνια χρησιμοποιώ μόνο android. Εδώ και 2 χρόνια έχω το galaxy J7 2017 και δεν κολλάει καθόλου, η μπαταρία βγάζει μέχρι 2 μέρες. Σκέφτομαι τώρα να αλλάξω και να πάω σε iPhone 6 άλλα από τα σχόλια που διαβάζω βλέπω ότι έχει μικρή μπαταρία. Το έχει δοκιμάσει κάνεις; 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Giorgos9004 είπε

Εγώ τόσα χρόνια χρησιμοποιώ μόνο android. Εδώ και 2 χρόνια έχω το galaxy J7 2017 και δεν κολλάει καθόλου, η μπαταρία βγάζει μέχρι 2 μέρες. Σκέφτομαι τώρα να αλλάξω και να πάω σε iPhone 6 άλλα από τα σχόλια που διαβάζω βλέπω ότι έχει μικρή μπαταρία. Το έχει δοκιμάσει κάνεις; 

Φίλε μου αν πας σε iphone πήγαινε σε ένα αξιοπρεπές μοντέλο για να έχεις κι την ανάλογη εμπειρία, όχι το 6 που βγήκε πριν 5 χρόνια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, koutsis είπε

Φίλε μου αν πας σε iphone πήγαινε σε ένα αξιοπρεπές μοντέλο για να έχεις κι την ανάλογη εμπειρία, όχι το 6 που βγήκε πριν 5 χρόνια!

Ok άλλα νομίζω ότι τα android έχουν μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Giorgos9004 είπε

Ok άλλα νομίζω ότι τα android έχουν μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας

Ανάλογα ποιο android και ποιο iphone θα συγκρίνεις! Δεν έχουν όλα τα μοντέλα την ίδια μπαταρία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτοχος android απ το 2009 μέχρι και 4 μήνες πριν ακριβώς. 

XDA boy, custom roms κλπ κλπ κλπ.

Σιχαινόμουν το iOS σαν λειτουργικό και τις άθλιες συσκευές της με τα τρισάθλια bezels.

Απ το X και μετά, η αλήθεια είναι πως έχουν κάνει φοβερή δουλειά και φέτος αποφάσισα να τσιμπήσω ένα 11 pro max.

 

ΔΕΝ ΠΑΩ ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΣΕ ANDROID.

Πέρασα από όλη τη σειρά Galaxy S, και πολλά ακόμα που δεν είναι ανάγκη να αναφέρω, έπιασες το point.

ΕΙΝΑΙ ΣΥΣΚΕΥΑΡΑ !

Δεν έχω το παραμικρό κόλλημα. 

Βέβαια γνωστοί μου που έχουν περάσει τα updates όλα χωρίς να κάνουν ένα reset την συσκευή, έχουν κάποια κολλήματα.

Είναι απίστευτα καλό και smooth το λειτουργικό του, και φαντάσου λένε πως το iOS 13 είναι απ τα χειρότερα ever.

Δεν έχω γνώμη για τα προηγούμενα μιας και δεν τα είχα δουλέψει στο παρελθόν.

 

 

ΥΓ. Θα πήγαινα σε iPhone 11 (απλό) αλλά δεν με τρέλανε η οθόνη του τόσο, επειδή είχα συνηθίσει με τις super amoled τόσα χρόνια :P 

Πήγαινε σε ένα κατάστημα, δες τα από κοντά και αποφάσισε τι σ αρέσει περισσότερο.

Άλλοι λένε πως δεν καταλαβαίνουν την διαφορά απ τις οθόνες του απλού 11 με την οθόνη του PRO, αλλά πιστεύω πως απλά το λένε έτσι για να το πουν.

ΥΓ2. Θα μπορούσε να ήταν 300 ευρώ κάτω, αλλά ξέρουμε πως αυτά δεν γίνονται. 

ΥΓ3. Μ αρέσει που φοβόμουν μήπως δεν το συνηθίσω, αλλά το συνήθισα μετά από 3-4 μέρες.

ΥΓ4. Η μπαταρία του 11 pro max είναι ό,τι καλύτερο υπάρχει για μένα εκεί έξω.

Κρατάει τουλάχιστον 1.5 μέρα χωρίς να το φορτίσω και του πίνω το αίμα κυριολεκτικά.

 

 

Επεξ/σία από HateMe
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

35 λεπτά πριν, HateMe είπε

 

Τσαμπα καθεσαι και τα γραφεις αυτα γιατι οπως βλεπεις απο το προηγουμενο post,δεν προκειται να διαθεσει πανω απο 1000ευρω για 11pro max ουτως ή αλλως :P

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Για την ακριβεια ειχες ρωτησει αν αξιζει πριν 2 μηνες να πας σε Iphone SE.

Αν σε ενδιεφερε τοσο πολυ να δοκιμασεις το Ios,θα ειχες αγορασει το συγκεκριμενο κινητο,θα το δοκιμαζες και αν δεν σου εκανε μετα απο λιγες μερες θα το ειχες βαλει αγγελια και θα αγοραζες κατι αλλο.

Αρα με λιγα λογια δεν σε ενδιαφερει το IOS και τσαμπα καθεσαι και ρωτας,δεν ειναι θεμα αναποφασιστου.

Οπως δεν ειναι θεμα αναποφασιστου για ποιο λογο εχεις ακομα το S7 του 2016 :)

Αρα καλυτερα κοιτα σε καποια αλλη Android ναυαρχιδα.

Τσαμπα καθεσαι και τα γραφεις αυτα γιατι οπως βλεπεις απο το προηγουμενο post,δεν προκειται να διαθεσει πανω απο 1000ευρω για 11pro max ουτως ή αλλως :P

Όταν είμαι ξαπλωμένος στο κρεβάτι και δεν μπορώ να κοιμηθώ, αυτά κάνω :P Μιλάω πολύ ! αχχαχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διορθωσα το απο πανω σχολιο γιατι ειδα σε επομενα σχολια οτι θα παει τελικα να δοκιμασε iphone να δει πως ειναι.

6 ώρες πριν, Elenakiii_96 είπε

.  

Φιλικη συμβουλη.

Οταν ρωταμε για κατι συγκεκριμενο οπως αγορα κινητου,καλο ειναι να γινομαστε πιο συγκεκριμενοι σε τι μοντελα κοιταμε και ποιο ειναι το budget μας για να μπορουν και οι υπολοιποι να προτεινουν αναλογα.

Αν εισαι πχ μεταξυ 11 pro max και S20ultra πχ,μπορει ο αλλος να προτεινει για χ λογους το Iphone.

Αν ομως εισαι μεταξυ Iphone SE και S10+ ή P30pro πχ,εκει ειναι πολυ πιο δυσκολα τα πραγματα,μιας και το Iphone υστερει σε παρα πολλους τομεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GianniSM είπε

Δεν βρίσκω κάτι που το ios κάνει ευκολότερα από το android. Ίσα ίσα που θεωρώ πως το αντίθετο ισχύει.

Πάντως user friendly δεν το λες για κανένα λόγο το ανδροιδές αλλά OK :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Fulgore είπε

Διορθωσα το απο πανω σχολιο γιατι ειδα σε επομενα σχολια οτι θα παει τελικα να δοκιμασε iphone να δει πως ειναι.

Φιλικη συμβουλη.

Οταν ρωταμε για κατι συγκεκριμενο οπως αγορα κινητου,καλο ειναι να γινομαστε πιο συγκεκριμενοι σε τι μοντελα κοιταμε και ποιο ειναι το budget μας για να μπορουν και οι υπολοιποι να προτεινουν αναλογα.

Αν εισαι πχ μεταξυ 11 pro max και S20ultra πχ,μπορει ο αλλος να προτεινει για χ λογους το Iphone.

Αν ομως εισαι μεταξυ Iphone SE και S10+ ή P30pro πχ,εκει ειναι πολυ πιο δυσκολα τα πραγματα,μιας και το Iphone υστερει σε παρα πολλους τομεις.

Όντως έχεις δίκαιο συγνωμη δικό μου λάθος που δεν ανέφερα το bugdet.. Αλλά επειδή είχα σχολιάσει σχετικά στο να πσρω το iphone se κατάλαβα σύμφωνα με τις απόψειςμερικών ότι δεν αξίζει η μετάβαση στο συγκεκριμένο κινητό λόγω οθόνης και μπαταρίας που είναι κατώτερα και από το κινητό που έχω τώρα.. οπότε μάλλον στο 11 το σκέτο θα πάω γιατι θέλω ένα καινούριο μοντέλο έτσι ώστε να έχω καλύτερη εμπειρία χρήσης και όπως έγραψε και ο φίλος hateme πιο πάνω μάλλον από το x και μετά θα αξίζει να μεταβεί κάποιος σε iphone.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Elenakiii_96 είπε

Γεια χαρά σε όλους..  είχα σχολιάσει κατι παρομοιο με αυτο το θέμα και σε ένα άλλο post αλλά γενικά ειμαι πολύ αναποφάσιστη και δεν ξέρω τι να επιλέξω..  είμαι χρήστης android και δεν εχω χρησιμοποιήσει ποτέ προϊόν της apple.. πραγματικά αξίζει η μετάβαση απο android σε ios?? Και αν ναι γιατι;; αυτό με τις updates κτλ Ναι το ξέρω ότι είναι ένα θετικό αλλά γενικά δεν με πολύ ενδιαφέρουν οι αναβαθμίσεις σε ένα κινητό..  απλά να κάνει σωστά την δουλειά του και να μην κολλάει..  έχει κάνει κάποιος την μετάβαση απο android σε ios?? Και αν ναι θέλω να μου πει ποια είναι η άποψη του. Προφανώς και ο καθένας έχει διαφορετικές απόψεις κτλ και τον έναν μπορεί να του αρέσει το λειτουργικό της  apple ενώ κάποιους αλλού Όχι..  δεν εχω δοκιμάσει ποτέ apple... Αλλά μου αρέσουν πολύ εμφανισιακά τα ατιμα:ρ και πραγματικά σκέφτομαι να κάνω την μετάβαση και ας κλάψω με μαύρο δάκρυ αν τύχει λέμε τώρα   

Να ανοίξω και μια παρένθεση για όσους νομίζουν ότι τα android κολλάνε μάλλον ζουν στο 2014 και πίσω..  πάρτε ενα κίνητο αξίας 600 700 ευρώ και μετά ελάτε να πείτε αν κολλάει..  για να λέμε τα πράγματα με το δίκιο τους.. Όχι να συγκρίνουμε ένα κινητό αξίας 1000 ευρώ και πάνω με ένα κινητό 200 ευρώ..  γιατί και η apple αν έβγαζε κινητά με 200 ευρώ τα ίδια πράγματα θα γίνονταν  ;) έχω ένα s7 από το 2016 και δεν έχει πάθει τίποτα ούτε επανεκκίνησεις χρειάστηκε να του κάνω ούτε τίποτα ούτε γενικά θέμα είχα με το λειτουργικό ή με την μνήμη του κινητού..  το έχω γ@@@σει στις εφαρμογές και παρόλα αυτά λειτουργεί μια χαρα.. σκαλωματα που και που θα φάει.. εντάξει μηχάνημα είναι και αυτό.. εξάλλου και τα iphone δεν νομίζω να μην "κολλησουν" ούτε μια φορά..  

Είμαι χρήστης iPhone από το 2011 με το 3GS. Όσο και να έχω προσπαθήσει να πάω σε Android δεν το έχω καταφέρει, με ποιο πρόσφατη προσπάθεια με το S10e, προτείνω  να δοκιμάσεις αρχικά με ένα 6s μεταχειρισμένα από μαγαζί σε αριστη κατάσταση είναι κάτω από €150, τρέχουν την τελευταία έκδοση του iOS και θα πάρουν και την επόμενη, είναι μια φθηνή επιλογή για κάποιον να δοκιμάσει το περιβάλλον του iOS.

Επεξ/σία από Dinos1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε
14 ώρες πριν, Elenakiii_96 είπε

Γεια χαρά σε όλους..  είχα σχολιάσει κατι παρομοιο με αυτο το θέμα και σε ένα άλλο post αλλά γενικά ειμαι πολύ αναποφάσιστη και δεν ξέρω τι να επιλέξω..  είμαι χρήστης android και δεν εχω χρησιμοποιήσει ποτέ προϊόν της apple.. πραγματικά αξίζει η μετάβαση απο android σε ios?? Και αν ναι γιατι;; αυτό με τις updates κτλ Ναι το ξέρω ότι είναι ένα θετικό αλλά γενικά δεν με πολύ ενδιαφέρουν οι αναβαθμίσεις σε ένα κινητό..  απλά να κάνει σωστά την δουλειά του και να μην κολλάει..  έχει κάνει κάποιος την μετάβαση απο android σε ios?? Και αν ναι θέλω να μου πει ποια είναι η άποψη του. Προφανώς και ο καθένας έχει διαφορετικές απόψεις κτλ και τον έναν μπορεί να του αρέσει το λειτουργικό της  apple ενώ κάποιους αλλού Όχι..  δεν εχω δοκιμάσει ποτέ apple... Αλλά μου αρέσουν πολύ εμφανισιακά τα ατιμα:ρ και πραγματικά σκέφτομαι να κάνω την μετάβαση και ας κλάψω με μαύρο δάκρυ αν τύχει λέμε τώρα   

Να ανοίξω και μια παρένθεση για όσους νομίζουν ότι τα android κολλάνε μάλλον ζουν στο 2014 και πίσω..  πάρτε ενα κίνητο αξίας 600 700 ευρώ και μετά ελάτε να πείτε αν κολλάει..  για να λέμε τα πράγματα με το δίκιο τους.. Όχι να συγκρίνουμε ένα κινητό αξίας 1000 ευρώ και πάνω με ένα κινητό 200 ευρώ..  γιατί και η apple αν έβγαζε κινητά με 200 ευρώ τα ίδια πράγματα θα γίνονταν  ;) έχω ένα s7 από το 2016 και δεν έχει πάθει τίποτα ούτε επανεκκίνησεις χρειάστηκε να του κάνω ούτε τίποτα ούτε γενικά θέμα είχα με το λειτουργικό ή με την μνήμη του κινητού..  το έχω γ@@@σει στις εφαρμογές και παρόλα αυτά λειτουργεί μια χαρα.. σκαλωματα που και που θα φάει.. εντάξει μηχάνημα είναι και αυτό.. εξάλλου και τα iphone δεν νομίζω να μην "κολλησουν" ούτε μια φορά..  

Είμαι χρήστης iPhone από το 2011 με το 3GS. Όσο και να έχω προσπαθήσει να πάω σε Android δεν το έχω καταφέρει, με ποιο πρόσφατη προσπάθεια με το S10e, προτείνω  να δοκιμάσεις αρχικά με ένα 6s

Το έχεις δοκιμάσει; Η μπαταρία πόσο κρατάει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Giorgos9004 είπε

Το έχεις δοκιμάσει; Η μπαταρία πόσο κρατάει;

Έχω περάσει από όλα τα iPhone εκτός από το 4s, με τελευταίο το X. Το ιδανικό για εμένα (δεν θέλω το κινητό παντόφλα, θέλω να μπαίνει στις τσέπες παντελονιών χωρίς να τα πάω σε ράφτη) είναι το 6s και το 7 (δεν με ενδιαφέρουν τα bezels) από το 8 και μετά τα iPhone πάχυναν!!!! Αυτή την στιγμή χρησιμοποιώ 2 συσκευές ένα 6s και ένα 7, ο λόγος είναι ότι και οι δυο γραμμές που έχω είναι με Vodafone η οποία δεν υποστηρίζει Esim.

Έπεισης χρησιμοποιώ Apple Watch ️ 3 και με συνδεμένη την visa τις alpha bank έχει ξεχάσει που είναι το πορτοφόλι μου.

Σχετικα με την μπαταρία, δεν είναι φιλοσοφία αλλά common sense, λεπτά κινητά έχουν μικρή μπαταρία, και τα δυο με λίγο καλύτερο το 7 κρατάνε με λογική χρήση 1.5 ημέρες. Βέβαια και το S10e δεν κράταγε πάνω από 1.5 ημέρες (με φόρτιση στο 100% στις 23:00 τα iPhone στις 7:00 έχουν ακόμα 100% το S10e είχε 90%!!!).

Επεξ/σία από Dinos1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσες περισσοτερες γνωμμες τοσο πιο πολυ μπερδευεσαι. Οι αναγκες μας ειναι διαφορετικες απο τις δικες σου. Δεν ειχα καλη εμπειρια με τα μηλα, και τα γυρισα στα ρομποτακια. Δεν εχω μια ιδιαιτερη συσκευη, αλλα αυτα που χρειαζομαι τα κανει με το παραπανω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...