Προς το περιεχόμενο

Android or ios??


Elenakiii_96

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, nickolas είπε

To SE2 είναι μια χαρά επιλογή.

Σε μπαταρία θα είναι παρόμοιο με το S7 σου όταν ήταν καινούργιο. Δηλαδή θα βγάζει άνετα μια νορμάλ μέρα με πλεονέκτημα ότι δε θα χάνει μπαταρία στο standby και θα κρατάει καλύτερα και στο internet browsing/mail/viber κλπ. λόγω πιο αποδοτικού επεξεργαστή.

Σε ανάλυση οθόνης δεν υπάρχει θέμα, απλά είναι λίγο μικρή για τα τωρινά δεδομένα. Αλλά αν το form factor δεν σε πειράζει και θες κινητό για 3+ χρόνια, στα χρήματά του δε νομίζω να υπάρχει κάτι καλύτερο.

Απλά το βρίσκω και στο Σκρουτζ στα 480 αν θυμάμαι καλά ίσως κάτσω και ψάξω και εδώ μεσα μήπως το βρω πιο φθηνό.. 

Από κάμερα θα τα πάει καλά λες;; 

Και για την μπαταρία το σ7 έχει 3000mah αν θυμάμαι καλά ενώ το se2020 έχει 1800 και κατι mah.. δεν ξέρω αν είναι το ίδιο γιατί έχει μικρότερη χωρητικότητα μπαταρίας..  στο σ7 η μπαταρία είναι τραγικά χάλια.. Από το πρωί μέχρι το μεσημέρι χωρίς να το χρησιμοποιώ πολύ πάει από 100 στο 66%.. βέβαια το έχω και 4 χρόνια πότε δικαιολογείται..  το se2020 όμως μετά από 6 μήνες με 1 χρόνο πολύ φοβάμαι για την αποδοση της μπαταρίας.. δεν ξέρω καθόλου πραγματικά...

Επεξ/σία από Elenakiii_96
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Loinen είπε

Μονος σου το απαντησες.

Το κακό ποιο είναι? Μπορεί εμένα να θεωρώ οτι μου αξίζει ένα τέτοιο κινητό που θα ξεχωρίζει απο τις κινεζοεπιλογές των άλλων, το θέμα σου ποιο είναι? Οτι δεν έχω σοβαρή εφαρμογή?

Μπορεί να βγώ 1 βόλτα το μήνα και θέλω να πάω με το Merc των 35k και όχι με το i30 των 16k. Ή με το hummer των 150k. Έχεις ένσταση και επ αυτού?  Αν θελώ να πάρω Jeep πρέπει να πηγαίνω κάθε μέρα στα βουνά για να μη κρίνεις την επιλογή μου? Είναι προέκταση του εγωισμού μου και η μάρκα που οδηγώ? Το που ξοδεύω τα λεφτά μου? Έλεος με αυτή τη μιζέρια, 2020 έχουμε.

Εγώ αν σε θεωρούσα τσίπη επειδή δε δίνεις ούτε 200 ευρώ για ένα κινητό και οδηγείς το 25ετίας αμάξι που κληρονόμησες, θα σου φαινόταν ωραίο? 

Τυχαία παραδείγματα τα παραπάνω προφανώς.

45 λεπτά πριν, Elenakiii_96 είπε

Απλά το βρίσκω και στο Σκρουτζ στα 480 αν θυμάμαι καλά ίσως κάτσω και ψάξω και εδώ μεσα μήπως το βρω πιο φθηνό.. 

Από κάμερα θα τα πάει καλά λες;; 

Και για την μπαταρία το σ7 έχει 3000mah αν θυμάμαι καλά ενώ το se2020 έχει 1800 και κατι mah.. δεν ξέρω αν είναι το ίδιο γιατί έχει μικρότερη χωρητικότητα μπαταρίας..  στο σ7 η μπαταρία είναι τραγικά χάλια.. Από το πρωί μέχρι το μεσημέρι χωρίς να το χρησιμοποιώ πολύ πάει από 100 στο 66%.. βέβαια το έχω και 4 χρόνια πότε δικαιολογείται..  το se2020 όμως μετά από 6 μήνες με 1 χρόνο πολύ φοβάμαι για την αποδοση της μπαταρίας.. δεν ξέρω καθόλου πραγματικά...

Στο 11 θα πας.

Επεξ/σία από xgol
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, xgol είπε

εμένα να θεωρώ οτι μου αξίζει ένα τέτοιο κινητό που θα ξεχωρίζει απο τις κινεζοεπιλογές των άλλων, το θέμα σου ποιο είναι? Οτι δεν έχω σοβαρή εφαρμογή?

Μπορεί να βγώ 1 βόλτα το μήνα και θέλω να πάω με το Merc των 35k και όχι με το i30 των 16k. Ή με το hummer των 150k. Έχεις ένσταση και επ αυτού?  Αν θελώ να πάρω Jeep πρέπει να πηγαίνω κάθε μέρα στα βουνά για να μη κρίνεις την επιλογή μου? Είναι προέκταση του εγωισμού μου και η μάρκα που οδηγώ? Το που ξοδεύω τα λεφτά μου? Έλεος με αυτή τη μιζέρια, 2020 έχουμε.

Εγώ αν σε θεωρούσα τσίπη επειδή δε δίνεις ούτε 200 ευρώ για ένα κινητό και οδηγείς το 25ετίας αμάξι που κληρονόμησες, θα σου φαινόταν ωραίο? 

Τυχαία παραδείγματα τα παραπάνω προφανώς.

Στο 11 θα πας.

μονος σου απαντας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SE2 απλα για γελια. 500 ευρω με bezels του 2010, οθονη επιπεδου mls, μπαταρια για κανενα 4ωρο και αλλο τοσο η φορτιση. Αν θες οπωσδηποτε apple για το μηλο και δεν εχεις το 1000ρικο, παρτο. +1 θυμα. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Elenakiii_96 Αν σε κάλυπτε το S7 σου όταν ήταν καινούργιο θα σε καλύψει και το Iphone. Για να σου άντεξε η μπαταρία του S7 τόσα χρόνια την φροντίζεις οπότε δε θα έχεις κανένα πρόβλημα με το Iphone για τουλάχιστον 3 χρόνια. Προσωπικά έχω Iphone 7+ και είμαι στο 84% battery health μετά από κοντά 4 έτη. Μάλιστα τώρα που προσέχω λίγο την μπαταρία το health παραμένει σταθερό (μου έπεσε 1 ή 2% τον τελευταίο χρόνο).

Να ξέρεις ότι το S7 ήταν διαβόητο για την γρήγορη φθορά της μπαταρίας του (σίγουρα και επειδή οι χρήστες του έπαιζαν παιχνίδια και την ξεζούμιζαν έως ότου σβήσει το κινητό που είναι θάνατος για την μπαταρία). Αν απλά αποφεύγεις να το αφήνεις να πέσει στα κόκκινα το Iphone με τη χρήση σου που υποθέτω δεν είναι παιχνίδια θα σε πάει για πολλά χρόνια.

Έχοντας πει αυτά, στα +200 ευρώ το Iphone 11 αξίζει τα επιπλέον χρήματα. Αλλά με στεγνά κριτήρια θα έλεγα ότι είναι παρόμοιο value for money τόσο το SE2 όσο και το 11.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Elenakiii_96 είπε

Απλά το βρίσκω και στο Σκρουτζ στα 480 αν θυμάμαι καλά ίσως κάτσω και ψάξω και εδώ μεσα μήπως το βρω πιο φθηνό.. 

Από κάμερα θα τα πάει καλά λες;; 

Και για την μπαταρία το σ7 έχει 3000mah αν θυμάμαι καλά ενώ το se2020 έχει 1800 και κατι mah.. δεν ξέρω αν είναι το ίδιο γιατί έχει μικρότερη χωρητικότητα μπαταρίας..  στο σ7 η μπαταρία είναι τραγικά χάλια.. Από το πρωί μέχρι το μεσημέρι χωρίς να το χρησιμοποιώ πολύ πάει από 100 στο 66%.. βέβαια το έχω και 4 χρόνια πότε δικαιολογείται..  το se2020 όμως μετά από 6 μήνες με 1 χρόνο πολύ φοβάμαι για την αποδοση της μπαταρίας.. δεν ξέρω καθόλου πραγματικά...

OXI. ζητημα ειναι αν θα χει την ιδια διαρκεια μπαταριας που χει ΤΩΡΑ το s7

αν θες μπαταρια μεινε μακρια απ το SE. αν σου κραταει μια μερα το SE σημαινει δε το χρησιμοποιεις καν το κινητο, οποτε τι να το κανεις να δωσεις τοσα λεφτα?

αν θες iphone καλο, με καλη αυτονομια οσο πιο φτηνα γινεται τοτε κοιτα για XR μεταχειρισμενα.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, xgol είπε

Το κακό ποιο είναι? Μπορεί εμένα να θεωρώ οτι μου αξίζει ένα τέτοιο κινητό που θα ξεχωρίζει απο τις κινεζοεπιλογές των άλλων, το θέμα σου ποιο είναι? Οτι δεν έχω σοβαρή εφαρμογή?

Oi επιλογες ειναι καθαρα δικες σου , αλλα περι εγωισμου μονος σου απαντας και με επιβεβαιωνεις. Οσο για την σοβαρη εφορμογη δεν εννοοω το κινητο, γιατι ειναι συσκευη,. Εφαρμογη/ες ειναι τα προγραμματα που εξυπηρετουν καποιο σκοπο. Το μεσετζερ, φειςμπουκ, και αλλες κοινωνικες μπουρδες απεχουν πολυ απο το σοβαρο. 

API 'και IOT σοβαρες τυπου εφαρμογες τρεχουν ακομη και τα φτηνοκινεζικα  και η μονη διαφορα τους με το μηλοφωνο ειναι οτι θα αργησουν να ανοιξουν 1 με 2 δευτερολεπτα

Χεστηκε η φοραδα στο αλωνι ενα πραγμα.

 

Επεξ/σία από Loinen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 ώρα πριν, Loinen είπε

Το μεσετζερ, φειςμπουκ, και αλλες κοινωνικες μπουρδες απεχουν πολυ απο το σοβαρο. 

Το κάθε τι είναι ανάλογα το πως το χρησιμοποιείς, για μένα το messenger και το facebook μού είναι πολύ απαραίτητα εργαλεία. Και σίγουρα όταν λέω χρήσιμα εργαλεία δεν εννοώ το να βλέπω άτομα που ανεβάζουν φωτογραφίες. Αυτό είναι άλλο κομμάτι...

Επεξ/σία από GeorgeR1_700
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Elenakiii_96 είπε

Παιδιά θα ρωτήσω και μια χαζομάρα τώρα παλι μιας και έχετε δείξει ενδιαφερον για το θέμα μου και σας ευχαριστώ..  αν και είχα σχολιάσει πριν ένα μήνα σχετικά με το iphone se 2020 πιστεύεται ότι δεν αξίζει να κάνω την μετάβαση σε αυτό το κινητό εε;; απλά το βλέπω αρκετά φθηνό για αιφον το ατιμο 😛 και λέω μήπως το χτυπούσα με κλειστά μάτια..  αλλά με διστάζουν αρκετά σημεία όπως μπαταρία ανάλυση οθόνης .. το ότι είναι σχετικά μικρό σε σχέση με τα σημερινά κινητά που είναι σαν παντοφλες δεν με απασχολεί ιδιαίτερα.. αλλά αξίζει από σ7 να πάω σε αυτο το συγκεκριμενο;; μάλλον όχι εε;; 😛 μάλλον με βλέπω για το 11 τότε..

Λοιπόν όπως σου είπα και πιο πριν για μια normal εμπειρία χρήσης iphone ξέχνα το se. Αρχαίος σχεδιασμός με τεράστια bezels πολύ μικρή μπαταρία και πολύ μικρή οθόνη.

Αφου βλέπω ζορίζεται με τα λεφτά, πας σε xr μεταχειρισμένο γύρω στα 450€

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειπαν και οι προλαλησαντες, δωσε κατι παραπανω και πηγαινε σε 11, XR, εγω θα προσθετα σε οποιοδηποτε iphone που βγηκε απ το 2018 και μετα, απ το να πας στο SE.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, paris_chav είπε

Οπως ειπαν και οι προλαλησαντες, δωσε κατι παραπανω και πηγαινε σε 11, XR, εγω θα προσθετα σε οποιοδηποτε iphone που βγηκε απ το 2018 και μετα, απ το να πας στο SE.

Θα πάω στο 11 μάλλον παιδιά και ας είναι αρκετά τα λεφτά..  πρώτη φορά δίνω τόσα λεφτά σε κινητό και μου φαίνεται κάπως χαχα.. αλλά εντάξει δουλεύω οπότε όπου θέλω τα ξοδεύω..  εεε αυτήν την φορά θα τα ξοδέψω σε κινητό.. Για να παρεις apple πρέπει και να πληρώσεις..  αυτό κατάλαβα.. Και έτσι θα γίνει λοιπόν..  σας ευχαριστώ όλους για τις γνώμες και τις απόψεις σας.. να είστε καλά!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Loinen είπε

Oi επιλογες ειναι καθαρα δικες σου , αλλα περι εγωισμου μονος σου απαντας και με επιβεβαιωνεις. Οσο για την σοβαρη εφορμογη δεν εννοοω το κινητο, γιατι ειναι συσκευη,. Εφαρμογη/ες ειναι τα προγραμματα που εξυπηρετουν καποιο σκοπο. Το μεσετζερ, φειςμπουκ, και αλλες κοινωνικες μπουρδες απεχουν πολυ απο το σοβαρο. 

API 'και IOT σοβαρες τυπου εφαρμογες τρεχουν ακομη και τα φτηνοκινεζικα  και η μονη διαφορα τους με το μηλοφωνο ειναι οτι θα αργησουν να ανοιξουν 1 με 2 δευτερολεπτα

Χεστηκε η φοραδα στο αλωνι ενα πραγμα.

Αν νιώθεις οτι επιβεβαιώθηκες είναι δικαίωμά σου.

Αυτό που λεω εγώ είναι να μη κρίνουμε τον άλλον απο το πως ξοδεύει τα λεφτά του.

Και μην είσαι απόλυτος πως το messenger δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί για πολύ σοβαρά/επαγγελματικά θέματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/6/2020 στις 7:59 ΜΜ, Elenakiii_96 είπε

Γεια χαρά σε όλους..  είχα σχολιάσει κατι παρομοιο με αυτο το θέμα και σε ένα άλλο post αλλά γενικά ειμαι πολύ αναποφάσιστη και δεν ξέρω τι να επιλέξω..  είμαι χρήστης android και δεν εχω χρησιμοποιήσει ποτέ προϊόν της apple.. πραγματικά αξίζει η μετάβαση απο android σε ios?? Και αν ναι γιατι;; αυτό με τις updates κτλ Ναι το ξέρω ότι είναι ένα θετικό αλλά γενικά δεν με πολύ ενδιαφέρουν οι αναβαθμίσεις σε ένα κινητό..  απλά να κάνει σωστά την δουλειά του και να μην κολλάει..  έχει κάνει κάποιος την μετάβαση απο android σε ios?? Και αν ναι θέλω να μου πει ποια είναι η άποψη του. Προφανώς και ο καθένας έχει διαφορετικές απόψεις κτλ και τον έναν μπορεί να του αρέσει το λειτουργικό της  apple ενώ κάποιους αλλού Όχι..  δεν εχω δοκιμάσει ποτέ apple... Αλλά μου αρέσουν πολύ εμφανισιακά τα ατιμα:ρ και πραγματικά σκέφτομαι να κάνω την μετάβαση και ας κλάψω με μαύρο δάκρυ αν τύχει λέμε τώρα   

Να ανοίξω και μια παρένθεση για όσους νομίζουν ότι τα android κολλάνε μάλλον ζουν στο 2014 και πίσω..  πάρτε ενα κίνητο αξίας 600 700 ευρώ και μετά ελάτε να πείτε αν κολλάει..  για να λέμε τα πράγματα με το δίκιο τους.. Όχι να συγκρίνουμε ένα κινητό αξίας 1000 ευρώ και πάνω με ένα κινητό 200 ευρώ..  γιατί και η apple αν έβγαζε κινητά με 200 ευρώ τα ίδια πράγματα θα γίνονταν  ;) έχω ένα s7 από το 2016 και δεν έχει πάθει τίποτα ούτε επανεκκίνησεις χρειάστηκε να του κάνω ούτε τίποτα ούτε γενικά θέμα είχα με το λειτουργικό ή με την μνήμη του κινητού..  το έχω γ@@@σει στις εφαρμογές και παρόλα αυτά λειτουργεί μια χαρα.. σκαλωματα που και που θα φάει.. εντάξει μηχάνημα είναι και αυτό.. εξάλλου και τα iphone δεν νομίζω να μην "κολλησουν" ούτε μια φορά..  

Δικη μου αποψη αξιζει η μεταβαση σε iphone. Προσωπικα τα τελευταια χρονια χρησιμοποιω android Μονο. Πλεον ομως θα παω καρφι για το 11... Το ποσο smooth ειναι το ios δεν εχει καμια σχεση με κανενα android. Οι αναβαθμισεις παιζουν τεραστιο ρολο.. Ειτε προσθετουν κατι καινουργιο, ειτε κινητα 5ετιας τρεχουν σαν καινουργια. Εδω το ios 14 θα το παρει και το 6s! Γενικα μπορει να υστερει το iphone σε διαφορα πραγματα συγκριτικα με το android,ΟΜΩΣ οτι θα βγαλει το ios θα το κανει με τεραστια επιτυχια. Ενας αλλος λογος ειναι η μεταπωλητικη αξια.... iphone 8 plus Να εχεις το δινεις 350 χαλαρα. Και το 8αρι ειναι κινητο του 2017.... Μην κολλας σε ''τιτλους''. Μην ακους τον καθενα να λεει εχει 4 γκιγκα ραμ το iphone ενω ενα android 12. Τα 4 ειναι υπεραρκετα. Μιλαμε για το καλυτερο λειτουργικο κατα την αποψη μου που υπαρχει χωρις υπερβολες! Με την τελευταια σειρα ειδικα που εφτιαξαν το προβλημα της μπαταριας θεωρω οτι ειναι οτι καλυτερο μπορεις να παρεις. Ή εστω στα καλυτερα!

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τσέκαρε την προσφορά αυτή μήπως σε βολεύει. 
@Elenakiii_96

2 ώρες πριν, Vkngs είπε

Δικη μου αποψη αξιζει η μεταβαση σε iphone. Προσωπικα τα τελευταια χρονια χρησιμοποιω android Μονο. Πλεον ομως θα παω καρφι για το 11... Το ποσο smooth ειναι το ios δεν εχει καμια σχεση με κανενα android. Οι αναβαθμισεις παιζουν τεραστιο ρολο.. Ειτε προσθετουν κατι καινουργιο, ειτε κινητα 5ετιας τρεχουν σαν καινουργια. Εδω το ios 14 θα το παρει και το 6s! Γενικα μπορει να υστερει το iphone σε διαφορα πραγματα συγκριτικα με το android,ΟΜΩΣ οτι θα βγαλει το ios θα το κανει με τεραστια επιτυχια. Ενας αλλος λογος ειναι η μεταπωλητικη αξια.... iphone 8 plus Να εχεις το δινεις 350 χαλαρα. Και το 8αρι ειναι κινητο του 2017.... Μην κολλας σε ''τιτλους''. Μην ακους τον καθενα να λεει εχει 4 γκιγκα ραμ το iphone ενω ενα android 12. Τα 4 ειναι υπεραρκετα. Μιλαμε για το καλυτερο λειτουργικο κατα την αποψη μου που υπαρχει χωρις υπερβολες! Με την τελευταια σειρα ειδικα που εφτιαξαν το προβλημα της μπαταριας θεωρω οτι ειναι οτι καλυτερο μπορεις να παρεις. Ή εστω στα καλυτερα!

Και εγώ σαν εσένα ήμουν. 
Μια ζωή με android ήμουν και όλη την ώρα στο xda μιας και έφτιαχνα και δικές μου rom και είχα μπει καλά στο τρυπάκι απ το 2009.
Βαρέθηκα όμως και εδώ και 4 μήνες είμαι με 11 pro max. 

Δεν το μετάνιωσα καν και δεν ξανα γυρνάω σε android για τα επόμενα 3-4 χρόνια τουλάχιστον. 

Αγαπώ android και πιστεύω πως μελλοντικά θα είναι top σε σχέση με τώρα. 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τόση κουβέντα και ξεχάσατε το πιο σημαντικό, το iphone , στο κουτί του έρχεται παρέα με αυτοκόλλητα μήλο (θα τα έχετε δει συνήθως τα κολλάνε οι άνθρωποι στο αυτοκίνητο τους  πίσω δεξιά ή αριστερά)😊

αμα όπως έγραψες η χρήση σου είναι απλή, φωτογραφίες, μουσικη, σοσιαλ μιντια, δεν θα καταλάβεις κάποια ιδιαίτερη διαφορά. Εγώ που είχα το πρώτο se η περιήγηση στο μενού, οι ήχοι τα χρώματα, τα κλικ κλπ άφηναν μια ωραία αίσθηση. Αλλά στην πορεία θα το συνηθίσεις δεν θα σε νοιάξει, είναι απλά ένα κινητό. Και κάθε κινητό έχει τον σχεδιασμό του και την τσαχπινιά του. Π.χ. το one plus  με το oxygen os

Άμα μπορείς οικονομικά να στηρίξεις μια τέτοια αγορά και συντήρηση και -μακριά απο μας- πιθανή επισκευή τότε αγόρασε το να σ φύγει η περιέργεια. Το 11 όμως ή το XR λόγω μπαταρίας. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...